در روش‌های نوین بازاریابی و تبلیغاتی، دیگر کمتر کسب‌وکاری پیدا می‌شود که وب‌سایت اختصاصی خود را نداشته باشد، حتی برخی از آنلاین‌شاپ‌ها، همان‌طور که از نامشان مشخص است، تنها از طریق وب‌سایت محصولات خود را عرضه می‌کنند. اما همان‌طور که حضور مشتریان واقعی در فروشگاه‌ها و مراکز خرید مهم است، میزان تعداد بازدید کنندگان از سایت‌ها نیز بسیار حائز اهمیت است. ترافیک سایت نه فقط برای فروشگاه‌ها بلکه برای تمامی سایت‌هایی که تولید محتوا می‌کنند. حائز اهمیت است. در این مقاله قصد داریم در مورد تکنیک آسمان خراش که باعث افزایش ترافیک وب‌سایت‌ها می‌شود، صحبت کنیم.

تکنیک آسمان خراش 

تولید محتوای آسمان خراش، تکنیک بازاریابی درون‌گرا است و در واقع شامل یافتن مجموعه عناوینی است که در موتورهای و سایر شبکه‌های اجتماعی مخاطبان زیادی دارد. در سال 2015 برایان دین Brian Dean تکنیک آسمان خراش Skyscraper Technique را با این هدف طراحی کرد که محتوا آنقدر جذاب و ترغیب کننده باشد که مخاطبان هیچ راهی جز کلیک کردن روی آن لینک نداشته باشد. او با استفاده از این تکنیک قوی در تولید محتوا و سئو توانست در کمتر از دو هفته میزان ترافیک و بازدید از وب‌سایت خود را به دو برابر افزایش دهد. در واقع تکنیک آسمان خراش تبدیل محتوای به لینک‌های مفید و ارزشمندی است که منجر به ترافیک ارگانیک می‌شود، به این صورت که هنگامی که کیفیت و استاندارد محتوایی که در سایت خود تولید کرده‌اید، مطمئن شدید حالا باید محتوای خود را در معرض دید سایت‌های موفقی قرار دهید که محتوایی مشابه محتوای شما تولید کرده‌اند و مورد توجه مخاطبان بسیار زیادی قرار گرفته است. همچنین می‌توانید از آن‌ها درخواست کنید که در صورت خوندن محتوای شما، نظر خود را اعلام کرده و یا مطلب را به اشتراک بگذارند.

چرا تکنیک آسمان خراش موثر است

این روزها افراد، زمان زیادی را در فضای مجازی می‌گذرانند و فرق بین محتوای ارزشمند و مفید را با محتواهایی که صرفا جهت پر کردن صفحه و یا بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد را به خوبی تشخیص می‌دهند. تکنیک آسمان خراش به سه دلیل موثر است:
1- در این روش از تکنیک سئو و تولیدمحتوای بسیار هدفمند استفاده می‌شود، وقتی مخاطبان با چنین محتواهایی مواجه می‌شوند که علاوه‌بر مطالب مفید، لینک‌های ارزشمند و ترغیب کننده‌ای دارد، پس به راحتی روی آن کلیک می‌کنند و در واقع همیشه تقاضا کنندگانی وجود دارد.
2- همیشه محتواهایی وجود دارند که مخاطبان نسبت به خواندن آن همیشه اشتیاق دارند، مثل محتواهای همیشه سبز، که شامل موضواعاتی است که همیشه برای خوانندگان جذاب است. در تکنیک آسمان خراش از چنین موضوعاتی می‌توان به صورت کاملا خلاقانه استفاده کرد و محتوا را طوری تولید کرد که مخاطبان همیشه برای خواندن آن مشتاق و هیجان زده باشند.
3- از آنجایی که الگوریتم‌های موتورهای جستجوگر بسیار به تولید محتوا حساس هستند، وب‌سایت‌هایی که به طور مداوم اقدام به تولید محتوای ارزشمند می‌کنند و همچنین میزان لینک‌های ارجاع داده شده به آن‌ها زیاد می‌شود، این امکان وجود دارد که وب‌سایت شما در رتبه‌بندی‌های بهتری قرار گیرد.

چگونه آسمان خراش سایت خود را بسازید

آسمان خراش روشی از در تولید محتوا که به دیده شدن و ترافیک وب‌سایت کمک می‌کند، اما چگونه می‌توان آن‌را پیاده سازی کرد، در ادامه به چهار مرحله از پیاده‌سازی آن خواهیم پرداخت:


• بهترین لینک محتوا را انتخاب کنید
برای ساختن آسمان خراش خود بهتر است بهترین صفحات یا محبوب‌ترین عبارات کلیدی را انتخاب کنید. برای انجام این کار می‌توانید از سه ابزار Ahrefs، Buzzsumo و SEMRush کمک بگیرید. این ابزارها به کاربان اجازه می‌دهند چه موضوع و محتوایی در چه سایتی بیشترین محبوبیت را دارد. بعد از آنکه عنوان‌های کلیدی و عنوان‌های محبوب را پیدا کردید، باید با تولید یک محتوای قدرتمند از آن‌ها استفاده کنید.


• خود را در جایگاه جستجو قرار دهید
وقتی به هر قصد و نیتی می‌خواهید تولید محتوا کنید، باید همواره کاری کنید که نیازها و خواسته‌های مخاطبان برآورده شود. باید جستجو کنید ببینید آیا محتوایی که تولید کرده‌اید با انچه که مخاطبان در جستجوی آن هستند هم‌سویی دارد یا خیر. برای این منظور کلمات کلیدی را جستجو کنید، هر آنچه که در محتوای شما وجود دارد که هیچ کمکی به مخاطب نمی‌کند را حذف کنید و به جای آن محتوایی را تولید کنید که مخاطبان به دنبال آن‌ها هستند.


• ارتباطات قوی داشته باشید
برای آنکه در محتوای خود بتوانید ارتباطات قوی‌تری ایجاد کنید تنها نباید به برخی از وب‌لاگ‌ها، نشریات و یا اینفلوئنسرها اکتفا کنید، بهتر است لینک‌های قوی که موضوعاتی مرتبط با شما را تولید می‌کنند در ارتباط باشید و دنیای محتوایی را که تولید می‌کنید را گسترش دهید.


• تولید محتوای با کیفیت در طولانی مدت
تولید محتوای به روز و مداوم به ثبات جایگاه شما در موتورهای جستجوگر کمک می‌کند. سعی کنید محتوایی که تولید می‌کنید طبق یک تقویم محتوایی باشد و همچنین اگر سعی در تولید محتوای همیشه سبز دارید هم آن‌را به طور خلاقانه بنویسید. به این صورت هم مخاطبان نسبت به خواندن مطالب شما اشتیاق دارند و هم موتورهای جستجوگر متوجه تولید موضوعات جدید و پرمخاطب می‌شوند.

کندو - تکنیک آسمان خراش

تکنیک آسمان خراش


عوامل تهدید کننده تکنینک آسمان خراش

روش‌های بازاریابی جدید، درست مثل تکنیک آسمان خراش که در بازاریابی محتوایی استفاده می‌شود، برخی بر این باور هستند که استفاده و به کارگیری آن‌ها ساده خواهد بود و نیازی بررسی مجدد یا به روز رسانی ان وجود ندارد. اما لازم است گفته شود که برخی از عوامل تهدید کننده مخصوصا در تکنیک آسمان خراش وجود دارد که نادیده گرفتن آن‌ها می‌تواند بعد از مدتی منجر به پایین آمدن رتبه وب‌سایت شما در موتورهای جستجو شود. در ادامه به معرفی برخی از این عوامل خواهیم پرداخت.

• نادیده گرفتن کلمات کلیدی

برخی از نویسندگان، موضوعات بسیار مناسبی را برای تولید محتوای انتخاب می‌کنند که از بهترین منابع گردآوری شده است و کلمات کلیدی را در آن استفاده می‌کنند؛ اما همه این موارد هیچ کمکی به بالا رفتن ترافیک سایت نمی‌کند. دلیل آن هم تنها کلمات کلیدی که حجم جستجوی زیادی را داشته باشد در آن محتوا گذاشته نشده است. به همین دلیل موجب بازدید و ترافیک بیشتر نمی‌شود.


• تنها موضوع کافی نیست

برخی بر این باور هستند که تنها انتخاب یک موضوع خوب برای بالا بردن ترافیک سایت کافی است اما؛ تولید محتوا به صورت منظم، انتخاب موضوعات جدید، کیفیت نوشتاری و از همه مهم‌تر به کار گیری تکنیک سئو، همه در کنار هم باعث می‌شود تا مخاطبان بیشتری روی لینک محتوای شما کلیک کرده و باعث افزایش ترافیک سایت شوند. و تمامی این موارد در بازه زمانی قابل توجه منجر به یک نتیجه مطلوب می‌شود.


• اهداف جستجوها برابر نیستند

در تکنیک آسمان خراش، قصد و نیت اصلی ساختن، ساختمانی بلندتر از سایر رقبا است. پس برای آنکه محتوایی تولید کنید که بواند به خوبی دیده شود باید در مورد هر مطلبی جستجو کنید و دقیقا نیاز مخاطبان را بدانید و به آن نیازها پاسخ دهید و تصور اینکه هدف تمامی جستجوها یکسان است، تفکر اشتباهی است. زیرا اهداف مخاطبان برای جستجو موضوعات با یکدیگر کاملا متفاوت هستند.


• محتوای طولانی را فراموش کنید

دیگر اشتباه رایج تولید کنندگان محتوا این است که وقتی کلمات و عبارات کلیدی را جستجو می‌کنند و با تعداد زیاد آن‌ها مواجه می‌شوند. سعی می‌کنند در قالب یک محتوای طولانی از تمامی این کلیدواژه‌ها استفاده کنند. که تصوری کاملا اشتباه است، توصیه می‌شود در چنین مواردی با توجه به دسته‌بندی کلیدواژه‌ها از آن‌هایی استفاده شود که بیشترین رتبه را در جستجو مخاطبان داشته‌اند.


• دست کم گذاشتن روی حریف

برای رسیدن به رتبه اول در موتورهای جستجو نیاز به صرف زمان زیاد برای یافتن موضوعات و کلمات کلیدی است که با هوشمندی و رعایت تکنیک‌ها و روش‌های محتوایی مثل تکنیک آسمان خراش می‌توانید به این مهم دست پیدا کنید. اما نکته بسیار مهم این است که با توجه به محتوا و تیم خود توان مقابله با سایت‌های معتبر و مشهور را دارید یا خیر!


• نام و برند خود را فراموش نکنید

فرقی نمی‌کند با چه هدف و در چه زمینه‌ای قصد تولید محتوا دارید اما داشتن یک نام متناسب با هدفتان حزئی از دارایی شما محسوب می‌شود و به اعتبار شما کمک می‌کند. این امر کمک می‌کند تا موتورهای جستجوگر نتیجه تجربیات کاربری از محتوای سایت شما را به سایر بازدیدکنندگان پیشنهاد دهد.

کندو - تکنیک آسمان خراش در بازاریابی

تکنیک آسمان خراش در بازاریابی

کلام پایانی

در حال حاضر اینترنت و فضای مجازی به بخش جدایی ناپذیر زندگی هر فردی تبدیل شده است و به همین دلیل است که بازاریابی محتوایی به یکی از محبوب‌ترین روش‌های تبلیغاتی تبدیل شده است. از این رو صاحبین مشاغل و کسب‌وکارها با استفاده از قالب‌های متفاوت محتوایی، سعی در معرفی محصولات و خدمات خود به مشتریان را دارند و از طرفی دیگر مخاطبان به دنبال محتوای درست و ارزشمند هستند. یکی از روش‌هایی که در تولید محتوا به مشاغل کمک می‌کند تکنیک آسمان خراش است. یک بازاریابی درون‌گرا که با تکیه بر محتوا کمک می‌کند ساختمان کسب‌وکارها درست مثل یک آسمان خراش بلند و بلندتر شود. در این تکنیک با تولید محتوای کاملا مهندسی شده و استفاده از تکنیک سئو، محتواهایی تولید می‌شود که به بالا رفتن ترافیک وب‌سایت و همچنین تثبیت آن‌ها در رتبه‌های بالای موتورهای جستجو کمک می‌کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی