بازاریابی یا Marketing لغتی است که در چند سال اخیر بسیار شنیده‌ایم و به هر یک از شبکه‌های اجتماعی که ورود می‌کنیم با حجمی از اطلاعات بازاریابی مواجه می‌شویم. در این مقاله قصد داریم به تعریف کلی بازاریابی، دلایل اهمیت بازاریابی و همچنین چند نمونه از انواع بازاریابی پرداخته و بیشتر با این مفاهیم آشنا شویم.

تعریف بازاریابی

بازاریابی عبارت است از فعالیت مجموعه‌ای از نهادها برای ایجاد، ارتباط، ارائه و مبادله پیشنهادهایی که برای مشتریان و جامعه در کل ارزش دارند.

تحقیقات بازاریابی عملکردی است که مصرف کننده، مشتری و عموم مردم را از طریق اطلاعات به بازاریاب پیوند می‌دهد، اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت‌ها و مشکلات بازاریابی استفاده می‌شود.

در مدل تحقیقات بازاریابی، اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی به این مسائل را مشخص می‌کند، روش جمع آوری اطلاعات را طراحی می‌کند، فرآیند جمع آوری داده‌ها را مدیریت و اجرا می‌کند، نتایج را تجزیه و تحلیل و یافته‌ها و پیامدهای آنها را به اطلاع می‌رساند.

دلایل اهمیت بازاریابی

آیا می‌دانید مشتریان شما دقیقا چه چیزی می‌خواهند؟ آیا فکر می‌کنید مشتریان شما به محصولات شما اعتماد دارند؟ پاسخ همه این سوالات در بازاریابی نهفته است. نحوه بازاریابی کسب و کارتان تعیین می‌کند که آیا شرکت و محصول شما موفق خواهد بود یا خیر. بازاریابی ابزاری است که برای ایجاد و حفظ تقاضا، ارتباط، شهرت، رقابت و موارد دیگر استفاده می‌شود. بدون آن، احتمالاً کسب و کار شما به دلیل عدم فروش تعطیل می‌شود. پس چرا بازاریابی مهم است؟ در ادامه بررسی خواهیم کرد که چرا بازاریابی اهمیت دارد.

کندو - دلایل اهمیت بازاریابی

دلایل اهمیت بازاریابی

  • بازاریابی روشی موثر برای جذب مشتریان است.

برای کسب و کار شما مهم است که مشتریان خود را جذب کنید. بازاریابی ابزاری برای ادامه روند تعامل با مشتری است. تعامل شامل ارائه اطلاعات مرتبط در مورد محصولات و کسب و کار شما به مشتریان است. همه چیز در مورد ایجاد محتوای جدید و به‌روز است. به مشتریان خود آنچه را که نمی‌دانند بگویید، بگذارید اطلاعات شما جالب باشد و ارزش وقت مشتریان را داشته باشد. رسانه‌های اجتماعی یکی از بهترین پلتفرم‌هایی هستند که می‌توانید مشتریان خود را درگیر کنید. برخی از سازمان‌ها از ویدئوهای کوتاه و دیگر ترفندهای طنز استفاده می‌کنند تا مشتریان را به خرید ترغیب کنند. بازاریابی با جذب مشتریان خود، به آنها احساس تعلق بیشتری می‌دهد.

  • بازاریابی به ایجاد و حفظ شهرت شرکت کمک می کند.

رشد و طول عمر کسب و کار شما ارتباط مثبتی با شهرت کسب و کار شما دارد. بنابراین، منصفانه است که بگوییم شهرت شما ارزش ویژه برند شما را تعیین می‌کند. اکثر فعالیت‌های بازاریابی در جهت ایجاد ارزش ویژه برند شرکت است. شهرت در کسب و کار شما زمانی ایجاد می‌شود که به طور موثر انتظارات مشتریان خود را برآورده کنید. چنین کسب و کاری به عنوان عضوی مسئول در جامعه در نظر گرفته می‌شود و مشتریان به ارتباط با محصولات شما افتخار می‌کنند. بازاریابان از راهبردهای ارتباط موثر، برندسازی، روابط عمومی و CSR برای اطمینان از حفظ شهرت یک کسب و کار استفاده می‌کنند.

  • بازاریابی یک کانال ارتباطی است که برای اطلاع رسانی به مشتریان استفاده می‌شود.

بازاریابی به مشتریان شما در مورد محصولات یا خدماتی که به آنها ارائه می‌دهید اطلاعات می‌دهد. از طریق بازاریابی، مشتریان در مورد ارزش محصولات، استفاده از آنها و اطلاعات اضافی که ممکن است برای مشتریان مفید باشد، آشنا می‌شوند. این امر باعث ایجاد آگاهی از برند شما شده و کسب و کارتان را متمایز می‌کند. رقابت سختی در بازار وجود دارد و شما باید صدای ثابتی برای متقاعد کردن مشتریان داشته باشید. مشتریان خود را از تخفیف‌ها و سایر ترفندهای رقابتی که قصد استفاده از آنها را دارید مطلع کنید.

انواع بازاریابی

کندو - انواع بازاریابی

انواع بازاریابی

اینفلوئنسر مارکتینگ

به گفته انجمن ملی تبلیغ کنندگان، اینفلوئنسر مارکتینگ بر اعمال نفوذ افرادی که بر خریداران بالقوه تأثیر دارند و جهت دهی به فعالیت‌های بازاریابی حول این افراد برای هدایت کرده و بر پیام برند و به بازار بزرگ‌تر فروش تمرکز دار، گفته می‌شود.

در اینفلوئنسر مارکتینگ، به جای بازاریابی مستقیم برای گروه بزرگی از مصرف‌کنندگان در یک برند الهام‌بخش، از  اینفلوئنسرها (که می‌تواند شامل افراد مشهور، تولیدکنندگان محتوا، حامیان مشتری و کارمندان باشد) کمک گرفته و به معرفی محصول یا برند خود می‌پردازند.

بازاریابی ویروسی یا وایرال

بازاریابی ویروسی یک پدیده بازاریابی است که افراد را برای انتقال پیام بازاریابی تسهیل و تشویق می کند. به این دلیل که تعداد افرادی که در معرض خواندن و دیدن یک پیام قرار می‌گیرند، «ویروسی» نامیده می‌شود، در این مدل بازاریابی، از فرآیند انتقال ویروس یا بیماری از فردی به فرد دیگر را تقلید کرده است.

بازاریابی سبز

بازاریابی سبز به توسعه و بازاریابی محصولاتی اشاره دارد که فرض می‌شود از نظر محیطی ایمن هستند، در جهان کنونی که در سراسر دنیا با کمبود منابع طبیعی رو‌به‌رو هستیم و همواره با انواع مشکلات زیست محیطی و انواع آلودگی‌ها دست‌وپنجه نرم می‌کنیم، ارائه محصولاتی که بتواند به این مهم دست پیدا کند بسیار حائز اهمیت است. در این روش از بازرایابی محصولی ارائه می‌شود که اثرات منفی بر محیط فیزیکی را به حداقل رسانده یا در جهت بهبود کیفیت طراحی شده اند. این اصطلاح همچنین ممکن است برای توصیف تلاش‌ها برای تولید، ترویج، بسته‌بندی، و بازیابی محصولات به شیوه‌ای که پاسخگو به نگرانی‌های زیست‌محیطی باشد نیز استفاده شده است.

بازاریابی کلمات کلیدی

بازاریابی کلمات کلیدی شامل قرار دادن یک پیام بازاریابی در مقابل کاربران بر اساس کلمات کلیدی و عباراتی است که برای جستجو استفاده می‌کنند. مزیت اصلی در این روش این است که به بازاریابان این توانایی را می‌دهد که با پیام مناسب در زمان مناسب به افراد مناسب دست یابند. برای بسیاری از بازاریابان، بازاریابی کلمات کلیدی منجر به قرار دادن یک تبلیغ زمانی می‌شود که کلمات کلیدی خاصی وارد می‌شوند. توجه داشته باشید که در سئو، این عبارت به دستیابی به جایگاه برتر در خود نتایج جستجوگرهای مختلف و معروف مثل گوگل اشاره دارد.

بازاریابی چریکی

بازاریابی پارتیزانی یک استراتژی بازاریابی غیرمتعارف و خلاقانه را توصیف می‌کند که هدف آن کسب حداکثر نتایج از حداقل منابع است.

بازاریابی برون‌گرا

بازاریابی برون‌گرا اصطلاح جدیدتری برای بازاریابی سنتی است که زمانی ابداع شد که اصطلاح بازاریابی درونگرا مورد استفاده عمومی قرار گرفت. در بازاریابی برون‌گرا، بازاریاب از طریق روش‌هایی مانند تبلیغات تلویزیونی، رادیویی و نمایش دیجیتال، ارتباط با مشتری را آغاز می‌کند. اغلب برای تأثیرگذاری بر آگاهی و ترجیح مصرف کننده برای یک برند استفاده می شود.

بازاریابی درونگرا

بازاریابی درونگرا بازاریابی است که در آن مشتریان در پاسخ به روش‌های مختلفی که برای جلب توجه آن‌ها استفاده می‌شود و همچنین می‌تواند با بازاریاب ارتباط برقرار کنند. این روش‌ها شامل بازاریابی ایمیلی، بازاریابی رویدادی، بازاریابی محتوا و طراحی وب است. یکی از اهداف بازاریابی درونگرا، که شامل بازاریابی محتوا نیز می‌شود، ایجاد کسب و کار به عنوان منبعی برای اطلاعات ارزشمند و راه حل برای مشکلات است و در نتیجه اعتماد و وفاداری مشتری را تقویت خواهد کرد.

کندو - مسائل تاثیر گذار در بازاریابی

بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا تکنیکی است برای ایجاد و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و منسجم برای جذب و به دست آوردن یک مخاطب کاملاً مشخص با هدف هدایت اقدام سودآور مشتری به محصول یا خدمات ارائه دهنده. بازاریابی محتوا شامل روش‌های مختلفی برای بیان داستان برند است.  بیشتر بازاریابان تبلیغات خود را به سمت بازاریابی محتوا/داستان گویی تغییر می‌دهند تا  علاقه و پیوند عاطفی بیشتری را با مصرف کننده ایجاد کنند.

کندو - بازاریابی محتوا

بازاریابی محتوا

در بازاریابی چهار کلمه کلیدی وجود دارد که ابتدای هر کدام با حرف P  آغاز شده است که اصل و زیربنای بسیاری از مفاهیم بازاریابی بر پایه‌ی همین چهار کلمه بنا شده است. در ادامه به توضیح این عبارات می‌پردازیم:

محصول Product

یک محصول به عنوان مجموعه‌ای از ویژگی‌ها (عملکردها، مزایا و کاربردها) با قابلیت مبادله یا استفاده، معمولاً ترکیبی از اشکال ملموس و ناملموس تعریف می‌شود. بنابراین یک محصول ممکن است یک ایده، یک موجودیت فیزیکی (کالا) یا یک خدمت یا هر ترکیبی از این سه باشد و به منظور مبادله در ارضای اهداف کلی فردی و سازمانی قرار گیرد. در حالی که اصطلاح “محصولات و خدمات” گاهی اوقات در کنار یکدیگر استفاده می‌شود، محصول اصطلاحی است که هم کالاها و هم خدمات را در بر می گیرد.

قیمت Price

قیمت نسبت رسمی است که مقدار پول، کالا یا خدمات مورد نیاز برای به دست آوردن مقدار معینی از کالا یا خدمات را نشان می دهد. مبلغی است که مشتری باید برای خرید محصول بپردازد.

مکان Place

توزیع به عمل بازاریابی و حمل محصولات به مصرف کنندگان اشاره دارد.  همچنین برای توصیف میزان پوشش بازار برای یک محصول خاص نیز استفاده می‌شود.

ترفیع یا ترویج Promotion

طبق گفته انجمن ملی تبلیغ‌کنندگان، بازاریابی تبلیغاتی شامل تاکتیک‌هایی است که خرید کوتاه‌مدت را تشویق به خرید می‌کند همچنین مقدار خرید را تحت تأثیر قرار می‌دهد و از نظر حجم، سهم و سود بسیار قابل مقایسه و اندازه‌گیری است. به عنوان مثال می‌توان به کوپن‌ها، قرعه‌کشی‌ها، تخفیف‌ها، حق بیمه‌ها، بسته بندی‌های ویژه محصولات اشاره کرد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی