حتماً برای شما هم پیش آمده که ظهر در حال استراحت در خانه هستید و یا سر کار جلسه‌ی مهمی دارید و گوشی شما زنگ می‌خورد. سراسیمه گوشی را پاسخ می‌دهید و متوجه می‌شوید که پشت خط یک پیامک تبلیغی در حال پخش است و یا صدای خانمی را می‌شنوید که قصد این را دارد، برای شما در مورد محصولی توضیح دهد. واکنش شما به این تماس چگونه است؟ نظرسنجی‌ ما نشان می‌دهد که شما تنها کسی نیستید که با تماس مردم اذیت می‌شوید. در این مقاله قصد داریم در مورد اینگونه مزاحمت‌های تلفنی با هم صحبت کنیم.

کندو - تاثیر پیامک در افزایش فروش محصولات
بازاریابی تلفنی یا مزاحم تلفنی

بازاریابی تلفنی یا مزاحم تلفنی

بازاریابی تلفنی چیست؟

به فرآیند تماس و ایجاد ارتباط با مشتری جهت ارائه خدمات ویژه بازاریابی تلفنی می‌گویند. این تعریف اصولی از تکنیک فروش می‌باشد. اما اگر بخواهیم تعریفی واقعی از بازاریابی تلفنی در زندگی روزمره ارائه دهیم باید بگوییم که:

“تماس‌های پر سر و صدا و آزاردهنده‌ای که فردی ناشناس از طریق آن می‌خواهد، چیزی را به شما بفروشد که نیازی هم به خرید آن ندارید. “

جالب است بدانید که برخی از سایت‌ها، بازاریابی تلفنی را نوعی مزاحمت مدرن تلقی می‌کنند. البته برخی از شرکت‌ها هم هستند که این تکنیک را به خوبی می‌شناسند و با استراتژی‌های صحیح تبلیغاتی و برنامه ریزی دقیق در این راستا موفق هستند، اما تعدادشان انگشت شمار است. اجازه بدهید در ادامه به این موضوع بپردازیم که چرا می‌گوییم تماس‌های تلفنی برای مخاطب ایجاد مزاحمت می‌کند.

اطلاعات درست نداشتن از بازار هدف

دوستی تعریف می‌کرد که دیروز ظهر در حال استراحت بودم و از یک کلینیک زیبایی با من تماس گرفتند و شرایط کاشت مو را توضیح دادند. و من تمام مدت به این موضوع فکر می‌کردم که منی که از شدت رشد سریع مو هر هفته مجبور به رفتن به آرایشگاه و اصلاح آن هستم چرا باید با این تماس تلفنی از خواب بیدار شوم و در مورد کاشت مو بشنوم؟

دوست دیگری شکایت داشت که سرگرم کار بسیار مهمی بودم که تلفنم زنگ خورد و شخص پشت خط در مورد کلاس کنکور برای فرزندم توضیح می‌داد، در صورتی که من اصلاً فرزندی ندارم.

خانم مسنی شکایت داشتند که تماس تلفنی با من گرفته می‌شود و در مورد اینترنت‌های خانگی توضیحاتی ارائه می‌دهند، در صورتی که من اصلا نیازی به اینترنت ندارم.

در سه مشکل قبل بازار هدف به درستی انتخاب نشده بود. در واقع خیلی سخت است که از یک شماره متوجه بشوید طرف مقابل کچل است یا نه.

فرزند کنکوری دارد یا خیر.

فرد مسنی است که نیاز به اینترنت خانگی دارد یا نه.

مشکلات بازاریابی تلفنی

مشکلات بازاریابی تلفنی

عدم رعایت اصول مذاکره

یک بازاریاب خوب و حرفه‌ای باید بداند که چه زمانی تماس تلفنی برقرار کند. متاسفانه این روزها شاهد این موضوع هستیم که وقت و بی‌وقت تماس تبلیغاتی از شرکت‌های مختلف داریم. همچنین یک بازاریاب باید هنگام برقراری ارتباط تلفنی به عکس العمل مخاطب خود احترام بگذارد. این که طرف مقابل دوست دارد توضیحات او را بشنود و یا تمایل به گوش دادن حرفهای او دارد؟

بدگویی از رقبا و دروغ گفتن

برخی از بازاریاب‌های تلفنی هنگام توضیح شروع به کوبیدن رقبا خود دارند و به هر طریقی قصد دارند خود را خوب جلوه دهند و دیگر شرکت‌ها را متهم به اصول غیر اخلاقی کنند. این موضوع به کلی اعتماد مخاطب را نسبت به آنها از بین خواهد برد و هیچ فروشی هم برای آنها به ارمغان نخواهد آورد.

ارسال پیامک بهترین راه‌کار برای کاهش بازاریابی تلفنی

ارسال پیامک تبلیغاتی بهترین راه حل برای کاهش تماس‌های تلفنی می‌باشد. در واقع شما با ارسال پیامک به مخاطب خود احترام می‌گذارید. مخاطب خود را درک می‌کنید و مزاحم وقت او نمی‌شوید. تنها در چند خط برای او از محصول خود نام می‌برید و مشتری اگر نیازمند بود با شما تماس خواهد گرفت.

در واقع با ارسال پیامک شما:

  • مزاحم استراحت و یا کار مخاطب نمی‌شوید.
  • دیگر قرار نیست در مورد موضوعی کلی صحبت کنید و وقت او را بگیرید.
  • اگر مخاطب هدف شما نباشد، مزاحمتی برای‌ او ایجاد نشده و به راحتی پیامک را پاک می‌کند.
  • و …
پیامک تبلیغاتی

پیامک تبلیغاتی

بازاریابی تلفنی اخلاقی

نوعی بازاریابی تلفنی هم وجود دارد که ما اسم آن را بازاریابی اخلاقی گذاشته‌ایم. بدین گونه که شرکت مورد نظر، محصول خود را از طریق پیامک برای مشتری ارسال می‌کند و لینک یا شماره تلفن خود را در پیامک ذکر می‌نماید. در این صورت چنانچه مخاطب نیازمند توضیحات تکمیلی باشد، خود از طریق شماره و یا لینک ذکر شده با شرکت ارتباط برقرار می‌کند.

ممکن است مشتری شما به دلیل دغدغه‌های زیاد کاری، دوست نداشته باشد تماس تلفنی برقرار کند. در این صورت با مراجعه به لینک ارسالی و پس از بررسی محصول جهت خرید با شما تماس خواهد گرفت.

سخن آخر

در دنیای مدرن امروز با تمام دغدغه‌ها و آلودگی‌های صوتی که وجود دارد، کمتر کسی مشتاق است که به تماس‌های تبلیغاتی بی موقع گوش دهد. با ارسال پیامک تبلیغاتی می‌توانید هم برند خود را معرفی کنید و هم به مخاطب خود احترام بگذارید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی