عصر کنونی به دو زمان پیش از به وجود آمدن اینترنت و زمان بعد از به وجود آمدن اینترنت تقسیم شده است. پس تبلیغات در دنیای آنلاین برای همه‌ی مشاغل و کسب‌وکارها ضروری است. در ادامه به چندین روش بازاریابی اینترنتی برای مسافرخانه‌ها، مهمان‌سراها و هتل‌ها که تبلیغات برای آن‌ها از ارکان اساسی به شمار می‌رود، خواهیم پرداخت.

امکان رزرو آنلاین اقامتگاه، تحول بزرگی در این صنعت ایجاد کرد، مسافرانی که قصد سفر دارند فقط کافیست نام اقامتگاه شما را بدانند تا آن‌را جستجو کرده و اگر از خدمات شما راضی بودند و با زمان تعطیلات و بودجه‌شان هم‌خوانی داشت به راحتی تبدیل به مشتری بالفعل شوند.
وقتی صحبت از تبلیغات آنلاین می‌شود، کم پیش می‌آید که این جمله از بیل گیتس را کسی نشنیده باشد، او می‌گوید: “کسب و کار شما اگر در اینترنت نباشد، از بین خواهد رفت.” پس به این فکر نکنید که صاحب یک هتل پنج ستاره هستید یا یک مسافرخانه، باید همه نام اقامتگاه شما را در دیده باشند.

1.استفاده از پیامک‌های تبلیغاتی

با افزایش پلتفرم‌های مختلف که به راحتی قابل نصب بر روی تلفن‌های همراه هوشمند هستند، طبق تحقیقات به دست آمده 79 درصد از خرید بلیت‌ هواپیما، تورهای مسافرتی و رزرو هتل‌ها و مسافرخانه‌ها از طریق تلفن همراه انجام شده است. پس بسیار منطقی به نظر می‌رسد که مشتریان علاقه‌ی بسیار زیادی به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی و پیشنهادات ویژه از سوی آژانس‌های مسافرتی و مکان‌های اقامتی داشته باشند.

تخفیفات و پیشنهادات ویژه

برای صاحبان هتل‌ها، مسافرخانه‌ها و اقامتگاه‌ها، هیچ چیز بدتر از داشتن اتاق‌های خالی فراوان نیست. با ارسال پیامک‌های تبلیغاتی و ارسال متن حاوی تخفیفات ویژه در فصول کم مسافر، آن‌ها را ترغیب کنید تا اقامتگاه شما را انتخاب کنند. همچنین می‌توانید در متن اصلی پیام خود به طور مثال از تخفیف 20 درصدی یا تخفیف نقدی در بازه‌ی زمانی خاص اشاره کنید و باعث شود این پیامک برای مخاطبان به منزله‌ی پیشنهاد تکرار نشدنی از سوی شما باشد.
همچنین اگر در فصل پر رفت و آمد مسافر هستید می‌توانید از پیشنهادات لحظه آخری نیز استفاده کنید. ارسال پیامک‌های لحظه آخری مهیج‌ترین نوع تبلیغات برای صنعت گردشگری است.

رزرو پیامکی

رزرو پیامکی امکانات زیادی را در اختیار شما قرار می‌دهد، اول اینکه بعد از رزرو آنلاین یا تلفنی، می‌توانید پیامک خوش آمدگویی را برای‌شان ارسال کنید؛ اما با راه‌ اندازی پنل پیامکی فعال تمام وقت و کانال دو طرفه ارتباطی، به طور کلی می‌توانید سیستم رزرو را با ارسال و دریافت پیامک مدیریت کنید.

یادآوری پیامکی

در نظر داشته باشید که وقتی مسافران خود را فراموش نمی‌کنید به آن‌ها حس امنیت را القا می‌کنید. پیامک‌های یادآوری پیش از ورود مشتریان به مسافرخانه‌ی شما، این امکان را می‌دهد که بتوانید برخی از امکانات اقامتگاه خود را به آن‌ها معرفی کنید. به طور مثال، خدمات مربوط به کرایه تاکسی و اتومبیل، برگزاری مراسم و جشن‌های ویژه‌ی شهرتان و … .

پیامک‌های خدماتی

طبق آمار به دست آمده 52 درصد از مسافران در طول اقامت خود ترجیح می‌دهند با تیم خدماتی هتل از طریق پیامک در ارتباط باشند. وقتی پنل دوطرفه‌ی ارتباط با مشتری را فعال کنید این امکان برای آنان برآورده خواهد شد.

پیامک نظرسنجی

پس از اتمام اقامت مسافران، آن‌ها را فراموش نکنید. برای آن‌ها پیامک نظرسنجی ارسال کرده و از میزان رضایتشان با خبر شوید. تا جایی که امکان دارد پاسخ آن‌ها را داده و اگر به نکته‌ی منفی اشاره کردند به بهترین نحو ممکن به آن‌ها پاسخ دهید.

ارسال پیامک نظر سنجی

2.استفاده از رسانه‌های اجتماعی

برخی هنوز معجزه‌ی رسانه‌های اجتماعی را نادیده می‌گیرند، اما با استفاده قدرتمند، نسبتا کم هزینه و پر مخاطب، یکی از بهترین روش‌ها برای معرفی و شناساندن، اقامتگاه خود به مخاطبان است.
در این روش، شما با همگام شدن با مشتری، گفتن داستان اقامتگاه خود و همچنین تعامل بیشتر با مسافران خود، می‌توانید حس یک محیط آرام‌بخش و تعطیلات رویایی را به آن‌ها القا کنید و آن‌ها را ترغیب کنید که به هتل یا مسافرخانه‌ی شما بیایند.
اما نکته‌ی حائز اهمیت این است که، در فضای مجازی باید کوشا باشید و مطالب خود را به روز نگه دارید، به طور مثال اگر از آخرین پست شما مدت زمان زیادی گذشته باشد، برای مخاطبان جذاب نیست.
درست است که تبلیغات آنلاین نسبتا رایگان هستند، اما باید از یک‌سری ترفندها برای بازدید بیشتر مخاطبان از سایت‌تان استفاده کنید، برای صنعت‌ هتل‌داری هیچ‌چیز بهتر از یک صفحه‌ی معرفی کاربردی از اقامتگاه، نیازهای مخاطب را بر طرف نمی‌کند. سئو این امکان را به شما می‌دهد، با استفاده از کلمات کلیدی کاربردی، در موتورهای جستجوگر، شانس دیده‌شدن بیشتری داشته باشد.
در برخی موارد دیده می‌شود که کاربران تجربه‌های خوبی از بودن در مسافرخانه‌ی شما نداشته‌اند، در این صورت می‌توانید با پیغام‌های محترمانه و دادن پیشنهاد تخفیف، به آن‌ها حس امنیت دهید. سعی کنید از پاسخ‌های تکراری استفاده نکنید و مخاطب حس کند واقعا یک نفر پاسخگوی سوالاتش است و صرفا با یک ربات روبه‌رو نیست.

3.تبلیغات دهان به دهان

شهرت اقامتگاه خود را مدیریت کنید، دنیای آنلاین دنیای بیکران اطلاعات است، وقتی مخاطبان بخواهند به شهر اقامتگاه شما سفر کنند، سعی می‌کنند بیشترین اطلاعات را کسب کنند، از تجربه‌ی افرادی که قبلا تعطیلات خود را آن‌جا گذارنده‌اند استفاده کنند تا به بهترین نحو ممکن سفر خود را مدیریت کنند. پس مهم است که تبلیغات دهان به دهان را مدیریت کنید. تبلیغات دهان به دهان همان اطلاعاتی است که کاربران معمولی، از تجربه‌های سفر خود در صفحات مجازی به اشتراک می‌گذارند، هر چه این اطلاعات کاربردی‌تر باشد، شانس دیده‌شدن اقامتگاه شما بیشتر است.

4.هدف‌گذاری مجدد

یکی دیگر از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، هدف گذاری مجدد است، این کار به شما امکان می‌دهد مشتریانی را که در سایت‌ها یا لیست‌های مربوط به اقامتگاه‌ها و هتل‌ها با نام شما برخورد می‌کنند اما هیچ وقت مسافرخانه‌ی شما را انتخاب نکرده‌اند را مشتاق کنید تا تعطیلاتی را با اقامتگاه شما بگذرانند؛ یا افرادی را که قبلا از خدمات شما استفاده کرده و راضی بوده‌اند، مجدد نظرشان را جلب کنید. هدف ‌گذاری مجدد را می‌توانید خودتان انجام دهید و هم می‌توانید به آانس‌ها تبلیغاتی سپرده و از آنان کمک بخواهید.

5.اینفلوئنسر مارکتینگ

دنیای آنلاین و شبکه‌های مجازی، هر روز نوآوری‌های تازه‌ای را به مخاطبان عرضه می‌کند. ظهور اینفلوئنسرها یکی از راه‌های تبلیغاتی برای مخاطبان هدف است. اینفلوئنسر به افراد سرشناس و محبوبی در شبکه‌های اجتماعی گفته می‌شود که اعمال و رفتارشان برای خیلی‌ها به عنوان الگو استفاده می‌شود. از چه نوع رژیم غذایی استفاده می‌کنند، به چه فیلم‌هایی علاقه دارند، کجاها سفر می‌کنند و چه اقامتگاهی را انتخاب می‌کنند. این تنوع به شما اجازه می‌دهد اینفلوئنسر مطابق با کسب و کار خود را انتخاب کنید، به طور مثال وقتی می‌خواهید مسافرخانه‌ی خود را توسط این افراد تبلیغ کنید، باید اینفلوئنسری را انتخاب کنید که خود و مخاطبانش، اهل سفر و گردشگری هستند. پیش از انتخاب نیز باید هدف خود را مشخص کنید، می‌خواهید اقامتگاهتان فقط معرفی شود یا تعداد دنبال کنندگان خود را بیشتر کنید یا قصد دارید خدمات ویژه‌ای را در اختیار کاربران قرار دهید. از این رو اینفلوئنسر یا توجه به هدف شما، مواردی را که بیشتر مورد پسند یا نارضایتی مخاطبانش است، بازگو می‌کند. میزان هزینه، برای اینفلوئنسر مارکتینگ بسته به تعداد کاربران او و تعداد پستی است که برای شما منتشر می‌کند متفاوت خواهد بود.

6.مشتری‌های وفادار را فراموش نکنید

مشتریان وفادار را از یاد نبرید، با ارسال تخفیفات ویژه در مناسبت‌های مختلف به مشتریانی که همیشه اقامتگاه شما را انتخاب می‌کنند، احترام بگذارید. این کار باعث می‌شود نرخ بازگشت آنان بیشتر و همچنین مشتری‌های ثابت شما حفظ شوند و بهترین تبلیغ برای اقامتگاه شما باشد. همچنین از مردم محلی شهرتان غافل نشوید، در زمان‌هایی که مسافران کمی به شهر شما می‌آیند، سعی کنید از اقامتگاهتان را جهت انجام یک‌سری مراسم یا همایش‌های خاص، به صورت رایگان یا با هزینه‌ی کم‌تر در اختیار مردم محلی قرار دهید. این کار باعث می‌شود، اقامتگاه شما فصل بدون مشتری را تجربه نکند، کمی از هزینه‌های ثابت را پرداخت کنید و هم به نوعی تبلیغات مثبت و دهان به دهان محسوب می‌شود.

7. تعامل داشته باشید

اهل معامله کردن با مشتری‌ها باشید، شاید برخی تخفیف‌ها برای شما سودآور نباشد اما متحمل ضرر هم نمی‌شوید، در واقع مشتریان عاشق معامله کردن با گروه‌های خدماتی مثل صنعت هتل‌داری هستند، پس ترتیبی دهید که معامله برای شما و مشتریانتان در وضعیت سود، سود باشد. این کار می‌توانید در قالب پست‌های تبلیغاتی از سوی مخاطبان در شبکه‌های اجتماعی باشد، در عوض برای اقامت در مسافرخانه‌ی شما10درصد تخفیف دریافت کنند یا … .

8. از هزینه‌های تبلیغات هراسی نداشته باشید

هزینه‌ی تبلیغات بسیار مهم است، در فصل‌های شلوغ سفر هرچقدر تبلیغات بیشتری داشته باشید، مشتری بیشتری خواهید داشت. در واقع برنامه‌ریزی زمان تبلیغات آنلاین از ارکان مهم است، در تعطیلات، آخرهفته‌ها مردم تمایل بیشتری به سفر دارند، همچنین سفرهای اداری که در طول هفته انجام می‌شود به شما امکان می‌دهد تبلیغات خود را هدف‌مند کرده و همه‌ی گروه‌ها را هدف قرار دهید. توجه داشته باشید، هر چه تبلیغات شما بیشتر باشد، سود بیشتر خواهید داشت. از دیگر امکاناتی که می‌توانید استفاده کنید، انتشار عکس‌ها و مشخصات اقامتگاه خود در سایت‌های مخصوص هتل‌ها و مسافرخانه‌ها است. این سایت‌ها بازدید بسیار بالایی دارد و مخاطب می‌تواند مشخصات کامل مسافرخانه‌ی شما را دیده، با دیگر مکان‌ها مقایسه کرده و اقامتگاه مورد پسند خود را انتخاب کند.

هزینه های تبلیغات

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۷ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی