به گزارش بخش خبری مجله کندو، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی طی مصوبه‌ای به همه اپراتورهای سی پی و اس پی اعلام کرد که به انتهای همه پیامک‌های خود کلمه «لغو=11» را اضافه کنند. این مصوبه اشاره‌ای به خدماتی بودن یا نبودن خطوط نکرده است، بنابراین شامل حال تمامی خطوط پیام کوتاه با کاربری خدماتی و تبلیغاتی می‌شود.

بخشنامه جدید سازمان که به صورت قانونی و در قالب یک آئین نامه در حال اجراست، در ابتدا طرح پیشنهادی «سامانه پیامکی کندو» که قبل‌تر از ابلاغیه سازمان تنظیم مقررات به اجر درآمده بود. کندو نزدیک به دو سال است جهت پیاده سازی این طرح تلاش می‌کند. این سرویس در کندو در تاریخ 1400/08/11 در ساعت 23:55:05 افتتاح شد. اولین شماره با ارسال کلمه «off» به یک شماره تبلیغاتی در تاریخ افتتاح انجام شد.

کندو تا همین لحظه هم حدود 4150048 تعداد شماره موبایل دارند که برای شماره‌های مختلف فرستنده بلک لیست خودکار شده‌اند. این تعداد عضو فعال نشان دهنده سابقه فعالیت‌های کندو در چند سال اخیر بوده است. طرح پیشنهادی و نوآورانه کندو اکنون به آیین نامه‌ای با نواقص زیاد تبدیل شده است. مهمترین ایراد این آئین نامه که توسط سازمان تنظیم مقررات پیاده سازی شده، تاکید بر عدد «11» است. بر طبق آنالیزهای کندو، تا به امروز حدود 300 کلمه آنالیز شده است که گزارش بر عدم تمایل دریافت پیام داشته‌اند. اگر چنین محتوایی در هر صورت ارسال شود وارد بلک لیست خودکار خواهد شد.

همچنین سیستم بلک لیست خودکار راه اندازی شده است که ویژگی‌های زیر را دارد.

1- این سیستم به ۳۰۰ کلمه کلیدی که محتوای اعتراضی دارند، واکنش نشان می‌دهد. به طوری که شماره مربوطه ممکن است وارد بلک لیست شود.

2- عدد ۱۱ به تنهایی یا در میانه متون ارسالی شناسایی و اقدامات لازم برای مسدود سازی انجام می‌شود.

3- بعد از درخواست مسدود سازی پیام زیر برای کاربر ارسال می‌شود:

«بنابه درخواست شما مشترک گرامی، شماره همراه شما برای فرستنده 20001012 مسدود شد.

بازگشایی مجدد ارسال عدد ۱۲

(سازمان تنظیم مقررات رادیوئی)»

4- متن فوق از طریق همان شماره مورد اعتراض ارسال می‌شود و هزینه ارسال این پیام از حساب کاربر فرستنده پیام کسر خواهد شد.

5- در صورت باز پاسخ ارسال عدد «12»، شماره مورد نظر از مسدودی خارج می‌شود.

6- عدد «12» در هر صورت و به هر شکل حتی در میانه متون قابل شناسایی است.

7- قابلیت جداسازی و تشخیص اعداد «11» و «12» از میانه سریال‌های جشنواره‌ای، گارانتی و شماره تلفن قابل شناسایی است و راه اندازی این سرویس اختلالی در اجرای سرویس روتین مشترکین ندارد.

8- امکان دریافت اطلاعات هوایز (Whois) مالک خط هم در این سیستم پیش بینی شده و با اتصال به اطلاعات شاهکار خطوط با ارسال عدد «0» از سمت کاربر اطلاعات هویتی پایه و تماس مالک شماره پیام کوتاه برای درخواست دهنده ارسال می‌شود.

9- شرط ارسال اطلاعات هوایز فرستنده ارسال پیام به شماره گیرنده است و در صورتی که شماره درخواست دهنده از شماره پیام کوتاه ‌پیامی دریافت نکرده باشد، ارسال عدد «0» با پاسخ اطلاعات مالک شماره پیام کوتاه همراه نخواهد بود.

مصوبه جدید سازمان تنظیم مقررات چه دسته پیام‌ها را شامل می‌شود؟

با توجه به اعلامیه سازمان تنظیم مقررات رادیویی مبنی بر اضافه شدن کلمه لغو «11» به انتهای متون پیام کوتاه، لازم است در مورد اینکه اعلامیه سازمان کدام دسته از پیام‌ها را شامل می‌شود، مطالبی را جهت شفاف سازی بیان کنیم.

متون پیام کوتاه ارسالی به دسته‌های زیر تقسیم می‌شوند:

  1. پیام‌های OTP: این نوع پیام‌ها به درخواست کاربر ساخته و ارسال می‌شود (مانند پیام‌های تولید رمز پویا).
  2. پیام‌های تراکنشی: این نوع پیام‌ها با توجه به امور عملیاتی کاربران ساخته می‌شود (مانند تراکنش بانکی).
  3. پیام‌های تعهدی: این نوع پیام مربوط به اطلاع رسانی‌هایی می‌شود که تعهد کاربر را در پاسخگویی شامل می‌شود (مانند قبوض خدماتی).
  4. پیام‌های باشگاه مشتریان: این نوع پیام‌ها ماهیت اطلاع رسانی دارند، بدین صورت که در فرآیندی گیرنده پیام عضویت خود را در باشگاه مشتریان فرستنده اعلام کرده است.
  5. پیام‌های تبلیغاتی: این نوع پیام‌ها به صورت ناخواسته هستند و هیچ ارتباطی بین فرستنده و گیرنده وجود ندارد.

با توجه به توضیحات فوق، بخشنامه مورد اعلام توسط سازمان تنظیم مقررات مربوط به گزینه‌های 4 و 5 است. همچنین سازمان نسبت به صحت انجام این مصوبه توسط اپراتورها بازدیدهای دوره‌ای را پیش بینی کرده است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۸ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی