لینک کوتاهی که قرار است در پیام کوتاه ارسال شود؛ اما بر خلاف عنوان «کوتاه» اش می‌تواند تاثیرات بلند و عمیقی روی آمار بازدید و فروش شما داشته باشد. ظرفیتی که این روزها تقریبا تمام کسب‌و‌کارهای معتبر از آن بهره می‌برند. در این مقاله هم درباره اهمیت ارسال لینک در پیامک صحبت می‌کنیم، هم درباره اهمیت کوتاه بودن لینک.

یک لینک و چهار نشون!

همه حرف را همین ابتدای مطلب بگویم؛ به عقیده من ارسال پیامک تبلیغاتی بدون لینک، نه تنها هیچ سودی ندارد، حتی می‌تواند به ضرر کسب و کار شما تبدیل شود. این جمله شاید به ظاهر ادعای سنگینی باشد، اما با مطالعه این مطلب شما هم با من هم نظر خواهید شد. برای این گزاره 4 دلیل اساسی وجود دارد؛ که البته دلیل چهارم، متفاوت از سه علت دیگر است:

1. کم گوی و گزیده گوی، چون پیامک

پیامک‌های تبلیغاتی بالاترین آمار بازدید را در میان همه پلتفرم‌های تبلیغاتی دارند؛ دلیل آن هم واضح است؛ چون سریع‌ترین ارتباط را با مخاطب برقرار می‌کند و در شرایطی هم که دسترسی به شبکه اینترنت موجود نباشد، امکان مطالعه پیامک وجود دارد؛ اما حجم پایین پیامک و محدودیت کاراکتر باعث می‌شود که شما نتوانید تمام اطلاعات مربوط به محصول، شرکت و یا خدمات خود را به خوبی بیان کنید. به عبارت دیگر در پلتفرم پیامک باید کم و گزیده صحبت کنید. به همین خاطر لازم است که در انتهای متن پیامک، لینک وب سایت خود را قرار دهید تا مخاطب در وقت و شرایط مناسب به صفحه اینترنتی شما مراجعه کند و تمام اطلاعات و جزئیات مربوط به محصول یا خدمت مجموعه شما را مطالعه کند.

2. لینک کوتاه؛ امضای معتبر پای پیامک

در خرید غیرحضوری مهمترین مساله این است که بتوانید اعتماد مخاطب را به خود جلب کنید. یکی از راه‌های جلب اعتماد مخاطب این است که در ذهن او یک شبکه‌ای از مجموعه‌ی خود ایجاد کنید. یعنی اجازه ندهید که مخاطب تصور کند که با یک پیامک ساده مواجه است. بلکه این ذهنیت را در او ایجاد کنید که با یک شرکت یا مجموعه معتبر روبرو است. ارسال لینک در انتهای پیامک، یکی از روش‌های شبکه‌ سازی است؛ چرا که مخاطب متوجه می‌شود که با مجموعه ای مواجه است که یک وبسایت اینترنتی معتبر هم دارد. به عبارتی لینک کوتاه انتهای پیامک، حکم امضای معتبری را دارد که اطمینان مخاطب به پیامک را افزایش می‌دهد. همچنین شماره تماس، آدرس و دیگر اطلاعات مربوط به مجموعه شما، این شبکه را می‌تواند تکمیل می‌کند؛ لازم به تذکر است که حجم این اطلاعات نباید از حد متناسب بیشتر شود.

کندو - ارسال لینک در پیامک

ارسال لینک در پیامک

3. کلیک بیشتر، سئوی بالاتر، فروش بیشتر

هرچه وبسایت محصول خود را بیشتر در معرض مخاطب قرار دهید، شانس فروش محصول شما بالاتر خواهد رفت. به همین دلیل از هر روش معقولی که می‌توانید برای افزایش آمار بازدید سایت خود استفاده کنید. یکی از بهترین روش‌ها، ارسال لینک کوتاه در پیامک است. چرا که نزدیکترین رسانه به مخاطب است و نرخ تبدیل بالایی دارد. به عبارتی ارسال لینک کوتاه در پیامک، آمار بازدید سایت شما را بالا خواهد برد؛ که این مساله هم موجب ارتقای وضعیت سئوی صفحه یا سایت شما خواهد شد و هم اینکه احتمال فروش محصول شما را بیشتر خواهد کرد.

4. گل به خودی پیامکی!

همانطور که گفتم دلیل چهارم، متفاوت از سه دلیل قبلی است. تصور کنید مجموعه شما یک تور تفریحی کیش را طراحی کرده است؛ همه شرایط مناسب برای یک تور تفریحی خاطره‌انگیز را هم درنظر گرفته‌اید؛ همچنین همه جزئیات مربوط به این تور را در وبسایت خود شرح داده‌اید. بعد هم پیامکی تاثیرگذار را برای مخاطبان ارسال می‌کنید؛ اما به هر دلیلی، لینک وبسایت خود را در انتهای پیامک قرار نمی‌دهید. مخاطب هم شرایط تور شما را می‌پسندد اما چون لینکی وجود ندارد، در موتورهای جستجو، عبارت «تور مسافرتی کیش» را جستجو می‌کند. اما به علت اینکه سئوی سایت شما، از رقبایتان پایین‌تر است، مخاطب شما وارد صفحه مجموعه‌ی دیگری می‌شود و تور کیش را خریداری می‌کند. درست مثل اینکه یک بازیکن فوتبال، همه را دریبل بزند و بعد از طی مسافت طولانی، توپ را وارد دروازه خودی کند.

پیام کوتاه، لینک کوتاه!

تا اینجا درباره اهمیت ارسال لینک در پیامک صحبت کردیم. اما نکته مهمی‌که باید به آن توجه کنید این است که اگر لینک خود را کوتاه نکنید و به جای آن لینک بلندی را ارسال کنید، شاید هیچ کدام از این مزیت‌های 4 گانه برایتان حاصل نشود. اما چرا باید در پیام کوتاه، لینک کوتاه ارسال کنیم؟

محدودیت کاراکتر

در پیامک، شما با محدودیت کاراکتر مواجه هستید. به همین خاطر نمی‌توانید از لینک‌های بلند استفاده کنید. این کار هم حجم پیامک را افزایش می‌دهد که موجب افزایش هزینه نیز خواهد شد، و هم اینکه خوانایی پیامک را کمتر خواهد کرد. یعنی مخاطب رغبت نمی‌کند که پیام شما را بخواند.

این پیام، اسپم نیست

معمولا لینک‌های بلند، ظاهر نامناسبی را در پیامک ایجاد می‌کنند؛ خصوصا که معمولا کاراکترهای بی معنایی مثل &#%* ‌ در لینک‌های بلند ظاهر می‌شود. به همین دلیل بعضی از مخاطبان به محض مواجهه با لینک‌های بلند در پیامک، تصور می‌کنند که با یک پیام اسپم یا هرزنامه مواجه هستند و بدون معطلی پیام را پاک می‌کنند و شماره را نیز مسدود می‌کنند.

پیامک لینک‌دار چیست؟

چه لینک‌هایی را در پیامک می‌توانیم قرار دهیم؟

برای قرار دادن لینک در متن پیامک هیچ محدودیت خاصی وجود ندارد. شما می‌توانید با قرار دادن لینک، مشتری خود را راحت‌تر جذب کنید.

  • ارسال لینک تلگرام

برای ارسال لینک تلگرام در پیامک باید از فرمت https://t.me/ استفاده کنید تا کانال یا گروه کاری شما نمایش داده شود.

  • ارسال لینک اینستاگرام

برای ارسال لینک اینستاگرام در پیامک باید از فرمت http://instagram.com/ و نام پیج خود استفاده کنید.

  • ارسال لینک واتساپ

برای ارسال لینک واتساپ در پیامک باید از فرمت wa.me/98 و شماره تلفن خود بدون صفر استفاده کنید.

  • ارسال لینک سایت

برای ارسال لینک سایت خود کافیست url سایت را کپی کرده و در متن پیامک خود قرار دهید. مانند https://www.candoosms.com/

کندو - ارسال لینک در پیامک

ارسال لینک در پیامک

لینک کوتاه و اختصاصی بسازید

همان طور که در جریان هستید، شما در تعداد کاراکتر پیامکی خود محدودیت دارید، اگر بخواهید لینک کامل قرار دهید، ممکن است پیامک شما چند صفحه‌ای شود. پس حتما از سایت‌هایی که به صورت رایگان short url در اختیار شما قرار می‌دهند استفاده کنید. برخی از این سایت‌ها عبارتند از

https://www.shorturl.at/

https://bitly.com/

https://cutt.ly/

https://free-url-shortener.rb.gy/

https://smallseotools.com/url-shortener/

کندو - کوتاه کردن لینک در پیامک

کوتاه کردن لینک در پیامک

ارسال لینک کاتالوگ

همان طور که در جریان هستید، طراحی و چاپ کاتالوگ این روزها بسیار پرهزینه است. برخی از شرکت‌ها دیگر کاتالوگ طراحی نمی‌کنند؛ و برخی دیگر نیز به تعداد محدود چاپ کاتالوگ را سفارش می‌دهند. در واقع کاتالوگ‌های دیجیتال جای کاتالوگ‌های چاپی را گرفته‌اند. امروزه بیشتر مجموعه‌ها کاتالوگ دیجیتال در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند، چرا که هم از نظر هزینه مقرون به صرفه است و هم محدودیتی در تعداد ندارند. کافیست لینک کاتالوگ خود را از طریق پیامک برای مشتری ارسال کنند. مخاطب هم هر کجای دنیا باشد؛ تنها با یک کلیک به کاتالوگ ارسالی متصل خواهد شد.

به دو روش شما قادر خواهید بود که لینک کاتالوگ دیجیتال خود تهیه کنید.

روش اول: اگر وب سایت دارید، می‌توانید صفحه‌ای از سایت خود را به کاتالوگ اختصاص دهید. فایل مربوطه را بارگزاری کنید و سپس لینک url مربوط به صفحه را در متن پیامک خود قرار دهید.

روش دوم: اگر وب سایت ندارید، سایت‌هایی هستند که شما به وسیله‌ی آنها به صورت رایگان قادر خواهید بود کاتالوگ دیجیتال بسازید و لینک نهایی آن را در متن پیامک خود قرار دهید.

سایتهایی مانند:

https://fliphtml5.com/

https://www.publitas.com/

https://dcatalog.com/

قوانین تایید لینک ارسالی در پیامک

لینکی که در پیامک‌های انبوه ارسال می‌گردد، باید با قوانین کشور کاملاً مطابقت داشته باشد. سامانه‌های پیامکی بزرگ، قبل از آنکه پیامک را به صورت انبوه ارسال نمایند؛ ابتدا لینک را چک می‌کنند. اگر در چهار چوب قوانین کشور باشد، تایید ارسال داده خواهد شد.

سخن آخر

شما تنها با گذاشتن یک لینک در متن پیامک خود، قادر خواهید بود که اطلاعات بسیار مفیدی پیرامون مجموعه، محصولات فروشی و … خود در اختیار مخاطب قرار دهید. فقط کافیست که برای تبلیغات پیامکی خود برنامه ریزی دقیق داشته باشید و طبق آن عمل کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی