بازاریابی پیامکی روشی تقریبا نوینی است که با ظهور گوشی تلفن‌های همراه پدید آمد. در این روش صاحبین مشاغل و کسب‌وکارها، سعی داشتند محصولات، خدمات و برند خود را به مخاطبان معرفی کنند. با پیشرفت تکنولوژی، بازاریابی پیامکی نیز در روش‌های مختلف و منحصر به فردی به روز شد. به طور مثال در ابتدای راه، بازاریابان از سیم‌کارت‌های تلفن همراه خود برای مخاطبان پیامک ارسال می‌کردند، سپس خطوط خدماتی و پنل‌های ارسال اس ام اس فعال شد که همه مشاغل چه شرکت‌های بزرگ و چه کسب‌وکارهای کوچک و خانگی می‌توانند از آن استفاده کنند.
مزیت بازاریابی پیامکی مقرون به صرفه بودن آن است، از این رو اجرای آن احتیاجی به سرمایه‌ی زیاد و استخدام افراد متخصص ندارد؛ اما در اجرای این بازاریابی محبوب، نکته‌های ریزی وجود دراد که اگر صاحبین مشاغل به آن‌ها توجه کنند، نرخ بازگشت سرمایه و جذب مشتری در مشاغل آن‌ها بیشتر می‌شود. یکی از این نکته‌ها تجزیه و تحلیل آمارهای به دست آمده از اجرای کمپین‌های بازاریابی است که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

کندو - استفاده از کلمات کلیدی در پیامک‌های تبلیغاتی

اطلاعات کمپین‌های تبلیغاتی از چه طریق به دست می‌آیند

هنگامی که از بازاریابی پیامکی استفاده می‌کنید، استفاده از پنل ارسال انبوه اس ام اس اجتناب ناپذیر است، زیرا این پنل‌ها امکانات زیادی را در اختیار شما می‌گذارد تا در سریع‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین روش ممکن پیام‌های تبلیغاتی را خود را در زمانی مناسب برای مخاطبین هدف خود ارسال کنید.
وقتی اقدام به ارسال پیامک انبوه از طریق پنل خود کردید، از منوهای انتخابی آخرین روش ارسال شما، به صورت رکوردی در پایین صفحه نشان داده می‌شود که اطلاعات بسیار ارزشمندی را در اختیار شما قرار می‌دهد. تجزیه و تحلیل این اطلاعات به شما در کمک می‌کند در اجرای بعدی کمپین‌های تبلیغاتی کسب‌وکار خود موفق‌تر عمل کنید.

اطلاعات ارزشمند برای تجزیه و تحلیل

با توجه به هر کسب‌وکاری اطلاعات ارزشمند برای تجزیه و تحلیل آن متفاوت است، اما به صورت کلی مواردی هستند که در برخی مشاغل‌ با یکدیگر مشترک هستند. در ادامه به برخی از این موارد خواهیم پرداخت:

تجزیه و تحلیل مخاطبین هدف

ابتدا لازم است کمی در خصوص مخاطب هدف توضیحاتی داده شود. مخاطب هدف، یعنی آن دسته از مشترکانی که با توجه به یک‌سری فاکتورها مثل: جنسیت، سن، شغل و … با خدمات و کسب‌وکار شما سازگارتر بوده و احتمال بیشتری وجود دارد که پس از دریافت پیامک تبلیغاتی شما، تبدیل به مشتری شده و از خدمات و محصولات شما استفاده کنند.
تجزیه تحلیل مخاطبین هدف به شما این امکان را می‌دهد که در خصوص مخاطبین خود، مطمئن‌تر عمل کنید، همچنین به شما کمک می‌کند تا اگر مخاطبین هدف درستی را انتخاب نکرده‌اید در ارسال بعدی، گروه هدفمند را عوض کرده یا تغییری در آن ایجاد کنید. هرچه نرخ پاسخ و تماس بیشتر باشد یعنی شما به مخاطبین هدف خود نزدیک‌تر شده اید.

تجزیه و تحلیل نرخ بازدید از سایت

هنگامی که در متن پیامک تبلیغاتی، آدرس لینک سایت محصولات و خدمات خود را قرار می‌دهید، پس از ارسال انبوه پیامک به مشترکین، می‌توانید میزان بازدید از سایت خود را مشاهده کنید، هرچه عدد بیشتر باشد، نشان دهنده آن است که در اجرای کمپین تبلیغاتی خود موفق عمل کرده‌اید.

تجزیه تحلیل اضافه یا کم شدن مخاطبین

از آن‌جایی که استفاده از پنل ارسال اس ام اس انبوه امکان تعامل با مشتریان را فراهم می‌کند، در اجرای هر کمپین بازاریابی به مخاطبین خود حق انتخاب دهید، برای آنان این امکان را فراهم کنید که اگر تمایلی به دریافت پیامک از سوی کسب و کار شما را ندارند، به راحتی و با ارسال عدد یا حروفی، دریافت مجدد پیامک از سوی کسب و کار شما را لغو کنند. تجزیه و تحلیل مخاطبین از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و به شما اطلاعات مفیدی را می‌دهد که مخاطبین با متن پیامکی و پیشنهاد ویژه شما ارتباط خوبی برقرار کرده و کسب و کار و برند شما را به دوستان و آشنایان خود معرفی یا بیشتر مخاطبین از گزینه لغو استفاده کرده‌اند.

کندو-تجزیه و تحلیل آمار، اصلی مهم برای کمپین های تبلیغاتی

مزایای بازاریابی پیامکی


تجزیه و تحلیل زمان ارسال پیامک تبلیغاتی

اگر از کل بازاریابان جهان پرسیده شود که، چه زمانی برای ارسال پیامک تبلیغاتی مناسب است، به پاسخ درست و دقیقی نخواهید رسید. مسئله این است که زمان طلایی برای ارسال پیامک تبلیغاتی در هر کسب وکاری متفاوت است. از این رو جدول محتوایی و زمان‌بندی بعد از اجرای چندین کمپین تبلیغاتی و ثبت اطلاعات ارزشمند بعد از آن بسیار حائز اهمیت است. به طور مثال هیچ یک از مشترکین تمایلی ندارند در آخر شب یا صبح خیلی زود و یا حتی زمانی که در ترافیک هستند از سوی کسب و کار شما پیامک تبلیغاتی دریافت کنند. پس در زمان ارسال پیامک‌های انبوه بسیار دقت کرده و با ارسال در ساعات مختلف و تجزیه و تحلیل داده‌های به دست آمده بهترین زمان را برای ارسال پیامک انتخاب کنید.

تجزیه و تحلیل اطلاعات ارزشمند

در دنیای کنونی دادن اطلاعات درست و ارزشمند در کنار معرفی محصولات و برند، بتواند بسیار موفق عمل کند. برخی از مشاغل وجود دارند که خدمات آن‌ها صرفا ارسال اطلاعات ارزشمند است. از این رو تجزیه و تحلیل داده‌ها، پس از ارسال هر پیامک در این مشاغل بسیار مهم است. این مشاغل خدماتی، صرفا با ارسال پیامک و دادن اطلاعات به مخاطبان وجود خارجی دارند، پس اگر با هر بار ارسال پیامک مخاطبین آن‌ها کمتر شود، باید در متن پیامک خود تجدید نظر کنند.

تجزیه و تحلیل نرخ بازگشت سرمایه

مهم‌ترین تجزیه و تحلیل پس از اجرای هر کمپین تبلیغاتی، میزان بازگشت سرمایه و جذب مشتری است. هنگامی فروش محصولات و حضوری و آنلاین شما در یک بازه زمانی پس از ارسال پیامک بیشتر شود، نشان می‌دهد که در عمل‌کرد خود موفق بوده و توانسته‌اید نظر مخاطبان را به سوی خدمات و محصولات خود جلب کنید.

کندو-تجزیه و تحلیل آمار، اصلی مهم برای کمپین های تبلیغاتی

اطلاعات ارزشمند از تحلیل داده‌ها

کلام پایانی

در دنیای پر رقابت امروزی استفاده از هر روش بازاریابی با چالش‌هایی همراه است که بازاریابی پیامکی نیز از این قاعده جدا نیست، با به کارگیری برخی روش‌ها و تجزیه و تحلیل اطلاعات پس از اجرای هر کمپین تبلیغاتی می‌توانید با این چالش‌ها به بهترین نحو ممکن مواجه شده و آن‌ها را بررسی کرده و راه حل مناسبی برای آن پیدا کنید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی