درباره ما

داستانی کوتاه از کندو، سرشار از تجربه های بلند

سامانه پیامکی کندو که در سال 1384 راه اندازی شد، شرکتی بر پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات است؛ هرچند که مجموعه های مختلف برای تبلیغات و مارکتینگ از خدمات کندو استفاده می کنند، اما کندو در حقیقت در زمینه ارتباطات فعالیت می کند. ما SMS  را تنها پلتفرمی برای تبلیغات نمی دانیم؛ بلکه پیامک را یک سرویس قدرتمند ارتباطی می دانیم که با سرعت بالا و هزینه پایین در دسترس همگان است.

در اینجا داستانی کوتاه از سامانه کندو اس ام اس می خوانید؛ داستانی سرشار از تجربه های بلند…

کندو یا can do ؟

اگر کندو را به معنای کندوی عسل درنظر بگیرید، بیانگر یک شبکه ارتباطی دقیق و منظم است که بالاترین سطح ثمربخشی را دارد؛ اما کندو بیشتر برای ما برگرفته از عبارت We CAN DO است؛ یعنی ما می توانیم… ما می توانیم که بالاترین سطح از تکنولوژی های ارتباطی را در کشور بومی سازی کنیم. همانطور که 15 سال پیش و در میانه سال 84، به دنبال بومی سازی فناوری پیامک یا SMS بودیم و البته توانستیم به این هدف بزرگ، دست پیدا کنیم؛ چون ما CAN DO هستیم.

پیام های کوتاه، هدف های بلند

ما در کندو با پیامک سر و کار داریم؛ یعنی پیام های «کوتاه»؛ اما هدف هایمان «بلند» است. به همین خاطر است که کندو، اولین مجموعه پیامکی در کشور نام گرفت که فرایند تایید محتوای پیامک قبل از ارسال را اجرایی کرد. در آن زمان، هیچ کس این مساله را جدی نمی گرفت که متن پیامک قبل از ارسال باید بررسی و تایید شود، اما در کندو همه چیز جدی بود، و جدی است؛ تا جایی که به دنبال سازوکاری برای دفاع از حقوق فعالان این صنعت و البته کاربران بودیم. تلاشی که منجر به تشکیل «انجمن پیام کوتاه» در ایران شد؛ و در دوره ای که هیچ گونه قانونی برای این صنعت وجود نداشت، آیین نامه ای حاوی 20 بند، برای تامین سلامت این صنعت، تدوین کردیم.

از تغییر و تحول نمی‌ترسیم

مهم ترین ویژگی تیم کندو چیست؟ ما سخت کوش هستیم؛ دقیق و منظم هستیم و هر تجربه ناموفق را زمینه ساز کسب موفقیت می دانیم. اما مهم ترین ویژگی ما در کندو این است که از تغییر و تحول نمی ترسیم، بلکه از آن ها استقبال می کنیم. همین ویژگی سبب شده است که با وجود تغییر و تحولات گسترده در فضای ارتباطات پیامکی در 15 سال اخیر، کندو همواره یکی از پیشگامان صنعت پیامکی کشور باشد.

Deliver base؛ نامی که کندو بر سر زبان ها انداخت!

سال 85 بود؛ مقطعی که در آن همه سامانه های پیامکی، معیار محاسبه هزینه را «پیامک های ارسالی» قرار داده بودند. اما کندو با همه متفاوت بود. در همان سال کندو معیار محاسبه هزینه را نه «پیامک های ارسالی» که «پیامک های تحویل شده» به مخاطب قرار داد. شاید در نگاه نخست این تصمیم، یک اشتباه اقتصادی قلمداد شود، اما معیار ما در کندو نه صرف کسب درآمد، که عملکرد درست و شفافیت مالی است؛ به این معنا که وقتی هزینه 10 پیامک از مخاطب دریافت می شود، به او اطمینان می دهیم که این 10 پیامک به صورت کامل تحویل گیرنده شده است. حتی اگر از یک پیامک 5 پارتی، 4 پارت به صورت موفق تحویل گیرنده شود و فقط یک پارت آن ناموفق ارسال شود، کل پیامک failed یا خطا محسوب می شود و اعتبار آن، از کاربر کسر نمی شود.

چند سال زمان برد تا مخاطب صنعت پیامک، با مفهوم deliver base آشنا شود اما تحمل آن دوره سخت، ارزش رسیدن به امروز را داشت. ارزش اینکه امروز، مفهوم deliver base ، مفهومی جدانشدنی از صنعت پیام کوتاه در ایران است.

این تفاوت مهم کندو

تمام سامانه های پیامکی کشور تحت سیستم Web service فعالیت می کنند؛ اما در این میان تنها پنل پیامکی کندو تحت سیستم SMPP یا Short Message Peer-to-Peer به معنای پیام کوتاه نظیر به نظیر، فعال است. به زبان ساده این ویژگی، سبب می شود تا تمام مفاهیم مانند udh ها، اندازه پارت ها و جزئیات sms در پنل پیامکی کندو قابل بازتعریف باشد.

پا به پای تکنولوژی دنیا

دانش و صنعت پیام کوتاه، یک بیزینس نوپا در کشور ماست و 15 سال پیش که کندو پا در این عرصه گذاشت، هیچ تجربه مدونی در این عرصه وجود نداشت. به همین خاطر چاره ای جز تعقیب تجربه های روز دنیا، پیش پای کندو باقی نماند. به طور مثال در اوایل دهه 90 برای دستیابی به یک الگوی تجاری قدرتمند، دست به پژوهش های گسترده زدیم و در نهایت با الگویی در کانادا با عنوان ClickTell آشنا شدیم تا بتوانیم با استانداردهای این صنعت آشنا شویم؛ مثال دیگر اینکه الگوی محاسبه تعرفه ها در کندو، مطابق با شرکت های بزرگ دنیا تنظیم شد؛ امکانی که موجب تنوع در مسیر اپراتوری و گردش حساب صحیح تر در این مجموعه شد.

مسئولیت اجتماعی کندو

کندو پیش از آنکه یک کسب و کار باشد، تلاش می کند تا خودش را به عنوان یک حلقه مهم در زنجیره تکنولوژی و ارتباطات کشور مطرح کند. به همین خاطر بزرگترین مسئولیت اجتماعی خود را «بالابردن سطح آگاهی» مخاطب می دانیم؛ اتفاقی که منجر به افزایش آگاهی مخاطب از حقوق خود می شود و در نهایت از سواستفاده های احتمالی از وی جلوگیری خواهد کرد.

این مسئولیت اجتماعی کندو شاید در ابتدا مغایر با سودآوری مجموعه در کوتاه مدت بود، اما منجر به ایجاد ارزش در بلند مدت شد؛ ارزشی خاص برای مجموعه و برای مخاطب.

کندو و آینده روشن صنعت پیامکی کشور

داستان کندو می توانست در مقاطع مختلفی به پایان برسد. اما صبر، استقامت و سخت کوشی ما در کندو موجب شد که با وجود مشکلات مختلف بتوانیم مسیر پر پیچ و خم اما هیجان انگیز حرفه ای خود را در فضای ارتباطات و صنعت پیامکی کشور ادامه دهیم. چشم انداز کندو برای آینده صنعت پیامکی در ایران، گسترش فضای ارتباطات در کشور است؛ تلاش ما این است که بتوانیم با فرهنگ سازی اصولی، ظرفیت های صنعت ارتباطات پیامکی را به مجموعه های مختلف شامل سازمان ها، شرکت ها و کسب و کارها معرفی کنیم تا بتوانند با استفاده از این پلتفرم، ارتباطات خود را گسترش و خدمات خود را توسعه دهند. آینده برای کندو و برای کاربران صنعت ارتباطات پیامکی در ایران روشن است…

15 سال، 15 لحظه

کندو برای رسیدن به این نقطه، مسیر ساده ای را طی نکرده است. ما در این سال ها، شکست خورده ایم، زمین خوردیم، جنگیدیم و البته بسیار هم طعم شیرین پیروزی را چشیدیم. در این قسمت بخش های مهم این 15 سال را در چند لحظه کوتاه بررسی می کنیم؛ تجربه هایی که هرچند به صورت کوتاه بیان می شوند اما در پس این تجربه ها، زحمت چندین ساله یک گروه متخصص و با انگیزه نهفته است.

همکاران ما

بستن x جستجو در سایت
فرهنگ و توسعه کندو
راههای ارتباطی با ما:
۰۲۱-۴۲۷۵۰۰۰۰
پست الکترونیکی :
info@candoosms.com

مشاوره تلفنی رایگان

اطلاعات تماس خود را در زیر وارد کنید.

"*" قسمتهای مورد نیاز را نشان می دهد

این فیلد برای اعتبار سنجی است و باید بدون تغییر باقی بماند .