بازاریابی پیامکی یک انتخاب محبوب برای صاحبان مشاغلی است که می‌خواهند از قدرت تلفن‌همراه برای معرفی محصول و خدمات خود استفاده کنند. با تسلط تلفن‌های هوشمند بر زندگی ما روزانه یک میلیارد نگاه تحسین برانگیز از سوی مصرف کنندگان را به خود جلب می‌کند. اولین نبرد هنگام تلاش برای فروش یک محصول یا خدمات این است که مشتری را وادار به شنیدن صدای برند و محصول خود کنید. پیامک‌ها تبلیغاتی این فرصتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. پیامک‌های تبلیغاتی به یک فراخوان قوی و واضح نیاز دارند و اگر حاوی این موارد باشند، می‌توانند بازخورد خوبی داشته باشند. گفته می‌شود نرخ کلیک برای یک پیام متنی 36% است، تقریباً شش برابر یک ایمیل. مشتریان نه تنها به پیامک شما گوش فرا می‌دهند، بلکه به احتمال زیاد مورد توجه آن‌ها نیز قرار می‌گیرند و نسبت به آن‌ها واکنش نشان می‌دهند. متن‌ پیامک‌ها، مستقیم و واضح هستند پس کمتر از ایمیل‌ها دور ریخته می‌شوند و بنابراین احتمال بیشتری برای دریافت پاسخ مورد نظر شما وجود دارد. اگرچه انتظار بازگشت دقیق سرمایه از هر کمپین اشتباه است، اما این امر نشان می‌دهد که اگر بازاریابی پیامکی به درستی انجام شود، می‌تواند فروش را افزایش دهد و بسیار بیشتر از هزینه راه‌اندازی را به ارمغان بیاورد.

کندو - بازاریابی پیامکی

بازاریابی پیامکی 

بازاریابی پیامکی چیست و چه تاثیری بر فروش دارد؟

اس ام اس مخفف کلمه “خدمات پیام کوتاه” است که بیشتر به عنوان “پیام متنی” نیز شناخته می‌شود. بازاریابی پیامکی راهی برای ارتباط یک کسب و کار با مشتریان یا مشترکین خود از طریق پیامک است و هر سال در حال رشد است.

ارسال پیامک‌های تبلیغاتی سه مزیت برتر دارد و صاحبان مشاغل، خدمات و صاحبان برند از بازاریابی پیامکی استفاده می‌ کنند. این سه مزیت شامل:

  • افزایش آگاهی از برند
  • افزایش تعامل بیشتر با مخاطبان
  • ایجاد فروش بیشتر

همچنین بازاریابی پیامکی به شما این امکان را می‌دهد که مخاطبان خود را در حالی که مدت زمان زیادی را صرف نگاه کردن به تلفن همراه خود می‌کنند به دام انداخته و مجبورشان کنید که پیام تبلیغاتی شما را باز کرده و بخوانند.

درکمپین‌های پیامکی، بلافاصله پس از ارسال پیامک بلافاصله خوانده می‌شوند و جای تعجب ندارد که بدانید 90% پیامک‌ها در سه دقیقه اول خوانده می‌شوند. این امر باعث می‌شود که کمپین‌های بازاریابی پیامکی برای پیشنهادات بسیار حساس به زمان، عالی عمل کرده و حتی اگر وقتی پیامک تبلیغاتی ارسال می‌شود و تلفن همراه نزدیک مخاطب نباشد، به احتمال زیاد پیام پس از مدت کوتاهی دیده می‌شود. چرا که اعلان‌ها تا زمانی که پیام خوانده نشود روی صفحه تلفن باقی می‌مانند. توجه به این نکته بسیار مهم است که این موارد تنها برخی از جنبه‌های بازاریابی پیامکی هستند که آن را به عنوان یک کانال منحصر به فرد با پتانسیل بسیار بالا در جهت افزایش مزیت‌های رقابتی محصول و خدمات شما برجسته می‌کند.

چرا بازاریابی پیامکی موثر است؟

 ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به چند دلیل یکی از مفیدترین کانال‌های بازاریابی است که در اختیار شماست:

  • فراگیر بودن تلفن‌های هوشمند

با توجه به اینکه 81 %از بزرگسالان صاحب تلفن همراه هوشمند هستند، پیامک یک راه‌کار عالی جهت دسترسی مستقیم به مشتریان است. همچنین با قرار دادن یک لینک در متن پیامک، می‌توانید تعامل با با مخاطبان خود را  تجارت خود را افزایش دهید.

  • بازاریابی ایمیلی را تکمیل می‌کند

 از آن‌جایی که بازاریابی پیامکی و ایمیلی از نظر اجرا و استراتژی بسیار شبیه به هم هستند، اما بهترین کارایی و بهترین بازخورد را در فروش، زمانی دارند که در کنار یکدیگر استفاده شوند. همانطور که پیش‌تر ذکر شد، از پیامک برای ارسال اعلان‌های فوری می‌توانید استفاده کنید، در حالی که ایمیل‌ها می‌توانند حاوی محتوای طولانی‌تر نیز باشند.

  • نرخ تعامل بالایی دارد

 نرخ تعامل پیامک در مقابل با ایمیل غیر قابل مقایسه است، به طوری که 90٪ پیامک ها در عرض 3 دقیقه پس از دریافت آنها خوانده می‌شوند. این امرباعث می‌شود پیامک در ارائه اطلاعات حیاتی با نرخ موفقیت بالا بسیار مفید باشد.

بازاریابی پیامکی چگونه کار می کند؟

در پیامک‌های بازاریابی  از “کدهای کوتاه” به جای استفاده از شماره تلفن ارسال کننده استفاده می‌کنند. این کدهای کوتاه معمولاً 5 تا 6 رقم یا حرف هستند. بسیاری از کشورها اجازه تغییر اطلاعات فرستنده را نمی‌دهند. این بدان معناست که پیام شما به عنوان یک پیام متنی از هر کد کوتاهی که ارائه دهنده شما استفاده کرده است ظاهر می شود و به همین دلیل مهم است که نام شرکت خود را در پیام حتما ذکر کنید.

دو نوع پیام وجود دارد که می‌توانید با بازاریابی پیامکی ارسال کنید:

کمپین‌ها: پیام‌های کمپین، پیام‌های متنی انبوه “یک به چند” هستند. این پیام‌ها معمولاً برای برقراری ارتباط با تبلیغات (تخفیفات، فروش ویژه و غیره) یا اطلاعات عمومی (جزئیات رویداد، به روز رسانی، هشدارهای آب و هوا و غیره) استفاده می‌شوند.

تراکنشی: پیام‌های تراکنشی شامل پیامک‌های تبلیغاتی هستند که از طرف کسب و کار شما به تک‌تک مخاطبان خود، در زمان‌ها و رویدادهای خاص برای مخاطبان ارسال می‌شوند. نمونه‌ای از این پیام‌ها می‌تواند تأیید سفارش یا اعلان حمل و نقل برای خرید تجارت الکترونیکی باشد. این پیام‌ها شامل اطلاعات مرتبط و به موقع را به یک فرد منتقل می‌کنند. به طور مثال شما کتابی را خریداری کرده‌اید، پیامک از طرف فروشگاه برای شما ارسال می‌شود که بسته در حال انتقال است یا ممنون از خرید شما.

بازاریابی پیامکی برای چه مشاغلی کاربرد دارد؟

  • تبلیغات کوتاه مدت برای مشاغل خرده فروشی یا تجارت الکترونیک

تخفیف‌ها و تبلیغات یک راه عالی برای هدایت مخاطبان بیشتر به فروشگاه یا وب سایت شما هستند. اگر در حال انجام یک فروش یا تبلیغات با زمان محدود هستید، بدیهی است که می‌خواهید تا آنجا که ممکن است افراد بیشتری در مورد آن اطلاعات داشته باشند پیامک یک راه عالی برای برقراری ارتباط با این پیشنهادات است.

  • به‌روزرسانی‌های فوری درباره رویدادها یا سفارش‌های مشتری

افراد زیادی برای برنامه‌ریزی و اجرای یک رویداد خاص در کسب‌کارها در حال فعالیت هستند. هر چه تعداد افراد بیشتری در این رویداد شرکت کنند، انتقال اطلاعات لازم به همه چالش برانگیزتر خواهد بود. با ارسال پیامک، می‌توانید به راحتی هر گونه تغییر، لغو، اطلاعات عمومی یا به‌روزرسانی را به اطلاع مخاطبان و پرسنل اطلاع‌رسانی کنید.

  • یادآوری قرار

 اگر کسب‌وکار شما به نحوی است که باید خدماتی را ارائه دهید که در زمان‌های قرار ملاقات برنامه‌ریزی‌شده اجرا می‌شود، باید هرگونه تغییر یا لغو زمانی را به مخاطبان اطلاع رسانی کنید. ارسال پیام‌های متنی یادآور راهی فوق‌العاده برای اطمینان از این است که افراد قرارهای خود را فراموش نمی‌کنند و در زمان مناسب حاضر حضور خواهند داشت.

  • هشدارهای داخلی

اگر دارای کسب و کاری هستید که تعداد زیادی کارمند برای شما و کسب و کارتان مشغول به کار هستند برای مواردی مثل: تعطیلی شرکت، به روز رسانی برخی امور و موارد ضروری از ارسال پیامک برای همه‌ی این افراد استفاده کنید. می‌توانید برای آن‌ها ایمیل بفرستید، اما ممکن است آن را نبینند. ارسال پیامک یک راه عالی برای تضمین این است که همه پیام شما را به موقع دریافت می‌کنند.

کندو - کاربرد بازاریابی پیامکی

کاربرد بازاریابی پیامکی

چه کسانی می‌توانند از خدمات بازاریابی پیامکی بهره مند شوند؟

پیام‌های متنی بدون توجه به نوع کسب‌وکار شما می‌توانند مکمل خوبی برای تلاش‌های تبلیغاتی و بازاریابی دیجیتال شما باشند. ارسال sms عملکرد منحصر به فرد ارتباط اطلاعات بسیار فوری را به روشی بسیار قابل اعتماد انجام می‌دهند. اما، مشاغلی نیز وجود دارند که نمی‌توانند بدون ارسال پیامک‌های تبلیغاتی در استراتژی بازاریابی خود باقی بمانند:

فروشگاه‌های تجارت الکترونیک: پیامک یک ابزار عالی برای فروشگاه‌های تجارت الکترونیک است و فرقی نمی‌کند در کدام مرحله از کار اجرایی خود هستید.

شرکت های مسافرتی: پیامک‌ها برای شرکت‌های مسافرتی بسیار ضروری هستند. زیرا مشتریان آن‌ها به اطلاعات لحظه ای نیاز دارند. این اطلاعات شامل به روز رسانی زمان پرواز، تغییر گیت، لغو پرواز، هشدار آب و هوا و بسیاری دیگر است.

مشاغل خدماتی که نیاز به قرار ملاقات حضوری یا آن‌لاین دارند: با ارسال پیامک یادآوری، مطمئن شوید که مشتریان شما هرگز قرار ملاقات را از دست ندهند. این امر باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌های هدر رفته برای عدم حضور و قرار ملاقات‌های دیرهنگام می‌شود.

سازمان های بزرگ با بیش از 100 کارمند: ارتباطات داخلی در بین کارمندان بسیار حائز اهمیت است، اما برقراری ارتباط با هر کارمند در شرکت‌های بزرگ قطعا دشوار است. برای ارسال اطلاعات فوری، ایمیل پاسخ‌گوی مناسبی نخواهد بود. استفاده از پیامک برای ارتباطات داخلی، بهترین روش است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۴ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی