صنایع دستی یک سرزمین یا قوم، محصولات هنری و زیبایی هستند که بیانگر ویژگی‌های فرهنگی مردم آن است. به همین علت عمده مخاطبان صنایع دستی، از قشر هنردوست و فرهیخته جامعه هستند. به بنابراین اگر در شیوه‌های تبلیغاتی، به اصول هنری و فرهنگی ناظر بر این محصولات بی توجه باشید عملا باعث دلسردی مخاطبان خود می‌شوید؛ یعنی اگر شما به عنوان یک فروشنده صنایع دستی از روش‌های تبلیغاتی زرد و ناهنجاری که برای تبلیغات محصولات دیگر استفاده می‌شود، بهره بگیرید احتمالا جواب مناسبی را دریافت نخواهید کرد.

تبلیغات از فاصله هزاران کیلومتری

در این دسته به معرفی روش‌های تبلیغات صنایع دستی در فضای مجازی یا به عبارت دقیق‌تر فضای غیرحضوری می‌پردازیم. این دسته از ایده‌ها، به شما این امکان را می‌دهد که با حجم زیادی از مخاطبان در فواصل مختلف مواجه شوید.

طراحی سایت بین المللی

یکی از مهمترین مشتریان صنایع دستی ایران، خارجی‌هایی هستند که به فرهنگ و هنر ایران علاقمندند. به ویژه آنکه با توجه به تفاوت زیاد ارزش پول ایران و کشورهای دیگر، این مخاطبان می‌توانند سود چشمگیری را برای مجموعه شما داشته باشند. به همین خاطر نباید از این گروه مخاطب غافل شد. طراحی وب سایت خارجی بهترین روش برای معرفی محصولات شما به مخاطبان غیر ایرانی است. البته در حال حاضر معدود فروشگاه‌های صنایع دستی در ایران از این شیوه تبلیغاتی استفاده می‌کنند.

ویترین دائمی ‌صفحات اجتماعی

محصولات زیبای خود را پیش روی چشمان مخاطب قرار دهید. اجازه دهید که آن‌ها هر روز تصاویر چشم نواز صنایع دستی شما را تماشا کنند؛ این فرایند مستمر حتما روزی منجر به خرید مخاطب از شما خواهد شد. بهترین شیوه برای نمایش دائمی‌آثار، استفاده از شبکه‌های اجتماعی همچون اینستاگرام و تلگرام است.

خرید هدیه از راه پیامک

یکی از بیشترین اوقاتی که به فکر خرید و تهیه صنایع دستی می‌افتیم، زمانی است که بخواهیم به یک دوست یا آشنا هدیه‌ای تقدیم کنیم. به همین خاطر باید در مناسبت‌های مختلف، مثل روز مادر، روز پدر، شب یلدا، عید نوروز و… پیشنهادهای ویژه به مخاطبان خود بدهید. یک راه ساده و مطمئن برای این کار، تبلیغات پیامکی است. کافی است چنین متنی را برای مخاطبان خود ارسال کنید: «برای روز مادر، هدیه تهیه نکردی؟ ما پیشنهادهای ویژه ای برات داریم.»

تبلیغات محصولات دستی در فضای حضوری

کندو - تبلیغات صنایع دستی

تبلیغات صنایع دستی

مهمترین ویژگی تبلیغات از راه نزدیک (اصطلاحا در فضای حضوری) این است که با مخاطب خود چشم در چشم می‌شوید و می‌توانید احساسات او را تحت تاثیر قرار دهید. برای این منظور سه شیوه تبلیغ معرفی می‌شود:

چه سوغاتی از این بهتر؟

یکی از کاربردهای مهم صنایع دستی، سوغات است. یعنی مردمی‌که به شهرهای مختلف سفر می‌کنند تمایل دارند که صنایع دستی آن منطقه را برای خود یا دوستان خود تهیه کنند. شما می‌توانید با تورهای مسافرتی مذاکره کنید تا معرفی نامه‌ای از محصولات شما را در اختیار مسافران خود بگذارند؛ یا اینکه در محل تجمع مسافران حضور پیدا کنید و محصولات خود را برای آن‌ها معرفی کنید؛ مکان‌هایی همچون:

  1. فرودگاه‌ها، ایستگاه‌های راه آهن
  2. هتل‌های اقامتی
  3. مراکز تفریحی شهر
  4. عوارضی شهرها

از نمایشگاه‌ها برای فروش محصولات دستی غافل نشوید

شاید در حالت عادی مردم فرصتی برای بازدید از فروشگاه‌های صنایع دستی نداشته باشند؛ چون این محصولات به عنوان کالای ضروری شناخته نمی‌شوند. اما نمایشگاه‌های فصلی که در مناسبت‌های مختلف در شهرها برگزار می‌شود فرصت بسیار مناسبی برای معرفی محصولات و مجموعه شماست. حتی اگر تمایلی به تهیه غرفه در نمایشگاهی را ندارید حتما کارشناسی از مجموعه‌تان را در نمایشگاه مستقر کنید تا مردم را با محصولات شما آشنا کند و کاتالوگی از تصاویر آثار شما را در اختیار مخاطبان قرار دهد.

لطفا به این محصولات دست بزنید

کندو - تبلیغات صنایع دستی

تبلیغات صنایع دستی

به نظر من موثرترین شیوه تبلیغاتی صنایع دستی این است که فضایی را فراهم کنید تا مخاطب بتواند نحوه ساختن محصولات شما را تماشا کند؛ بالاتر اینکه حتی بتواند در مراحل ساخت همکاری کند. این تجربه تماشا و لمس محصولات، لذتی عمیق را در خاطره مخاطب باقی می‌گذارد؛ و سبب می‌شود که بیشتر از قبل ارزش محصول را درک کند. این واقعی ترین روش برای معرفی محصول شماست. بهترین مخاطب در این شیوه، کودکان و نوجوانان هستند. چون هم تمایل بیشتری به لمس و ساخت اشیا دارند هم اینکه اثرپذیری بیشتری دارند.

این موارد شیوه‌های کلی برای تبلیغ محصولات صنایع دستی است. البته ادعا نمی‌کنیم که این 6 مورد دربرگیرنده تمام ایده‌ها برای تبلیغ محصولات یک فروشگاه صنایع دستی است. طبیعتا برای اجرای هر کدام باید با کارشناسان حوزه تبلیغات و بازاریابی مشورت کنید و جزئیات را به دقت طراحی کنید. شما نیز اگر به عنوان یک مجموعه فروشگاه صنایع دستی تجربه موفقی در تبلیغ محصولات خود داشته اید، می‌توانید در بخش نظرات سایت با ما به اشتراک بگذارید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی