همانطور که میدانید تمام افراد در تلاش هستند تا کسب و کار خود را رشد دهند تا فروش محصولاتشان افزایش پیدا کند. توجه داشته باشید یکی از مواردی که میتواند باعث افزایش فروش محصولات شود لید نرچرینگ است. لید نرچرینگ یکی از مهمترین مراحل مارکتینگ محسوب می شود. شایان ذکر است بدانید بسیاری از کسب و کار ها در مرحله لید جنریشن، سرنخ های خوبی جمع آوری می کنند اما نمی توانند آن سرنخ ها را به فروش تبدیل نمایند به همین دلیل ما تصمیم داریم در این محتوا اطلاعات کاملی نسبت به لید نرچرینگ در اختیار شما قرار دهیم و دلیل اهمیت لید نرچرینگ را هم توضیح خواهیم داد. از سوی دیگر شما نسبت به ۷ ترفند شگفت‌انگیز و موثر در لید نرچرینگ آگاه خواهیم کرد. حال اگر تصمیم دارید به این اطلاعات دست پیدا کنید تا پایان محتوا لید نرچرینگ چیست؟  با ما در مجله کندو همراه باشید.

لید نرچرینگ چیست

در گام اول بهتر است شما را با مفهوم و کارایی لید نرچرینگ آشنا کنیم تا شما ادامه مقاله را با درک بهتری مطالعه نمایید. این نکته را در نظر داشته باشید لید نرچرینگ به فرایندی گفته می شود که در مسیر قیف فروش باعث ایجاد ارتباط با مشتری می گردد، لازم به ذکر است بدانید لید نرچرینگ باعث افزایش آگاهی مخاطب در مورد برند شما می شود در نتیجه به وجود آمدن این آگاهی موجب می گردد تا مشتری بالقوه در قیف فروش حفظ شود. در ادامه بهتر است ذکر کنیم یک کاربرد بسیار مهم لید نرچرینگ افزایش فروش محصولات شما است.

در واقع لید نرچرینگ باعث می شود تا زمانی که یک مشتری در تصمیم میگیرد یک محصول را خریداری کند در هنگام انتخاب محصول به سراغ برند شما بیاید و با استفاده از محصولات برند شما نیاز خود را برطرف کنند. امیدواریم متوجه شده باشید لید نرچرینگ چیست و چه تاثیری بر روی فروش محصولات شما خواهد داشت.

کندو - لید نرچرینگ

لید نرچرینگ

چرا لید نرچرینگ مهم است

در این بخش از مقاله لید نرچرینگ چیست؟ تصمیم داریم اهمیت آن را برای شما مشخص کنیم. بهتر است بدانید یکی از دلایل مهم برای ادامه فعالیت‌های یک برند لید نرچرینگ می باشد. شایان ذکر است بدانید بسیاری از افرادی که با شما ارتباط دارند محصولات شما را خریداری نمی کنند زیرا شما آنها را به خرید ترغیب نمی کنید. شاید بهتر باشد با ذکر یک مثال ساده این موضوع را برای شما شفاف سازی کنیم. یک فرد در گام اول که با فروشگاه شما آشنا می شود محصول شما را خریداری نمی کند. شاید این مسئله خسته کننده به نظر برسد اما برای اینکه بتوانید یک محصول را به یک کاربر بفروشید آن کاربر باید تبلیغ شما را چندین بار دیده باشد. پیشنهاد می کنیم بعد از جمع آوری لید از مخاطب با وی در ارتباط باشید.

در ادامه بهتر است ذکر کنیم استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ بسیار کاربردی است زیرا با این نوع از تبلیغات شما میتوانید در زمان مناسب به کاربر یادآوری کنید که چه محصولی می تواند برای او مناسب باشد و نیاز او را برطرف کند. در بسیاری از مواقع  کاربر وارد وب سایت شما می شود اما در هنگام خرید محصول به دلیل بروز برخی از موارد همچون فراموش کردن اطلاعات کارت یا نداشتن آمادگی ذهنی برای خرید، عملیات خرید محصول را به زمان دیگر موکول می کند. نکته مهم این است که احتمال دارد خرید این محصول را فراموش کند یا از خرید آن به طور کل منصرف شود. توجه کنید با استفاده از کمپین پرورش لید می‌توانید با مخاطب خود در ارتباط باشید و زمانی که وی مجدداً تصمیم گرفت محصول را خریداری کند قبل از سایر رقبا در دسترس قرار بگیرید و او را ترغیب به خرید کنید.

دلیل استفاده  اکثر کسب و کارها از لید نرچرینگ

لید نرچرینگ توسط برند های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد و نکته جالب این است که نید نرچرینگ تاثیر زیرادی حتی بر روی فروش برند های بزرگ میگذارد. اگر بخواهیم به دلایل اصلی استفاده اکثر برندها از لید نرچرینگ اشاره کنیم باید بگوییم لید نرچرینگ یکی از به صرفه ترین مسیر ها برای افزایش فروش است و به هیچ وجه نمتوان قدرت آن را نادیده گرفت. این نکته را در نظر داشته باشید یک کسب و کار با کمترین میزان هزینه می تواند مخاطبان خود را جذب کند و آنها را برای انجام خرید محصولات تشویق نمایید. در نتیجه افزایش فروش با کمترین هزینه میتوانید یکی از دلایل مهمی باشد که اکثر کسب و کارهای آنلاین از لید نرچرینگ استفاده کنند.

کمپین‌های پرورش لید نرچرینگ چگونه مخاطب را جذب می کنند

شاید این سوال برای شما مطرح شده باشد که کمپین‌های پرورش لید چگونه مخاطب را جذب می کنند؟ در پاسخ به این سوال باید ذکر کنیم در کمپین های پرورش لید مجموعه ای از پیام های تبلیغاتی در یک بازه زمانی مشخص برای مشتریان بالقوه ارسال می گردد. شایان ذکر است بدانید ارسال این پیام ها می تواند به صورت کاملا اتوماتیک باشد یا اینکه از سرویس های نیمه اتوماتیک استفاده کنید. البته باید به این نکته هم اشاره کنیم که در برخی از مواقع افراد این فرآیند را به صورت دستی انجام می دهند. زمانی که شما پیام های تبلیغاتی را برای کاربران ارسال می کنید، آنها تشویق می شوند تا محصول مورد نظر خود را خریداری کنند در نتیجه شما به سادگی با کمترین هزینه موفق شده اید مخاطبین خود را جذب کنید.

برنامه‌ریزی کمپین‌ لید نرچرینگ از طریق چه کانال‌های صورت می پذیرد

مطمئنا باید اطلاعاتی را نسبت به کانال هایی که می توان از طریق آن ها برنامه ریزی کمپین لید نرچرینگ را انجام داد در اختیار داشته باشید. لازم به ذکر است بدانید کانالهایی همچون (کمپین ایمیل مارکتینگ، ارسال ایمیلی شخصی‌سازی‌ شده، ارسال خبرنامه، تماس تلفنی، بازاریابی شبکه‌های اجتماعی، انتشار پست‌های بلاگ و بازاریابی محتوایی و استفاده از تبلیغات ریتارگتینگ با تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی) وجود دارند و شما میتوانید از آنها برای جذب مخاطب استفاده کنید.

کندو - برنامه‌ریزی کمپین‌ لید نرچرینگ

برنامه‌ریزی کمپین‌ لید نرچرینگ

۷ ترفند شگفت‌انگیز و موثر در لید نرچرینگ

در این بخش از محتوا لید نرچرینگ چیست؟ تصمیم داریم 7 ترفند را معرفی و بررسی کنیم تا شما بتوانید با استفاده از آن ها یک برنامۀ جامع برای lead nurturing داشته باشید. اگر دوست دارید از این 7 ترفند طلایی مطلع شوید بهتر است به لیست زیر مراجعه کنید، این نکته مهم را هم در نظر داشته باشید در ادامه هر کدام از این ترفندها را به صورت مجزا مورد بررسی قرار خواهیم داد. در نتیجه اگر تصمیم دارید فروش محصولات خود را از طریق لید نرچرینگ افزایش دهید پیشنهاد می کنیم ادامه مقاله را از دست ندهید.

  1. مشتری هدف خود را به خوبی بشناسید
  2. مسیر خریدی را که مشتری هدف طی می‌کند برای خود ترسیم کنید
  3. دیتابیس مشتری طراحی کنید
  4. به لیدهای خود امتیاز دهید
  5. برای هر مرحله از سفر خرید مشتری هدف، محتوای مناسب تولید کنید
  6. کمپین‌های اتوماتیک پرورش لید راه‌اندازی کنید
  7. با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، با کاربر تعامل داشته باشید

مشتری هدف خود را به خوبی بشناسید

اولین مسئله که باید در دستور کار خود قرار دهید شناسایی تمام ابعاد شخصیتی مشتری هدف است. برای این کار باید یک پرسونای مخاطب بسازید، در واقع پرسونای مخاطب به شما کمک می‌کند تا با ترسیم تمام ابعاد شخصیتی مشتری خود فعالیت هایتان را مطابق با نیازهای او برنامه ریزی کنید و با ارائه خدمات منحصر به فرد نیازهای او را به صورت کامل پوشش دهید.

مسیر خریدی را که مشتری هدف طی می‌کند برای خود ترسیم کنید

برای اینکه بتواند یک لید نرچرینگ موفق باشید باید در کنار شناخت ابعاد مختلف شخصیت مشتری، اطلاعات کاملی نسبت به مسیر همکاری او با برند خود در اختیار داشته باشید. در واقع بهتر است این گونه بیان کنیم شما به یک نقشه مسیر مشتری نیاز دارید و در اختیار داشتن یک نقشه مسیر مشتری جزو مراحل مهم در لید نرچرینگ محسوب می‌شود. شاید برای شما سوال پیش بیاید چرا داشتن یک نقشه مسیر مشتری از اهمیت زیادی برخوردار است؟ در اختیار داشتن نقشه مسیر مشتری به شما کمک می کند تا به طور کامل خریدار بالقوه را بشناسید و از این موضوع آگاه شوید که در هر مرحله از خرید یک مشتری به چه مواردی فکر میکند و چه سوال‌هایی برای وی مطرح می شود. در نتیجه زمانی که نسبت به این موارد آگاه شدید به راحتی می توانیم دقیق ترین پیام های مارکتینگی را برای وی ارسال کنید.

دیتابیس مشتری طراحی کنید

همانطور که می دانید اگر مشتریان خود را نشناسید و ندانید که مشتریان شما چه افرادی هستند مطمئنا نمی توانید پرورش لید را انجام دهید. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم قبل از انجام هر کاری یک ابزار CRM داشته باشید تا بتوانید اطلاعات تماس را از مخاطبان خود دریافت کنید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم داشتن این ابزار به شما کمک می کند تا اطلاعات مختلفی نظیر (مخاطب چگونه به لیست برند شما اضافه شده است، مخاطب از کدام صفحات شما بیشتر بازدید کرده است، چه ارتباطاتی از جانب شما با او صورت گرفته است، با کدام محتواها تعامل برقرار کرده‌اند و حتی چند وقت یک‌بار با شما تعامل دارند) را در اختیار شما قرار می دهد.

به لیدهای خود امتیاز دهید

یکی از بهترین روش های افزایش فروش اختصاص دادن امتیاز به لیدها است. این نکته را در نظر داشته باشید باید لیدها را بر اساس فاکتورهای مختلف همچون (آمار و ارقام، بودجه، مرحله خرید، علاقه و فعالیت) دسته بندی کنید و برای هر کدام از آن ها امتیاز در نظر بگیرید. برای مثال می توانید برای مخاطبینی که ایمیل شما را باز می کنند 10 امتیاز در نظر گرفته شود در نقطه مقابل اگر ایمیل شما توسط کاربری باز نشده 5 امتیاز از وی کم شود.

برای هر مرحله از سفر خرید مشتری هدف، محتوای مناسب تولید کنید

حال که مخاطب خود را به خوبی می شناسید باید یک استراتژی منحصر به فرد برای کمپین پرورش لید بنویسید. برای مثال بهتر است هر دسته از مخاطبین که در مرحله تصمیم گیری برای انجام خرید هستند محتوا با کیفیت و خوب تولید کنید.

کندو - کمپین‌های پرورش لید نرچرینگ

کمپین‌های پرورش لید نرچرینگ

کمپین‌های اتوماتیک پرورش لید راه‌اندازی کنید

اگر کمپین های اتوماتیک پرورش لید را راه اندازی کنید به راحتی می توانید با استفاده از بازاریابی اتوماتیک یک اقدام را به کمک پیام هدف گذاری شده به وی پیشنهاد کنید. این نکته را در نظر داشته باشید با ارسال پیام های هدف گذاری شده در زمان مناسب برای مخاطب، به راحتی می‌توانید بازاریابی اتوماتیک را انجام دهید و مخاطب را برای اقدامی‌خاص تشویق کنید. این نکته را در نظر داشته باشید در صورت استفاده از بازاریابی اتوماتیک نیاز نیست لیدهای خود را به طور دستی پیگیری کنید. در واقع با استفاده از سیستم اتوماسیون مارکتینگ و تنظیماتی که شما انجام می دهید به راحتی می توانید بر اساس فعالیت کاربر محتوا های جدید را به وی پیشنهاد کنید. این محتوا می تواند ایمیل، عکس، محتوای متنی و یا حتی فرم ثبت نام باشد.

با استفاده از شبکه‌های اجتماعی، با کاربر تعامل داشته باشید

بسیاری از افراد برای ایجاد تعامل با کاربران خود تنها از ایمیل استفاده می کنند. توجه داشته باشید برای ایجاد ارتباط با کاربران باید از راه های مختلف وارد شوید. زیرا شاید یک کاربر علاقه ای به استفاده مداوم از ایمیل نداشته باشد، در نتیجه پیشنهاد می کنیم ذهن خود را بر روی یک مسیر قفل نکنید و راه های دیگر همچون استفاده از انواع شبکه اجتماعی را هم امتحان نمایید.

سخن آخر

مطمئناً تا قبل از مطالعه  مقاله لید نرچرینگ چیست؟ اطلاعات کاملی نسبت به این نوع پرورش لید در اختیار نداشته اید و نمی دانستید دلیل استفاده اکثر کسب و کارها از لید نرچرینگ چیست؟ اما حال می دانید که با استفاده از کمپین های پرورش لید چگونه میتوانید مخاطب را جذب کنید. از سوی دیگر اطلاعات کاملی نسبت به برنامه ریزی کمپین لید نرچرینگ در اختیار دارید. این نکته را هم در نظر داشته باشید ما در این مقاله ۷ ترفند شگفت انگیز و موثر در لید نرچرینگ را به شما ارائه کردیم و هر کدام را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دادیم، در نهایت امیدواریم محتویات موجود در مقاله لید نرچرینگ چیست بتواند به شما کمک کند تا درصد فروش محصولات خود را به صورت چشمگیر افزایش دهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی