مقایسه ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک به عنوان روش‌های رایج و معروف در بازاریابی دیجیتال کمک بسیار زیادی به کسب و کارهای مختلف می‌کنند تا در مدت زمان نسبتا کوتاه سود بالایی را به دست آورند. به همین دلیل در این مقاله مقایسه ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک را به صورت کامل انجام خواهیم داد تا تجارت‌های مختلف با در نظر گرفتن نیازهای خود و مخاطبان بتوانند گزینه مطلوب را انتخاب کنند. با ما همراه باشید تا با شناخته کافی از هر دو روش گزینه مناسب را انتخاب کنید.

مقایسه ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک

اگر شما هم در حوزه مارکتینگ فعالیت میکنید یا دوست دارید برای معرفی تجارت خود از روش‌های مختلفی استفاده کنید بدون شک تا به امروز بارها عبارت‌های ایمیل مارکتینگ و بازاریابی پیامکی را شنیده‌اید. این دو روش مانند هر روش دیگر معایب و مزایای را دارند. به خاطر همین موضوع ابتدا به معرفی و سپس به بررسی مزایا و معایب آن‌ها می‌پردازیم.

تعریف ایمیل مارکتینگ

کندو - ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ

بازاریابی ایمیلی یا ایمیل مارکتینگ نوعی روش بازاریابی مستقیم است که تجارت‌های مختلف به وسیله ارسال ایمیل به کاربران خود با آن‌ها ارتباط برقرار می‌کنند. ایمیل مارکتینگ چند ویژگی منحصر به فرد دارد که آشنایی با این ویژگی‌ها کمک می‌کند تا آن را با سایر روش‌ها مانند انواع ایمیل‌های تبلیغاتی اشتباه نگیرید.

اولین موضوع در ارتباط با ایمیل مارکتینگ مربوط به اجازه مخاطبان یا مشتریان به دریافت ایمیل است. هدف از ایمیل مارکتینگ تنها مربوط به ارسال ایمیل‌های تبلیغاتی نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از ایمیل‌های یادآوری، آموزشی و … را در بر می‌گیرد. در نظر داشته باشید که ایمیل‌ها لازم است با توجه به نوع کسب‌و‌کار شما و نیاز مخاطبان نگارش و ارسال شود.

ایمیل مارکتینگ لازم است بیشتر جنبه آموزشی داشته باشد و حس مزاحمت در مخاطبان ایجاد نکند. ایمیل مارکتینگ یکی از روش‌های معتبر و سریع برای تجارت‌های مختلف است که می‌توانند به هدف‌های خود با کمترین میزان هزینه نزدیک شوند.

 مزایای ایمیل مارکتینگ

 • ایمیل مارکتینگ جهت پیاده سازی نیازمند صرف هزینه های بالایی نیست و برای انجام دادن این کار نیازی به تبلیغات تلویزیونی، چاپ بنر و … نخواهید داشت.
 • ایمیل‌ها با کسب رضایت از طرف مخاطبان و مشتریان ارسال می‌شود. این موضوع نشان می‌دهد تمامی افرادی که دریافت کننده ایمیل هستند به خرید از مجموعه یا استفاده از خدمات علاقه دارند.
 • نحوه پیاده سازی ایمیل مارکتینگ تنوع بالایی دارد. شرکت ها می‌توانند برای ارسال ایمیل‌ها از روش‌های مختلف مانند انواع طرح‌های گرافیکی یا متن ساده استفاده کنند.
 • در ایمیل مارکتینگ کسب و کارها و تجارت‌ها به تعداد مخاطب بیشتری دسترسی دارند.
 • این روش برای مخاطبان مزاحمت و دردسر کمتری دارد؛ زیرا آنها هر زمانی که دوست داشته باشند می‌توانند ایمیل‌های موجود در صندوق خود را بررسی کنند و در صورت عدم رضایت از دریافت آن فرآیند لغو عضویت را انجام دهد.
 • ایمیل مارکتینگ به افزایش میزان ورودی و ترافیک سایت کمک می‌کند.

 معایب ایمیل مارکتینگ

 • تمامی ایمیل‌های فرستاده شده از طرف کسب و کارهای مختلف به دست مخاطبان نمی‌رسد؛ زیرا برخی از سیستم‌ها مانند صندوق پیام گوگل، ایمیل‌هایی که در آنها کلمات خرید و فروش به کار رفته است را فیلتر می‌کند.
 • ایمیل‌ها تنوع بالایی دارند و لازم است توسط افراد حرفه‌ای طراحی شوند. از طرفی ایجاد تعامل به وسیله ایمیل در کسب و کارها و مشتریان کار نسبتا دشواری است.
 • در روش ایمیل مارکتینگ ارسال ایمیل با محدودیت حجم روبرو است.
 • تعداد افرادی که صندوق دریافت پیام های خود را به صورت روزانه مورد بررسی قرار می‌دهند، محدود است.

 تعریف پیامک مارکتینگ

کندو - پیامک مارکتینگ

پیامک مارکتینگ

اس‌ام‌اس مارکتینگ یا پیامک مارکتینگ به روشی از بازاریابی گفته می‌شود که در آن کسب و کارها و تجارت‌های مختلف برای معرفی خود و بالا بردن میزان سود از پیامک‌های تبلیغاتی استفاده می‌کنند. در بیشتر اوقات این پیامک‌ها اطلاعاتی مانند تخفیف‌ها، پیشنهادات ویژه فروش و یادآوری برخی موضوعات را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. راه دریافت این روش به وسیله تلفن‌های همراه است و در نتیجه مخاطب همواره در دسترس شما خواهد بود.

 مزایای پیامک مارکتینگ

 • امروزه با پیشرفت تکنولوژی تلفن‌های همراه می‌توانند بخش عمده‌ای از نیازهای کاربران خود را برطرف کنند. به همین علت افراد روزانه زمان بیشتری را با تلفن همراه خود سپری می‌کنند. در نتیجه دریافت پیامک تبلیغاتی توجه بیشتری را به خود جلب می‌کند.
 • اغلب مردم پیامک‌های دریافتی خود را مورد بررسی قرار می‌دهند و این نشان می‌دهد، نرخ باز کردن پیامک بالا است.
 • افراد در طول روز همواره موبایل خود را به همراه دارند و در نتیجه ارتباط گرفتن و تماس با آن‌ها به کمک پیام کوتاه آسان خواهد بود.
 • راه اندازی پیامک مارکتینگ نیازمند هزینه کمی است و در نتیجه کسب و کارهای کوچک و نوپا به راحتی می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • سرعت ارسال پیام‌های تبلیغاتی در روش پیامک مارکتینگ بسیار بالا است.

 معایب پیامک مارکتینگ

کندو - پیامک مارکتینگ

پیامک مارکتینگ

 • لازم است تعداد کاراکترها برای نگارش پیامک کوتاه باشند و به همین دلیل آگاهی بخشیدن به مشتریان با تعداد کلمات محدود کار دشواری است.
 • نرخ کلاهبرداری‌ها در پیامک بالا است و در نتیجه مخاطبان اعتماد کمتری به پیامک‌های دریافتی خود دارند.
 • ایجاد تعامل در پیامک مارکتینگ ضعیف است و تنها کسب‌و‌کار است که می‌تواند با مشتری در ارتباط باشد.

 استفاده همزمان از ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک

استفاده همزمان از ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک یکی از ایده‌های مورد استفاده در کمپین‌های دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها است. به این صورت که استفاده از هر دو روش کمک می‌کند تا معایب موجود در هر یک پوشش داده شود و نتیجه بهتری به دست بیاید.

 سخن پایانی

مقایسه ایمیل مارکتینگ و ارسال پیامک نشان می‌دهد که هر دو روش دارای نقاط ضعف و قوت منحصر به فردی هستند. کسب و کارهای مختلف می‌توانند جهت پوشش دادن معایب هر یک، از هر دو روش به طور همزمان استفاده کنند. روش‌های ایمیل مارکتینگ و پیامک مارکتینگ در مقایسه با سایر روش‌ها مانند انواع بیلبوردهای تبلیغاتی یا تبلیغات تلویزیونی هزینه کمتری را به کسب و کارها وارد می‌کنند. به نظر شما ایمیل مارکتینگ و پیامک مارکتینگ در کدام کسب و کارها می‌توانند تاثیر گذار باشند؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی