یکی از مهمترین دغدغه مسافران در سفرهای خارجی خود، استفاده از تلفن‌همراه است؛ استفاده از خدمات مکالمه، پیامک و اینترنت برای ارتباط با داخل کشور بسیار اهمیت دارد. به فعالسازی خط تلفن‌همراه برای استفاده از آن در خارج از کشور، سرویس رومینگ می‌گویند. در این مطلب آموزش کامل برای فعالسازی خطوط تلفن‌همراه «همراه اول» ارائه می‌شود.

کندو - هزینه رومینگ ایرانسل

فعالسازی رومینگ به چه معناست

هنگامی‌که شما به یک کشور خارجی سفر می‌کنید، در حالت عادی نمی‌توانید از تلفن‌همراه خود برای برقراری تماس، ارسال پیامک یا اتصال به اینترنت استفاده کنید. برای اینکه بتوانید از خط همراه اول خود در خارج از کشور استفاده کنید، باید سرویس رومینگ همراه اول خود را فعال کنید. یعنی باید اقدامات و مراحلی را با استفاده از تلفن‌همراه خود انجام دهید. به مجموعه این اقدامات، «فعالسازی رومینگ» می‌گویند. نکته قابل توجه این است که سرویس رومینگ همراه اول، هم برای خطوط اعتباری و هم برای خطوط دائمی ‌قابل فعالسازی و استفاده است.

برای این منظور روش‌ها و مراحل مختلفی وجود دارد که در این مقاله به صورت کامل به آموزش آن می‌پردازیم.

فعالسازی تماس، پیامک و اینترنت رومینگ همراه اول

قبل از ورود به بحث آموزش «فعالسازی رومینگ» باید اشاره کنم که روش‌های فعالسازی رومینگ، شامل همه خدمات تلفن‌همراه شامل اینترنت، پیامک و تماس می‌شود. البته برای فعالسازی اینترنت در برخی از شرایط (که به صورت کامل آموزش می‌دهیم) لازم به انجام تنظیمات متفاوتی است. اما روش‌های کلی برای فعالسازی یا غیرفعال کردن خدمات رومینگ برای هر سه این خدمات (تماس، پیامک و اینترنت) یکسان است.

روش اول: استفاده از کد دستوری یا USSD

کندو - استفاده از کد دستوری در رومینگ همراه اول

استفاده از کد دستوری در رومینگ همراه اول

روش اول برای فعالسازی سرویس رومینگ همراه اول استفاده از کد دستوری یا USSD است. برای این کار لازم است ابتدا عبارت #29*10* یا #6*1* را شماره‌گیری کنید. سپس چنین پیامی ‌در صفحه تلفن‌همراه شما ظاهر می‌شود:

به این ترتیب شما می‌توانید با شماره‌گیری عدد 0 وضعیت رومینگ خود را استعلام کنید، یا با شماره‌گیری عدد 1 سرویس رومینگ خود را فعال کنید؛ همچنین در صورتی که بخواهید سرویس رومینگ خود را غیرفعال کنید می‌توانید شماره 2 را ارسال کنید. همچنین می‌توانید برای دریافت راهنمایی درباره سرویس رومینگ عدد 9 را شماره‌گیری کنید؛ که در این صورت بلافاصله پیامکی از سوی همراه اول برای شما ارسال می‌شود و توضیحات کامل درباره نحوه فعالسازی سرویس رومینگ به شما ارائه می‌شود.

روش دوم: استفاده از اپلیکیشن همراه من

روش دوم برای فعالسازی سرویس رومینگ همراه اول، استفاده از اپلیکیشن «همراه من» یا «my mci» است. در این روش کافی است وارد این اپلیکیشن شوید و در قسمت خدمات، گزینه رومینگ را انتخاب کنید. در این صورت، پنجره زیر برای شما نمایش داده می‌شود که کافی است وضعیت خود را از غیرفعال، به فعال تغییر دهید. همچنین با انتخاب گزینه «مشاهده» می‌توانید توضیحات و مقررات مربوط به رومینگ را مشاهده کنید. (این توضیحات به تفصیل در ادامه مقاله معرفی می‌شود.)

کندو - استفاده از اپلیکیشن همراه من برای رومینگ همراه اول

استفاده از اپلیکیشن همراه من برای رومینگ همراه اول

توجه داشته باشید که زمان فعالسازی رومینگ، قبل از خروج از کشور است. یعنی شما پیش از آنکه از مرز جغرافیایی کشور خارج شوید، باید اقدامات فوق را برای فعالسازی رومینگ انجام دهید؛ و پس از خروج از کشور امکان فعالسازی رومینگ را نخواهید داشت.

گام آخر برای فعالسازی رومینگ؟!

با استفاده از یکی از دو روش فوق(کد دستوری یا اپلیکیشن همراه من)، فعالسازی رومینگ تلفن‌همراه شما انجام می‌شود. حال آیا می‌توانید از خط تلفن‌همراه خود برای برقراری تماس، ارسال اس ام اس یا اتصال به اینترنت استفاده کنید؟ خیر! برای این کار باید یک تنظیمات ساده را انجام دهید. این تنظیمات به منظور اتصال به اپراتورهای تلفن‌همراه در کشور میزبان انجام می‌شود.

نحوه جستجوی شبکه تلفن‌همراه کشور خارجی

برای استفاده از سرویس رومینگ در یک کشور خارجی، شما باید به اپراتورهای کشور میزبان متصل شوید. به طور مثال در کشور عراق، سه اپراتور تلفن‌همراه به نام‌های ZAIN,ASIACELL,KOREK TELL وجود دارد که به منظور استفاده از سرویس رومینگ باید به یکی از این اپراتورها متصل شوید. اما چگونه می‌توان این کار را انجام داد؟ دو روش کلی برای این منظور وجود دارد:

روش خودکار یا automatic

در این روش همانطور که از عنوان آن مشخص است، شما لازم نیست فرایند خاصی را انجام دهید. و تلفن‌همراه شما به صورت خودکار به یکی از اپراتورها متصل می‌شود.

روش دستی یا manual

در صورتی که تلفن‌همراه شما به صورت خودکار به یک اپراتور متصل نشود باید از روش‌های دستی به اپراتور مدنظر متصل شوید. اتصال دستی به اپراتور تلفن‌همراه در کشورهای خارجی در موبایل‌های اندروید و آیفون متفاوت است:

نحوه جستجوی شبکه تلفن‌همراه کشور خارجی در آیفون

ابتدا وارد قسمت setting شده و به قسمت Cellular بروید. سپس network selection را انتخاب کنید.

کندو - نحوه فعالسازی رومینگ در آیفون

نحوه فعالسازی رومینگ در آیفون

Atuomatic  را خاموش کرده، اپراتور مورد نظر را انتخاب کنید.

کندو - نحوه فعالسازی رومینگ در آیفون

نحوه فعالسازی رومینگ در آیفون

نحوه جستجوی شبکه تلفن‌همراه کشور خارجی در اندروید 

بعد از وارد شدن به قسمت تنظیمات به قسمت اتصالات رفته و شبکه های تلفن همراه را انتخاب کنید.

کندو - نحوه فعالسازی رومینگ در اندروید

نحوه فعالسازی رومینگ در اندروید

بعد از لمس شبکه های تلفن همراه، وارد بخش اپراتور های شبکه شده و اپراتور های مورد نظر را انتخاب نمایید.

کندو - نحوه فعالسازی رومینگ در اندروید

نحوه فعالسازی رومینگ در اندروید

استفاده از اینترنت در سرویس رومینگ

برای استفاده از اینترنت در سرویس رومینگ ابتدا باید سرویس اینترنت را در تلفن‌همراه خود فعال کنید. برای این منظور می‌توانید کددستوری #231*10* یا #111*100* را شماره‌گیری کنید. سپس با ورود به  بخش تنظیمات اینترنت (Mobile Data)، گزینه دیتا رومینگ (Data roming) را انتخاب و فعال کنید.

نحوه فعال کردن بسته رومینگ همراه اول در خارج از کشور

همانطور که گفته شد با انجام تنظیمات فوق، شما می‌توانید به راحتی به شبکه اینترنت متصل شوید. اما طبیعتا هزینه استفاده از اینترنت بر مبنای حجم مصرفی، در کشورهای خارجی بالاست. بنابراین این سوال مطرح می‌شود که آیا می‌توان در سرویس رومینگ نیز بسته اینترنت خریداری کرد؟ خرید بسته اینترنت در سرویس رومینگ در حال حاضر تنها در کشورهای امارات و عربستان فعال است. یعنی مسافرانی که قصد عزیمت به شهر دوبی امارات دارند یا زائران حج تمتع می‌توانند بسته اینترنت خریداری کنند. توجه داشته باشید که استفاده از بسته‌های اینترنت در امارات فقط با استفاده از اپراتور الاتصالات امکان پذیر است. برای اطلاع از تعرفه بسته‌های اینترنتی در این دو کشور و یا خرید بسته می‌توانید به آدرس https://mci.ir/roaming مراجعه کرده و گزینه خرید بسته را انتخاب کنید.

در کشورهای دیگر تعرفه استفاده از اینترنت مطابق با تعرفه رومینگ و بر اساس حجم مصرفی محاسبه می‌شود. که این میزان در کشورهای مختلف، متفاوت است و می‌توانید با مراجعه به آدرس https://mci.ir/roaming در قسمت تعرفه‌ها، هزینه استفاده از اینترنت در کشور مدنظر خود را جستجو کنید.

ID مطلب صحیح نیست!

همه چیز درباره تعرفه رومینگ همراه اول

هزینه تعرفه‌های مختلف در سرویس رومینگ، از جمله برقراری مکالمه با ایران یا دریافت مکالمه، ارسال پیامک یا استفاده از اینترنت در کشورهای مختلف متفاوت است. رومینگ همراه اول در 112 کشور دنیا فعال است؛ البته مشترکان اعتباری در 76 کشور می‌توانند از سرویس رومینگ استفاده کنند. برای اطلاع از تعرفه در کشورهای مختلف می‌توانید به وبسایت https://mci.ir/roaming#roaming-introduction مراجعه کنید و کشور مدنظر خود را جستجو کنید. به طور مثال نرخ تعرفه‌های مختلف در اپراتورهای مختلف کشور اردن مطابق تصویر زیر است:

کندو - تعرفه رومینگ همراه اول در کشورهای مختلف

تعرفه رومینگ همراه اول در کشورهای مختلف

با اضافه شدن قابلیت استفاده از سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری اپراتور همراه اول یا همان رومینگ و با توجه به تعرفه‌های مناسب آن، مشترکین ترجیح می‌دهند در سفرهای خارجی خود از خط خود استفاده کنند. استقبال آنان باعث شد تا همراه اول بسته‌های ویژه‌ رومینگ را برای کشورهای پر تردد ایرانیان عزیز مثل، ترکیه و عراق را قیمت‌های مقرون به صرفه ارائه کند.

فعال‌سازی رومینگ سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی همراه اول

جهت فعال‌سازی رومینگ سیم‌کارت‌های اعتباری و دائمی اپراتور همراه اول می‌توانید از طریق روش‌های زیر عمل کنید:

هزینه رومینگ همراه اول در کشور ترکیه

کشور ترکیه به یکی از پر ترددترین مقاصد گردشگری برای ایرانیان عزیز تبدیل شده است، به همین جهت اپراتور همراه اول به منظور رفاه حال این عزیزان تعرفه‌های ویژه رومینگ اینترنت در نظر گرفته است تا دیگر نیازی نباشد سیم‌کارت دیگری تهیه کنند. هزینه این بسته‌ها با پوشش چهارده روزه شامل

300مگابایت 180هزارتومان
1 گیگابایت 450هزارتومان
3 گیگابایت 950هزارتومان

هزینه رومینگ سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول در کشور ترکیه

تعرفه مکالمه با ایران هر دقیقه 10000 تومان
تعرفه مکالمه دریافتی هر دقیقه 7500 تومان
تعرفه مکالمه داخلی هر دقیقه 5500 تومان
تعرفه ارسال پیام کوتاه هر پیامک 4000 تومان

هزینه رومینگ همراه اول در کشور عراق یکی دیگر از مقاصد ایرانیان عزیز کشور عراق است. این عزیزان نیز می‌توانند با فعال‌سازی رومینگ همراه اول، به راحتی بتوانند با ایران در تماس باشند. همچنین لازم به ذکر است که در برخی ایام مثل تاسوعا، عاشورا و اربعین حسینی، زائران عزیز می‌توانند از بسته‌های مقرون به صرفه استفاده کنند. هزینه این بسته‌ها با پوشش چهارده روزه شامل

300مگابایت 180هزارتومان
1 گیگابایت 450هزارتومان
3 گیگابایت 950هزارتومان

هزینه رومینگ سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول در کشور عراق

تعرفه مکالمه با ایران هر دقیقه 9000 تومان
تعرفه مکالمه دریافتی هر دقیقه 6000 تومان
تعرفه مکالمه داخلی هر دقیقه 4000 تومان
تعرفه ارسال پیام کوتاه هر پیامک 1300 تومان

هزینه رومینگ همراه اول در امارت متحده عربی

با نزدیک شدن به فصل پاییز و زمستان، یکی از مقاصد پر طرفدار ایرانیان برای سفر، امارات متحده عربی و دبی است، به همین دلیل اپراتور همراه اول بسته‌هایی شامل تخفیفاتی را برای این عزیزان در نظر گرفته است. لازم به ذکر است که بهترین زمان خرید بسته‌های اینترنت رومینگ همراه اول، قبل از خروج از کشور بوده و همچنین مشترکین می‌توانند به طور همزمان چندین بسته متفاوت را خریداری کنند. هزینه این بسته‌ها با پوشش هفت روزه و قیمت آن  به ازای هر  یک مگابایت GPRS رومینگ  3.000 تومان است در این طرح ویژه 4 بسته پیشنهادی از سوی همراه اول ارائه شده است.

  • 400   مگابایت دیتا
  • 1.1  گیگابایت دیتا + 10 دقیقه هدیه
  • 2.2  گیگابایت دیتا + 15 دقیقه هدیه
  • 3.3  گیگابایت دیتا + 30 دقیقه هدیه

هزینه رومینگ سیم‌کارت‌های دائمی و اعتباری همراه اول در امارات متحده عربی دبی

تعرفه مکالمه با ایران هر دقیقه 12,500 تومان
تعرفه مکالمه دریافتی هر دقیقه 7,500 تومان
تعرفه مکالمه داخلی هر دقیقه 5,500 تومان
تعرفه ارسال پیام کوتاه هر پیامک 4000 تومان

و همچنین هزینه مکالمه با کشور سوم (به غیر از ایران و امارات متحده عربی ) با توجه به کشور متفاوت خواهد بود.نکاتی در مورد رومینگ اپراتور همراه اول (دائمی و اعتباری) در خارج از کشورهزینه تماس‌های کمتر از 60 ثانیه هزینه یک دقیقه کامل محاسبه می‌شود.برای مشترکین دارای سیم‌کارت‌های اعتباری مبلغ %9 مالیات ارزش افزوده در زمان فعال‌سازی سرویس کسر خواهد شد.با فعال‌سازی رایگان سرویس رومینگ امکان استفاده از رمز دوم و پرتال‌های بانکی در خارج از کشور می‌توانید دسترسی داشته باشید.فعال‌سازی سرویس رومینگ در ایران، همچنین روشن و خاموش کردن کردن گوشی و دریافت پیامک حتی پیامک رمز دوم بانک در سفرهای خارجی شامل هزینه‌ نمی‌شود.چند نکته مهم در رابطه با تعرفه‌های رومینگ همراه اول در رابطه با تعرفه‌های رومینگ همراه اول، حتما به این 2 نکته مهم توجه داشته باشید:

  • در محاسبه میزان زمان مکالمات، زمان مکالمه رند به دقیقه می‌شود. یعنی اگر شما 2 دقیقه و 5 ثانیه مکالمه داشته باشید، هزینه 3 دقیقه مکالمه برای شما احتساب می‌شود.
  • برای فعالسازی سرویس‌های مختلف برای مشترکان اعتباری، 9 درصد ارزش افزوده نیز از مخاطب کسر می‌گردد.
  • هزینه روشن کردن تلفن‌همراه و دریافت پیامک در خارج از کشور رایگان است.
  • در سرویس رومینگ، هزینه تماس‌های دریافتی برای شما منظور می‌شود. یعنی اگر مخاطبان شما در داخل کشور با شما تماس بگیرند، هزینه تماس برای شما منظور می‌شود.

همچنین دو روش دیگر برای اطلاع از تعرفه سرویس رومینگ همراه اول در کشورهای مختلف طراحی شده است که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید:

  • ارسال نام کشور یا کد کشور بدون صفر به سرشماره 8070
  • ارسال R و نام یا کد کشور به سرشماره 990009

استفاده از رومینگ در پرواز در پروازهای خارجی (حدفاصل شروع پرواز و فرود هواپیما در فرودگاه) می‌توانید از سرویس رومینگ در پرواز استفاده کنید. برای این کار باید سرویس رومینگ را در تلفن‌همراه روشن کنید و از میان شبکه‌های تلفن‌همراه، شبکه on air را جستجو و انتخاب کنید. در حال حاضر تعرفه رومینگ در پرواز به این شرح است:

هزینه رومینگ مکالمه همراه اول با ایران 9100 تومان
هزینه رومینگ مکالمه همراه اول دریافتی 7000 تومان
هزینه رومینگ ارسال پیامک همراه اول  2000 تومان

غیرفعالسازی رومینگ لازم است؟ پس از پایان سفر و ورود به کشور، شما دیگر نیازی به سرویس رومینگ ندارید و می‌توانید آن را غیرفعال کنید. البته توجه داشته باشید که اگر سرویس رومینگ شما در داخل کشور فعال باشد، هزینه ای بر شما مترتب نمی‌شود. یعنی هزینه رومینگ شامل تماس، ارسال پیامک و … تنها در خارج از مرز ایران محاسبه می‌شود. با این حال شما می‌توانید از همان روش‌هایی که برای فعالسازی رومینگ آموزش داده شد، برای غیرفعال کردن سرویس رومینگ نیز استفاده کنید.در این مقاله تلاش شد تمام اطلاعات مربوط به رومینگ همراه اول و آموزش استفاده از خطوط همراه اول در خارج از کشور ارائه شود. با این حال می‌توانید در قسمت سوالات متداول جزئیات بیشتری را در این رابطه دریافت کنید. همچنین اگر سوال ویژه ای در زمینه فعالسازی خطوط تلفن‌همراه اول در خارج از کشور دارید می‌توانید در بخش نظرات مطرح کنید تا کارشناسان کندو به سرعت به سوال شما پاسخ دهند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۴۰ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی