همانطور که میدانید کسب و کار ها در فضای آنلاین روز به روز در حال پیشرفت هستند و شرکت های مختلفی برای بهبود این فضا ابزارهای قوی را عرضه می کنند. تمامی کسب و کار ها بعد از اجرای یک کمپین ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند از موفقیت یا عدم موفقیت آن مطلع شوند و در صورت موفق بودن کمپین از میزان موفقیت اطلاع پیدا کنند. در گذشته صاحبان کسب و کار تنها می توانستند تگ ها، کوکی ها و چند عامل دیگر را بررسی کنند و امکان تحلیل آمار اپلیکیشن ها موبایل برای آن ها میسر نبود. در حال حاضر شرایط فراهم شده است تا صاحبان کسب و کار بتوانند آمار مورد نظر خود را از اپلیکیشن ها و سایت استخراج کنند و این عمل هم با استفاده از Attribution صورت می پذیرد. شاید برای شما سوال پیش بیاید اتریبیوشن (Attribution) چیست؟

در ادامه بهتر است ذکر کنیم ما در این مقاله تصمیم داریم به سوال اتریبیوشن (Attribution) چیست به صورت کامل پاسخ دهیم و اطلاعاتی را مبنی بر این که اتریبیوشن  چه کمکی به دیجیتال مارکترها می‌کند هم در اختیار شما قرار دهیم. از سوی دیگر شما را نسبت به انواع مدل های اتریبیوشن آگاه خواهیم کرد. در نتیجه اگر تصمیم دارید در مورد اتریبیوشن اطلاعات کامل به دست بیاورید پیشنهاد می کنیم تا پایان این محتوا با ما در مجله کندو همراه باشید.

اتریبیوشن چیست

در گام اول بهتر است اطلاعاتی را درباره اتریبیوشن در اختیار شما قرار دهیم تا شما بتوانید با کسب این اطلاعات ادامه مقاله را با درک بهتر مطالعه کنید. لازم به ذکر است بدانید اتریبیوشن وظیفه دارد رویدادها و کمپین‌ های بازاریابی و غیره را اندازه گیری کند. در واقع یکی از مهمترین اهداف استفاده از Attribution این است که اثربخشی کمپین ها را با کمک آن بررسی کنید.

شاید بهتر باشد با ذکر یک مثال این مبحث را به صورت ساده تر توضیح دهیم، توجه داشته باشید اگر شما یک اپلیکیشن طراحی کنید و آن را در یکی از پلتفرم ها برای دانلود قرار دهید. بعد از مدت زمانی که برای دانلود آن آن تعیین کرده اید باید آمار مربوط به نصب اپلیکیشن را بررسی کنید زیرا تنها در این صورت است که می توانید نرخ تبدیل آن را بهینه سازی نمایید. برای اینکه بتوانید تعداد نصب اپلیکیشن را مورد بررسی قرار دهید بهترین گزینه برای شما استفاده از اتریبیوشن است.

اتریبیوشن چه کمکی به دیجیتال مارکترها می کند و چرا مهم است

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود به همین دلیل ما تصمیم داریم در این بخش از مقاله دلیل اهمیت اتریبیوشن برای دیجیتال مارکترها را بررسی کنیم. این نکته مهم را در نظر داشته باشید دیجیتابل مارکترها  باید بتوانند کمپین ها را بررسی کنند و آنها را بهبود ببخشند تا درآمد افزایش پیدا کند. در گذشته با استفاده از روش‌های سنتی همچون cookies، Pixel tags و URL می توانستند درگاه موبایل و وب را مورد بررسی قرار دهند که این روش ها کاربرد بسیار ساده ای داشتند. اما در حال حاضر اتریبیوشن به دیجیتال مارکت ها کمک می کند تا میزان موفقیت کمپین های تبلیغاتی خود را مورد بررسی قرار دهند و در صورت نیاز برای بهینه سازی آن ها اقدام کنند.

انواع مدل های اتریبیوشن

اتریبیوشن دارای انواع مختلفی است که سازمان ها و شرکت ها می توانند بر اساس نیاز خود یک یا چند مدل از انواع اتریبیوشن را انتخاب کنند و با استفاده از آن ها به بررسی کمپین های خود بپردازند. لازم به ذکر است بدانید در قسمت زیر ما تصمیم داریم چند نمونه از معروفترین اتریبیوشن ها از جمله (Last Click یا آخرین کلیک، First Click یا اولین کلیک، Linear یا خطی، Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت و Time Decay یا کاهش زمان) را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی نسبت به انواع اتریبیوشن به دست بیاورید.

کندو - مدل های اتریبیوشن

مدل های اتریبیوشن

Last Click یا آخرین کلیک

اولین اتریبیوشن تصمیم داریم مورد بررسی قرار دهیم Last Click است. توجه داشته باشید Last Click معیار محاسبه را بر اساس اخرین کلیک که به اپلیکیشن شما منتهی شده است قرار می دهد.

First Click یا اولین کلیک

این اتریبیوشن معیار محاسبه را بر اساس اولین کلیک قرار می دهد. توجه داشته باشید اگر یک کاربر به یک اپلیکیشن نیاز داشته باشد و با جستجو در گوگل به اپلیکشن شما برسد. اولین کلیکی که انجام می دهد به عنوان معیار در نظر گرفته می شود.

Linear یا خطی

شاید یکی از بهترین اتریبیوشن Linear باشد زیرا در این مدل تمامی کلیپ ها و رفتارها ارزش یکسانی دارند و شما می توانید به سادگی تمامی رفتارها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت

بسیاری از افراد بر این باور هستند که باید . نقطه نقطه مبتنی بر موقعیت صورت بپذیرد زیرا ۸۰ درصد از تعامل یک کاربر بر اساس اولین و آخرین کلیک صورت می پذیرد در نتیجه اگر شما هم به این مسئله معتقد هستید بهترین گزینه برای شما استفاده از Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت می باشد.

Time Decay یا کاهش زمان

آخرین مدل اتریبیوشن که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم Time Decay یا کاهش زمان است. در واقع معیار اصلی در این مدل زمان می باشد و هرچه به لحظه آخرین کلیک نزدیک تر شوید درصد اتریبیوشن افزایش پیدا می کند.

Attribution یا Analytics، کدام بهتر است

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزار های معروف است اما نکته بسیار مهم این است که تنها 30% از فراد از گوگل آنالیتیک استفاده می کنند در نتیجه می توان به این استنباط رسید امکانات Attributionبسیار بیشتر از Analytics می باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای