عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات باز هم در واکنش به فعالیت اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران، بر لزوم رعایت قواعد سرزمینی ایران تأکید کرد. وی اعلام کرد قواعد سرزمینی فعالیت اپراتورهای ماهواره‌ای را رسماً ابلاغ کرده‌اند و منتظر پاسخ هستند. او همچنین تأکید کرد درصورت رعایت این قواعد، از فعالیت این اپراتورها و اینترنت ماهواره‌ای استقبال خواهد شد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، در حاشیه جلسه هیئت دولت مجدد به بحث در مورد ارائه اینترنت ماهواره‌ای در کشور اشاره کرد و گفت:
«طبق قواعد اتحادیه بین‌المللی مخابرات ITU ، هر اپراتوری که قصد فعالیت در کشوری را دارد باید قوانین لندینگ رایت آن کشور را رعایت کند. ما این قواعد سرزمینی را که در کمیسیون تنظیم مقررات تصویب شده است، رسماً ابلاغ کرده‌ایم؛ گفته‌ایم اگر این را رعایت کنید، ما استقبال می‌کنیم و منتظر پاسخ هستیم.»
همچنین وی تأکید کرد، در صورتی که تمامی اپراتورها این قواعد را رعایت کنند، از آن‌ها استقبال خواهند کرد: «مثل چند اپراتور ماهواره‌ای که الان فعال هستند و البته منظومه‌ای نیستند، مثل همان‌ها با آن‌ها رفتار خواهیم کرد.»
چنین به نظر می‌رسد که مقصود او، از این سخنان، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک بوده که مدتی است در کشوفعال شده است.
ارائه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک در ایران به اواخر شهریورماه و فیلتر برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند: اینستاگرام و واتس‌اپ بازمی‌گردد. از زمان صحبت‌های ایلان ماسک در خصوص فعال‌بودن اینترنت ماهواره‌ای برای ایران، وزیر ارتباطات در گفت‌وگوهای مختلف، بر لزوم رعایت قواعد سرزمینی ایران توسط اپراتورهای ماهواره‌ای تأکید داشته است.
وی پیش‌بینی کرده بود که سرویس استارلینک به این زودی‌ها در ایران فعال نخواهد شد: «استارلینک نمی‌تواند به این زودی دسترسی به اینترنت ماهواره‌ای را برای ایرانی‌ها فراهم کند؛ چرا که سرویسشان کامل نیست.»
بااین‌حال، به نظر می‌رسد پیش‌بینی او در این خصوص درست نبوده و براساس آخرین اطلاعات به دست آمده از سوی اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، به نقل از یک مقام مسئول، 800 دستگاه اینترنت ماهواره‌ای استارلینک تا اواسط دی‌ماه در ایران فعال شده و خود ایلان ماسک نیز از فعال بودن چند دستگاه در ایران صحبت کرده است.
لازم به ذکر است که به گفته مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی، ورود این دستگاه‌ها به‌صورت قاچاق بوده و به همین دلیل پیش‌بینی می‌شود امکان استفاده از این دستگاه‌ها، رشد زیادی خواهد داشت.


نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی