در دنیای امروزی داده‌های اطلاعاتی یا همان دیتا یکی از ارکان بسیار مهم در کسب و کارهای کوچک و بزرگ محسوب می‌شود. با گسترش فضای دیجیتال در جهان بازاریابی داده محور هم پا به عرصه‌ی سایر شاخه‌های بازاریابی نهاد و به امری ضروری در سیستم‌های شرکتی بدل شد. اما به راستی بازاریابی داده محور چیست که تا این حد به آن تاکید می‌شود؟ شاید زمان آن رسیده است که پیرامون این موضوع با هم صحبتی داشته باشیم. لطفا تا انتهای مقاله همراه ما باشید.

بازاریابی داده محور یا Data Driven Marketing

روش بازاریابی است که با استفاده از داده‌های به دست آمده از طریق ارتباط و تعامل با مشتریان بالقوه پیرامون انگیره‌ها و به طور کلی رفتار مشتری مدار، ارائه می‌گردد. بازاریابی داده محور قادر است که درکی جامع از عادات مشتریان در اختیار تیم فروش قرار دهد. تا با بررسی و برنامه ریزی هدفمند، نیاز مشتری را به خوبی درک کنند و پاسخگوی آنها باشند. بدین ترتیب است که یک مجموعه به فروش بالا و سود زیاد خواهد رسید.

چگونه از بازاریابی داده محور در فعالیت‌های بازاریابی خود استفاده

همان طور که در قسمتهای قبل هم اشاره شد، بازاریابی داده محور جزو شاخه‌هایی از بازاریابی است که امروزه همه‌ی مجموعه‌ها برای پیشرفت و مطرح شدن نیاز اساسی به آن دارند. حال قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم که چگونه از این نوع بازاریابی در فعالیت‌های خود استفاده‌ی بهینه و صحیح داشته باشیم.

 • هماهنگی تمام تیم

یادتان باشد که تمامی اعضای تیم باید با هم هماهنگ عمل کنند، بازاریابان باید از این موضوع مطمئن شوند که اطلاعات تمامی دپارتمان‌های مجموعه باید در زمان مشخص شده و درست جمع آوری گردد.

 • بررسی تغییر و تحولات صنعت

همراه بودن با آخرین ترندهای روز بازار در زمینه‌ی بازاریابی داده محتوا می‌تواند کمک شایانی برای شما داشته باشد. این موضوع را همیشه در خاطر داشته باشید که برای بقا باید تغییرو تحولات صنعت خود را به خوبی بشناسید و بر فعالیت رقبای خود تسلط کافی را داشته باشید.

کندو - بازاریابی داده محور

بازاریابی داده محور

چگونه در بازاریابی داده محور، موفق باشیم

داده‌های اطلاعاتی به خودی خودی قطعه‌ای از یک پازل هستند که اگر با مهارت کافی در کنار هم چیده شوند بسیار کارآمد و مفید خواهند بود. اجازه دهید اشاره‌ای کوتاه به برخی از استراتژی‌هایی داشته باشیم که به شما کمک می‌کنند تا در بازاریابی داده محور قوی عمل کنید.

 • داده‌های کاربر را به استراتژی‌هایی برای رشد تبدیل کنید

اجازه بدهید این استراتژی را با ذکر یک مثال برایتان توضیح دهیم. فرض کنید که اطلاعات و داده‌هایی بدست آورده‌اید که نشان می‌دهد، بخش بزرگی از مخاطبان شما در یک منطقه‌ی جغرافیایی خاص جمع شده‌اند. در نتیجه اگر به داده‌ها اعتماد کنید و تمام تمرکز و توجه خود را در آن قسمت بگذارید، در نتیجه در کار خود رشد خواهید شد.

 • داده‌های وب سایت خود را جدی بگیرید

وب سایت مجموعه شما پلی بسیار  عالی مابین شما و مشتری‌های شماست. پس داده‌های آن را جدی بگیرید. همیشه ترافیک سایت را کنترل کنید، اگر در بلاگ شما مقاله‌ای هست که ترافیک سایت را بالا برده است، بیشتر به آن موضوع بپردازید و برعکس اگر مقاله‌ای است که ترافیک را پایین آورده سریع آن را حذف کنید. پاپ آپ‌ها هم می‌توانند بهترین راه ارتباطی بین شما و مشتری‌های جدید باشد.

کندو - موفقیت در بازاریابی داده محور

موفقیت در بازاریابی داده محور

مزیت‌های بازاریابی داده محور

باید بگیم که بازاریابی داده محور مزیت‌های فوق العاده‌ای دارد که در این قسمت به مهمترین آنها می‌پردازیم:

 • کمک به تولید محصولات بهتر

هنگامی که مجموعه‌ای شناخت درستی نسب به مشتریان خود داشته باشد، در نتیجه تولیدات بهتری در محصولات خود خواهد داشت و همین موضوع سبب می‌شود که نرخ شکست در آن کسب و کار به حداقل برسد.

 • تجربه بهره‌مندی هم زمان از چندین کانال

بارگزاری هم زمان داده‌ها در چندین کانال تبلیغاتی مختلف می‌تواند معجره کند. البته به شرطی که جامعه‌ی هدف هر کدام از این شبکه‌های مجازی به خوبی و هدفمند انتخاب شده باشد. در واقع استفاده از چندین کانال مختلف به صورت هم زمان این امکان را فراهم می‌سازد تا مشتریان بیشتری را بشناسید و فروش بالاتری داشته باشند.

 • بازاریابی شخصی سازی شده

بازاریابی داده‌ها به صاحبان برند این امکان را می‌دهد که کمپین‌های بازاریابی خود ساخته‌ای تعریف کنند. تا با درک بالاتری از نیازها و سلایق مشتری نرخ نبدیل بالاتری را تحویل دهیم.

چه چالش‌هایی در بازاریابی داده محور ایجاد می‌شود

بازاریابی داده محور هم همانند دیگر بازاریابی‌ها چالش‌های فراوانی دارد. برای مثال:

 • انتخاب تیم درست

به دلیل آنکه جمع آوری و آنالیز داده‌ها بسیار حساس است، برای این کار باید تیم پشتیبانی خوبی را تشکیل داد. انتخاب نیروی حرفه‌ای متعهد که دوستدار کار گروهی باشد کمی سخت و دشوار است.

 • بانک اطلاعاتی دقیق و هدفمند

جمع آوری و دستیابی به بانک اطلاعاتی دقیق و هدفمند بسیار حساس و پیچیده است مخصوصا در حجم بالا.

 • متعهد بودن

برای پیدا سازی استراتژی‌های بازاریابی داده، داشتن تعهد و ابزار کافی دو عامل مهم محسوب می‌شوند. حتی اگر بهترین استراتژی‌ها را هم داشته باشید اما این دو اصل را رعایت نکنید، هیچ سودی برایتان نخواهد داشت.

کندو - چالش های بازاریابی داده محور

چالش های بازاریابی داده محور

سخن آخر

این روزها که بازاریابی و تمام شاخه‌های آن اهمیت زیادی در کسب و کارها دارند؛ بسیار به جاست که شما هم به عنوان یک مجموعه‌ی موفق استراتژی‌های بازاریابی مخصوص خود را داشته باشید تا با بهره‌مندی از آنها بتوانید فروش بالایی داشته باشید. یکی از این بازاریابی‌ها که بین تمامی مجموعه‌ها مشترک است، بازاریابی داده محور است که بسیار حائز اهمیت است.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی