کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های پیشرفت کسب‌وکار در حوزه بازاریابی است که از گذشته تاکنون مورد توجه قرار داشته است و نظر طرفداران زیادی را به خود جلب کرده است. رعایت اصول کامنت مارکتینگ می‌تواند تاثیر به‌سزایی در پیشرفت کسب‌وکارتان داشته باشد و شما را برای افزایش نرخ بازدید و تعامل با مشتری یاری کند. این روش بازاریابی جزء روش‌های بازاریابی کم هزینه به شمار می‌رود.

کامنت گذاشتن نه تنها هویت شما را برای سایر افراد معرفی می‌کند، بلکه امکان حضور شما را پر رنگ‌تر جلوه می‌دهد که منجر به افزایش ترافیک و ورود لید به سایت شما برای ماه ها و یا حتی سال‌ها می شود. باید بدانید کامنت‌ها در سئو سایت بسیار موثر بوده و باعث رشد رتبه سایت شما می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این روش بازاریابی آشنا شویم.

کامنت مارکتینگ چیست

کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های نسبتا قدیمی بازاریابی است که از گذشته تا اکنون قدرت خود را حفظ کرده و مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از کامنت مارکتینگ در دنیای بازاریابی دیجیتال تأثیر بسیار زیادی دارد. امروزه استفاده از وبلاگ‌ها کاهش یافته اما استفاده از شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام، لینکدین، توییتر یا… با رشد قابل توجهی روبرو شده است. علاوه بر آن بخش نظرات در سایت‌های محتوایی یا فروشگاهی نیز فعال بوده و افراد به ثبت و تبادل نظر می‌پردازند.

کامنت مارکتینگ به معنای استفاده از کامنت و نظرات بازدیدکنندگان سایت برای افزایش رتبه سایت و بهبود وضعیت فروش و کسب‌ درآمد است. از کامنت برای معرفی برند، ارتباط موثر با کاربران و افزایش اعتماد آن‌ها و در نهایت افزایش میزان ترافیک استفاده می‌شود.

اصول کامنت مارکتینگ

اصول کامنت و بازاریابی کامنت یکی از مباحث مهمی در این زمینه است که افراد کمتری از آن آگاهی داشته و آن را اجرا می کنند، برخی افراد نیز تصور می کنند با گذاشتن چند کامنت با معنی و گاهی حتی بی معنی می توانند تکنیک را اجرا کنند و از آن نتیجه هم بگیرند، اما لازم است بدانید بازاریابی دیدگاه یا کامنت مارکتینگ نیز اصول و روش های خاص خود را دارد که در ادامه به بررسی آن می پردازیم تا بتوانیم آن را اجرا کرده و بهترین بازخورد را از آن دریافت کنیم.

کندو - کامنت مارکتینگ

کامنت مارکتینگ

هدف خود را مشخص کنید.

اولین قدم برای ایجاد یک کمپین موفق مشخص کردن هدفتان از راه اندازی این کمپین است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکارها بدون مفهوم روشنی از آنچه می‌خواهند به آن دست یابند وارد دنیای آنلاین وتبلیغات می شوند و همین امر نه تنها موجب رونق کسب‌وکار آن‌ها نمی‌شود بلکه به آن آسیب می‌رساند.

در همین قدم اول مشخص کنید که هدف شما از شروع کامنت مارکتینگ چیست؟ آیا می خواهید ترافیک بیشتری را به سمت وب سایت خود جذب کنید؟ نام تجاری خود را گسترش دهید؟ یا با مدیران وب سایت‌ها ارتباط برقرار کنید؟ هنگامی که اهداف را مشخص کردید، انجام یک کمپین متمرکز برای شما آسان‌تر خواهد بود.

ثبات، کلید موفقیت است.

به جای اختصاص یک بازه زمانی مشخص از روز برای نوشتن نظرات، باید تعداد واقعی نظرات را برای آن روز تعیین کنید و مطمئن شوید که برای مدت نامحدودی به آن روال متعهد هستید. اگر شما فقط به 4-6 نظر در روز نیاز دارید، بسته به اینکه به چه اهدافی می‌خواهید برسید، اولین نشانه‌های موفقیت را متوجه شوید.

کامنت با ارزش و مرتبط ارائه دهید.

یکی از نکات اصلی که برای کامنت گذاشتن باید رعایت کنید این است که کامنت مرتبط با موضوع قرار دهید. افرادی که از یک پست دیدن کرده و از کامنت‌های آن نیز بازدید می‌کنند، به دنبال بحث‌هایی مرتبط با همان موضوع هستند. کامنت شما هرچقدر مهم، جذاب و کاربردی باشد در صورتی که ارتباطی با موضوع پیج نداشته باشد، توجهی به آن نمی‌شود.

کندو - بازاریابی محتوایی

از خود یک امضا به جا بگذارید.

این امکان را در نظر بگیرید وقتی کسی نظر شما را می‌خواند و برایش مفید است، شاید بخواهد با شما در ارتباط باشد. شما با قرار دادن امضا شامل: عنوان، نام و آدرس وب و شماره تماس می‌توانید با خوانندگان ارتباط موثری داشته باشید. علاوه بر این، قرار دادن امضا و اطلاعات تماس سبب می شود نظرات شما قابل اعتمادتر به نظر برسد.

زیر پست‌های دارای رتبه بالا، کامنت بگذارید.

واضح است که می‌خواهید نظرات خود را در جایی بنویسید که بسیاری از افراد بتوانند آن‌ها را ببینند. اولین کاری که باید انجام دهید این است که با استفاده از کلمات کلیدی مرتبط با وب سایت خود، پست‌های وبلاگ، مقالات و موضوعات انجمن مرتبط را در گوگل جستجو کنید. هنگامی که نتایج برتر Google را پیدا کردید، می توانید کامنت گذاشتن را شروع کنید. این یک راه مشخص برای مشاهده نظرات شما توسط تعداد بالایی از خوانندگان است.

در سایت‌های دارای ترافیک بالا کامنت بگذارید.

عاقلانه است به سمت سایت‌هایی بروید که ترافیک بازدید آن‌ها در ماه دارای رتبه‌ی بالایی باشد. چرا که شانس دیده شدن کامنت شما افزایش پیدا کرده و خوانندگان بیشتری آن را می‌بینند.

سوالات را بدون پاسخ بگذارید و رمز و راز را اضافه کنید!

اگر با نظری که ارسال می کنید راه حل واضحی ارائه دهید، شانس کلیک افراد روی URL را کاهش می‌دهید. با اضافه کردن حس رمز و راز به نظراتی که می‌نویسید همیشه این تصور را به جا می‌گذارید که بیشتر از آنچه در کامنت خاص می گویید می‌دانید. با همین کار ساده می‌توانید افراد زیادی را به سمت سایت خود بکشانید.

کندو - بازاریابی کامنت

بازاریابی کامنت

وبلاگ‌های هدف را شناسایی کنید.

اگر قصد دارید توجه یک وب مستر خاص را به خود جلب کنید، پس باید به طور مرتب روی پست‌های وب سایت آن‌ها کامنت بگذارید. هنگامی که مورد توجه قرار گرفتید، می‌توانید یک ارتباط موثر را شروع کنید و شانس یک همکاری موفق را بیشتر کنید. 

اعلان‌های خود را فعال کنید.

این مرحله یک مزیت بزرگ را برای شما فراهم می‌کند. در مورد پست‌ها و مقالات جدید منتشر شده در سایت‌های مد نظر، اعلان‌های فوری را فعال کنید تا جزء اولین نفراتی باشید که زیر آن پست کامنت می‌گذارید. وقتی نظر شما جزو اولین مواردی است که روی پست نوشته شده است، احتمال بیشتری وجود دارد که افراد بیشتری آن را مشاهده و مطالعه کنند.

کامنت خود را در نهایت احترام بگذارید.

بهتر است در تمام کامنت‌های خود هم به نویسنده مطلب و هم سایر افرادی که کامنت می‌گذارد احترام بگذارید و با لحن مودب و محترمانه کامنت خود را قرار دهید. البته محترمانه برخورد کردن به این معنی نیست که هیچ گونه مخالفتی با دیگران نداشته باشید، به این معنی است که حتی اگر مخالفت یا نقدی با دیگر نظرات دارید به صورتی مودبانه بیان کنید.

استراتژی محتوا چیست؟ راهنمای عملی تدوین سند استراتژی محتوا

با مخاطب روراست باشید.

هر هدفی برای کامنت گذاشتن دارید باید به صورت صریح بیان کنید. هیچ چیز به اندازه صداقت نمی‌تواند افراد را به شما جذب کند. زمانی که در مورد هدف خود صادق باشید نظر شما بیشتر مورد توجه قرار گرفته و حتی نویسنده مطلب نیز آزادی بیان بیشتری به شما می‌دهد.

 

سخن پایانی

همانطور که در ابتدای مطلب گفتیم کامنت مارکتینگ یکی از روش‌های قدیمی بازاریابی است که از گذشته تا اکنون مورد استفاده قرار می‌گیرد. به یاد داشته باشید کمپین‌های بازاریابی آنقدر که در ابتدا ساده به نظر می‌رسند راحت نبوده و برای موفقیت باید باید رویکردی استراتژیک و حرفه ای داشته باشید و به اهداف خود متعهد بمانید. در این بخش سعی کردیم شما را با اصول کامنت مارکتینگ آشنا کنیم با رعایت این اصول می‌توانید به پیشرفت فعالیت و کسب‌وکار خود کمک کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی