همانطور که میدانید کسب و کار ها در فضای آنلاین روز به روز در حال پیشرفت هستند و شرکت های مختلفی برای بهبود این فضا ابزارهای قوی را عرضه می کنند. تمامی کسب و کار ها بعد از اجرای یک کمپین ابعاد مختلف آن مورد بررسی قرار می دهند تا بتوانند از موفقیت یا عدم موفقیت آن مطلع شوند و در صورت موفق بودن کمپین از میزان موفقیت اطلاع پیدا کنند. در گذشته صاحبان کسب و کار تنها می توانستند تگ ها، کوکی ها و چند عامل دیگر را بررسی کنند و امکان تحلیل آمار اپلیکیشن ها موبایل برای آن ها میسر نبود. در حال حاضر شرایط فراهم شده است تا صاحبان کسب و کار بتوانند آمار مورد نظر خود را از اپلیکیشن ها و سایت استخراج کنند و این عمل هم با استفاده از Attribution صورت می پذیرد. شاید برای شما سوال پیش بیاید اتریبیوشن (Attribution) چیست.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم ما در این مقاله تصمیم داریم به سوال اتریبیوشن (Attribution) چیست به صورت کامل پاسخ دهیم و اطلاعاتی را مبنی بر این که اتریبیوشن  چه کمکی به دیجیتال مارکترها می‌کند هم در اختیار شما قرار دهیم. از سوی دیگر شما را نسبت به انواع مدل های اتریبیوشن آگاه خواهیم کرد. در نتیجه اگر تصمیم دارید در مورد اتریبیوشن اطلاعات کامل به دست بیاورید پیشنهاد می کنیم تا پایان این محتوا با ما در مجله کندو همراه باشید.

اتریبیوشن چیست

در گام اول بهتر است اطلاعاتی را درباره اتریبیوشن در اختیار شما قرار دهیم تا شما بتوانید با کسب این اطلاعات ادامه مقاله را با درک بهتر مطالعه کنید. لازم به ذکر است بدانید اتریبیوشن وظیفه دارد رویدادها و کمپین‌ های بازاریابی و غیره را اندازه گیری کند. در واقع یکی از مهمترین اهداف استفاده از Attribution این است که اثربخشی کمپین ها را با کمک آن بررسی کنید.

شاید بهتر باشد با ذکر یک مثال این مبحث را به صورت ساده تر توضیح دهیم، توجه داشته باشید اگر شما یک اپلیکیشن طراحی کنید و آن را در یکی از پلتفرم ها برای دانلود قرار دهید. بعد از مدت زمانی که برای دانلود آن آن تعیین کرده اید باید آمار مربوط به نصب اپلیکیشن را بررسی کنید زیرا تنها در این صورت است که می توانید نرخ تبدیل آن را بهینه سازی نمایید. برای اینکه بتوانید تعداد نصب اپلیکیشن را مورد بررسی قرار دهید بهترین گزینه برای شما استفاده از اتریبیوشن است.

اتریبیوشن چیست

اتریبیوشن چیست

اتریبیوشن چه کمکی به دیجیتال مارکترها می کند و چرا مهم است

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می‌شود به همین دلیل ما تصمیم داریم در این بخش از مقاله دلیل اهمیت اتریبیوشن برای دیجیتال مارکترها را بررسی کنیم. این نکته مهم را در نظر داشته باشید دیجیتابل مارکترها  باید بتوانند کمپین ها را بررسی کنند و آنها را بهبود ببخشند تا درآمد افزایش پیدا کند. در گذشته با استفاده از روش‌های سنتی همچون cookies، Pixel tags و URL می توانستند درگاه موبایل و وب را مورد بررسی قرار دهند که این روش ها کاربرد بسیار ساده ای داشتند. اما در حال حاضر اتریبیوشن به دیجیتال مارکت ها کمک می کند تا میزان موفقیت کمپین های تبلیغاتی خود را مورد بررسی قرار دهند و در صورت نیاز برای بهینه سازی آن ها اقدام کنند.

انواع مدل های اتریبیوشن (Attribution) چیست

اتریبیوشن دارای انواع مختلفی است که سازمان ها و شرکت ها می توانند بر اساس نیاز خود یک یا چند مدل از انواع اتریبیوشن را انتخاب کنند و با استفاده از آن ها به بررسی کمپین های خود بپردازند. لازم به ذکر است بدانید در قسمت زیر ما تصمیم داریم چند نمونه از معروفترین اتریبیوشن ها از جمله (Last Click یا آخرین کلیک، First Click یا اولین کلیک، Linear یا خطی، Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت و Time Decay یا کاهش زمان) را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم در ادامه با ما همراه باشید تا اطلاعات کاملی نسبت به انواع اتریبیوشن به دست بیاورید.

کندو - مدل های اتریبیوشن

مدل های اتریبیوشن

Last Click یا آخرین کلیک

اولین اتریبیوشن تصمیم داریم مورد بررسی قرار دهیم Last Click است. توجه داشته باشید Last Click معیار محاسبه را بر اساس اخرین کلیک که به اپلیکیشن شما منتهی شده است قرار می دهد.

First Click یا اولین کلیک

این اتریبیوشن معیار محاسبه را بر اساس اولین کلیک قرار می دهد. توجه داشته باشید اگر یک کاربر به یک اپلیکیشن نیاز داشته باشد و با جستجو در گوگل به اپلیکشن شما برسد. اولین کلیکی که انجام می دهد به عنوان معیار در نظر گرفته می شود.

Linear یا خطی

شاید یکی از بهترین اتریبیوشن Linear باشد زیرا در این مدل تمامی کلیپ ها و رفتارها ارزش یکسانی دارند و شما می توانید به سادگی تمامی رفتارها را به صورت جداگانه مورد بررسی قرار دهید.

Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت

بسیاری از افراد بر این باور هستند که باید . نقطه نقطه مبتنی بر موقعیت صورت بپذیرد زیرا ۸۰ درصد از تعامل یک کاربر بر اساس اولین و آخرین کلیک صورت می پذیرد در نتیجه اگر شما هم به این مسئله معتقد هستید بهترین گزینه برای شما استفاده از Position ـ based یا مبتنی بر موقعیت می باشد.

Time Decay یا کاهش زمان

آخرین مدل اتریبیوشن که قصد داریم مورد بررسی قرار دهیم Time Decay یا کاهش زمان است. در واقع معیار اصلی در این مدل زمان می باشد و هرچه به لحظه آخرین کلیک نزدیک تر شوید درصد اتریبیوشن افزایش پیدا می کند.

Attribution یا Analytics، کدام بهتر است

گوگل آنالیتیکس یکی از ابزار های معروف است اما نکته بسیار مهم این است که تنها 30% از فراد از گوگل آنالیتیک استفاده می کنند در نتیجه می توان به این استنباط رسید امکانات Attribution بسیار بیشتر از Analytics می باشد.

Attribution یا Analytics، کدام بهتر است

Attribution یا Analytics، کدام بهتر است

وظایف ابزارهای اتریبیوشن در بازاریابی اتریبیوشن (Attribution) چیست؟

ابزارهای Attribution به طور فزاینده ای در بازاریابی کاربردی محبوب می شوند. آنها به بازاریابان کمک می کنند تا نحوه تعامل کاربران با برنامه هایشان و همچنین اثربخشی کمپین هایشان را درک کنند. ابزارهای Attribution می توانند بینشی در مورد رفتار کاربر ارائه دهند و به بازاریابان کمک کنند تا کمپین های خود را برای عملکرد بهتر بهینه کنند. با ردیابی سفرهای کاربر، ابزارهای انتساب می توانند شناسایی کنند که کدام کانال ها بیشترین تبدیل را دارند و داده های ارزشمندی را برای اطلاع از تصمیمات بازاریابی آینده ارائه می دهند. ابزارهای Attribution همچنین بازاریابان را قادر می‌سازد تا با دقت ROI را اندازه‌گیری کنند و بودجه‌ها را به طور مؤثر تخصیص دهند. با این بینش قدرتمند، بازاریابان می توانند درک بهتری از مشتریان خود داشته باشند و تصمیمات آگاهانه تری در مورد اینکه چه استراتژی هایی برای موفقیت برنامه آنها موثرتر است، بگیرند.

چرا به ابزار های اتریبیوشن نیاز داریم؟

ابزارهای اسناد برای درک تأثیر کمپین ها و استراتژی های بازاریابی ضروری هستند. آن‌ها بینش‌هایی در مورد اینکه کدام کانال‌ها باعث ایجاد تبدیل می‌شوند، محتوایی که با مشتریان طنین‌انداز می‌شود و نحوه اندازه‌گیری ROI ارائه می‌دهند. ابزارهای Attribution همچنین می توانند به بازاریابان کمک کنند تا فرصت های بهبود را شناسایی کرده و کمپین های خود را بهینه کنند. با استفاده از ابزارهای اسناد، بازاریابان می توانند تصمیمات آگاهانه ای در مورد محل سرمایه گذاری زمان و منابع خود برای حداکثر بازگشت سرمایه بگیرند.

دلیل دشوار بودن اجرای اتریبیوشن چیست؟

انتساب یک کار چالش برانگیز برای بازاریابان است زیرا به آنها نیاز دارد تا عملکرد کانال ها و کمپین های مختلف بازاریابی را ردیابی کنند. این کار دشواری است زیرا عوامل زیادی وجود دارد که می تواند بر سفر مشتری تأثیر بگذارد، مانند عوامل خارجی مانند فصلی بودن یا فعالیت های رقبا. علاوه بر این، نسبت دادن دقیق نتایج در کانال های مختلف دشوار است، زیرا هر کانال معیارها و نقاط داده خاص خود را دارد. در نهایت، اندازه گیری دقیق تأثیر فعالیت های بازاریابی آفلاین بر فروش آنلاین هم دشواری های خاص خود را دارد. همه این چالش ها، اسناد را به فرآیندی پیچیده تبدیل می کند که نیازمند برنامه ریزی و تحلیل دقیق است.

محبوب‌ترین ابزارهای آنالیتیکس و attribution در بازاریابی اپلیکیشن

با افزایش محبوبیت اپلیکیشن های موبایل، بازاریابان اکنون به دنبال راه های بهتری برای سنجش موفقیت خود هستند. ابزارهای تجزیه و تحلیل و اسناد به آنها کمک می کند تا درک عمیقی از رفتار کاربر داشته باشند و عملکرد کمپین های خود را پیگیری کنند. این ابزارها بازاریابان را قادر می سازند تا تعامل کاربر را تجزیه و تحلیل کنند، معیارهای کلیدی را دنبال کنند و استراتژی های بازاریابی خود را بهینه کنند. آنها همچنین بینش هایی را در مورد نحوه تعامل کاربران با برنامه هایشان ارائه می دهند که به آنها کمک می کند تا تصمیمات مبتنی بر داده را بگیرند. محبوب ترین ابزارهای تجزیه و تحلیل و اسناد در بازاریابی برنامه شامل Google Analytics، Firebase Analytics، Adjust، AppsFlyer، Kochava و Mixpanel هستند. این ابزارها اطلاعات دقیقی را در مورد منابع جذب کاربر، نرخ تبدیل و سطوح تعامل برنامه در اختیار بازاریابان قرار می دهند تا بتوانند فرصت های بهبود را شناسایی کنند.

سخن آخر

مطمئناتا قبل از مطالعه این محتوا نمیدانستید اتریبیوشن (Attribution) چیست و چه کمکی به دیجیتال مارکترها می‌کند؟ اما در حال حاضر اطلاعات دقیقی نسبت به آن پیدا کرده اید و حتی میدانید که اتریبیوشن چه تفاوتی با آنالیتیکس دارد. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در این محتوا تواسنته باشد شما را به صورت کامل با اتریبیوشن اشنا کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی