تأخیر یا عدم ارسال پیامک می‌تواند تلاش‌های شما برای بازاریابی و رونق کسب‌وکارتان را بی‌ثمر کند. دلایل این اتفاق ممکن است خارج از کنترل شما باشند، اما دانستن اینکه چرا در ارسال متن تاخیری رخ می‌دهد به شما کمک می‌کند تا مشکل را راحت‌تر برطرف کنید. عدم تحویل پیام‌های شخصی و انبوه علیرغم این که دلایل متفاوتی برای تاخیر یا شکست دارند، اما زمینه‌ی آن‌ها مشترک است. در اینجا شایع ترین دلایل تاخیر یا عدم تحویل پیامک را به شما معرفی خواهیم کرد.

دلایل متداول تاخیر در تحویل پیامک

در ادامه مطلب با دلایل مهم تاخیر در تحویل و دریافت پیامک آشنا خواهید شد:

پوشش شبکه

یکی از دلایل تاخیر در ارسال پیامک پوشش شبکه است. در صورت خارج شدن از منطقه تحت پوشش شبکه ممکن است پیامک‌ها با تاخیر ارسال شوند. عواملی که می‌توانند روی شبکه تاثیر گذار باشند، شامل: شرایط آب و هوای نامناسب، تداخل بی سیم، تونل ها، جاده‌های زیرزمینی و حتی درختان و تپه‌ها می‌باشد.

استفاده سنگین از شبکه

ترافیک سنگین شبکه همچنین باعث تاخیر در تحویل پیامک می شود. این می تواند در هر زمانی اتفاق بیفتد، اما به عنوان مثال، به سال نو فکر کنید، جایی که توده های مردم در سراسر جهان در نیمه شب برای عزیزانشان پیامک می فرستند تا سال نو را به آنها تبریک بگویند. پیامک های تاخیری در این سناریو عادی هستند!

 انتقال بین شبکه های مختلف

شبکه های تلفن همراه ترافیک خود را در اولویت قرار می دهند. اگر پیامک از طریق شبکه های مختلف ارسال و دریافت شود، فرآیند ارتباط کمی بیشتر طول می کشد و گیرنده ممکن است با تاخیر پیام مواجه شود.

مشکلات تلفن همراه

تلفن همراه شما به‌راحتی می‌تواند دلیل تاخیر در پیامک‌ها باشد. این ممکن است به دلیل پر بودن صندوق ورودی،. آنتن دهی ضعیف تلفن همراه یا حتی باتری ضعیف و خالی باشد.

خطاهای سرور اپراتور

گاهی اوقات یک خطا در سرور اپراتور می تواند باعث تاخیر شود. در این صورت اپراتور شبکه با مشکل برخورد می کند و به نوبه خود پیامک های تاخیری را برطرف می کند.

هنگ کردن گوشی علت تاخیر در دریافت پیامک

دیگر علت دیر ارسال شدن پیامک می‌تواند به دلیل هنگ کردن گوشی باشد. این مشکل که در برخی از گوشی‌ها از جمله موبایل‌های ساخت برند هواوی مشاهده می‌شود، تنها با یک ری‌استارت ساده قابل برطرف شدن خواهد بود.

استفاده از عبارات نامناسب

یک علت دیر ارسال نشدن پیامک که شاید بسیاری از افراد از آن اطلاع نداشته باشند، استفاده از محتوای نامناسب است. در واقع شما ممکن است در متن محتوای خود از واژه‌هایی استفاده کنید که قبلاً از سوی اپراتورهای مختلف در لیست ممنوعه قرار گرفته‌اند. در این صورت نه تنها شاهد دیر ارسال شدن پیامک خواهید بود، بلکه متوجه می‌شوید که پیامک شما هرگز به دست گیرنده نخواهد رسید. زیرا سیستم‌های هوشمند از قبل طوری طراحی شده‌اند که مانع از ارسال پیامک‌ها با محتوای نامناسب می‌شوند.

کمبود شارژ اعتباری گوشی

این مشکل در مشترکین خطوط دائمی معمولاً وجود ندارد، مگر اینکه به دلیل عدم پرداخت بدهی با مسدودی خط مواجه شوند. اما افرادی که از خطوط اعتباری استفاده می‌کنند، در صورتی که اعتبار کافی برای ارسال پیامک نداشته باشند، با مشکل عدم ارسال پیامک مواجه خواهند شد. این مشکل شایع نیز تنها با شارژ کردن خط قابل رفع است. شما بسته به اپراتور خود می‌توانید از کدهای مخصوص برای رفع این مشکل استفاده کنید.

کندو - کمبود شارژ اعتباری از دلایل تاخیر در ارسال پیامک

کمبود شارژ اعتباری از دلایل تاخیر در ارسال پیامک

دلایل رایج عدم تحویل پیامک

اگر مشکل شما عدم دریافت پیامک است باید:

تلفن برای مدت طولانی خاموش است.

اگر تلفن همراه برای مدت طولانی خاموش باشد و زمان انتظار طولانی مدت سپری شود، پیام منقضی می‌شود. هنگامی که دستگاه تلفن همراه شما برای مدت طولانی از پوشش شبکه خارج است، همین اتفاق می افتد. اگر تلفن خود را برای مدت طولانی خاموش کنید، پس از روشن کردن آن پیامکی دریافت نخواهید کرد.

شماره‌ رومینگ است.

زمانی که شماره‌ای که در خارج از کشور است، با تحویل پیامک ناموفق مواجه می‌شود. وقتی یک دستگاه تلفن همراه در حال رومینگ است، نمی‌توانید تحویل پیام را تضمین کنید. تماس با کاربران رومینگ معمولاً به دلیل ماهیت توزیع شده شبکه های ارتباطی دشوارتر است. بنابراین، مشتریان ممکن است پیامک دریافت نکنند.

کندو - رومینگ همراه از علت های تاخیر ارسال پیامک

رومینگ همراه از علت های تاخیر ارسال پیامک

چگونه تاخیر دریافت پیامک را برطرف کنیم؟

حال که با دلایل تاخیر در دریافت پیامک آشنا شدیم به سراغ راه‌کارهای اصلاح این مشکل می‌رویم:

هرگونه تغییر جدید را لغو کنید.

ابتدا به این فکر کنید که آیا گوشی شما اخیراً دستخوش تغییراتی شده است یا خیر. شاید چند برنامه جدید نصب کردید؟ اگر این کار را کردید، آنها را به طور موقت حذف کنید و ببینید که آیا تحویل پیام متنی شما بهبود می یابد یا خیر.

یک برنامه پیام‌رسان جایگزین گاهی اوقات می‌تواند با برنامه پیش‌فرض تداخل داشته باشد، بنابراین در صورت نیاز به به‌روزرسانی، آن را نیز بررسی کنید. این می‌تواند پس از به روز رسانی سیستم عامل اندروید رخ دهد.

تلفن همراه خود را خاموش کنید.

31 درصد از کاربران گوشی‌های هوشمند هرگز تلفن همراه خود را خاموش نمی کنند. شارژ دائمی تلفن همراه و خاموش نکردن هر چند وقت یکبار آن می‌تواند برای تلفن همراهتان مضر باشد. به‌علاوه، آسیب‌پذیری‌های امنیتی آن را افزایش می‌دهد، زیرا بسیاری از به‌روزرسانی‌ها تنها زمانی رخ می‌دهند که دستگاه مجدداً راه‌اندازی شود.

تنظیم مجدد سطح دوم را انجام دهید.

اگر هنوز پیامک‌های خود را در زمان عادی دریافت نمی‌کنید، سعی کنید تنظیمات نرم افزاری را مجددا انجام دهید. برای این کار زمانی که تلفن همراهتان روشن است باتری آن را خارج کرده و پس از ده ثانیه دوباره آن را روی تلفن همراهتان نصب کرده و آن را روشن کنید.

پیامک‌های قدیمی را پاک کنید.

با خلاص شدن از شر پیامک‌هایی که به آن‌ها نیاز ندارید، صندوق ورودی SMS خود را مرتب کنید. انباشته شدن پیامک‌های بسیار زیاد روی هم می‌تواند بر عملکرد تلفن تأثیر بگذارد.

تنظیمات تلفن همراه خود را به حالت کارخانه برگردانید.

تنظیم مجدد در واقع آخرین گزینه شما قبل از تماس با ارائه دهنده شبکه تلفن همراه است. این شامل بازگرداندن نرم افزار دستگاه شما به تنظیمات اولیه کارخانه است، اما توجه داشته باشید که انجام بازنشانی تلفن، حافظه‌ی دستگاه شما را به طور کامل پاک می‌کند.

قبل از انجام بازنشانی، بسیار مهم است که از همه چیز در دستگاه تلفن همراه خود، مخاطبین، عکس‌ها، پیام‌های متنی و همه‌ی اطلاعات شخصی خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. با این کار می‌توانید با یک سیستم عامل تمیز از نو شروع کنید. اگر یک فایل خراب باعث تاخیر در دریافت پیامک‌ها شده است، انجام این فرآیند ممکن است مشکل را حل کند.

با ارائه دهنده خدمات خود تماس بگیرید.

در آخرین مرحله، اگر تمام مراحل را انجام داردید و نتیجه‌ای نگرفتید باید با ارائه دهنده شبکه خود در تماس بگیرید. ارائه‌دهنده خدمات شما می‌تواند حساب شما را بررسی کند و مشکل را حل نماید.

سخن آخر

در این متن علت‌های تاخیر در دریافت پیامک و راه حل آن را به شما عزیزان آموزش دادیم. اگر شما هم با این مشکل مواجه هستید با بررسی علل بالا می‌توانید مشکل دیر ارسال شدن پیامک را برطرف کنید.

اگر برای بازاریابی کسب‌وکار خود بازاریابی پیامکی را انتخاب کرده‌اید و تاخیر در دریافت پیامک از دغدغه‌های اصلی شماست پیشنهاد می‌کنیم از یک شرکت معتبر ارائه‌دهنده خدمات پیامک انبوه استفاده کنید، چرا که علت دیر ارسال شدن پیامک‌های تبلیغاتی به صورت مستقیم بر عهده اپراتورها خواهد بود و از دغدغه شما می‌کاهد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی