تمام افرادی که یک کسب و کار برای خود راه اندازی می کنند به دنبال این هستند تا کسب و کار خود را رشد دهند. مطمئنا می دانید روش های مختلفی برای جذب مشتری و افزایش فروش وجود دارد. همانطور که می دانید با وضعیت اقتصادی فعلی در داخل کشور اکثر کارآفرین‌ها در جستجوی روش هایی برای افزایش درآمد هستند که با حداقل هزینه بیشترین بهره‌وری را برای آنها به همراه داشته باشد. اگر بخواهیم به یکی از این روش ها اشاره کنیم باید به سراغ هک رشد برویم. شاید برای شما سوال پیش بیاید که هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ توجه داشته باشید ما در این مقاله تصمیم داریم اطلاعات کاملی نسبت به تاریخچه هک رشد، ویژگی های آن و بسیاری از موارد دیگر در اختیار شما قرار دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما در وب سایت www.candoosms.com همراه باشید.

در ابتدا این بخش از محتوا هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ بهتر است به سراغ بررسی کامل این موضوع بپردازیم زیرا بسیاری از افراد هنوز نمی دانند که هک رشد چیست. لازم به ذکر است بدانید هک رشد بخش هایی از استراتژی های بازاریابی و تبلیغاتی به شمار می رود که شما می توانید با پیاده سازی آن کسب و کار خود را به سرعت رشد دهید. در واقع تمرکز هک رشد بر روی رشد سریع و پر بازده کسب و کار است که این مسئله باعث شده تا امروزه افراد زیادی به سراغ آن بروند.

کندو - مزایای استفاده از سیستم OKR

این نکته را در نظر داشته باشید افرادی که از استراتژی هک رشد استفاده می کنند اغلب به دنبال این هستند تا با حداقل هزینه بتوانند در کمترین مدت زمان بهترین نتیجه را به دست بیاورند که اکثر مواقع موفق می شوند. حال شاید برای شما سوال پیش بیاید که چرا درصدی از کسب کارها نمیتوانند با استفاده از هک رشد به سرعت به بهزدهی برسند؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم اگر این استراتژی به درستی اجرا نشود مطمئنا نمی توان نتیجه خوب گرفت.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم بسیاری از افراد بر این باور هستند که هک رشد یک ابزار است که باعث رشد سریع کسب کار میشود و آگاهی کامل نسبت به آن در اختیار ندارند. به این نکته توجه کنید هک رشد یک نوع نگرش به شمار می رود و شما به راحتی می‌توانید با تغییر نگرش خود و استفاده از استراتژی هک رشد مسیر بازاریابی، توسعه محصول و کانال های فروش را به سرعت طی کنید و نتیجه مطلوب را به دست بیاورید.

کندو - هک رشد یا Growth Hacking

هک رشد یا Growth Hacking

تاریخچه هک رشد 

اگر دوست دارید بدانید تاریخچه هک رشد چیست؟ بهتر است بدانید این استراتژی بار اول توسط شان الیس در سال 2010 مطرح شد. این شخص با بررسی استراتژی و روش هایی که توسط استارتاپ های موفق برای کسب و کار استفاده میشود توانست هک رشد را متولد کند. وی توانست با استفاده از همین روش چند استارتاپ را به بهترین نحو ممکن مدیریت کند.

هکر رشد 

مطمئنا زمانی که یک استراتژی متولد میشود باید فردی هم وجود داشته باشد تا این استراتژی را بر روی کسب و کار شما تدوین و اجرا نماید. لازم به ذکر است بدانید افرادی که این استراتژی را بر روی کسب و کار شما اجرا میکنند هکر رشد نام دارند. توجه داشته باشید به هیچ وجه هکر رشد را با بازاریاب اشتباه نگیرید زیرا این دو وظایف متفاوتی برای رشد کسب و کار دارند. برای مثال بهتر است ذکر کنیم یک هکر رشد برای پیشرفت کسب و کار شما به تمام روش ها توجه نمی کند بلکه به سراغ شیوه های خلاقانه و جذاب می رود تا بهترین بازخورد را بگیرد.

ویژگی‌های هکر رشد 

یک هکر گوشت دارای ویژگی‌های متعددی است که به او کمک می کند تا در کمترین زمان و با استفاده از کمترین هزینه کسب و کار شما را رشد دهد. توجه داشته باشید که یک هکر رشد باید دارای روحیه کنجکاو باشد، باید بتواند تجزیه و تحلیل درست انجام دهد، داشتن خلاقیت برای یک هکر رشد جزو ویژگی‌های بارز محسوب می شود، داشتن روحیه شکست ناپذیر یکی از اصلی ترین ویژگی های یک هکر رشد به شمار می رود. در نهایت هم باید به این نکته اشاره کنیم که هکر رشد باید تمرکز بالایی بر روی رشد کسب و کار داشته باشد زیرا در صورت عدم تمرکز به هیچ وجه نمی تواند تاثیر مثبت بر روی کسب و کار شما بگذرد.

قیف هک رشد 

قیف هک رشد به مراحلی گفته می شود که یک هکر رشد با استفاده از آنها می توان در کمترین زمان یک کسب و کار را به موفقیت برسند. به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم در این بخش از مقاله هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ مراحل پنج گانه هک رشد را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه بهتر است مراحل 5 گانه ای که  هکرهای رشد آنها را به عنوان شاخص های اصلی سنجش و موفقیت خود در نظر میگیرند را به شما معرفی کنیم. اولین مرحله جذب مشتری می باشد، دومین مرحله مربوط به فعال سازی مشتری است و مراحل بعد هم ( حفظ مشتری، درآمد و ارجاع) به شمار می‌رود. در ادامه مقاله هرکدام از این مراحل را در قالب یک پاراگراف مورد بررسی قرار خواهیم داد تا شما آگاهی کاملی نسبت به آنها پیدا کنید و بتوانید در کسب و کار خود از آنها استفاده نمایید.

کندو - قیف هک رشد

قیف هک رشد

جذب مشتری

برای این که بتوانید مشتریهای جدیدی جذب کنید روش های زیادی وجود دارد. برای مثال بهتر است ذکر کنیم یک هکر رشد برای جذب مشتری از روش هایی همچون ارسال اس ام اس انبوه، ایمیل، وبلاگ، سئو، همکاری در فروش، استفاده از رسانه‌های اجتماعی، بازاریابی موتورهای جستجو و غیره) استفاده می کند.

فعال سازی مشتری

این مبحث شاید برای شما نامفهوم باشد اما اصلا نگران نباشید زیرا ما تصمیم داریم آن را شفاف سازی کنیم. لازم به ذکر است بدانید در این بخش یک هکر رشد تمام استراتژی های منحصر به فرد و خلاقانه خود را استفاده می کند تا بتواند مشتری را مجاب کند تا خرید محصول توسط وی انجام شود. برای مثال سعی میکند به مشتری را به سمت نظر خریداران قبلی محصول سوق دهد یا با استفاده از کال تو اکشن های جذاب وی را متقاعد کند که محصول را خریداری نماید.

حفظ مشتری فعلی

یکی از مهمترین روشهای رشد در کسب و کار حفظ مشتری فعلی است. در واقع شما باید استراتژی را اتخاذ کنید تا مشتریان فعلی خود را از دست ندهید. برای مثال ارسال پیامک، ایمیل یادآور و حتی تماس مدیر فروش مجموعه برای ارائه پیشنهاد جذاب ( تخفیف با درصد قابل توجه) می تواند در حفظ مشتری یک کسب کار کارساز باشد.

بررسی و رشد درآمد

این بخش از کار به بررسی و رشد درآمد مربوط می شود که یک هکر رشد آن را یکی از مراحل 5 گانه قرار می دهد تا بازدهی خوبی دریافت کند. در واقع تمام افراد از استراتژی های مختلف استفاده می کنند تا بتوانند سود را در کسب و کار خود افزایش دهند.

ارجاع

همانطور که می دانید یکی از بهترین راه های رشد کسب و کار این است که مشتریان شما را به دیگران معرفی کنند. توجه داشته باشید شما برای صورت گرفتن این مسئله باید از استراتژی های مختلف برای ترغیب مشتریان خود استفاده کنید.

تدوین استراتژی‌های هک رشد چگونه انجام می‌شود

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود به همین دلیل ما تصمیم گرفته ایم یک بخش از محتوا هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ را به نحوه تدوین استراتژی های هک رشد اختصاص دهیم. اولین گام در تدوین استراتژی هک رشد مربوط به بازاریابی محتوا می باشد که بازخورد بسیار خوبی هم به همراه دارد. شما با استفاده از بازاریابی محتوا می توانید با کمترین هزینه برای کسب و کار خود مخاطب جذب کنید. شایان ذکر است بدانید مواردی همچون راه اندازی وبلاگ و تولید محتوای ارزشمند، تولید محتوا برای شبکه‌های اجتماعی، اجرا و شرکت در وبینارها، نوشتن مقالات ارزشمند، استفاده از روش اینفلوئنسر مارکتینگ، استفاده از ایمیل مارکتینگ و غیره جزو روش های منحصر به فرد بازاریابی محتوا محسوب می شوند.

در ادامه بهتر است به بازاریابی محصول و تبلیغات اشاره کنیم که بسیار مهم هستند. در بازاریابی محصول باید تمام تلاش خود را بکنید تا محصول برای مخاطبین جذاب به نظر برسد، در این صورت کاربران مجاب میشوند تا برای خرید محصول شما اقدام کنند. مبحث سوم مربوط به تبلیغات است که مطمئنا از قدرت آن مطلع هستید. شما باید با استفاده از روش های تبلیغاتی متنوع مانند تبلیغات کلیکی برای جذب مخاطبین اقدام کنید.

تدوین استراتژی‌های هک رشد چگونه انجام می‌شود؟

تدوین استراتژی‌های هک رشد چگونه انجام می‌شود؟

اقدامات لازم پیش از اجرای هک رشد

قبل از اجرای هک رشد باید اقداماتی را انجام دهید تا بتوانید از اجرای هک رشد بازخورد مثبت دریافت کنید. اولین کاری که باید قبل از اجرای هک رشد انجام دهید شناسایی مشتری است که از اهمیت زیادی برخوردار می باشد. شما باید با بررسی کامل مشتری های خود متوجه شوید که مشتری شما کیست و دقیقاً چه چیزی می خواهد تا بتوانید با هدف گذاری فروش خود را افزایش دهید. یکی دیگر از مواردی که باید قبل از اجرای هک رشد به آن توجه کنید فرآیند آشنایی کاربر با محصول و خدمات شما تا رسیدن به مرحله خرید محصول است.

مرحله سوم مربوط به تبدیل نرخ فروش می باشد که باید در این مرحله وب سایت خود را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید آیا وب سایت شما در فرایند تبدیل نرخ فروش نقش مثبتی دارد یا خیر. در انتها باید به سراغ مرحله چهارم برویم که این مرحله مربوط به بازاریابی با مدل SMART می است، در واقع باید روش بازاریابی شما با این مدل هماهنگ باشد زیرا در این صورت شما بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد.

سخن آخر

ما در این مقاله تمام تلاش خود را کردیم تا بتوانیم اطلاعات کاملی نسبت به استراتژی های هک رشد در اختیار شما قرار دهیم تا شما متوجه شوید هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ در این مقاله تاریخچه هک رشد مورد بررسی قرار داده شده است. اطلاعاتی نسبت به هکر رشد و ویژگی هایی که وی باید داشته باشد هم مطرح گردید. از تمامی این موارد مهمتر قیف هک رشد را به صورت کامل مورد بررسی قرار دادیم و تمام مراحل پنجگانه را برای شما آشکار کردیم.

این نکته را در نظر داشته باشید قبل از اجرای استراتژی های هک رشد اقداماتی را باید انجام دهید که این اقدامات به چهار دسته مختلف همچون شناسایی مشتری و نیاز وی، فرایند آشنایی مشتری با محصولات و خدمات شما تا رسیدن به مرحله خرید محصولات، بررسی وب سایت و نقش مثبت آن در فرایند تبدیل نرخ مشتری و هماهنگ بودن روش بازاریابی شما با مدل SMART تقسیم می شوند که از اهمیت بسیار زیادی برخوردار هستند، در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد به سوال هک رشد یا Growth Hacking چیست؟ پاسخ دهد.

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی