سینما رفتن و یا تماشای یک فیلم سینمایی همیشه برای همه‌ی ما لذت بخش بوده و هست. در واقع رفتن به سینما یک نوع سرگرمی و تفریح در تمامی جهان محسوب می‌شود. به خصوص برای عزیزانی که علاقه‌ی زیادی به فیلم و بازیگری دارند. به بهانه‌ی روز جهانی سینما قصد داریم کمی با هم در مورد تاریخچه‌ی سینما با هم صحبت کنیم. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

تاریخچه‌ی شکل گیری سینما در جهان

تاریخ سینما تقریباً قدمت 120 ساله دارد. برادران لومیر در سال 1895 دستگاهی به نام سینماتوگراف را راه اندازی کردند. این دستگاه توانایی نشان دادن عکس‌های متحرک را روی یک پرده‌ی سفید داشت. به تدریج هنرمندان آن زمان به این نتیجه رسیدند که فقط تصویر متحرک لازمه‌ی یک تراژدی سینمایی نیست و باید صدا را نیز به تصاویر متحرک اضافه کنند. نقطه‌ی عطف سینما دقیقا همین زمان بود.

شکل گیری سینما در ایران مربوط به سال 1279 می‌شود که مظفر دین شاه از تهران به اروپا سفر کرد. و در آنجا دستگاه سینماتوگراف را که پنج سال از پیدایش آن در اروپا می‌گذشت را دید. پس از این دیدار به دستگاه علاقه‌مند شد و دستور راه اندازی آن را در ایران صادر کرد.

کندو - اولین سینمای ایران

اولین سینمای ایران

 

نخستین مدرسه سینمایی و فیلم برداری در ایران

نخستین مدرسه‌ی سینمایی در ایران در تاریخ 20 اردیبهشت 1309 توسط اوانس اوگانیانس مهاجر ارمنی-روسی تاسیس شده است. گفته می‌شود حدود 30 نفر در این مدرسه ثبت نام کردند؛ اما فقط 12 نفر از این تعداد توانستند این دوره را به پایان برسانند.

 دختر لرُ اولین فیلم سینمایی پر طرفدار ایرانی

اولین فیلم سینمایی ایران که بسیار پر فروش و پر طرفدارد بود، دختر لُر نام داشت که ساخته‌ی عبدالحسین سپنتا بود. جالب است بدانید که این فیلم سینمایی اولین فیلم ناطق در تاریخ ایران است. ساخت فیلم دختر لُر در مهر 1312 به اتمام رسید و در 30 آبان 1312 در سینما مایاک لاله‌زار به نمایش درآمد. فروش و استقبال بی‌نظیر از این فیلم در آن زمان باور کردنی نبود.

روز جهانی سینما

28 دسامبر هم زمان با 7 دی ماه، را روز جهانی سینما نام گذاری کرده‌اند. هر ساله در سراسر دنیا این روز را گرامی‌ می‌دارند و جشنوارهای بسیاری در این تاریخ برگزار می‌گردد. موزه‌های سینمایی در سراسر جهان این رو را با بلیط نیم بها و یا رایگان در کنار مردم هستند.

کندو - دختر لرُ اولین فیلم سینمایی ایرانی

دختر لرُ اولین فیلم سینمایی ایرانی

موزه‌ی سینمای ایران کجاست

بی شک تا به حال نام باغ فردوس را شنیده‌اید. خانه باغ بسیار قدیمی که در نزدیکی تجریش قرار دارد و هنوز که هنوز است وسط این همه هیاهو استقامت و زیبایی خود را حفظ کرده‌ است.

در دل خانه باغ فردوس موزه‌ی سینما واقع است، تاریخ سینما و همچنین جوایزی که هنرمندان در جشنواره‌های مختلف دریافت کرده‌اند، و به این موزه هدیه داده‌اند، همه و همه در این مجموعه جا خوش کرده‌اند. شاید برای شما جالب باشد که در قسمتی از این موزه بافت قدیمی سینمای ایران حفظ شده است و در این سینمای قدیمی قسمتی کوتاهی از فیلم سینمایی دختر لُر نمایش داده می‌شود.

همچنین این عمارت زیبا سینمایی مدرن در دل خود دارد که عزیزانی که علاقه‌مند به دیدن فیلم‌های روز هستند، هم می‌توانند مراجعه کنند.

عوامل خانه باغ سینما می‌توانند در روز جهانی سینما برای بازدید موزه و یا تماشای فیلم در سینمای این مجموعه کد تخفیف به صورت پیامک انبوه ارسال کنند. در واقع از طریق ارسال پیامک، اطلاع رسانی برای گرامیداشت این روز داشته باشند.

کندو - موزه سینمای ایران

موزه سینمای ایران

 

چگونه در روز جهانی سینما تبلیغات داشته باشیم.

مدیران سینماها و همچنین شبکه‌های خانگی مانند فیلیمو، نماوا و … می‌توانند در این روز از طریق ارسال پیامک تبلیغاتی، مردم را به دیدن فیلم در سینما و یا شبکه‌های خانگی دعوت کنند. در متن این پیامک قادر خواهند بود تا کد تخفیف جهت خرید بلیط و یا خرید اشتراک اینترنتی قرار دهند. همچنین برخی از سینماها در صورت امکان بازیگران را برای دیدن فیلمی در سانس مشخص دعوت کنند و این موضوع را از طریق پیامک برای مردم اطلاع رسانی کنند، و در پایان تماشای فیلم جشن کوچکی را در کنار بازیگران محبوب و طرفداران آنها داشته باشند.

مزایای تبلیغات پیامکی در روز جهانی سینما

  • هزینه‌ی کم و مقرون به صرفه بودن
  • عدم نیاز به نیروی انسانی
  • ارسال میلیون‌ها پیام تنها در یک ساعت
  • اطلاع رسانی و تبلیغ فرهنگی در این روز خاص
  • همراه شدن مردم با بازیگران محبوب
  • گرامیداشت هنر
  • عدم نیاز به طراحی بنر یا تیزر
  • تبلیغ سینما
  • و …

سخن آخر

روز جهانی سینما روزیست که باید در تمامی فرهنگ‌های مختلف جشن گرفته شود. هنرمندان و کارگردان‌ها در سراسر جهان باید این روز را بسیار مهم تلقی کنند. در ایران هم با وجود آنکه روز ملی سینما را داریم، اما باز هم نباید در این روز جهانی از مردم سراسر دنیا فاصله بگیریم. هنر نزد ایرانیان مقدس است پس بسیار به جاست که هم روز جهانی سینما را جشن بگیریم و هم روز ملی سینما را. بهترین و سریع‌ترین نوع تبلیغات برای روز جهانی سینما، تبلیغات پیامکی می‌باشد که مدیران سینما‌ها و پلتفرم‌های شبکه‌های خانگی، به راحتی می‌توانند از طریق ارسال پیامک انبوه اطلاع رسانی از تخفیفات خود را برای این روز داشته باشند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی