طراحی یک سایت حرفه‌ای ولی بدون مراجعه کننده، مثل این است که یک مهمانی فوق‌العاده با بهترین پذیرایی را تدارک ببینید، اما هیچ میهمانی را به آن دعوت نکنید. به همین خاطر دغدغه افزایش بازدید سایت، به اندازه داشتن یک سایت خوب اهمیت دارد. برای تامین مخاطب و افزایش بازدید سایت روش‌های مختلفی وجود دارد؛ اما یکی از مطمئن‌ترین این روش‌ها، استفاده از ابزار پیامک است.

در این نوشتار نکات مهمی‌ را که در افزایش بازدید سایت از طریق پیامک باید به آن توجه داشته باشیم بررسی خواهیم کرد.

برای چه کسی پیامک می‌فرستید؟

درست است که این گونه پیامک‌ها به صورت دسته جمعی برای مخاطبان ارسال می‌شود؛ اما باید دسته‌های متفاوتی از مخاطبان تعریف کنید و برای هر دسته، یک استراتژی را در نظر بگیرید.

مخاطب صفر کیلومتر

منظور از مخاطب صفر کیلومتر، مخاطبی است که تا به حال تعاملی با شما نداشته است. نه از سایت شما خرید کرده است و نه مقالات سایت شما را مطالعه کرده است. حتی شاید برای اولین باری است که برای او پیامک می‌فرستید. در این شرایط احتمالا شناختی از علاقه مندی‌های او ندارید. به همین خاطر باید به دو نکته توجه داشته باشید:

  1. زیادی صمیمی‌نشوید. چون مخاطب، شناخت خاصی از شما ندارد و معمولا اگر یک فرد یا مجموعه غریبه، در اول برخورد اول صمیمیت بیش از اندازه به خرج دهد، حس خوبی به ما دست نمی‌دهد.
  2. محبوب‌ترین‌هایتان را پیامک کنید. یعنی محصولات یا مقالاتی را در پیامک به مخاطب معرفی کنید، که بهترین بازخوردها را گرفته‌اند. در این شرایط احتمال کلیک مخاطب روی لینک سایت بیشتر خواهد شد.

مخاطب خاص

مخاطب خاص مجموعه شما، مخاطبی است که تعامل زیادی با مجموعه یا وب سایت مجموعه شما دارد. یعنی یا تجربه خرید از شما را دارد یا مقاله‌هایتان را مطالعه کرده است. برای این دسته از مخاطبان باید پیامک‌های حاوی مطالب مورد علاقه‌شان را ارسال کنید. یعنی لینک محصولات مشابه آنچه را که از شما خرید کرده‌اند در پیامک ارسال کنید. یا لینک مقالاتی را برایشان پیامک کنید که به مطالعه آن‌ها علاقه دارند. در این شرایط احتمال کلیک مخاطب روی لینک بالا خواهد رفت و می‌توانید امیدوار باشید که بازدید خوبی از سایت شما صورت بگیرد.

چه پیامکی بفرستیم؟

محتوای پیامک چگونه باشد که بیشترین نرخ کلیک را به دست بیاوریم؟ پاسخ این سوال بسیار وابسته به نوع کسب و کار شماست. اما در این قسمت به 3 نکته کلی و مهم اشاره خواهیم کرد که قابلیت تطبیق با هر کسب و کاری را دارد.

به ترکیب برنده دست نزنید!

یک ضرب المثلی بین مربیان فوتبال هست که می‌گوید به ترکیب برنده دست نزن! یعنی وقتی از ترکیب و سیستمی‌ استفاده کردید که از آن نتیجه گرفتید و پیروز شدید، دیگر لازم نیست که در بازی بعدی از بازیکنان یا سیستم جدید استفاده کنید. می‌خواهم بگویم وقتی یک محصول یا خدمت شما مورد توجه قرار گرفته است، تمرکزتان را روی آن موضوعات افزایش دهید. یعنی احتمالا معرفی آن محصول یا خدمت در پیامک می‌تواند توجه مخاطب را جلب کند و منجر به بازدید از سایت بشود.

پیامک مرده ممنوع!

کندو - پیامک مرده ممنوع!

پیامک مرده ممنوع!

ارسال پیامک از طریق وب سایت

منظور از پیامک مرده، پیامکی است که هیچ توجهی به شرایط روز ندارد. این پیامک‌ها را می‌توانید در هر روز از سال، در هر ساعتی و در هر شرایطی ارسال کنید. انگار نه انگار که در دنیا اتفاق تازه‌ای افتاده است. این پیامک‌ها، این حس را به مخاطب می‌دهد که یک روبات پشت سیستم پیامک شما نشسته است و پیامک‌ها را ارسال می‌کند. اما اگر در پیامک‌ها به اتفاقات روز و موضوعات ترند اشاره کنید، آمار توجه مخاطب چند برابر خواهد شد. به طور مثال اگر یک فروشگاه اینترنتی لوازم و کفش ورزشی دارید می‌توانید چنین پیامکی را ارسال کنید:

«می‌دونی کریم بنزما با چه کفشی به منچسترسیتی گل زد؟ روی لینک زیر کلیک کن تا بهت بگم:»

با این پیامک می‌توانید یک مقاله خوب در رابطه با کفش‌های ورزشی حرفه‌ای به مخاطب خود معرفی کنید و در ادامه او را به صفحه خرید محصولات راهنمایی کنید.

کارت عروسی بدون آدرس

شاید تذکر این نکته بسیار ابتدایی به نظر بیاید اما غفلت از آن همه زحمت‌های شما را به باد می‌دهد؛ آن هم اینکه پیامک بدون لینک سایت، یعنی هیچ! مثل این می‌ماند که شما کلی کارت عروسی چاپ کنید و به مهمان‌ها بدهید اما فراموش کنید که آدرس محل مراسم را روی کارت درج کنید. ارسال لینک سایت در پیامک، و همچنین اشاره به برند مجموعه‌تان، ابتدایی‌ترین و از طرفی حیاتی‌ترین کاری است که باید انجام بدهید.

مخاطب پادشاه است

کندو - مخاطب پادشاه

مخاطب پادشاه

یک عبارت معروف در دانش بازاریابی وجود دارد که می‌گوید: «محتوا پادشاه است.» که ناظر به اهمیت محتوا در این زمینه است. اما من می‌خواهم بگویم که مخاطب پادشاه است. یعنی هر چقدر شما پیامک خلاقانه که همه اصول حرفه‌ای در آن رعایت شده باشد ارسال کنید، اما در نهایت این مخاطب است که تصمیم می‌گیرد روی لینک پیامک کلیک کند یا نه. به همین خاطر بازخورد گرفتن از پیامک‌ها بسیار اهمیت دارد. شما باید بعد از ارسال هر پیامک، بررسی کنید که این پیامک چه میزان بازدید را در پی داشته است. برای این کار بهتر است لیستی را تهیه کنید و اطلاعات هر پیامک را – که مهم ترین آن، میزان بازدید از سایت است – یادداشت کنید. با این کار متوجه می‌شوید که مخاطبان شما به چه پیامک‌هایی بازخورد خوبی داشته اند و به چه پیامک‌هایی بی‌توجه بوده‌اند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی