بسته بندی محصولات علاوه براینکه برای حمل و نقل و رساندن آنها به بازار ضروری است، فرصت بزرگی برای افزایش فروش است. طبق نظرسنجی اخیر، 72 درصد از مشتریان بر این باورند که طراحی و بسته بندی محصولات بر تصمیمات خریدشان تأثیر گذار است. بنابراین اگر تمرکز کافی روی بسته بندی خود نداشته باشید، فروش بالقوه و فرصت‌های تبلیغ برند خود را از دست خواهید داد. با ما همراه باشید تا با هم بررسی کنیم که چگونه بسته بندی محصول می‌تواند بر فروش تأثیر گذاشته و چرا ضروری است.

اهمیت بسته بندی چیست

بسته بندی محصولات نقش‌های اساسی متعددی را برای شرکت‌های امروزی و مشتریان آن‌ها ایفا می‌کند. همچنین عملکردهای مرتبط با بازاریابی، فروش و آگاهی از برند را افزایش می‌دهد. یکی از نقش‌های کاربردی و مهمی که بسته بندی به عهده دارد، محافظت از محصولات حین حمل‌ونقل و تا لحظه باز کردن بسته توسط مشتری است. اگر محصول هنگام دریافت مشتری آسیب دیده باشد، تصور او از شرکت شما نیز آسیب دیده و احتمالاً باید یا محصول را جایگزین کنید یا پول محصول را به مشتری پس دهید. بسته‌بندی باید به راحتی باز شود و طراحی بسته‌بندی باید خارج کردن  محصول را از بسته‌بندی توسط خریدار آسان کند، زیرا این باعث می‌شود تجربه و حس بهتری برای مشتری ایجاد شود.

نقش کاربردی دیگری که بسته بندی به عهده دارد کمک به خریدار برای شناسایی محصولات است. بسته باید اطلاعات کافی را از طریق متن، تصاویر و سایر اشکال ارتباطی ارائه دهد تا مصرف کننده بتواند به سرعت تشخیص دهد که چه چیزی در بسته وجود دارد. تفاوت در بسته بندی، مانند رنگ، می‌تواند برای نشان دادن مدل‌های مختلف یک محصول در یک برند مفید باشد. بسته‌بندی‌هایی که حاوی برند، رنگ‌های موجود در لوگوی برند و فونت‌های برند است می‌تواند به مشتری کمک کند شما را سادگی به ذهن بسپارد و به راحتی محصولات شما را شناسایی کند. همچنین می‌تواند به مشتریان جدید کمک کند تا با برند شما آشنا شده و آگاهی از برند را بهبود بخشند. بسته بندی یک فرصت بزرگ برای آگاهی از برند است و همچنین باید با شخصیت برند شرکتی که محصول را می فروشد مطابقت داشته باشد.

کندو - اهمیت بسته بندی محصولات

اهمیت بسته بندی محصولات

چگونه بسته بندی می‌تواند فروش را افزایش دهد

از آن‌جایی که بیش از هفت نفر از هر 10 خریدار می‌گویند که بسته بندی بر تصمیمات خرید آن‌ها تأثیر می‌گذارد، شرکت‌ها باید طراحی خود را نه تنها از نظر عملکرد، بلکه از دیدگاه بازاریابی و فروش نیز در نظر بگیرند.

بسته بندی چه تاثیری بر فروش دارد

وقتی که محصولات شما بسته‌بندی زیبایی داشته باشد مشتری هم از خریدش راضی خواهد بود. وقتی هم که مشتری از خریدش رضایت داشته باشد نه تنها دوباره از شما خرید می‌کند بلکه دیگران را هم به خرید از شما تشویق می‌کند.

بسته‌بندی خوب همیشه باعث رضایت مشتری می‌شود، اما این مسئله در خریدهای اینترنتی بیشتر خودش را نشان می‌دهد. وقتی محصولی را از مغازه می‌خرید قبلش می‌توانید بسته‌بندی و جعبه محصول را ببینید و اگر پسندید خرید کنید. اما در خرید اینترنتی تا قبل از رسیدن محصول به دست‌تان اطلاعاتی در مورد بسته‌بندی محصول ندارید. پس به همین دلیل است که وقتی سفارشات اینترنتی خود را تحویل می‌گیریم بسته‌بندی محصول خیلی برای ما اهمیت دارد.

بنابراین بسته بندی شما اغلب اولین برداشتی است که کسی به صورت آنلاین از شما خرید می‌کند می‌گیرد، و بسیار مهم است که شما اولین برداشت را خوب ایجاد کنید. اگر بسته بندی شما با کیفیت باشد، مشتریان به احتمال زیاد برند و محصولات شما را با کیفیت مرتبط می‌کنند. به ویژه مهم است که بسته بندی شما به اندازه کافی از محصولات شما محافظت کند. اگر اینطور نباشد، مشتریان اینگونه تصور می‌کنند که شما به اندازه کافی به محصولات و مشتریان خود اهمیت نمی‌دهید. 

چگونه بسته بندی مناسب محصول را انتخاب کنیم

در این قسمت به جواب این سوال می‌پردازیم که چگونه بسته بندی مناسب محصول را انتخاب کنیم؟

توجه به علایق مخاطبین

یکی از عوامل کلیدی که باید در نظر داشته باشید، مخاطبان شما هستند. شما باید ترجیحات، علایق و انتظارات آن‌ها از محصولات خود را بدانید. تحقیق از طریق نظرسنجی از مشتریان می‌تواند به بهبود دانش شما در این زمینه کمک کند. به عنوان مثال، مشتریان شما ممکن است برای بسته‌بندی‌هایی که به راحتی باز می‌شوند ارزش قائل باشند یا رنگ‌های ملایم و پاستلی را ترجیح دهند.

توجه به نام تجاری

بسته بندی شما باید با ماهیت برند شما همخوانی داشته باشد، زیرا این امر به مشتریان کمک می‌کند تا محصولات شما را شناسایی کنند همچنین به شما در ایجاد هویت منسجم برند کمک می‌کند. بسته بندی شما باید به خریداران کمک کند تا به سرعت نوع محصولی را که می فروشید شناسایی کنند.

کندو - تاثیر پیامک در افزایش فروش محصولات

توجه به بودجه

بسیار مهم است که همه عواملی را که در نظر می‌گیرید با بودجه در دسترس هماهنگ باشد. باید هزینه‌های مواد، خدمات طراح، تولید بسته‌بندی و توزیع محصول را در نظر داشته باشید و افرادی را پیدا کنید که بتوانند محصولات و خدمات مورد نیاز شما را با قیمت‌هایی که در محدوده بودجه شماست، ارائه دهند. انواع بسته بندی محصولات تنوع بسیار زیادی در انواع بسته بندی وجود دارد که می‌توانند برای محصولات خود استفاده کنید.

بسته بندی محکم و مقاوم باشد.

بی شک مهم‌ترین علت بسته‌بندی محصول این است که کالا آسیب نبیند. وقتی کالایی تولید می‌شود مسیر طولانی و سختی را از محل تولید طی می‌کند تا به دست مشتری برسد. به همین دلیل باید کالا را طوری بسته‌بندی کرد تا در این مسیر به آن آسیبی وارد نشود.

روزانه بسته‌های زیادی توسط پست جابه‌جا می‌شوند و در همین جابه‌جایی ممکن است آسیب ببینند. آسیب دیدن جعبه به فروشگاه اینترنتی که خرید می‌کنیم ربطی ندارد. اما اگر محصول داخل جعبه هم آسیب ببیند دلیلش بسته‌بندی نامناسب فروشگاه است.

یکی از ویژگی‌های مهم یک بسته‌بندی خوب این است که محکم و مقاوم باشد. همچنین محصول را باید طوری بسته‌بندی کنیم که محتویات درون جعبه ثابت باشد و تکان نخورد.

بسته‌بندی تا حد امکان کاربرد کالا را نشان دهد.

یکی از ایده‌های خلاقانه برای داشتن بسته‌بندی جذاب این است که کاربرد یا ویژگی کالا را در بسته‌بندی نشان دهیم. با این کار هم بسته‌بندی متفاوت و جذابی داریم و هم بسته‌بندی محصول خودش کالای داخل آن را معرفی می‌کند.

مثلا شرکت تولیدکننده عسل به کمک طراحی یک بسته‌بندی خاص و جذاب می‌‌تواند نشان دهد که عسلش خالص و طبیعی است. شما هم می‌توانید با این کار محصول خود را خیلی راحت تبلیغ کنید و ویژگی‌های خاص خود را به مشتری بگویید.

بسته بندی قابل بازیافت باشد.

سعی کنید از مواد قابل بازیافت که به محیط زیست آسیبی وارد نمی‌کنند در بسته‌بندی محصول استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که از تولید حجم زیادی از زباله جلوگیری شود. البته بسیاری از شرکت‌ها از این موضوع برای بازاریابی و اهداف تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

مثلا روی جعبه محصول می‌نویسند که از مواد قابل بازیافت تهیه شده است. با این کار می‌خواهند به مشتری نشان دهند که سلامتی او برای تولیدکننده اهمیت دارد.

کندو - بسته بندی مناسب محصول

بسته بندی مناسب محصول

 از طرح‌ها و رنگ‌های شاد و سفارشی سازی شده در بسته‌بندی محصول استفاده شده باشد.

طرح و رنگ بسته محصول، تاثیر زیادی در جذابیت آن دارد. سعی کنید از رنگ‌های شاد و پرانرژی استفاده کنید تا حس نشاط را به مشتری القا کند

با طرح‌ها و رنگ‌های سفارشی، بسته‌بندی‌های خود را به شکلی جذاب درآورید بسته بندی خود را با طرح‌ها و رنگ‌های سفارشی زیبا کنید. در مورد بسته بندی گزینه‌های مختلفی وجود دارد، و شما باید مطمئن شوید که مخاطب، نام تجاری، محصول و عملکرد مورد نیاز خود را در نظر می گیرید تا بسته بندی خود را برجسته کرده و فروش را افزایش دهید. یکی از راه‌های متمایز کردن بسته‌بندی خود از رقبا، طرح‌ها و رنگ‌های سفارشی است. بسته بندی سفارشی می‌تواند فروش را افزایش دهد و یک بسته بندی با شکل منحصر به فرد یا رنگ چشم نواز راهی عالی برای اطمینان از اینکه مشتریان متوجه محصول شما در میان دریایی از محصولات رقیب در قفسه‌های فروشگاه‌ها می شوند.

رنگ همچنین می تواند به جلب توجه مشتریان و ایجاد بسته بندی منطبق با برند شما و ایجاد پاسخ مثبت از سوی مشتریان کمک کند.

برخی از تداعی های رایج رنگ عبارتند از:

قرمز: اشتیاق، هیجان

آبی: صلح، آرامش، حرفه ای بودن

سیاه: قدرت، پیچیدگی

صورتی: زنانگی، صداقت

سبز: طبیعت، پایداری

زرد: شایستگی، شادی، جسارت

شکلی را در نظر بگیرید که با برند شما مطابقت داشته باشد.

اشکال با لبه‌ها و زوایای بیشتر با مردانگی مرتبط هستند، در حالی که شکل‌هایی با لبه‌ها و منحنی‌های گردتر با زنانگی مرتبط هستند. طراحی ساده به محصول شما حس مینیمالیستی می‎دهد و برندی شیک، مدرن را ارائه می‌دهد. انواع بسته بندی منحصر به فرد مانند کیسه‌های ایستاده را امتحان کنید تا محصول خود را برجسته کنید و فروش را افزایش دهید.

 

سخن پایانی

همانطور که اشاره کردیم، بسته نقش کلیدی در افزایش فروش شما دارد و نباید به آن بی‌توجه بود. بسته بندی منحصربفرد و جذاب موجب تمایز شما در میان رقبا می‌شود. هر شرکت، رنگ بندی و طراحی خاص خود را دارد، اما نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که در نهایت رنگ‌‌بندی و طراحی بسته‌بندی در ذهن خریدار به یادگار می‌ماند، آن را به نحو احسن اجرا کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی