قبل از توضیح بازاریابی کلمه کلیدی بیایید اول به پاسخ این سوال بپردازیم که برای چه تولید محتوا می‌کنیم و هدف از تولید محتوا چیست؟ در پاسخ به این سوال می‌توان گفت ما به تولید محتوا می‌پردازیم تا بتوانیم در موتور جست و جو و بین رقبا جایگاه قابل توجهی پیدا کنیم. اما حالا بیایید به پاسخ این سوال بپردازیم که آیا صرفاً تولید محتوا ما را به این هدف می‌رساند؟ مسلماً جواب منفی است! خلق محتوای عالی و دقیق فقط بخشی از مسیر است. اگر کلمات مناسب را انتخاب نکنید و در جای مناسب قرار ندهید، هیچ‌کدام از این زحمات‌تان به ثمر نخواهد نشست! یکی از عواملی که باعث می‌شود بتوانیم به هدفمان از تولید محتوا برسیم، استفاده از کلمات کلیدی مناسب است! اما کلمه کلیدی چست؟ چرا مهم است؟ روش انتخاب کلمات کلیدی چیست؟ با ما همراه باشید تا به جواب درست تمام این سوالات برسید!

کلمه کلیدی چیست

قبل از شروع بازاریابی محتوایی اول بلید بدانیم که کلمه کلیدی چیست؟ اگر بخواهیم به صورت تخصصی و با توجه به سئو پاسخ دهیم، کلمه کلیدی همان چیزی است که کاربر آن را در موتور جستجو تایپ و دنبال می‌کند. در واقع، کلمه کلیدی، کلمه‌ای عجیب و غریب و سختی نیست، یک یا چند واژه است که مضمون و هدف محتوای شما را تعیین می‌کند. در بهینه‌سازی موتور جستجو، کلمه کلیدی همان کلمه یا عبارتی است که کاربران در موتور جستجو وارد می‌کنند تا اطلاعات مورد نیازشان را پیدا کنند.

اگر می‌خواهید کلمات کلیدی صفحه‌تان مرتبط با چیزی باشد که کاربران‌تان در جستجویش هستندو رتبه‌ی سایتتان را بالا ببرید ضروری است از کلمات کلیدی مناسب و در جای درست استفاده کنید. پس همانطور که متوجه شدید مضمون اصلی صفحه را مشخص می‌کند و همچنین موتور جست‌و جو از آن برای تعیین رتبه‌ی صفحه استفاده می‌کند.

اهمیت کلمه کلیدی 

و حال بیایید به سراغ پاسخ این سوال برویم که اهمیت کلمات کلیدی در سئو چیست؟ همانطور که گفتیم کلمه کلیدی باعث می‌شود کاربر با جست‌و جوی آن کلمه به محتوای مورد نظر دست پیدا کند.

در واقع بدون تعیین کلمات کلیدی، جستجوها بی‌حاصل خواهند ماند و محتوای نوشته شده دیده نمی‌شود. همانطور که می‌دانید گوگل صفحات را رتبه بندی می‌کند، رتبه بندی گوگل بر اساس محتوای تولید شده انجام می‌شود. در واقع موتورهای جست‌و جو از کلمات به کار رفته در متن به مضمون محتوا دسترسی پیدا می‌کنند. با توجه به این موضوع استفاده از کلمات کلیدی مناسب و تکرار آن به صورت درست و به جا می‌تواند در درک درست گوگل از صفحه‌ی شما کمک کند.

اگر خودتان تولید کننده محتوا هستید مطمئنا می دانید که اهمیت کلمه کلیدی در سئو سایت بسیار بالاست، اما اهمیت کلمه کلیدی فقط در مبحث سئو خاتمه نمی‌یابد. کلمه کلیدی می‌تواند به بازاریابی شما نیز کمک بزرگی کند. اگر قصد دارید بودجه‌ای را به تبلیغات اختصاص دهید، می‌توانید در تبلیغات کلیکی یا پرداخت برای هر کلیک (PPC) روی واژگان کلیدی خاص متمرکز شوید. اگر می‌خواهید برای وب‌سایت‌تان، استراتژی بازاریابی مشخص کنید، باید به دنبال واژگان کلیدی مشخصی باشید.

چگونه از کلمات کلیدی استفاده کنیم

انتخاب کلمات کلیدی برای سایت و استفاده از آن‍‌ها قوانین خاص خود را دارد. شما نمی توانید کلمه کلیدی انتخابی خود را در هر قسمت از متن بگنجانید. تولید محتوا باید اصولی و منطقی باشد، نه فقط برای دریافت رتبه‌ی بالا در موتورهای جست و جو.

چند قانون اولیه برای انتخاب بهترین کلمات کلیدی و نحوه استفاده از آن‌ها وجود دارد. می‌توانید کارتان را با همین چند قانون کلی آغاز کنید. به عنوان مثال، در هر صفحه از وب‌سایت‌تان، یک واژه کلیدی منحصر به فرد بگنجانید. با یادگیری اصول مربوط به کاربرد کلمات کلیدی، می‌توانید از همه مزایای واژگان کلیدی، به بهترین شکل، استفاده کنید.

می‌توانید کلمات کلیدی را در در قسمت‌های مختلف، مانند URL، تگ H1، توضیحات متا و تگ alt تصویر، بگنجانید. همه این‌ها موتورهای جستجو را به سمت مضمون اصلی محتوای شما هدایت می‌کند و در نهایت، مطلب‌تان به دست مخاطب مورد نظرتان می‌رسد. این یعنی استفاده از کلمات کلیدی برای جذب مشتری!

کندو - استفاده از کلمات کلیدی در پیامک‌های تبلیغاتی

چگونه کلمات کلیدی را پیدا کنیم

تا اینجا با کلمه کلیدی و اهمیت آن آشنایی کامل پیدا کردید. جالا باید به سراغ پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب برویم. قبل از شروع برای پیدا کردن کلمات کلیدی باید از خود بپرسید چه چیزی کسب‌وکار شما را منحصربه‌فرد می‌کند؟ باید بدانید دقیقاً چه خدمات و محصولاتی ارائه می‌دهید که قرار است بر اساس آن‌ها رتبه‌بندی شوید. اگر شما دقیقا همان محتوایی را تولید کنید که دیگران نیز تولید کرده‌اند، چرا باید سایت شما در کنار دیگر نتایج جستجو آورده شود؟ این نکته ساده است اما اغلب نادیده گرفته می‌شود.

زمانی که مشخص گردید چه خدماتی قرار است ارائه دهید، باید تمرکز خود را به مخاطبانتان معطوف کنید. باید بررسی کنید که مخاطبان بالقوه سایت از چه کلماتی برای جستجو استفاده می‌کنند تا به اطلاعات مدنظرشان دست پیدا کنند. شما از این طریق می‌توانید نیاز کاربران خود را شناسایی کنید.

هدف اصلی پیدا کردن کلمات کلیدی نیست، شما باید متوجه شوید کاربری که به جستجو می‌پردازد چه نیازی دارد و انتظارش از سایت شما چه چیزی است؟ محتوای شما باید پاسخی برای نیاز کاربر باشد.

درنهایت، بدون در نظر گرفتن رقبا، شما نمی‌توانید یک استراتژی مناسب کلمات کلیدی مناسب برای کسب‌وکارتان طراحی کنید. خیلی از اوقات، وب‌سایت‌ها برای عباراتی بهینه‌سازی می‌شوند که شانسی برای رتبه‌بندی بر اساس آن ندارند.

کندو - ابزارهایی برای سنجش ارزش کلمات کلیدی

ابزارهایی برای سنجش ارزش کلمات کلیدی

ابزارهایی برای سنجش ارزش کلمات کلیدی

پس از این که کلمات کلیدی را پیدا کردید باید آن را به صورت دقیق مورد بررسی قرار دهید. امروزه ابزارهایی وجود دارند که به شما کمک می‌کنند خیلی راحت و ساده به بررسی تخصصی کلمات کلیدی خود بپردازید.

Google Search

اولین روش، استفاده از خود گوگل است! استفاده از این روش بسیار راحت است و کافی است کلمه کلیدی خود را در قسمت سرچ گوگل تایپ کنید و در حین تایپ کردن به پیشنهاد‌هایی که گوگل ارائه می‌دهد توجه کنید. این پیشنهادات عباراتی هستند که بیشتر مورد تایید گوگل هستند.

Google Keyword Planner

ابزار AdWords Keyword Planner، یکی از اولیه‌ترین ابزارها برای پیدا کردن کلمه کلیدی می‌باشد. برای استفاده از این ابزار باید اکانت google ads داشته باشید. به کمک آن می‌توانید میزان سختی هر کلمه و میزان سرچ آن را ببینید. اگر به‌صورت کامل کار با این ابزار را یاد بگیرید و از فیلترها استفاده کنید می‌توانید مناسب‌ترین کلمات کلیدی در حوزه‌ی کسب‌وکارتان را شناسایی کنید.

Google Trends

یکی دیگر از ابزارهای کاربردی، گوگل ترند می‌باشد. آشنایی با ترندهای فصلی می‌تواند کمک بزرگی به استراتژی تولید محتوا بکند. به‌عنوان‌ مثال در اواخر پاییز محتوا در مورد شب یلدا بیشتر مورد جست‌وجو قرار می‌گیرد.

Alexa Pro

ابزار  Alexa Pro به شما کمک می‌کند تا بتوانید علاوه بر کلمه کلیدی میزان رقابت و محبوبیت آن کلمه را نیز پیدا کنید.

Kwfinder

Kwfinder یکی دیگر از ابزارهای بسیار قدرتمند برای پیدا کردن کلمات کلیدی است. این ابزار حجم سرچ، ترند بودن کلمه کلیدی، میزان سختی آن، کلمات کلیدی مرتبط و مواردی ازاین‌دست را برای شما ارائه می‌دهد.

سخن آخر

همانطور که در متن اشاره کردیمیافتن کلمه کلیدی مناسب از مهم‌ترین مراحل سئو به شمار می‌آید. برای این که بتوانید در گوگل جایگاه خوبی داشته باشید و مخاطبان هدف را به سمت سایت خود جذب کرده و فروش بالایی از طریق سایتتان داشته باشید نباید از کلمه کلیدی غافل شوید. امروزه با وجود ابزارهای مختلف می‌توانید به بهترین گزینه‌ها برسید و به کسب‌و کار خود رونق ببخشید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی