دنیای بازاریابی و تبلیغات گستردگی خاص خود را دارد. یکی از شیوه‌های نوین بازاریابی که در جوامع امروزی به شدت کاربردی بوده و مورد توجه قرار گرفته، ویدئو مارکتینگ است. تمرکز به روی یک روش بازاریابی به عنوان مثال پیامک مارکتینگ به تنهایی کافی نیست و بهتر است که همزمان در روش‌های مختلف تبلیغ و بازاریابی فعال بود.

ما در این مقاله از وب‌سایت کندو برایتان دربارۀ ویدئو مارکتینگ، کاربردها، مزایا و معایب این روش از بازاریابی خواهیم گفت. اگر رشد کسب‌وکارتان و سودآوری بالا جزء اولویت‌های شما است، مطالعه این مطلب را از دست نداده و همراه ما باشید.

کندو - ریتارگتینگ
کندو- ترفندهای جذاب ویدئو مارکتینگ

ترفندهای جذاب ویدئو مارکتینگ

ویدئو مارکتینگ چیست؟

همانطور که از نام video marketing  پیدا است، این روش بازاریابی به واسطه فیلم و ویدئو انجام می‌شود. ویدئو مارکتینگ روش بازاریابی است که بیشتر از سایر روش‌های متداول مخاطبین و مشتریان را تحت‌تاثیر قرار داده و موجب جذب آن‌ها می‌شود.

شاید در نگاه اول تصور کنید که ویدئو مارکتینگ به مراتب آسان‌تر از تولید محتوای متنی، پیامک مارکتینگ، ایمیل مارکتینگ و سایر روش‌ها است. باید بگوییم که بهتر است به عنوان بازاریاب و استراتژیست محتوا، سطحی نگر نباشید و کلیۀ جوانب را بسنجید.

تولید محتوا در قالب ویدئو نیز دشواری‌های خاص خود را داشته و از طرفی نیازمند مهارت و تکنیک‌های بخصوصی است. در ادامه برایتان دربارۀ مزایا و معایب تولید محتوای ویدئویی گفته و کاربردهای ویدئو مارکتینگ را شرح می‌دهیم.

مزایای شگفت‌انگیز ویدئو مارکتینگ

از آنجایی که مزایای ویدئو مارکتینگ به مراتب بیشتر از معایب آن است، در ابتدا برخی از مهمترین مزیت‌های آن را شرح می‌دهیم که عبارت‌اند از:

 • امکان آشنایی بیشتر و دقیق کاربران با محصولات و خدمات شما برای شما فراهم می‌شود و جای سوالی باقی نمی‌ ماند؛
 • مشتریان از اکثر موتورهای جستجو به ویدئوی شما برخورد می‌کنند؛
 • محتواهای باکیفیت اشتراک‌گذاری می‌شوند؛
 • ویدئو مارکتینگ تأثیر خارق‌العاده‌ای بر سئو وب‌سایت دارد؛
 • بازخوردی که از ویدئو مارکتینگ دریافت می‌کنید به مراتب بیشتر از سایر روش‌های بازاریابی است.

چرا باید معایب ویدئو مارکتینگ را بشناسیم؟

گاهی اوقات در مواجه با برخی از روش‌های نوین بازاریابی شتابزده عمل کرده و معایب آن را جدی نمی‌گیریم. برای موثر واقع شدن هر روشی در مارکتینگ لازم است که معایب را شناسایی کرده و سعی در خنثی‌سازی آن‌ها داشته باشیم. معایب ویدئو مارکتینگ به شرح زیر است:

 • ساخت ویدئو برای بازاریابی ویدئویی به زمان زیادی نیاز دارد و بدون برنامه‌ریزی امان‌پذیر نیست؛
 • ویدئو مارکتینگ نیازمند صبر و حوصله زیادی است، ممکن است چندین بار برای ضبط تنها یک ویدئو چند دقیقه‌ای اقدام کنید و کیفیت کار مناسب نباشد؛
 • تماشای ویدئو نیازمند اینترنت بوده و برعکس محتوای متنی به حجم بیشتری از اینترنت مخاطب نیاز دارد؛
 • فعالیت در زمینۀ ویدئو مارکتینگ در مقایسه با بازاریابی پیامکی و سایر روش‌های مارکتینگ، به مراتب هزینه‌بر است.

حال که با مزایا و معایب ویدئو مارکتینگ آشنا شده‌اید، لازم می‌دانیم که برایتان به شرح مفصل دربارۀ کاربرد تولید محتوای ویدئویی بگوییم. قبل از شروع به فعالیت در حوزۀ ویدئو مارکتینگ کنید توصیه ما برایتان مطالعه در زمینه کاربردهای این روش بازاریابی است.

کندو- فروش محصول با تولید محتوای ویدئویی

فروش محصول با تولید محتوای ویدئویی

کاربردهای حرفه‌ای ویدئو مارکتیگ با محبوبیت ویژه

موارد زیر از جمله مهم‌ترین کاربردهای ویدئو مارکتینگ محسوب می‌شوند که عبارت‌اند از:

شنیدن کی بود مانند دیدن؟

مهمترین کاربرد ویدئو مارکتینگ جذب اطمینان و اعتماد مشتریان است. تأثیری که محتوای ویدئویی در جذب مخاطب و مشتری دارد بسیار بیشتر از محتوای متنی است و کاربران با رضایت و اطمینان کامل جذب محتوای شما می‌شوند.

قابلیت ارجاع به پیامک مارکتینگ

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم زمانی می‌توانید در بازاریابی موفق ظاهر شوید که محدود به یک روش بازاریابی نباشید. امکان جذب مشتریان در ویدئو مارکتینگ برای مشارکت در مسابقه‌ها و نظرسنجی‌های پیامکی بیشتر از سایر روش‌ها است.

در نتیجه توصیه می‌کنیم که در ویدئوی تولید شده خود به این نکته نیز توجه کنید تا مشتریان فعال و پویای خود را شناسایی کرده و در زمینه پیامک مارکتینگ برای این قبیل از مخاطبین SMS تبلیغاتی ارسال کنید.

روش هوشمندانه برای ماندگاری نام برند در خاطر مشتریان

اگر به تازگی کسب‌وکارتان را راه‌اندازی کرده‌اید و به اندازه کافی شناخته نشده‌اید، به واسطه ویدئو مارکتینگ می‌توانید بر محبوبیت نام تجاری و برند خود بیفزایید. کافی است که در ادیت ویدئوها حتماً علامت تجاری خود را قرار داده و به نام برندتان اشاره کنید. معمولاً محتوای تصویری و صوتی به شکل همزمان بیشتر از متن و صوت به تنهایی در خاطر افراد می‌ماند.

با یک تیر دو نشان را هدف بگیرید.

یک محتوای ویدئویی باکیفیت شما را از محتوای متنی بی‌نیاز می‌کند. البته لازم به ذکر است که ویدئو مارکتینگ خود نیز محتوای متنی است که به شکل ویدئو درآمده؛ در نتیجه لازم و ضروری است که در استراتژی ویدئو مارکتینگ نهایت دقت را داشته باشید.

درگیر کردن احساسات و عواطف مشتریان

مشتریان زمانی برای خرید محصولات و خدمات شما اقدام می‌کنند که نیاز به کالا و خدمات را در خود احساس کنند. این هنر و مهارت بلاگرها و تولیدکنندگان محتوای ویدئویی است که منجر به درگیر کردن احساسات و عواطف مشتریان شده و احساس نیاز را در آن‌ها پروبال می‌دهد.

با محتوای ویدئویی تفاوت ایجاد کنید.

یکی از معایب تولید محتوای متنی قابلیت کپی کردن آسان است. در ویدئو مارکتینگ نمی‌توان سرقت محتوا کرده و از این بابت آسوده‌خاطر خواهید بود. کاربرد منحصربه‌فرد ویدئو مارکتینگ ایجاد تفاوت و ویژگی‌های خاص در نگاه مشتریان است.

راز افزایش ترافیک سایت

ویدئو مارکتینگ موجب افزایش ترافیک وب‌سایت شما شده و از طرفی زمان ماندن مخاطب در سایت را افزایش می‌دهد. همچنین اشراک‌گذاری محتواهای ویدئویی راحت‌تر از سایر تبلیغات است.

قابلیت تولید محتوا ویدئویی در سایر رسانه‌ها

برخی از رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی برای تولید برخی از محتواها محدودیت دارند. مثلاً در اینستاگرام برای تولید محتوای متنی با محدودیت کلمه مواجه هستید. در صورتی که محتوایی ویدئویی خود را در یوتیوب، اینستاگرام، آپارات و سایر شبکه‌ها و رسانه‌های اجتماعی می‌توانید به اشتراک بگذارید.

کندو- تبلیغ با ویدئو مارکتینگ

تبلیغ با ویدئو مارکتینگ

نکات اصولی برای فعالیت در ویدئو مارکتینگ

اگر قصد شما برای فعالیت در ویدئو مارکتینگ جدی است، توصیه می‌کنیم که به نکات زیر دقت داشته باشید:

 • هدفتان ار ویدئو مارکتینگ را مشخص کرده و به روی محتوایی که قرار است تولید کنید تمرکز کنید؛
 • چک لیستی از مطالبی که قرار است شرح بدهید تهیه نمایید؛
 • مهارت‌های ادیت ویدئو و فیلم‌برداری خود را افزایش دهید؛
 • تجهیزات مورد نیاز ویدئو مارکتینگ ( انواع دوربین فیلم‌برداری، لوازم نورپردارزی، پرده سبز و …) را خریداری و تکمیل کنید؛
 • محیط مناسبی برای ضبط ویدئو انتخاب کنید؛
 • قبل از ضبط ویدئو به اندازه کافی تمرین کنید؛
 • از افراد متخصص در زمینه ویدئو مارکتینگ و تجربیات آن‌ها کمک بگیرید.

جمع‌بندی و سخن پایانی

در این مقاله برایتان دربارۀ ویدئو مارکتینگ و کاربدهای تولید محتوای ویدئویی گفتیم. اگر تاکنون برای ساخت محتوای ویدئویی اقدام نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم هرچه سریع‌تر اقدام کرده و از رقبای خود عقب نمانید. دوستانی که در زمینه ویدئو مارکتینگ فعالیت دارند خواهشمندیم نظرات و تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارند. به نظر شما چگونه می‌توان در ویدئو مارکتنیگ موفق ظاهر شد؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی