همه ما به یاد داریم که در همان ابتدایی که تلفن همراه وارد کشور شد؛ ارسال پیامک چقدر طرفدار داشت. هر چند در سال‌های اخیر هم پیامک طرفداران خود را حفظ کرد و حتی امروز شاهد آن هستیم که تبلیغات پیامکی یکی از روش‌های پرسود در حوزه‌ی تبلیغات محسوب می‌شود. اما با این حال محدودیت پیامک برای ارسال عکس و ویدیو و … موجب شد که پیام رسان‌های مجازی مانند واتساپ، تلگرام و … هم وارد بازار شوند و به دلیل عدم محدودیت فرم ارسال پیام، طرفدارانی پیدا کنند. خبر خوب آنکه نسل جدید پیامک با عنوان RCS محدودیت‌ها را از بین برده است. در این مقاله قصد داریم در مورد RCS و تفاوت آن با SMS با هم صحبت کنیم. پس لطفاً با ما همراه باشید.

فناوری RCS چیست؟

Rich Communication Services مجموعه‌ای از استاندارهای ارتباطی همانند MMS و SMS و تماس را پوشش می‌دهد. در واقع فضای ارسال پیامک از طریق RCS همانند پیام رسان‌های واتساپ و تلگرام می‌باشد. با این تفاوت که در بستر اپراتورهای مخابراتی و پیامک تلفن همراه فعالیت دارد نه شبکه‌های اجتماعی.

فناوری RCS چیست؟

RCSدر کدام گوشی‌ها قابل استفاده خواهد بود؟

RCS فقط مربوط به گوشی نیست؛ بلکه باید اپراتورهای مخابراتی هم از آن پشتیبانی کنند. خبر خوب که بسیاری از اپرتورها در حال بررسی و پیاده سازی این قابلیت جدید هستند . در حال حاضر پنجاه و پنج اپراتور و یازده سازنده تجهیزاتی ارائه دهندگان مختلف سیستم عامل با همدیگر همکاری دارند تا هر چه زودتر این RCS را عملی کنند.

تفاوت RCS و SMS چیست؟

در واقع RCS و SMS مکمل یکدیگرند. چرا که ما در بستر اس ام اس قصد داریم قابلیت ارسال فایل‌های چند رسانه‌ای مانند گیف‌ها، عکس‌ها، ویدیوها و …را اضافه کنیم. همچنین شما در بستر RCS می‌توانید از فعال بودن مخاطب و رسیدن پیغام به او نیز مطلع شوید.
نکته‌ی جالب دیگر این است که در فناوری RCS مخاطب قادر خواهد بود، پیام‌های طولانی به همراه فایل‌هایی با حجم بالا را ارسال کند.
همچنین فناوری RCS برای افرادی که دارای سایت‌های فروشگاهی هستند نیز بسیار کاربردی است؛ چرا که به راحتی از طریق پیامک با مخاطبان خود قادر خواهند بود که ارتباط برقرار کنند.

نحوه‌ی فعالسازی RCS

اگر دارای گوشی هوشمند با سیستم اندروید هستید، برای فعالسازی پیام رسانی RCS کافیست از قسمت Messages Android آن را فعال کنید.
این قابلیت برای گوشی‌های همراه سیستم عامل IOS فعال نمی‌باشد.

آیا RCS امنیت لازم را دارد؟

حتماً در پیام رسان‌های مختلف واژه  End-to-End را دیده‌اید. End-to-End یا رمزنگاری سرتاسر به این معنا است که پیام‌های ارسال شده در بستر پیام رسان، توسط افراد دیگر غیر قابل دسترس خواهد بود. در واقع در این بستر پیام‌ها به هیچ وجه توسط نفر سوم قابل مشاهده نیست و فقط دو طرفی که پیامک برای هم ارسال کرده‌اند، قادر خواهند بود که به آنها دسترس داشته باشند. برای بسیاری از مخاطبان چنین امکان امنیتی بسیار مهم است.
باید بگوییم که متاسفانه RCS چنین امکانی را ندارد. البته این بدان معنا نیست که این فناوری هیچ امنیتی نداشته باشد. در واقع RCS از تمامی پروتکل‌های امنیتی پشتیبانی می‌کند. پس در نتیجه می‌تواند فضای امنی برای کاربران خود باشد.

کندو - امنیت RCS

امنیت RCS

بازاریابی با پیام رسان  RCS

فناوری RCS قادر خواهد بود که برای مشاغلی که به دنبال تعامل با مخاطبان خود هستند؛ بستر را فراهم کند.
در واقع از طریق این فناوری جدید شما قادر خواهید بود به راحتی با مشتریان خود در ارتباط باشید.

سخن آخر

در دنیای مدرن امروزی، پیام رسان‌ها یکی از بهترین ابزارها جهت برقراری ارتباط بین افراد محسوب می‌شود. شرکت‌های مختلف پیام رسان بر این تلاش هستند که  با گسترش فناوری، سرویس‌های پیام رسان را تقویت و روز رسانی کنند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی