گرم شدن زمین علتش چیست؟ این روزها بازار صحبت در مورد محیط زیست بسیار داغ است. بشری که سال‌ها بدون هیچ دغدغه‌ای روی زمین زندگی می‌کرد و تا می‌توانست از منابع آن استفاده می‌کرد و لذت می‌برد و همه زباله‌ها و پسماندهای خود را به دامان طبیعت پرتاب می‌کرد، امروز فهمیده که دیگر نمی‌تواند به این سبک زندگی ادامه دهد.

زمین بیش از این جا برای خرابکاری‌های ما ندارد و اگر ما همان‌طور که کره زمین سالیان سال است که از ما محافظت کرده از او مراقبت نکنیم و به فکرش نباشیم، به‌زودی هم کره زمین و هم خودمان نابود خواهیم شد.

آسیب‌هایی که ما به این سیاره می‌زنیم تمامی ندارد. از دخالت در اکوسیستم‌های مختلف، از بین بردن جنگل‌ها و تغییر فرم کوه‌ها و قسمت‌های مختلف زمین برای جاده‌سازی گرفته تا برداشت بیش از حد سفره‌های آب زیرزمینی همگی تنها چشمه کوچکی از بلاهایی است که ما بر سر زمین آورده‌ایم.

مطمئنم که حتی فکرش را هم نمی‌کردید که چیز کوچکی مانند پیامک‌هایی که هرروز ارسال می‌کنیم هم باعث گرم شدن کره زمین میشود. می‌پرسید چطور؟ الان می‌گویم.

چرا این همه سر و صدا برای گرم شدن زمین؟

بحث گرم شدن کره زمین به دلیل تبعات و اثرات گسترده‌ای که دارد موضوع شماره یک بحث حامیان محیط زیست است. اگر کسی حتی یک ذره هم به مباحث حفظ محیط زیست علاقه‌مند باشد، حتماً کلی مطلب و اطلاعات در مورد گرم‌شدن کره زمین خوانده یا شنیده است.

چرا اصلاً گرم شدن زمین مهم است؟

حتماً اولین چیزی که بعد از عبارت گرم شدن کره زمین شنیدید، عبارت “یخچال‌های قطبی” هستند. همه در مورد این حرف می‌زند که اگر زمین گرم شود یخچال‌های قطبی آب می‌شوند. اما مگر مسئله فقط آب شدن چند یخچال است؟ بعد از آن چه اتفاقی می‌افتد؟

افزایش آب دریا و محو شدن جزایر

دانشمندان می‌گویند که آب شدن یخچال‌ها در درجه اول باعث از بین رفتن بزرگ‌ترین منابع آب شیرین دنیا می‌شود. بعد از آن باعث می‌شود که سطح آب اقیانوس‌ها و دریاها بالاتر بیاید. این یعنی تعداد زیادی از جزایری که در حال حاضر روی نقشه زمین می‌بینید، به مرور زمان از روی زمین محو می‌شوند و تمامی منابعی که به همراه دارند را به بیست هزار فرسنگ زیر دریا منتقل می‌کنند.

کندو - افزایش آب دریا و محو شدن جزایر

افزایش آب دریا و محو شدن جزایر

افزایش میزان بارندگی

بعد از اینکه ذخایر وسیع آب شیرین وارد آب شور اقیانوس بشود، باعث می‌شود که آب اقیانوس‌ها رقیق‌تر شود و میزان نمک آن کاهش پیدا کند. این موضوع به بسیاری از اکوسیستم‌های دریایی که نمک دوست (هالوفیل) هستند و برای رشد و زندگی به آب شور نیاز دارند آسیب وارد می‌کند. به‌علاوه آبی که شوری کمتری دارد سریع‌تر تبخیر می‌شود. تبخیر بیشتر آب دریا یعنی افزایش چرخه آب و افزایش میزان بارندگی و آسیب‌های ناشی از بارندگی بالا.

تغییر آب و هوا

علاوه بر گرم شدن هوا که همه می‌دانیم تحمل آن چقدر سخت است، این گرم شدن زمین باعث بروز طوفان‌ها و رگبارهای متعددی می‌شود. دانشمندان می‌گویند که شدت این طوفان‌ها به مرور زمان افزایش یافته و تعداد آن‌ها نیز بیشتر می‌شود.

چرا زمین در حال داغ شدن است؟

گرم شدن کره زمین دلایل متعددی دارد. برخی از آنها عوامل طبیعی مانند فوران آتشفشان‌ها و یا آتش سوزی‌ها طبیعی جنگل‌ها هستند. این پدیده‌های طبیعی به یک باره میزان زیادی کربن دی اکسید و سایر گازهای گلخانه‌ای را وارد جو می‌کند و می‌تواند به گرم شدن زمین کمک کند. البته اگر دمای زمین فقط به‌خاطر این پدیده‌ها تهدید به بالا رفتن می‌شد، اصلاً مشکلی نبود. چون خود طبیعت به‌راحتی بعد از مدتی دما را به حالت متعادل برمی‌گرداند.

گازهای گلخانه‌ای و فعالیت انسان

اصلی‌ترین دلیل گرم شدن زمین سرعت فعالیت‌های انسان است. انسان با سرعتی باورنکردنی از تمامی نقاط جهان در حال وارد کردن گازهای گلخانه‌ای به جو است. همین موضوع باعث شده که سرعت طبیعت به گرد پای انسان نرسد و دمای زمین بالا برود.

کندو - گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین

گازهای گلخانه‌ای و گرم شدن زمین

پیامک‌های سیاره داغ کن!

به‌جز کارخانه‌ها و صنایع مختلف که همه می‌دانیم تا چه اندازه گازهای مضر را وارد جو می‌کنند و به آن صدمه می‌زنند، برخی از ساده‌ترین فعالیت‌های روزانه انسان هم به این موضوع دامن می‌زنند. فکرش را می‌کردید که کار ساده‌ای مانند دریافت و ارسال پیامک هم باعث گرم شدن زمین می‌شود؟

شاید تا به امروز توجه کمتر کسی به آسیب‌هایی که تکنولوژی‌های جدید به زمین وارد می‌کنند جلب شده باشد. اما حقیقت این است که فرایندهایی نظیر ارسال پیامک و ایمیل و کلی موارد دیگر از این دست باعث گرم شدن سیاره سبز ما می‌شود.

آمار رسمی، پشتوانه صحبت‌های ما

فکر نکنید که این اطلاعات بدون پشتوانه علمی مطرح شده‌اند. سازمان بهره‌وری انرژی‌های ارتباطی یا همان CEET طی بررسی‌هایی که انجام داده است، اعلام کرده که سالانه بیش از 800 میلیون تن کربن دی اکسید فقط از منابعی که خدمات سرورهای اینترنتی و ابری ارائه می‌دهند تولید می‌شود. حتی پیش بینی شده که با توجه به سرعت پیشرفت تکنولوژی در سال‌های اخیر این آمار طی یک دهه دوبرابر می‌شود.

گفته می‌شود که اگر سازمان یا سامانه ای روزی 100 پیامک ارسال کند، به اندازه حرکت یک ماشین به مسافت یک کیلومتر دی اکسید کربن تولید کرده است.

راه چاره چیست؟

مسلماً نمی‌توانیم به روزهای قبل از ظهور شبکه جهانی اینترنت برگردیم و به این همه امکانات و راحتی که به لطف تکنولوژی‌های جدید ممکن شده است پشت پا بزنیم. اما می‌توانیم از همین علم و تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم تا برای حل مشکل گرم شدن کره زمین راه حل مناسبی پیدا کنیم.

در حال حاضر، بهترین کار استفاده از منابع انرژی تجدید پذیر و پاک و یا استفاده از فیلترهای تصفیه است.

کندو - گرم شدن زمین با ارسال پیامک

گرم شدن زمین با ارسال پیامک

جمع‌بندی

بسیاری از فرایندهای روزانه ما مانند ارسال اس ام اس و گشت و گذار در اینترنت باعث افزایش میزان کربن دی اکسید جو می‌شود.

گاز کربن دی اکسید یکی از گازهای گلخانه ای است که می‌تواند با ایجاد اثر گلخانه ای، دمای زمین را بالا ببرد.

بالا رفتن دمای کره زمین اثراتی مانند بروز طوفان، سیل، از بین رفتن جزایر و منابع آب شیرین و… می‌شود.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی