کش‌بک (Cash Back) یا همان پیش کش امکانی پر طرفدار و کاربردی در بازاریابی مدرن جهان است. کش بک این امکان را به کارخانه‌ها، واردکنندگان محصولات مختلف، ارائه‌کنندگان خدمات و صاحبان فروشگاه‌های بزرگ و کوچک می‌دهد که پس از انجام خرید، بخشی از مبلغ خرید را به مشتری بازگردانند.

از کش‌بک به منظور جذب مشتری‌های جدید و نگه داشتن مشتری‌های قدیمی استفاده می‌شود. ممکن است برخی از افراد آن را با تخفیف اشتباه بگیرند. در ادامه مطلب بیشتر با معنی کش‌بک و تفاوت آن با تخفیف آشنا خواهیم شد.

کندو - کش بک

کش بک

کش‌بک چیست؟

صادرکنندگان کارت بانکی در ازای معرفی مشتری به فروشگاه‌ها و مراکز خرید، مبلغی را به عنوان کمیسیون دریافت می‌کنند. قسمتی از این کمیسیونی که دریافت کردند را به عنوان سهم مشتری و کش‌بک به مشتری برمی‌گردانند. مبلغ پیش‌کش یا همان کش‌بک در نظر گرفته شده از سوی تولیدکننده یا فروشنده، به صورت مستقیم و تضمین‌شده به مشتریان به حساب مشتری استرداد می‌شود و به تدریج مشتریان را به مشتریان دائمی و وفادار تبدیل می‌کند.

تفاوت تخفیف با کش‌بک

همانطور که اشاره کردیم برخی افراد کش‌بک را با تخفیف یکی می‌دانند و تفاوتی بین این دو قائل نمی‌شوند. باید بگویم که این تصور کاملا نادرست است و تنها وجه اشتراک بین تخفیف و کش‌بک افرایش درآمد مشتری است. در ادامه تفاوت این دو را برای شما عزیزان به طور کامل شرح خواهیم داد.

  • تخفیفات معمولا به صورت دوره‌ای و برای مدت زمان محدودی روی برخی خدمات و کالاها اعمال می‌شوند. اما کش‌بک به صورت دائمی و پیوسته در دسترس مشتریان قرار می‌گیرد. در این روش مشتری همیشه در هر خرید خود، درصدی از هزینه پرداخت شده را پس می‌گیرد.
  • هدف برخی فروشندگان از ارائه ی تخفیف فقط تخلیه‌ی انبار است. اما سعی کش بک همیشه بر این است که مشتریان را به مشتریان همیشگی و وفادار به خود تبدیل کند.
  • زمان و روش اجرای تخفیفات بسیار حائز اهمیت است و اگر به طور اصولی برگزار نشود آسیب زیادی به فروشندگان وارد می‌شود. اما در اجرای کش بک اینگونه نیست و هیچگونه آسیبی به برند وارد نمی‌شود فقط درصدی از هزینه پرداخت شده توسط مشتری به حساب یا کیف پول الکترونیکی مشتری بازگشت داده می‌شود.
  • تخفیف سبب فروش زیاد در مدت زمان محدودی می شود و اجرای آن در بلند مدت سبب کاهش ارزش نام تجاری بین مشتریان می شود. اما اجرای کش‌بک در طولانی‌مدت سبب افرایش مشتری و وفاداری آنها به شما می‌شود.
کندو - مزایای کش بک

مزایای کش بک

کش‌بک چه مزایایی دارد؟

کش بک امروزه به یکی از موضوعات پر‌طرفدار در بازار تجارت و بازاریابی الکترونیک تبدیل شده است. بسیاری از کسب و کارهای کوچک و بزرگ با بهره بردن از این سرویس سودهای زیادی کسب می‌کنند و در بازار رقابت به فرد برتر تبدیل شده‌اند. اگر می‌خواهید شما هم از این تجارت باز نمانید و در حوزه‌ی کسب و کار خود به فرد موفق تبدیل شوید در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با مزایای بازگشت نقدی آشنا شویم.

افزایش مشتریان وفادار

با استفاده کردن از استراتژی کش‌بک و بازگشت درصدی از مبلغ پرداخت شده توسط مشتری، او را به خریدهای بعدی از فروشگاه و کسب و کار خود ترغیب می‌کنید. در این صورت مشتری قادر است با هر بار خرید از شما برای خریدهای بعدی خود نیز برنامه ریزی کند. بهره بردن از کش‌بک سبب می‌شود مشتریان شما دیگر به سراغ فروشگاه‌های دیگر نروند، چرا که می‌دانند در فروشگاه یا کسب و کار شما درصدی از هزینه خریدشان به خود آن‌ها بازگشت داده می‌شود. این علاوه بر این که به سود شماست یک نوع پس انداز برای مشتری نیز محسوب می‌شود. خریدهای منظم مشتریان از کسب و کار شما آن‌ها را به مشتریان دائمی و وفادار تبدیل می‌کند.

معرفی کسب و کار بدون هیچ زحمتی

هنگامی که توانستید اعتماد مشتریان خود را جلب کنید و آن‌ها را به مشتریان وفادار خود تبدیل کنید دیگر خیالتان راحت است، چرا که این مشتریان بدون هیچ زحمتی کسب و کار و برند شما را به دیگران معرفی می‌کنند و همین سبب افزایش مشتریان جدید می‌شود.

همانطور که می‌دانید با داشتن مشتریان جدید می‌توانید میزان فروش و سود خود را افزایش دهید. با افزایش مشتری دوباره این روند تکرار می‌شود و  شما با بهره بردن از کش بک می‌توانید نظر مشتریان را جذب کنید و دوباره بدون هیچ هزینه‌ای مشتریان جدیدی را به سمت خود جذب کنید.

هزینه کمتر نسبت به دیگر روش‌های بازاریابی

شما از طریق بازاریابی می توانید نظر مشتریان جدیدی را به سمت کسب و کار خود جلب کنید و آن ها را به مشتریان دائمی و همیشگی خود تبدیل کنید. یکی از بهترین انواع بازاریابی که هزینهی کمتری هم در مقایسه با سایر روش های بازاریابی برای شما در پی دارد بازاریابی کش بک است. کش بک یک برنامه ی منظم است و یک روند ثابت را در کسب و کار شما برای جذب مشتری و فروش بیشتر ایجاد می‌کند.

کش‌بک جایگزین تخفیف

همانطور که اشاره کردیم کش‌بک با تخفیف متفاوت است. کش بک یک درصدی از هزینه‌های پرداختی مشتری است که دوباره به حساب او باز گرداننده می‌شود. اگر از اعمال تخفیف برای بازاریابی خود بهره می‌برید ضروری است که بدانید قسمتی از سود کسب و کارتان کاهش می ‌‌‌یابد، اما در استفاده از کش‌بک علاوه بر این که مشتری از خرید خود سود می‌برد شما هم می‌توانید از خرید آن‌ها به سود برسید.

نتیجه گیری

همانطور که در این مطلب با مفهوم کش‌بک آشنا شدید دیدید که موضوع کش‌بک یکی از به روز ترین روش‌های بازاریابی در عصر حاضر است. همه‌ی کسب و کارهای کوچک و بزرگ، فروشگاه‌های زنجیره‌ای، سازمان‌ها و نهاد‌های مختلف می‌توانند برای حفظ وفاداری مشتری و جلب اعتماد آن‌ها از این روش نوین بهره ببرند. روشی که هم فروشنده هم خریدار بتوانند از آن به سود برسند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی