وقتی صحبت از تغییرات جهان امروزی می‌شود، یعنی همه چیز تغییر کرده است، حتی دنیای بازاریابی و تبلیغات. در چند دهه گذشته، برندها و کمپانی‌های بزرگ برای آنکه بتوانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان عرضه کنند، از روزنامه‌نگاری کمک می‌گرفتند تا داستان برند آن‌ها را منتشر و به دست مشتریان برساند. اما با ورود برند ژورنالیسم، برندها می‌توانند استفاده از رسانه‌های خود اقدام به انتشار، معرفی و تعامل بیشتر با مشتریان شوند. در این مقاله قصد داریم در مورد برند ژورنالیسم و چگونگی استفاده بیزینس‌ها از این استراتژی، بپردازیم.

تاریخچه برند ژورنالیسم

وقتی برندها و کمپانی‌های بزرگ قادر به برقراری ارتباط موثر با مشتریان نبودند، از رسانه‌های تبلیغاتی مثل روزنامه‌ها، آگهی‌های تلویزیونی و رادیویی کمک می‌گرفتند تا بتوانند محصولات و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند. این ابزارها ارتباطی یک‌طرفه با مشتریان برقرار می‌کردند، توجه آنان را به سمت تبلیغات جلب و از طریق همان روش‌های تبلیغاتی سنتی مشتریان را به سمت کالاها و خدماتی سوق می‌دادند. اما در سال 2004 لری لایت Larry Light، مدیر ارشد بازاریابی مک‌دونالد به این نتیجه رسید که: « هیچ تبلیغی تمام داستان برند را بیان نمی‌کند.» همچنین او از استراتژی جدید مک‌دونالد که یک تکنیک بازاریابی جدید است صحبت کرد و آن برند ژورنالیسم بود. او برند ژورنالیسم را راهی برای ثبت هر آنچه که برای یک برند رخ می‌دهد و همچنین ایجاد کننده ارتباط تبلیغاتی تعریف می‌کند که در طول زمان می‌تواند داستان کامل یک برند را بازگو کند. روش او در واقع تمامی تکنیک‌های تبلیغات سنتی را که شامل کانال‌های متعدد و نوشتن به سبک روزنامه‌نگاری بود و همچنین تمرکز اصلی آن روی موقعیت برند بود را رد می‌کرد. او در برند ژورنالیسم مجموعه ای از محتوای بسیار متفاوت که با هدف طیف گسترده‌ای از علایق را شامل می‌شد، عرضه کرد.

کندو- برند ژورنالیسم Brand Journalism چیست؟

برندژورنالیسم و بازاریابی محتوایی

برند ژورنالیسم و بازاریابی محتوایی چه فرقی با یکدیگر دارند

همان‌طور که از نام بازاریابی محتوایی مشخص است، این روش فروش محور است و نتیجه حاصل از میزان جذب و فروش مشتری در آن بسیار حائز اهمیت است، این در حالی است که برند ژورنالیسم در واقع یک کانال اطلاع‌رسانی است، البته می‌تواند اهداف دیگری هم داشته باشد اما هدف اصلی آن روی فروش تمرکز نمی‌کند.
در بازاریابی محتوایی، گفتن داستان‌های ترغیب کننده متداول است؛ اما در برند ژورنالیسم داستان در مورد برند است و شخصیت‌های اصلی از کارکنان آن برند هستند با این تفاوت که داستان بازگو کننده، چالش‌هایی است که کسب‌وکارها با آن در ارتباط هستند، ترفندهای محصول نمایش داده می‌شود و حتی به موارد مطالعاتی در مورد محصولات یا خدمات پرداخته می‌شود.

روش دیگر که در برند ژورنالیسم استفاده می‌شود، انسان‌سازی یا Humanizing است به این صورت که برند یک شخصیت را معرفی می‌کند که مخاطبان می‌توانند به آن اطمینان داشته و به آن اعتماد کنند. چرا که در برند ژورنالیسم از همان تکنیک‌های روزنامه نگاری سنتی استفاده می‌شود و باید کاملا واقع‌گرایانه، صادق و قابل اعتماد باشد و نمی‌تواند با داستان‌سرایی‌های غیرواقعی با احساسات مردم بازی کند. و در واقع یک روش کاملا شفاف و صادق در ارتباط با مشتریان است.

اهمیت برند ژورنالیسم

حالا که از برند ژورنالیسم بیشتر برندها و کمپانی‌ها استفاده می‌کنند، لازم است بررسی شود که دلیل اهمیت آن برای مشاغل و کسب‌وکارها در چیست.
• ایجاد آگاهی
پیش از این گفته شد که در برند ژورنالیسم از داستان‌های منحصربه‌فرد و متداوم در مورد برند استفاده می‌شود تا با مشتریان با برند بیشتر آشنا شده و با آنان در ارتباط باشند، این امر موجب افزایش آگاهی مشتریان از برند می‌گردد.


• رهبری افکار
از آنجایی که در برند ژورنالیسم مشتریان را راهنمایی کرده و الهام‌بخش افکار و دغدغه‌های آنان می‌شوید استفاده از این روش برای تثبیت برند شما به عنوان رهبر افکار بسیار مهم خواهد بود. در واقع با صحبت در مورد یک موضوع، تقاضا ایجاد کرده و توجه مشتریان را به سمت خود جلب کرده‌اید و موضوع مورد نظر شما، با همه ارتباط پیدا می‌کند و این مهم زمانی تحقق خواهد یافت که تمرکز اصلی خود را روی داستان‌های شخصی در مورد برند خود داشته باشید. رسیدن به چنین سطحی یعنی، این شما هستید که در مورد موضوعاتی صحبت‌ می‌کنید که برای کسب‌وکار شما اهمیت دارد و این امر باعث ساده شدن مواردی می‌شود که قصد اطلاع رسانی آن را به مردم دارید، با تداوم در برند ژورنالیسم راه برای بازاریابی محتوایی نیز ساده‌تر خواهد شد.

کندو- برند ژورنالیسم Brand Journalism چیست؟

مزایای برند ژورنالیسم


• اطلاع‌رسانی‌های اخبار صنعت
با توجه به کسب‌وکار خود می‌توانید از برندژورنالیسم جهت اطلاع‌رسانی به مخاطبان در آن حوزه از اخبار صنعت نیز فعالیت داشته باشید و به موضوعاتی بپردازید که ترند بوده و بیشتر مورد توجه مخاطبان هستند. می‌توانید در مورد موضوعاتی که برای کسب‌وکار شما اهمیت دارند صحبت کرده و در مورد آن نیز به مخاطبان خود آموزش دهید. برای چینین کاری با کیفیت عالی می‌توانید از افرادی که در روزنامه‌نگاری و روش‌های سنتی اطلاع رسانی اخبار با تجربه هستند نیز استفاده کنید.

• ایجاد سرنخ یا لید Lead
همان‌طور که می‌دانید سرنخ یا همان لید، به افرادی گفته می‌شود که با محصولات و خدمات یک کمپانی آشنا شده‌اند و بهترین راه برای تبدیل مشتری به لید، داستان‌گویی صادقانه در مورد برند است. درست است که پیش از این گفته شد هدف برندژورنالیسم تمرکز بر فروش نیست، اما به صورت غیر مستقیم بر فروش و تبدیل سرنخ نیز تاثیر گذاشته‌اید. این موضوع در زمان تحلیل آمارها بیشتر مشخص می‌شود و شما ناخواسته باعث شده‌اید که در هنگام صحبت از داستان برند خود آنان را مشتاق کرده‌اید. در ادامه تنها کافی‌است محتوای خود را با کیفیت و تداوم تولید کرده و ارتباط بسیار دوستانه‌ای با آن‌ها داشته‌ باشید.


• ارتقای صدای برند
هدف اصلی برند ژورنالیسم، ارتقای صدای برند از طریق کانال‌ و شبکه‌های خود برند است. از طریق آن مشاغل می‌توانند محتوای خود را از طریق شبکه‌های خود قرار دهند و دیگر نیازی نیست برای انتشار آن از کانال‌های دیگری کمک بگیرند. همچنین این امر به مدیران کمک می‌کند تا به این موضوع مهم توجه ویژه‌ای داشته باشند و متوجه نیاز برند خود به وب‌سایت، بلاگ و یا سایر شبکه‌ها برای انتشار محتوای شخصی‌سازی شده و همچنین موضوعات منحصربه‌فرد و از همه مهم‌تر استفاده از نیروی متخصص در زمینه روزنامه‌نگاری برای تولید و خلق داستان‌های ترغیب کننده شد.


از این رو برندها و کمپانی‌های بزرگی همچون، Red Bull، IBM، CMO، Microsoft، Intercom و … نیز با استفاده از برند ژورنالیسم توانستند توجه مخاطبین زیادی را به سمت بیزینس‌های خود جلب کنند.

کندو- Brand Journalism

Brand Journalism


کلام پایانی

فراگیر شدن اینترنت و انواع پلتفرم‌ها و شبکه‌های اجتماعی این امکان را در اختیار بیزینس‌های مختلف قرار داد تا خودشان بتوانند داستان برند و محصولات خود را گوش مخاطبان برسانند، این روش که اولین بار توسط توسط مدیر ارشد بازاریابی مکدونالد مطرح شد حالا با نام برند ژورنالیسم به کسب‌وکارها کمک می‌کند تا آگاهی برند را در میان مشتریان خود بیشتر کنند. اما هدف اصلی برندژونالیسم تمرکز روی فروش نیست این در حالی است که استفاده از این روش باعث افزایش لید یا همان سرنخ شده است. در این مقاله در مورد برند ژورنالیسم، مزایای آن برای برندها و همچنین تفاوت آن با بازاریابی محتوایی صحبت شد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی