نامه رایتل به وزیر اتباطات، نشان‌ می‌دهد محدودیت‌های اینترنت باعث کاهش درآمد این اپراتور شده است و احتمال خروج آن از بازار ارتباطات زیاد است.

طبق ارسال نامه از سمت مدیرعامل شرکت رایتل در آبان‌ماه 1401 به وزیر ارتباطات مبنی بر محدودیت‌های اینترنت و کاهش درآمدهای این اپراتور، احتمال خروج رایتل به عنوان سومین اپراتور تلفن همراه، از بازار ارتباطات کشور زیاد است، وی در این نامه افت درآمد این شرکت را ناشی از اعمال محدودیت‌های اینترنت دانسته است.

به گزارش کندو به نقل از دیجیاتو: «به‌تازگی گروهی از کانال‌های تلگرامی پرمخاطب فارسی زبان بدون اینکه منبعی ذکر کنند، تصویری از نامه «یاسر رضاخواه» مدیرعامل رایتل به وزیر ارتباطات را منتشر کردند؛ نامه‌ای به تاریخ ۹ آبان‌ماه که مدیرعامل رایتل چالش‌های ایجاد‌شده پس از محدودیت‌های اینترنت را یادآور می‌شود و البته می‌گوید اپراتور سوم با این روند حتی ممکن است از بازار ارتباطات کشور خداحافظی کند.»

همچنین در این نامه نوشته شده است که رایتل ضمن درک وضعیت و شرایط سیاسی-امنیتی کشور به همراهی تشخیص مراجع ذی‌صلاحی که چنین محدودیت‌هایی را بر اینترنت بین‌الملل اعمال کردند، درخواست خواستار دریافت تسهیلاتی مانند کاهش حق‌السهم دولت از درآمد اپراتورها یا کاهش تعهدات توسعه شهری اپراتور را داشته است که این امر می‌تواند موجب جلوگیری از خروج این اپراتور از بازار ارتباطات شود.

مدیرعامل رایتل در نامه چنین نوشته است که: «ترافیک سرویس دیتا در این اپراتور از ۳۰ شهریور به بعد ۵۰ درصد کاهش یافته. ترافیک روزانه شبکه رایتل از حدود ۱۵۰۰ ترابایت در ابتدای شهریور‌ماه به کمتر از ۷۰۰ ترابایت هم کاهش یافته است.»

همچنین در ادامه توضیح داده است که: «در‌نتیجه اعمال محدودیت مذکور و افت مصرف و کاهش ترافیک دیتا طی هفته‌های اخیر عملاً نیمی از ظرفیت شبکه سرویس دیتا شرکت خدمات ارتباطی رایتل و بالتبع سهم درآمدی سرویس مذکور از منابع درآمدی مربوطه که در حدود ۸۶ درصد درآمد رایتل را شامل می‌شود، تحت شعاع قرار گرفته و موجب کاهش ۱۴ میلیارد ریالی درآمد روزانه و از دست رفتن حدود ۳۰۲ میلیارد ریال از درآمد کل طی ۲۱ روز ابتدایی اعمال محدودیت‌ها شده است.»

مدیرعامل رایتل در ادامه توضیح می‌دهد که به دلیل آنکه بیشترین درآمد این اپراتور از فروش دیتا حاصل می‌گردد پس امکان جبران این خسارت از طریق مکالمه و پیامک امکان‌پذیر نیست.

به گفته رضاخواه مدیرعامل رایتل، ادامه شرایط کنونی باعث خروج اجباری این اپراتور از بازار ارتباطاتی کشور می‌گردد و همچنین موجب اتلاف منابع و هچنین سرمایه‌گذاری‌های گسترده که از سوی تأمین اجتماعی به‌عنوان سهامدار اصلی شده است  و همچنین زحمت‌ بیش از چهل میلیون بیمه‌گذار و کارگران می‌شود. وی در نامه خود با اشاره به همکاری‌هایی که رایتل با نهادهای امنیتی و همچنین رگولاتوری این حوزه انجام داده است، تأکید کرد، تداوم یا عدم جبران هزینه‌های مالی و تجاری ناشی از پیروی از قوانین و ابلاغیه‌های امنیتی در زمینه محدودیت‌ها، منجر به ورشکستگی این شرکت و همچنین موجب واردن شدن زیان مالی گسترده و غیرقابل جبران به رایتل و سهامدارانش می‌گردد.

طی این نامه درخواست اپراتور رایتل از وزیر ارتباطات، صدور دستوراتی است به‌منظور انجام اقدامات و همچنین اعمال برخی سازوکارهای حمایتی در جهت جبران خسارات‌های وارد شده در اثر اعمال محدودیت‌های اینترنتی رضاخواه مدیرعامل رایتل همچنین تقاضا کرده است که پیش از تصویب بودجه سال ۱۴۰۲، حق‌السهم دولت از درآمدهای اپراتورهای تلفن همراه تعدیل و یا کاهش یابد و همچنین تعهداتی مثل: توسعه شهری، جاده‌ای و روستایی نیز کاهش یافته یا تعلیق گردد.

 

لازم به ذکر است که پیش از اعمال فیلتر برنامه اینستاگرام اعلام شده بود که ۷۰ درصد ترافیک بین‌الملل کشور متعلق به دو برنامه اینستاگرام و پیام‌رسان واتس‌اپ است. که این اعمال فیلتر سهم ترافیک بین‌الملل و سختی دسترسی به ابزارهای تغییر‌دهنده‌های IP ‌در چند ماه گذشته، ضررها و زیان‌های زیادی را به اپراتورهای تلفن همراه  وارد کرده است. همچنین طی گزارش‌هایی نشان می‌دهد که اپراتور همراه اول نیز در چند ماه اخیر بیش از 900 میلیارد تومان دچار ضرر و زیان شده است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی