شکل‌های بازاریابی روزبه‌روز در حال تغییر است، گاهی تبلیغات آفلاین مثل، چاب بنر و بیلبورد، تراکت و ارسال پیامک‌های انبوه و گاهی تبلیغات آنلاین مثل تبلیغ در وب‌سایت‌ها و انواع پلتفرم‌های آنلاین و دیجیتال مارکتینگ باعث جذب مخاطبان می‌شود؛ اما کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات 360 درجه، همان طور که می‌توان از نام آن حدس زد سطح گسترده‌ای از همه این انواع تبلیغات را پوشش می‌دهد به طوری که مخاطب به هر طرف سر بچرخاند با آن تبلیغ مواجه شود. در این مقاله قصد داریم به معرفی و انواع کمپین‌های 360 و مزیت‌های آن برای جذب مخاطبان بیشتر که باعث بازگشت نرخ سرمایه می‌شود، بپردازیم.

کندو - کمپین 360

کمپین 360

با استفاده از کمپین‌های بازاریابی 360 درجه، تمامی استراتژی‌ها و روش‌های تبلیغاتی به کار گرفته می‌شود که مشتریان هر کجا که حضور پیدا کنند با آن محصول یا برند روبه‌رو شوند. در این روش از تبلیغات از هر پلتفرمی چه به صورت آنلاین و چه به صورت آفلاین نیز استفاده می‌شود تا پیام تبلیغاتی آن محصول جلوی چشم مخاطبان و مشتریان قرار گیرد. بیشترین کاربرد برپایی چنین کمپین‌هایی جهت معرفی یک محصول یا خدمات جدید است و این اطلاع رسانی و تبلیغات به حدی گسترده است و از همه رسانه‌ها استفاده می‌شود که همه مخاطبان را در سطح شهر پوشش دهد. و در واقع این کمپین از سه روش ATL یا همان استفاده از تبلیغات در رادیو و تلویزیون و بیلبوردها، BTL یا همان روش‌های بازاریابی مستقیم و محیطی و TTL یا همان دیجیتال مارکتینگ استفاده و آن‌را اجرایی می‌کند.

دلایل استفاده از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه چیست

شاید برای برخی سوال باشد که وقتی یک روش تبلیغاتی بسیار خوب عمل می‌کند دیگر چه نیازی به برپایی کمپین‌های 360 درجه وجود دارد؟ در پاسخ باید گفت که هدف اصلی از بازاریابی برای همه مشاغل و کسب‌وکارهای برای رسیدن نرخ بازگشت سرمایه Return on investment، ROI به صورت مطلوب است در چنین شرایطی کسب‌وکارها باید از روش‌های تبلیغاتی متفاوت و جدیدی استفاده کنند با نرخ بازگشت سرمایه آن‌ها بیشتر شود. اما در ادامه به سایر دلایل استفاده کمپین‌های بازاریابی 360 خواهیم پرداخت.

معرفی محصولات جدید

معرفی محصولات جدید در کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی 360 بهترین بازده را دارد، چراکه مشتریان در سطح شهر هر کجا می‌روند با این محصول مواجه می‌شوند و این امر باعث ترغیب شدن آنان می‌گردد، همچنین معرفی محصولات جدید در چنین روش‌های تبلیغاتی از آنجایی که هیچ مخاطبی را هدف قرار نمی‌دهد می‌تواند طیف گسترده‌ای از مشتریان را نشانه گیرد و موجب شناخت سلیقه مخاطبان می‌شود. لازم به ذکر است که گاهی اوقات نیز از کمپین‌های بازاریابی 360 زمانی استفاده می‌شود که محصولی پیش‌تر تولید شده اما نتوانسته فروش خوبی داشته باشد، به همین دلیل با کمی تغییر، مجدد معرفی می‌گردد که در چنین کمپین‌هایی شانس دیده شدن آن محصول بیشتر می‌شود.

ریبرندینگ (برندسازی مجدد)

از آنجایی که کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی 360 به منظور تبلیغات گسترده استفاده می‌شود از این رو زمانی که کمپانی یا برندی ادامه ففالیت خود را بخواهد با تغییر نام یا تغییر لوگو ادامه دهد و تصمیم به برندسازی مجدد یا همان Rebranding بگیرد، از کمپین‌های 360 استفاده می‌کند تا در سطح گسترده به اطلاع کلیه مخاطبان تغییر نام یا لوگوی خود را برساند.

تثبیت و تغییر جایگاه برند

برای آنکه همواره کسب‌وکارهای نرخ بازگشت سرمایه مطلوبی را داشته باشند با ید همیشه در معرض دید مشتریان خود باشند، یعنی هیچ وقت دست از تبلیغ کردن محصولات خود برندارند، به همین منظور بازاریابی 360 این امکان را در اختیار برندهای قرار می‌دهد که در یک بازه زمانی مشخص، مشتریان به هر سو نگاه کند با آن شعار تبلیغاتی یا برند روبه‌رو شوند. این امر زمانی نیز بسیار بازدهی دارد که کسب‌وکارها بخواهند به صورت یکجا کلیه محصولات خود به مشتریان یک بار دیگر معرفی کنند.

کندو - کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه

کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه

پیاده‌سازی کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه به چه چیزهایی نیاز دارد

برای راه‌اندزی کمپین‌های 360 که شامل طیف گسترده‌ای از تبلیغات می‌شود. هزینه‌های تبلیغاتی زیاد را دارد، همچنین نیازمند اتخاذ یک استراتژی درست و قدرتمند هستید که این امر نیز با تجزیه و تحلیل داده‌های مختلف با توجه به محصول و هدف شما مشخص می‌شود. به معنی که اگر قصد معرفی محصول یا خدماتی را دارید که قبلا معرفی شده است و یا اینکه مخاطبان هدفی را در بر می‌گیرد نیازمند تحلیل‌های درست با توجه به اطلاعات، نیازها و خواسته‌های آنان دارید.

روش‌های که در کمپین‌های 360 مورد استفاده قرار می‌گیرند

از آنجایی که هدف اصلی کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی 360 رسیدن به یک نرخ سرمایه مطلوب است، پس روش‌های مختلفی وجود دارد که کسب‌وکارهای می‌توانند با استفاده از آنان یک کمپین بسیار هدفمند و موفق را برگزار کنند، در ادامه به معرفی برخی از این روش‌ها خواهیم پرداخت:

ارسال ایمیل

ارسال ایمیل یکی از اولین روش‌های تبلیغاتی به صورت آنلاین بود مخاطبان بسیار زیادی را جذب کرد، مخصوصا ایمیل‌های تبلیغاتی که شامل کد تخفیف بودند.

ارسال پیامک

ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی، علاوه بر گستردگی، بسیار مورد توجه مشتریان است و درواقع هر پیامک تبلیغاتی در سه دقیقه ابتدایی ارسال، توسط آنان باز و خوانده می‌شود.

وب‌سایت

اولین مواجه مشتریان با محصولات، وب‌سایت‌ها هستند که در واقع نقش ویترین و فروشگاه آنلاین کسب‌وکارها را دارند، مشاغل برای راه‌اندازی یک کمپین قدرتمند 360 باید ابتدا یک وب‌سایت بسیار جامع و کامل از محصول یا محصولاتی که قصد معرفی آنان را دارند، داشته باشند.

تولید محتوا

تولید محتوای مناسب همراه با یک شعار متناسب می‌تواند کاری کند که آن محصول یا برند برای مدت‌ها در ذهن مشتریان باقی بمانند. و همچنین این تولید محتوا باید متناسب با پلتفرم تبلیغاتی باشد.

شبکه‌های اجتماعی

یکی از اصلی‌ترین ارکان کمپین‌های تبلیغاتی 360 استفاده از فضای مجازی است. چراکه مخاطبان و دسته‌بندی‌های مختلف هر کدام حداقل از یک شبکه اجتماعی استفاده می‌کنند و لازم است که برخی از تبلیغات آنلاین به صورت گسترده در شبکه‌های مجازی وجود داشته باشد.

بهینه‌سازی وب‌سایت

یکی دیگر از ابزارهای قدرتمند که باید برای اجرای کمپین‌های 360 به آن دقت کنید، مسئله بهینه‌سازی و سئو SEO در وب‌سایت است، چرا که در طول اجرای این کمپین مخاطب باید هر کلمه کلیدی که مخصوص به آن محصول است را وقتی آن‌را جستجو می‌کند باید در صفحه جستجوگر با محصول مورد نظر روبه‌رو شود. در غیر این صورت مشتریان نمی‌توانند به اطلاعاتی که می‌خواهند دسترسی داشته باشند و درواقع تبلیغ کننده بخش قابل توجهی از مشتریان را از دست می‌دهد.

استفاده از تبلیغات کلیکی

انواع تبلیغاتی کلیکی شامل، تبلیغات متنی، CPC، CPM، CPA، بخشی از کمپین‌های بازاریابی و تبلیغاتی 360 درجه به کسب‌وکارها کمک می‌کنند که بهتر دیده شوند زیرا نرخ کلیک و نرخ تبدیل خوبی دارند. چنین سبک تبلیغاتی را می‌توان به صورت گسترده و در رسانه‌های مختلف اجرا کرد که تاثیر بسیار زیادی در دیده شدن محصول دارند.

استفاده تبلیغات مکتوب

درست است که دیگر کمتر مشاغلی پیدا می‌شود که از روش‌های آفلاین مثل چاپ تراکت و همچنین چاپ آگهی در روزنامه‌ها استفاده کند، اما به هر حال در کمپین 360 برای آنکه به صورت گسترده بتواند محصولی را معرفی کند، باید از روش تبلیغات مکتوب استفاده شود. چراکه هنوز برخی از مخاطبان به این سبک از تبلیغات توجه نشان می‌دهند.

استفاده از کمپین‌های روابط عمومی

از روش کمپین روابط عمومی به منظور بهتر کردن تعامل با مشتریان استفاده می‌شود و بخشی جدایی ناپذیر از کمپین 360 درجه است.

حضور در رویدادها و نمایشگاه

حضور داشتن در بخری از رویدادها و نمایشگاه‌های مرتبط با محصول و برند می‌تواند به بهتر دیده شده و جلب نظر مشتریان کمک کند. از این روش در زمانی استفاده می‌شود که زمان‌بندی کمپین طوری برنامه‌ریزی شده باشد که مصادف با چنین رویدادها یا نمایشگاه‌هایی باشد.

بیلبوردهای تبلیغاتی سطح شهر

یکی از ارکان اصلی کمپین‌های 360 درجه حضور بسیار پررنگ در سطح شهر است و باید به اندازه‌ای گسترده باشد که مخاطب در هرکجای شهر، روی بیلبوردها، پل عابرپیاده و … بتواند با تبلیغ یا شعار برند روبه‌رو شود.

کندو - کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه

کمپین‌های بازاریابی و تبلیغات ۳۶۰ درجه


کلام پایانی

روش‌های تبلیغاتی برای جلب مشتریان بیشتر روزبه‌روز در حال تغییر و نوآوری هستند، یکی از این روش‌ها که با استقبال بسیار زیادی از سوی کسب‌وکارها و مشاغل مواجه شده است کمپین‌های تبلیغاتی و بازاریابی 360 درجه است که با توجه به نام آن می‌توان فهمید که در این استراتژی از تمامی روش‌های تبلیغاتی استفاده می‌شود تا در یک بازه زمانی خاص، محصول یا برند در جلوی چشم مشتریان باشد. از این روش بیشتر برای معرفی محصولات جدید استفاده می‌شود و دست آورد آن نرخ بازگشت سرمایه مطلوب است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی