• اس ام اس، پیامک یا همان پیام متنی از سال 1992 میلادی کار خود را آغاز کرد، اولین پیامک‌ها از طرف کاربران به یکدیگر ارسال می‌شد و صرفا شامل پیام‌های شخصی برای تبریک تولد و سال نو بودند. با محبوب شدن این سرویس، کارآفرینان به این فکر افتادند که از این روش محبوب و قدرتمند جهت، بازاریابی و تبلیغات محصولات و خدمات خود استفاده کنند. در این مقاله قصد داریم دلایلی را ذکر کنیم که چرا ارسال پیامک‌های تبلیغاتی برای هر کسب‌وکاری لازم است.

  مزایای بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکار من

  دلایل بسیار زیادی وجود دارد که بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکارهای بسیار مفید است و جدا از قابلیت ارسال سریع و مقرون‌به صرفه بودن آن دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد که می‌توان آن‌ها را تجزیه و تحلیل کرد. مثل کارآمد بودن. اتخاذ استراتژی بازاریابی پیامکی به عنوان یک ابزار قدرنتمند که در آن نشان می‌دهد 90 درصد از پیام‌های تبلیغاتی در سه دقیقه ابتدایی ارسال توسط مشترکین باز و خوانده می‌شود. همچنین دلایل دیگری نیسر وجود دارد که همه کسب‌کارهای می‌توانند از آن استفاده کنند مثل:
  • کمک به حفظ مشتریان
  • وفاداری بیشترمشتریان به برند، محصولات و خدمات
  • برقراری ارتباط و تعامل دو طرفه
  • جذب مشتریان جدید
  • افزایش فروش
  • نرخ بازگشت سرمایه ROI بالا

  لازم به ذکر است که چنین مزایایی مختص به کسب‌وکار و شغل خاصی نبوده و همه می‌توانند از آن استفاده کنند

  برای هر کسب‌وکاری مزایایی دارد

  در ادامه مزایای بازاریابی پیامکی را بیشتر مورد تجزیه و تحلیل قرار خواهیم داد و به مثال‌هایی در مورد مشاغلی می‌پردازیم که کدام مزیت بازاریابی پیامکی برای کدام کسب‌وکارها دارای اهمیت بیشتری است.

  ارسال سریع

  ارسال پیامک انبوه برای منطقه‌های پستی متفاوت، تنها چند ثانیه طول می‌کشد. از این رو می‌توان اطمینان حاصل کرد که پیامک‌ها خیلی سریع به دست مخاطبان می‌رسد. چنین موضوعی برای هشدارها، اعلانات و همچنین برای مشاغلی مثل آموزشگاه‌ها بسیار حائز اهمیت است. چراکه در صورت تغییر در ساعات کلا و یا حتی لغو آن می‌توان در سریع‌ترین زمان ممکن به مخاطبان اطلاع داد.

  دریافت پاسخ سریع

  به گفته بسیاری از بازاریابان و طبق اطلاعات به دست آمده، مخاطبان در سه دقیقه ابتدایی دریافت پیامک آن را باز کرده و می‌خوانند، همچنین بسیار از مخاطبان نیز در همان لحظه پیامک ارسال کرده و یا حتی برای دریافت اطلاعات بیشتر و استفاده از آن خدمات با کسب‌وکارها تماس می‌گیرند. این قابلیت برای کلینیک‌ها و سالن‌های زیبایی بسیار کاربردی است. چراکه مخاطبان برای استفاده از آن و بهره مندی از تخفیفات ویژه باید از آن مرکز وقت مشاوره بگیرند.

  پیام‌های شخصی سازی شده

  با آنکه امکان ارسال پیامک به صورت انبوه برای مشتریان وجود دارد، اما بنا به دلایلی لازم است که برخی پیام‌ها تنها برای تعداد محدود و یا حدی یکی از مخاطبان ارسال شود. به طور مثال با تنظیمات پنل می‌توان به مناسب روز تولد برای مشتریان پیامکی هرماه با اسم ایشان ارسال کرد که در هر کسب‌وکاری کاربردی است اما فروشگاه‌های و مراکز خرید بیشتر از این قابلیت استفاده می‌کنند. همچنین پیام‌های شخصی سازی شده که برای برخی از مشترکین که اشتراک سایتی را خریداری کرده‌اند ارسال می‌شود که زمان استفاده یا اشتراکشان رو به اتمام است.

  مقرون به صرفه

  در هر کسب‌وکاری، بودجه مشخصی برای تبلیغات در نظر گرفته می‌شود که حوزه تبلیغات نیز باید مشخص باشد، به طور مثال هزینه‌های تبلیغات رادیو و تلویزیونی، چاپ تراکت، نصب بیلبورد و بنر و … در کنار تمامی این موارد، بازاریابی پیامکی بسیار مقرون‌به صرفه‌تر از سایر موارد فوق بوده و همه کسب‌وکارها به خصوص مشاغل کوچک و نوپا بسیار مقرون‌به صرفه است. لازم به ذکر است که در برخی شرکت‌ها هر ساله میزان اختصاصی بودجه برای تبلیغات مخصوص از نوع پیامکی رو به افزایش است.

  راه‌اندازی ساده و آسان

  راه‌اندازی و استفاده از پنل ارسال اس ام اس انبوه بسیار ساده بوده و نیازی به استخدام افراد متخصص ندارد. از این رو مشاغل نوپا و خانگی نیز می‌توانند از آن به راحتی استفاده کرده و در صورت نیاز نیز می‌توانند با خدمات پشتیبانی شرکت‌های ارئه دهنده خدمات پنل در ارتباط باشند.

  بازاریابی با وسعت زیاد

  تخمین زده می‌شود که بیش از 7 میلیارد تلفن همراه هوشمند در جهان در یک روز استفاده می‌شود. بازاریابی پیامکی این امکان را در اختیار کسب‌وکارهایی که منطقه جغرافیایی برایشان اهمیت دارد مورد استفاده قرار گیرد. به طور مثال مراکر درمانی مناطق مختلف، فروشگاه‌های زنجیره‌ای در شهرها، پیامک‌های جذب مخاطب برای وکلا در مناطق خاص شهر و همچنین مشاورین املاک، کاربرد بسیار فراوانی دارد. این اصناف با استفاده از پنل ارسال پیامک انبوه می‌توانند به هریک از مناطقی که می‌خواند با توجه به دسته‌بندی‌های پنل و همچنین قابلیت ارسال از طریق کد پستی، برای مخاطبین هدف خود پیامک ارسال کنند.

  تعامل بیشتر با مشتریان

  علاوه‌بر ارتباط حضوری با مشتریان و مشاوره‌های تلفنی، پیامک این امکان را برای مشاغل فراهم می‌کند که در ساعات غیر اداری نیز بتوانند با مشتریان خود در تعامل بوده و نیازهای آنان در شرایط خاص نیز، پاسخ دهند. استفاده از چنین قابلیتی برای مشاغل خدماتی مثل گرفتن وقت دکتر و همچنین شرکت‌های ارائه دهنده خدمات اینترنتی بسیار کاربرد دارد و مخاطبان می‌توانند با ارسال پیامک به خدمات خود دسترسی پیدا کند و یا پیغام آنان ثبت شود و پس از بررسی از طریق پیامک یا تماس تلفنی نتیجه به آنان ارجاع داده شود.

  کندو-مزایای بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکار من

  مزایای اس ام اس برای کسب‌وکارها


  مخاطبان هدف

  امکان دسترسی مستقیم به مخاطبین هدف، برای همه مشاغل و کسب‌وکارها حائز اهمیت است. این امر باعث می‌شود تا نه تنها در هزینه‌ها صرفه‌جویی شود، بلکه ارسال دقیق هر خدمات به مخاطبان هدف خود باعث نرخ بازگشت سرمایه نیز می‌شود. به طور مثال، مشاغل خدماتی پیک‌های موتوری، مخاطبین هدف می‌توانند مربوط به منطقه بازار و افراد با رده سنی بین 25 تا 65 سال را شامل شود.

  قابلیت زمان‌بندی و مدیریت آن

  امکان زمان‌بندی پیامک‌ها به این معنی است که کسب‌وکارها می‌توانند در برنامه‌ریزی کمپین خود در زمان صرفه‌جویی کرده همچنین نیازی نیست هر پیام را جداگانه نوشته و ارسال کنید. بنابراین می‌توان با ازاستفاده از قابلیت‌های پنل پیامکی، گروه‌هایی از افراد را با متن‌های زمان‌بندی شده هدف قرار داد. این قابلیت برای مشاغلی بیشتر کاربرد که قصد دارند مخاطبین خود را با توجه به زمان‌های خاص دسته بندی کنند. مثل ثبت دانشجو‌ها که هر رشته باید در زمان یا روز خاصی اقدام به ثبت‌نام کند.

  قابلیت گزارش‌گیری

  هنگامی که کسب‌وکارها برای مخاطبین خود پیامک ارسال می‌کنند باید توجه داشته باشند که کدام متن، کدام دسته از مخاطبان و یا کدام پیشنهاد ویژه آن‌ها منجر به جذب مخاطب بیشتر و یا نرخ بازگشت بیشتر سرمایه‌ای را به همراه داشته است. این امر از طریق امکان گزارش‌گیری در پنل‌ها امکان پذیر است. دریافت و تجزیه و تحلیل این اطلاعات برای تمامی مشاغل کاربرد دارد و نتیجه ان باعث می‌شود تا مشاغل بتوانند در کمپین‌های بازاریابی بعدی خود بهتر عمل کرده و به هدفشان(جذب مشتری یا سود بیشتر) زودتر برسند.

  ارسال مطمئن

  پیامک‌های برای مخاطبین ارسال می‌شوند حتی اگر در آن لحظه مناطق پوشش آنتن‌دهی نباشند و زمانی که مناطق تحت پوشش بازگردند، پیام‌ها برای آنان ارسال می‌گردد. مگر آنکه افراد قابلیت امکان دریافت‌ پیامک‌های تبلیغاتی خود را مسدود کرده باشند. چنین قابلیتی برای سازمان‌ها و مراکز دولتی مثل بانک‌ها بسیار کاربردی است و پیامک‌های واریز و برداشت وجه برای مشترکان بسیار اهمیت دارد.

  پیامک در مقابل ایمیل‌های تبلیغاتی

  زمانی تبلیغات ایمیلی، مخاطبان زیادی داشت اما با ارسال بیش از حد آن باعث شد تا حتی جیمیل نیز باکسی را برای ذخیره چنین پیغام‌هایی در نظر بگیرد و حالا کمتر کسی است که ایمیل‌های تبلیغاتی خود را باز کند. از ان رو بازاریابی پیامکی این اطمینان را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد تا به صورت مستقیم به گوشی تلفن همراه مخاطبان پیام ارسال کنند و این شانس را داشته باشند که پیام باز، خوانده و یا حتی برای سایر اقوام و آشنایان توسط مخاطب ارسال شود. چنین قابلیتی برای مراکز گردشگری و تفریحی بازخورد خوبی را به همراه داشته است چراکه پیامک تبلیغاتی برای مراکز تفریحی کمتر پاک شده و مخاطبان برای آخرهفته و یا در تعطیلات خود می‌توانند به آن مراجعه کنند.

  کندو-مزایای بازاریابی پیامکی برای کسب‌وکار من

  مزایای بازاریابی پیامکی


  کلام پایانی

  بازاریابی پیامکی تحولی بزرگ را در دنیای تبلیغات به‌راه انداخت که استفاده از آن هم برای صاحبین مشاغل و هم برای مخاطبان بسیار کارآمد است به این صورت که کسب‌وکارها مخاطبین هدف خود را مشخص کرده، طبق جدول محتوایی برای آنان در ساعات مناسب پیام ارسال می‌کنند. مخاطبین نیز با دریافت چنین پیامک‌هایی جهت استفاده از آن روی لینک کلیک کرده یا با ارسال کننده تماس می‌گیرند و یا حتی برای دوستان و آشنایان خود پیام تبلیغاتی را ارسال می‌کنند تا عزیزانشان هم بتوانند از خدمات ارائه شده در آن پیامک استفاده کنند. در این مقاله به مزایای بازاریابی پیامکی پرداخته شد و همچنین گفته شد که هر یک از این مزایای برای کدام یک از کسب‌وکارها بازده بیشتری دارد. همچنین گفته شد که برای استفاده از بازاریابی پیامکی فرقی نمی‌کند کسب‌وکارتان چقدر بزرگ و شناخته شده و یا حتی کوچک، نوپا و خانگی است.

  نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

  میانگین امتیازات ۵ از ۵
  از مجموع ۱ رای