زنجیره ریدایرکت زمانی اتفاق می‌افتد که سایت شما به URL مقصد نهایی که قبلاً هدایت شده است، هدایت شود. آیا سردرگم شدید؟ موتورهای جستجو هم همینطور! نگران نباشید!

در اینجا توضیح مختصری درباره زنجیره ریدایرکت URL با کدهای وضعیت تغییر مسیر 301 آورده شده است:

صفحه A -> صفحه B -> صفحه C

حلقه‌های ریدایرکت در واقع زمانی اتفاق می‌افتند که شما 301 یک URL اصلی C را به URL B هدایت می‌کنید، جایی که URL B به URL A هدایت می‌شود. رشته های ریدایرکت URL مشکلی در نظر گرفته می شوند؟

3 دلیل برای خلاص شدن از شر زنجیره های ریدایرکت

ریدایرکت های متعدد باعث مشکلات نمایه سازی می شود.

هر چیزی که ربات های موتور جستجوی گوگل را گیج کند، به طور کلی یک چیز بد در نظر گرفته می شود. زنجیره ریدایرکت در بدترین دسته قرار می گیرد.

زیرا ربات‌های گوگل احتمالا  تلاشی برای یافتن آخرین صفحه زنجیره تغییر مسیر را به خود نمی‌دهند. هر چه زنجیره بیشتر طول بکشد تا به صفحه آخر برسد، وب سایت شما بدتر خزیده می شود. جان مولر از کارکنان گوگل پیشنهاد کرد که برای رسیدن به URL مقصد باید کمتر از 5 ریدایرکت در زنجیره وجود داشته باشد؛ زیرا اگر بیشتر از این تعداد باشد، گوگل به URL نهایی دسترسی نخواهد داشت. پس اگر ما را باور ندارید، حداقل جان مولر را باور کنید!

به یاد داشته باشید که هر چه مدت زمان بیشتری برای ایندکس شدن طول بکشد، رتبه شما بدتر خواهد بود. (بارگیری مجدد ترافیک لینک و سرعت کلی وب سایت را کاهش می دهد)

کندو - زنجیره ریدایرکت

زنجیره ریدایرکت

ریدایرکت های متعدد سرعت بارگذاری وب سایت شما را کاهش می دهد.

سرعت بارگذاری بهینه سایت، اصل دستیابی به تجربه کاربری بهتر است. تجربه کاربری بهتر به معنای سئوی بهتر است. این بدان معنی است که هدف شما حذف هر چیزی است که بر سرعت بارگذاری سایت شما تأثیر منفی می گذارد. زنجیره ریدایرکت یکی از این عناصر منفی است که باید حذف کنید.

البته؛ پینگدام خاطرنشان کرد که تغییر مسیرها می توانند تأثیر قابل توجهی بر سرعت دانلود سایت داشته باشند. برای اثبات این ادعا، آزمایش کوچکی انجام دادیم که شما هم می توانید انجام دهید. فقط به Pingdom بروید و دامنه اصلی خود را وارد کنید. به عنوان مثال، بیایید به وب سایت gotchseo.com نگاه کنیم.

 این هم سرعت دانلود تست اول:

در آزمایش‌های پایه خود، می‌توانیم عمداً چندین حلقه را راه‌اندازی کنیم، مانند:

gotchseo.com

www.gotchseo.com

gotchseo.com/

www.gotchseo.com/

https://www.gotchseo.com/

https://www.gotchseo.com

برای تست دوم فقط از آدرس نهایی این وبسایت که https://www.gotchseo.com/ است استفاده کردیم.

سرعت بارگذاری صفحه از 1.02 ثانیه به 0.728 میلی ثانیه افزایش یافت. این به معنای کاهش 28.6٪ در سرعت بارگذاری صفحه فقط با اجتناب از تغییر مسیر زنجیره ای است!

 بک لینک

در سرتاسر دنیا بحث های ارزشمندی در مورد سئو در مورد اینکه آیا بک لینک ها 100% ریدایرکت هستند یا خیر وجود دارد. به نظر ما این نکته خیلی مهم نیست، چون عقل سلیم است. چرا یک زنجیره ریدایرکت را حفظ کنید ولی نتایج مثبتی برای تلاش های سئو شما به همراه نداشته باشد؟ به نظر می رسد این زنجیره ها بیشتر از اینکه به سایت شما کمک کنند به آن آسیب می رسانند.

اکنون که سه دلیل حذف زنجیره ریدایرکت را می دانید، زمان آن رسیده است که یاد بگیرید چگونه آنها را پیدا کنید.

چگونه زنجیره ریدایرکت را پیدا کنیم؟

بهترین راه برای یافتن زنجیره های تغییر مسیر استفاده از Screaming Frog’s SEO Spider است. فقط Screaming Frog را باز کنید و نام دامنه خود را وارد کنید.

در این برنامه متوجه خواهید شد که آیا یک زنجیره ریدایرکت دارید یا خیر. اگر ندارید، عالی است! اگر دارید، باید آن را تعمیر کنید. 

نحوه تعمیر زنجیره ریدایرکت

خبر خوب این است که تعمیر لینک زنجیره ای آسان است. به این مثال نگاه کنید.

شما فقط باید تغییر مسیر بین صفحه A و صفحه B را حذف کنید و سپس کد 301 صفحه A را به صفحه C تغییر دهید. 

بیایید مراحل اصلی عیب‌یابی را مرور کنیم و با ساده‌ترین مراحل تعمیر زنجیره ریدایرکت شروع کنیم.

  1. ابتدا کوکی های خود را حذف کنید

کوکی ها نوعی از اطلاعات ذخیره شده هستند که مرورگر شما از آنها برای بارگذاری سریعتر وب سایت ها استفاده می کند هنگامی که یک وب سایت به درستی بارگیری نمی شود، اولین مرحله عیب یابی شما باید پاک کردن کوکی ها در مرورگر شما باشد.

  1. کش وردپرس خود را پاک کنید

اگر پاک کردن کوکی ها کار نمی کند، گام بعدی پاک کردن کش وردپرس است. کش  مجموعه ای از داده های ذخیره شده است که باعث می شود سایت ها سریعتر اجرا شوند و می توانند در مکان های مختلف (مانند مرورگر یا سرور سایت شما) ذخیره شوند.

خطاهای هدف گیری مجدد نشان می دهد که برخی از اطلاعات ذخیره شده در وب سایت نادرست یا قدیمی هستند. می توانید به سرعت حافظه پنهان سرور وردپرس و مرورگر خود را پاک کنید.

  1. ریدایرکت را به درستی تنظیم کنید

در واقع، اگر پاک کردن کش و کوکی‌های سایت کارساز نبود، مرحله بعدی پیکربندی صحیح تغییر مسیرها است. اگر از یک افزونه SEO استفاده می کنید، آن را غیرفعال کنید تا ببینید آیا با این کار مشکل برطرف می شود یا خیر. اگر غیرفعال کردن افزونه خطا را برطرف نکرد، پیکربندی ریدایرکت به وضوح اشتباه است.

  1. افزونه های وردپرس را غیرفعال کنید

از آنجایی که مشکلات تغییر مسیر ممکن است توسط هر افزونه وردپرس پیکربندی نادرست ایجاد شود، ممکن است بخواهید به سرعت افزونه های دیگر خود را نیز غیرفعال کنید. اگر مشکل زنجیره ریدایرکت پس از غیرفعال کردن همه افزونه ها همچنان ادامه داشت، این نشانه واضحی است که یکی از این پلاگین ها باعث ایجاد خطا شده است. بنابراین راه حل نهایی این است که پلاگین های خود را یکی یکی غیرفعال و فعال کنید.

  1. خدمات شخص ثالث را بررسی کنید.

برخی از سرویس‌های شخص ثالث، به‌ویژه پلتفرم‌های پراکسی مانند Cloudflare، می‌توانند باعث تغییر مسیر و پیام خطای ERR_TOO_MANY_REDIRECTS شوند. یک دلیل رایج استفاده از گواهینامه های SSL پویا در سیستم هایی مانند Cloudflare است! اگر قبلاً یک گواهی SSL در سایت خود دارید، یک تنظیمات SSL قوی قطعاً با آن در تضاد است و سایت شما را در یک حلقه ریدایرکت قرار می دهد.

برای حل این مشکل به خصوص در Cloudflare، می توانید تنظیمات Crypto خود را به “Full” تغییر دهید.

کندو - زنجیره ریدایرکت

زنجیره ریدایرکت

سخن آخر

فعالیت‌های بی‌شماری در سئو وجود دارد که می‌توانید انجام دهید، اما به نظر ما زنجیره ریدایرکت در دسته «برد سریع» قرار می‌گیرند. علاوه بر این، از آنجایی که آنها بر بسیاری از عناصر مختلف سئو (خزیدن، نمایه سازی، سرعت صفحه و حتی اعتبارسنجی سایت) تأثیر می گذارند، باید این مشکل را حل کرد. خوشبختانه حل این مشکل بسیار آسان است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی