یکی دیگر از روش‌های تبلیغاتی، بازاریابی برون‌گرا یا Outbound Marketing است. در این روش، مثل تبلیغات سنتی، مشاغل و کسب‌وکارها سعی دارند با برگزاری، همایش‌ها، نمایشگاه‌ها، سمینارها و سایر روش‌های قدیمی با مشتریان بالقوه خود ارتباط برقرار کرده و محصولات و خدمات خود را به آنان معرفی کنند. اما چطور یک روش سنتی می‌تواند در مقابل روش‌های جدید تبلیغاتی و بازاریابی موفق عمل کند. در این مقاله قصد داریم در مورد هر آنچه که لازم است در مورد بازاریابی برون‌گرا بدانید، صحبت کنیم.

بازاریابی چیست

بازاریابی عبارت است از فعالیت مجموعه‌ای از نهادها برای ایجاد، ارتباط، ارائه و مبادله پیشنهادهایی که برای مشتریان و جامعه در کل ارزش دارند. و طبق تعریف تحقیقات بازاریابی در واقع، تحقیقات بازاریابی عملکردی است که مصرف کننده، مشتری و عموم مردم را از طریق اطلاعات به بازاریاب پیوند می‌دهد، اطلاعاتی که برای شناسایی و تعریف فرصت‌ها و مشکلات بازاریابی استفاده می‌شود. در مدل تحقیقات بازاریابی، اطلاعات مورد نیاز برای رسیدگی به این مسائل را مشخص می‌کند، روش جمع آوری اطلاعات را طراحی می‌کند، فرآیند جمع آوری داده‌ها را مدیریت و اجرا می‌کند، نتایج را تجزیه و تحلیل و یافته‌ها و پیامدهای آنها را به اطلاع می‌رساند.

دلایل اهمیت بازاریابی چیست

  • بازاریابی روشی موثر برای جذب مشتریان است
  • بازاریابی به ایجاد و حفظ شهرت شرکت کمک می‌کند
  • بازاریابی یک کانال ارتباطی است برای اطلاع رسانی به مشتریان

انواع بازاریابی چیست

بازاریابی انواع مختلفی دارد که مشاغل و کسب‌وکارها می‌توانند برای جذی مشتریان بیشتر و معرفی محصولات و خدمات خود از آن‌ها استفاده کنند. انواع بازاریابی شامل:

کندو - بازاریابی برون گرایی

بازاریابی برون گرایی

بازاریابی برون‌گرا یا Outbound Marketing

یکی دیگر از روش‌هایی که کسب‌وکارها و مشاغل از آن برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند، بازاریابی برونگرا Outbound Marketing است. اما این نوع از بازاریابی در دسته بازاریابی‌های سنتی قرار می‌گیرد که در آن مشاغل با به کارگیری روش‌های مختلف سعی می‌کنند مشتریان را به خرید محصولات یا خدماتشان ترغیب کنند. مثل بازاریابی تلفنی، برگزاری همایش‌ها، سمینارها و نمایشگاه‌ها. در این نوع از بازاریابی که بیشتر کسب‌وکارها همچنان از آن استفاده می‌کنند، محصولات و خدمات به صورت دهان به دهان نیز در بین مشتریان پخش می‌شود و منجر به آگاهی برند می‌گردد.

آشنایی با انواع بازاریابی برون‌گرا

همان‌طور که گفته شد این روش از در دسته‌بندی بازاریابی سنتی قرار می‌گیرد و می‌تواند به روش‌های مختلفی برگزار شود، در ادامه به معرفی برخی از آن‌ها خواهیم پرداخت:
• برگزاری نمایشگاه، سمینارها و همایش‌ها
ایمیل مارکتینگ
پیامک مارکتینگ
• بازاریابی تلفنی
• تبلیغات در رادیو و تلویزیون
• چاپ آگهی و تراکت
• تبلیغات حضوری
• تبلیغات شهری و بیلبوردها

تاثیر بازاریابی برون‌گرا بر مشتریان

بسیاری از مشاغل و کسب‌وکارها از بازاریابی برون‌گرا برای معرفی محصولات و خدمات خود استفاده می‌کنند و بر این باور هستند که این نوع از روش تبلیغاتی هنوز بیشترین بازدهی را دارد. اما بسیار از بازاریابان نسل جدید بر این باور هستند که بازاریابی درون‌گرا Inbound Marketing، مثل تمرکز بر شبکه‌های اجتماعی علاوه‌بر مقرون‌به‌صرفه بودن بازدهی بیشتری را به همراه دارد. آن‌ها عقیده دارند در بازاریابی درون‌گرا این خود مشتریان هستند که یه به سمت محصولات یا خدمات مورد نظر خود می‌آیند، برخلاف آنچه که در بازاریابی برون‌گرا رخ می‌دهد. لازم به ذکر است که انتخاب بازاریابی درون‌گرا یا برون‌گرا بسیار به نوع شغل بستگی دارد و نمی‌توان گفت که هرگز نباید از چنین روشی استفاده کرد؛ اما از آنجایی که خیلی از روش‌های بازاریابی تکمیل کننده یکدیگر هستند، پیشنهاد می‌شود برای آنکه نرخ بازگشت سرمایه مناسبی داشته باشد از هر دو روش استفاده کنید.

چرا محبوبیت بازاریابی برون‌گرا در حال از بین رفتن است

دلایل زیادی وجود دارد که مشتریان و همچنین مشاغل و کسب‌وکارها دیگر از روش‌های بازاریابی برون‌گرا استقبال نکنند در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:
• هزینه‌های راه‌اندازی بسیار زیاد و بازدهی کم برای مشاغل
• عدم تجزیه و تحلیل دقیق و درست نرخ بازگشت سرمایه یا همان ROI
• عدم تمایل بیشتر در به کار گیری از کاغذ برای تبلیغات چاپی
• عدم استقبال مخاطبان از بازاریابی‌های تلفنی
مسدود کردن شماره‌های تبلیغاتی
• اسپم شدن ایمیل‌های تبلیغاتی

کندو - Outbound Marketing

Outbound Marketing


کلام پایانی

این امکان وجود دارد که به دلیل وجود روش‌های مختلف و متنوع بازاریابی و تبلیغات، مشاغل و کسب‌وکارها دچار سردرگمی شوند که برای معرفی محصولات و خدماتشان به مشتریان باید از چه روشی استفاده کنند تا به نتیجه دلخواه خود که می‌تواند سودآوری یا جذب مخاطبان بیشتر شود، دست یابند. در این زمان است که برای درک بهتر روش‌های بازاریابی و تبلیغات، روش‌های گوناگونی را اتخاذ می‌کنند. برخی از شرکت‌های تبلیغاتی کمک می‌گیرند و برخی دیگر از همکاران خود سوال می‌پرسند و بعضی دیگر برای آنکه اطلاعات اولیه‌ای را کسب کنند شروع به جستجو در موتورهای جستجوگر می‌کنند. اما نکته‌ای که لازم است همه مشاغل و کسب‌وکارها به آن دقت کنند این است تنها راه برای آنکه مخاطبان با محصولات و خدمات آن‌ها آشنا شوند، تبلیغ است، برخی از مدیران کمپانی‌های بزرگ بر این باور هستند که هرچه میزان بودجه تبلیغات بیشتر باشد، نرخ بازگشت سرمایه بیشتری را به همراه دارد. به همین دلیل ما در این مقاله سعی کردیم با زبانی ساده به تعریف بازاریابی، انواع و دلایل آن با تمرکز بیشتر روی بازاریابی برون‌گرا صحبت کنیم.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی