یک کسب‌وکار با گروه‌های مختلفی از مشتریان در تعامل است؛ مشتریان هر مجموعه را می‌توان به دسته بندی‌های مختلف و بر اساس معیارهای متفاوتی مانند محل سکونت، سن، علاقه مندی‌ها و … تقسیم کرد. یکی از مهمترین معیارهای دسته بندی‌ها، میزان ارتباط مشتری با مجموعه است؛ بر این اساس مشتریان به دسته‌هایی مانند «مشتریان بالقوه»، «مشتریان جدید» و «مشتریان وفادار» قابل تقسیم هستند. در این مطلب به معرفی دو دسته «مشتریان بالقوه» و «مشتریان وفادار» می‌پردازیم؛ و روش‌هایی برای تحت تاثیر قراردادن این گروه‌های مخاطب معرفی می‌کنیم.

چگونه برای مشتریان بالقوه، تجربه خرید خلق کنیم؟

یک دسته از مشتریان شما، کسانی هستند که در حقیقت هنوز مشتری شما نیستند. شاید این جمله در ظاهر متناقض برسد اما منظور مخاطبانی هستند که باید تلاش کنید با مجموعه اقدامات موثری آن‌ها را به مشتریان خود تبدیل کنید. تمام تلاش‌های شما باید در این جهت باشد که مشتری شما اولین تجربه خرید خود را به دست آورد. در این صورت او برای خریدهای بعدی، رغبت بیشتری خواهند داشت. اما چگونه می‌توانیم این مخاطبان را دعوت به خرید کنیم؟

مزیت رقابتی مجموعه شما چیست؟

بهترین روش برای ترغیب مخاطب برای انجام تجربه خرید از مجموعه اقتصادی شما، تمرکز بر مزیت رقابتی مجموعه شماست. به طور مثال اگر شما محصولی دارید که فروشگاه‌های حضوری یا اینترنتی دیگر آن محصول را با قیمت ارزان تری ارائه می‌کنند، تمرکز کردن روی آن محصول نمی‌تواند نتایج درخشانی برای شما رقم بزند. اما در عوض بهتر است روی محصولات یا خدماتی از مجموعه خود معطوف شوید که بیانگر مزیت رقابتی کسب‌وکار شماست. به عنوان نمونه اگر محصولی دارید که فقط در فروشگاه اینترنتی شما عرضه می‌شود، بهتر است روی تبلیغ و معرفی این محصول مانور دهید. از همین رو پیشنهاد می‌شود که این محصولات را از طریق ارسال پیام کوتاه به مخاطبان تازه مجموعه خود معرفی کنید و آن‌ها را دعوت به خرید از مجموعه کنید.

انتشار تجربه‌های مشتریان

هیچ چیز نمی‌تواند به اندازه بیان تجربه‌های مشتریان شما در خریدهای قبلی، تاثیرگذار باشد. به به عبارتی وقتی مخاطب شما پیام‌ها، یا ویدئوهایی از مشتریان مجموعه شما می‌بیند که در آن از تجربه خرید خود اعلام رضایت کرده اند، علاوه بر اینکه به شما و کسب‌وکارتان اعتماد می‌کند برای خرید محصولات یا خدمات شما متقاعد می‌شود. به همین خاطر حتما بخش ویژه‌ای را برای انتشار نظرات مشتریان در وبسایت یا شبکه اجتماعی خود در نظر بگیرید. همچنین می‌توانید لینک این بخش‌ها را به خاطر تاثیرگذاری زیادی که دارند، از طریق پیامک برای مخاطبان خود ارسال کنید؛ و از آن‌ها دعوت کنید تا با کلیک روی آن لینک در جریان نظرات مشتریان قبلی درباره مجموعه شما قرار بگیرند.

معرفی راه‌های تماس با پشتیبانی در پیامک

کندو - ارسال راه های تماس با پشتیبانی در پیامک

ارسال راه های تماس با پشتیبانی در پیامک

پیش از این که یک مخاطب تجربه خرید از مجموعه شما داشته باشد، نسبت به کیفیت خدمات مجموعه شما، اعتبار مجموعه، و کیفیت محصولات شما ابهام و سوالات گوناگونی دارد. به همین خاطر باید تلاش کنید تا راه‌های ارتباطی با بخش پشتیبانی تلفنی یا کارشناسان خود را به مخاطب معرفی کنید. یکی از بهترین ابزارها برای انجام این کار، ارسال پیامک برای مخاطب و ارسال شماره‌های تماس با پشتیبانی در این پیامک است. همچنین اگر در پنل پیامکی خود از خط اختصاصی استفاده کنید، مخاطبان می‌توانند علاوه بر دریافت پیامک، برای شما پیامک ارسال کنند؛ با این قابلیت شما می‌توانید از مخاطب بخواهید یک عدد یا کلمه خاص برای شما پیامک کند تا بتوانید با آن‌ها تماس برقرار کنید. این تماس علاوه بر رفع ابهامات و سوالات مخاطب، می‌تواند اطمینان و اعتماد مخاطب به مجموعه شما را جلب کند.

معیار مهم برای مشتریان وفادار کدام است؟

مشتریان وفادار کسانی هستند که به صورت پیوسته از شما خدمات یا محصول دریافت می‌کنند. آن‌ها مدت زیادی است که با شما در ارتباط هستند و اعتماد و اطمینان کامل به کسب‌وکار شما دارند. آن‌ها از تعامل با شما لذت می‌برند؛ این دسته از مشتریان در خرید از مجموعه شما صرفا به دنبال صرفه اقتصادی نیستند؛ بلکه عوامل مهمتری همچون احساس احترام و صمیمیت، برای آن‌ها اهمیت دارد. به عبارتی در تعامل با این مشتریان باید به جای تمرکز بر ارائه پیشنهادهای اقتصادی، به دنبال ایجاد حس احترام در آن‌ها باشیم؛ یعنی این پیام از جانب شما به آن‌ها منتقل شود که : «شما برای ما مهم هستید!» اما چگونه؟

این پیامک تبریک، مخصوص مشتریان وفادار است

اگر بتوانید در مناسبت‌های مختلف مانند شروع سال جدید، یا سالروز تولد مشتریان برای آن‌ها پیامک تبریک ارسال کنید، بازخورد خوبی از سمت آن‌ها دریافت خواهید کرد؛ اما تعداد گسترده مشتریان یک مجموعه، امکان ارسال پیامک تبریک برای همگی آنان را غیر ممکن می‌کند؛ به همین خاطر اگر قرار باشد تنها یک دسته از مشتریان را برای ارسال پیامک تبریک انتخاب کنید، این دسته، قطعا مشتریان وفادار و قدیمی‌شما خواهند بود. زیرا همانطور که اشاره شد این دسته از مخاطبان بیش از آنکه به دنبال صرفه اقتصادی باشند، به دنبال دریافت حس احترام از مجموعه شما هستند. بنابراین ارسال پیام کوتاه در مناسبت‌های مختلف، خصوصا سالروز تولد و سالروز عضویت وی در کسب‌وکار شما یا اولین خرید، برای این مشتریان از اولویت بالایی برخوردار است.

 

اهمیت نظرسنجی از مشتریان وفادار

کندو - نظرسنجی پیامکی از مشتریان

نظرسنجی پیامکی از مشتریان

مشتریان قدیمی‌بهترین گروه مخاطب برای نظرسنجی هستند؛ این دسته از مشتریان شما، بیشترین شناخت را از کسب‌وکار شما دارند و آگاهی دقیقی از ضعف‌ها و کاستی‌های مجموعه شما دارند. به همین خاطر نظرسنجی‌های تخصصی و دقیق خود را با تمرکز بر این دسته از مخاطبان انجام دهید. این رفتار شما همچنین سبب ایجاد حس احترام در میان این مشتریان می‌شود. در این میان روش‌های مختلف نظرسنجی از جمله نظرسنجی حضوری، تلفنی یا مکتوب، نظرسنجی اینترنتی آسان تر و ارزان تر است و می‌توانید آن را به صورت گسترده انتشار دهید؛ یکی از بهترین روش‌ها برای انتشار گسترده نظرسنجی، ارسال لینک آن در پیامک برای مشتریان وفادارتان است. با این کار مشتریان قدیمی‌شما که شناسه پیامکی مجموعه تان را می‌شناسند، به احتمال زیاد روی لینک نظرسنجی کلیک می‌کنند و وارد نظرسنجی می‌شوند. بعد از تکمیل نظرسنجی توسط مشتری، می‌توانید پیامکی به منظور تقدیر و تشکر برای وی ارسال کنید. این رفتار شما موجب می‌شود تا مشتری برای شرکت در نظرسنجی‌های بعدی تمایل بیشتری داشته باشد.

یک تخفیف واقعا واقعی برای مشتری قدیمی

شما به عنوان یک کسب‌وکار قطعا در بازه‌های زمانی مختلف در سال، کمپین‌های تخفیفی مختلفی را برای محصولات خاصی اجرا می‌کنید. اما پیشنهاد می‌شود که در برخی اوقات شرایط تخفیفی ویژه تری را برای مشتریان وفادار یا ویژه خود در نظر بگیرید؛ اگر پیشنهادهای تخفیفی روی محصولات محبوب و موردعلاقه آن مشتری اعمال شود، بازخورد بهتری دریافت خواهید کرد؛ به طوری که مخاطب دست رد به این پیشنهاد تخفیفی نمی‌زند. البته همانطور که اشاره شد برای این دسته از مشتریان، صرفه اقتصادی در خرید از اولویت پایین تری برخوردار است. اما این پیشنهاد شگفت انگیز تخفیفی، به معنای قدردانی از همراهی آنان با مجموعه شماست و قطعا زمینه ساز خریدهای بیشتر این مشتریان از کسب‌وکار شما خواهد شد.

 

یک کسب‌وکار موفق باید در گام اول، گروه‌های مختلف مشتریان خود را به خوبی شناسایی کند و در گام دوم برای تعامل با هر گروه مشتری، به صورت دقیق برنامه ریزی کند. در این صورت می‌تواند ارتباط و تعامل مشتریان مختلف با مجموعه را عمق ببخشد. شما مهمترین عامل برای حفظ و توسعه ارتباط یک مشتری با یک کسب‌وکار را کدام می‌دانید؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی