انتقال مکالمه یا همان دایورت (Divert) به قابلیتی گفته می‌شود که تماس‌ها از یک خط ثابت یا تلفن همراه به یک خط ثابت یا تلفن همراه دیگر منتقل شود. دایورت پیامک نیز از دیگر امکانات انتقال اطلاعات از خطی به خط دیگر است. چنین قابلیت‌های کاربرد بسیار زیادی دارند که در موارد ضروری بسیار کارآمد هستند. در این مقاله قصد داریم به روش‌های دایورت کردن پیامک در انواع اپراتورها و همچنین سیستم‌عامل‌های مختلف بپردازیم.

 دایورت پیامک در گوشی‌ها و اپراتورهای مختلف

به منظور دایورت کردن اطلاعت تماس و پیامک از خطی به خط دیگر، لازم است که اپراتور مبدأ و مقصد مشترک باشند، یعنی کاربران اپراتور همراه اول می‌توانند قابلیت دایورت را روی سیم کارت همراه اول انتقال دهند و همچنین در مورد اپراتور ایرانسل هم صادق است.
برای دایورت کردن یک شماره بر روی شماره‌ دیگر دو راه وجود دارد:
• استفاده از نرم‌افزار
• استفاده از کدهای دستوری
• استفاده از تنظیمات گوشی تلفن همراه برای انتقال تماس

استفاده از نرم‌افزار SMS Forwarder Full & Ad-Free

با استفاده از این اپلیکشین به راحتی می‌توانید پیامک‌های خط خود را به سایر خطوط اما مشترک با اپراتور خود ارسال کنید، این برنامه قابلیت آن‌ را دارد تا پیام‌های شما را بر روی ایمیل یا جیمیل نیز ارسال کند. نکته قابل توجه آنکه این برنامه برای گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید قابل دسترس است.

قابلیت‌های نرم افزار SMS Forwarder

این اپلیکیشن امکانات بسیار جذابی در اختیار کاربران قرار می‌دهد. به طور مثال می‌توانید در بخش تنظیمات این نرم‌افزار،‌ زمان مشخصی برای فورواد پیامک‌هایتان در نظر بگیرید.
در صورتی که به دلیل عدم آنتن‌دهی، امکان فورواد پیامک میسر نباشد، SMS Forwarder به طور هوشمند در زمان مناسب‌تری اس ام اس را مجدد ارسال می‌کند. برای این کار می‌توانید در قسمت تنظیمات برنامه، گزینه‌ Resend fail messages را فعال کنید. لازم به ذکر است که مهم‌ترین ویژگی Resend fail messages قابلیت انتقال پیامک اپرتورهای مختلف است.

برنامه SMS Forwarder Pro

برای دایورت پیامک همچنین می‌توان از اپلیکیشن SMS Forwarder Pro استفاده کرد. پس از نصب آن در قسمت تنظیمات برنامه Forwarding Options را انتخاب کنید و بعد در قسمت Phone Number شماره موبایلی مقصد را به همراه صفر وارد و روی دکمه OK کلیک کنید.

کندو-دایورت پیامک در گوشی‌ها و اپراتورهای مختلف

دایورت پیامک در اپراتورهای ایرانشل و همراه اول

دایورت پیامک در اپراتور همراه اول

پیش از این گفته شد که راه‌کارهای مختلفی جهت دایورت کردن پیامک وجود دارد اما مخاطبین بیشتر ترجیح می‌دهند از اپلیکیشن به منظور این کار استفاده کنند، اما روش کد دستوری دایورت پیامک در اپراتور همراه اول به شرح زیر است:
کد دستوری دایورت پیامک در اپراتور همراه اول :# ۳۱*۱۰*
پس از شماره‌گیری کد دایورت سه گزینه پیش روی شما قرار داده می‌شود:
0- اعلام وضعیت بسته فعلی
۱- انتقال پیامک
۲-کپی پیام
همان طور که متن گزینه اول مشخص است با ارسال عدد 0 از وضعیت کنونی خط خود مطلع می‌شوید و اگر قصد دایورت پیامک به گوشی یا خط دیگری را دارید، گزینه ۱ و جهت ارسال یک کپی از پیام‌هایتان برای فرد دیگر گزینه ۲ را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که این سرویس رایگان نبوده و هزینه ۵۰۰ تومانی بصورت ماهیانه از شما کسر می‌گردد.

ID مطلب صحیح نیست!

کد لغو دایورت پیامک همراه اول

به منظور غیرفعال کردن امکان دایورت پیامک همراه اول باید مجدد باید کد دستوری #۳۱*۱۰* را شماره‌گیری و با انتخاب مجدد گزینه‌ای که قبلا فعال کردید، آن‌را غیرفعال نمائید. نتیجه‌ عمل درخواستی از طریق اپراتور همراه اول برای شما ارسال خواهد شد.
همچنین می‌توانید به منوی تنظیمات گوشی تلفن خود رفته و قابلیت دایورت را خاموش کنید.

کندو - ارسال پیام همراه اول

کد دایورت پیامک در اپراتور ایرانسل

برخی بر این باور هستند که اپراتورهای مختلف قابلیت‌ها و تنظیمات یکدیگر را ندارند، به طور مثال اپراتور ایرانسل هم کلیه قابلیت‌ها و تنظیمات سایر اپراتورها را نظیر دایورت کردن تماس و پیامک را دارد. مشترکین این اپراتور می‌توانند با شماره گیری کد #۳۱*۱۰* به راحتی تنظیمات دایورت پیام وهمچنین لغو آن‌را انجام دهند.

ID مطلب صحیح نیست!

تنظیمات دایورت برای گوشی‌های اندروید

برای این کار در گوشی‌هایی با سیستم عامل اندروید مسیر:
Settings> My Device> Call Additional settings> Call forwarding> Voice call Always forward دنبال کرده و با انتخاب گزینه Turn On چند گزینه وجود دارد که با توجه به شرایط می‌توانید یکی از آن‌ها را انتخاب کنید:
• Always forward جهت دایورت‌ بدون پیش شرط
• Forward when busy جهت دایورت در صورت مشغول بودن خط
• Forward when unanswered در صورت عدم پاسخگویی
• Forward when unreachable جهت دایورت در شرایطی که خط تلفن شما در منطقه آنتن‌دهی قرار ندارد.
برای غیر فعال‌کردن دایورت نیز می‌توانید مسیر فوق را دنبال و گزینه TURN OFF را انتخاب کنید.

تنظیمات دایورت برای گوشی‌های آیفون

جهت تنظیمات دایورت در گوشی‌های آیفون از همه مسیر:
Settings> Phone Call Forwarding> Forward To را دنبال کرده و می‌توانید به یکی از روش‌های زیر جهت دایورت تماس‌های خود اقدام کنید:
*67*شماره خط مقصد#: جهت فعال‌کردن دایورت در صورت مشغولی خط
*61*شماره خط مقصد#: جهت فعال‌کردن دایورت در صورت عدم پاسخگو بودن
*62*شماره خط مقصد#: جهت فعال‌کردن دایورت در صورت عدم آنتن‌دهی

کندو - هزینه رومینگ ایرانسل

دایورت پیامک برای گوشی‌های آیفون

گوشی‌هایی آیفون یا همان سیستم عامل IOS امکانی را در اختیار کاربران خود قرار داده است که علاوه‌بر دایورت امکان فروارد کردن پیامک‌ها روی دستگاه‌های آی‌پد، آی‌مک و یا مک‌بوک هم داشته باشید و می‌توانید پیامک‌های دریافتی خودتان را به سایر دستگاه‌های خود فوروارد کنید.
برای این کار مسیر:
Settings> Messages> Text Message Forwarding را در تنظیمات گوشی تلفن خود دنبال و سپس دستگاه‌هایی را که مقصد پیامک‌های فوروارد شده هستند، را انتخاب کنید.

کندو-دایورت پیامک در گوشی‌ها و اپراتورهای مختلف

دایورت پیامک در سیستم عامل‌های اندروید و IOS

نکاتی در خصوص دایورت کردن پیامک

برای دایورت کردن پیامک روی خط دیگر باید از شماره مقصد اطمینان حاصل فرمایید و همچنین فرد دریافت کننده نیز باید رضایت داشته باشد.
نکته بعدی این است که در مواقع ضروری باید از این روش استفاده کرد و بعد از دریافت پیام یا بازگشت به منطقه تحت پوشش آنتن، گزینه دایورت پیامک خود را غیرفعال کنید.
لازم به ذکر است که دایورت پیامک شامل هزینه می‌شود که در سیم‌مارتهای اعتباری از اعتبار آنان کسر و برای سیم‌کارت‌های دائمی مبلغی به قبض تلفن انان اضافه خواد شد.

کلام پایانی:

برخی باور دارند که پیشرفت تکنولوژی تا جایی که در حال حاضر قرار داریم کفایت می‌کند و قابلیت‌هایی که هر روز به تکنولوژی اضافه می‌شود دیگر به انسان کمک نمی‌کند و دارد معکوس عمل می‌کند. اما نسل جدید همواره به دنبال اضافه شدن قابلیت‌هایی است که بتواند کارها را به ساده‌ترین شکل ممکن انجام دهد و هر روز اخبار تکنولوژی جدید را دنبال می‌کنند تا از نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های کاربردی عقب نمانند. قابلیت دایورت تماس نیز یکی از اولین قابلیت‌های دستگاه‌های تلفن همراه بودند و جالب آنکه سیستم دایورت پیامک با کدهای دستوری وقتی به زیرمجموعه دیورت اضافه شد اما باز هم کاربران جهت استفاده از آن، اپلیکیشن‌ها را به جای کدهای دستوری ترجیح دادند و این امر نشان می‌دهد که نسل جدید چقدر به تکنولوژی جدید وابسته است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی