شاید تصور کنید که ارسال اس ام اس تشکر از خرید یک رفتار فرمایشی و تشریفاتی است؛ یا شاید آن را یک رفتار کوچک و بی‌اهمیت تلقی کنید. اما مطالعه این مطلب علاوه بر بیان اهمیت این پیامک، شما را راهنمایی خواهد کرد تا بهترین پیامک‌ها را برای تشکر از خرید مشتریان خود طراحی کنید؛ به گونه‌ای که حتی شاید به سرتان بزند که به مخاطبانی هم که از شما خرید نکرده‌اند، پیامک تشکر از خرید ارسال کنید!

یک پیامک تشکر از خرید و 4 معنا

پیامک تشکر از خرید، تنها معنای تشکر نمی‌دهد؛ همین پیامک ساده بعد از خرید، می‌تواند چندین معنا و چندین حس را به مخاطب منتقل کند. در ادامه 4 معنای مهمی‌ که پیامک تشکر از خرید به مشتری می‌دهد را مرور می‌کنیم: 

ما کلاهبردار نیستیم

امروزه بسیاری از مردم تجربه خرید اینترنتی را داشته‌اند و دیدگاه منفی گذشته نسبت به آن وجود ندارد؛ اما با وجود کلاهبرداری‌های اینترنتی که امروزه اخبار آن به گوش می‌رسد، باعث تردید برخی از مردم در هنگام خرید از فروشگاه‌های اینترنتی خصوصا فروشگاه‌های نا آشنا می‌شود. ارسال پیامک تشکر از خرید، تا حدودی خیال مشتری را از این بابت راحت می‌کند.

خرید شما قطعی شد

کندو - اطمینان از خرید از طریق پیامک

اطمینان از خرید از طریق پیامک

به محض اینکه مشتری در خرید اینترنتی دکمه پرداخت را لمس می‌کند، این نگرانی سراغش می‌آید که آیا واقعا خریدش قطعی شده است؟ آیا هزینه‌ای که از حساب او خارج شده، به حساب فروشگاه واریز شده است یا امکان دارد هزینه بازگشت داده شود و خرید نیز کنسل شود. ارسال یک پیامک تشکر از خرید، این اطمینان را به مخاطب می‌دهد که خریدش قطعی شده است. به همین دلیل حتما در پیامک از خرید عباراتی همچون «خرید شما قطعی شد» استفاده کنید. تاکید بر این مساله، تعداد تماس‌های مشتریان با پشتیبانی را کاهش می‌دهد.

ما پیگیر خرید شما هستیم

سومین معنایی که پیامک تشکر از خرید به مشتری منتقل می‌کند این است که ما پیگیر خرید شما هستیم. بی‌اطلاعی مشتریان از پشت صحنه فروشگاه اینترنتی شما، حس مبهمی‌ را برای مشتریان در خرید اینترنتی ایجاد می‌کند. به همین خاطر وقتی مشتری، بعد از خرید خود، پیامک قدردانی از خرید دریافت می‌کند، این حس در او ایجاد می‌شود که شما پیگیر خرید او هستید و حواس فروشگاه، به سفارش مشتری هست. به همین دلیل خوب است که در متن پیامک عبارتی مثل: «سفارش شما به زودی تحویل شما می‌شود.» نوشته شود.

شما برای ما محترم هستید

ارسال پیامک تشکر بعد از خرید، این پیام را به مشتری می‌رساند که نگاه شما به او، تنها به عنوان یک مشتری نیست؛ بلکه شما برای آن‌ها احترام قائل هستید. جالب است بدانید که برخلاف تصور عموم، عامل اصلی برای بسیاری از مشتریان، قیمت مناسب نیست، بلکه احساس احترام است. تعامل همیشگی با مخاطب، او را به یک مشتری وفادار تبدیل می‌کند. به همین خاطر پیشنهاد می‌شود که در متن پیامک تشکر از خرید، عبارتی همچون «قدردان شما هستیم» یا «به داشتن مشتریانی چون شما افتخار می‌کنیم.» ذکر شود.

پیامک تشکر خشک و خالی یا تشکر خلاقانه؟

کندو - پیامک تشکر

پیامک تشکر

هر چند که ارسال یک پیامک ساده از خرید مشتری، بسیار تاثیرگذار است و برای مشتریان ارزشمند است، اما اگر این تشکر خلاقانه‌تر و واقعی‌تر باشد، اثر بسیار عمیق‌تری روی مشتری شما خواهد داشت و امکان اینکه در آینده هم خرید از شما را تجربه کند، بیشتر خواهد شد. در ادامه 3 شیوه خلاقانه برای ارسال پیامک تشکر از خرید پیشنهاد می‌شود:

این هم لازمت می‌شه!

یک فروشگاه هوشمند باید بتواند از روی یک خرید مشتری، خریدهای دیگر او را پیش بینی کند. مثلا اگر مشتری شما یک پوشک کودک خرید کند، احتمالا وسایل دیگر کودک مثل شیرخشک، دستمال مرطوب، یا اسباب بازی کودک هم لازم خواهد داشت. شما می‌توانید در پیامک تشکر از خرید مشتری، این محصولات را نیز به او پیشنهاد دهید. ارسال یک کد تخفیف برای خرید این محصولات، هم درصد خرید را بالاتر می‌برد و هم تشکر شما را واقعی‌تر می‌کند.

دوست تو، دوست ماست!

یک پیشنهاد خلاقانه برای پیامک تشکر از خرید این است که پای یک مشتری دیگر را هم به میان بکشید. یعنی شما می‌توانید در پیامک، یک کد تخفیف برای مشتری‌تان ارسال کنید و از او بخواهید که این کد را در اختیار یکی از دوستانش قرار دهد تا از فروشگاه شما تجربه خرید داشته باشد. این اتفاق، هم دامنه مشتریان شما را وسیع‌تر خواهد کرد، و هم اینکه فروشگاه شما را به موضوع گفتگو میان افراد و در جمع‌های دوستی تبدیل خواهد کرد.

فراموشت نمی‌کنیم!

تصور عمده این است که پیامک تشکر از خرید، تنها محدود به دقایقی بعد از خرید می‌شود. اما واقعیت این است که این تشکر باید دائمی‌ و در طول سال اتفاق بیفتد. این فرایند، شما را در ذهن مخاطب ماندگار خواهد کرد و فروشگاه شما را به گزینه اصلی خرید او تبدیل می‌کند. به عبارتی پیشنهاد می‌شود در مناسبت‌های مختلف سال، مانند تحویل سال جدید، اعیاد مختلف، سالروز تولد مشتری و … پیامکی در همین راستا برای مشتریان ارسال کنید. البته نگارش این پیامک‌ها باید خلاقانه باشد. به طور مثال ‌برای تبریک سال جدید به مشتری تان، می‌توانید از خرید او در سال گذشته از فروشگاه‌تان ابراز خوشحالی کنید.

البته روش‌های خلاقانه متنوعی برای ارسال پیامک قدردانی از خرید وجود دارد که در این بخش از متن، تنها به سه شیوه کلی اشاره شد. شما هم می‌توانید با کمی‌تامل در انتظارات مشتریان‌تان و مشخصات فروشگاه خود، و همچنین مشورت با متخصصان بهترین شیوه را برای تشکر از خرید مشتری پیدا کنید. شما هم می‌توانید پیشنهادهای خلاقانه خود را در این زمینه برای ما در بخش نظرات ارسال کنید.

امروزه مردم پیش از آنکه محصولی را از شما خرید کنند، از شما احترام دریافت می‌کنند. ارسال پیامک تشکر از خرید، راهی برای این است که احترام خود را به مشتری نشان دهید و ارتباط‌تان را با آن‌ها تقویت کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۵ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی