مطمئنا تمام افرادی که دارای کسب و کار هستند برای رشد و توسعه آن تمام تلاش خود را می کنند. این نکته را در نظر داشته باشید داشتن یک برنامه درست و دقیق میتواند شما را به تمام اهدافتان برساند. شرکت های بزرگ که در سراسر جهان فعالیت می کنند با ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته توا

نسته اند معروف شوند. اگر قصد دارید کسب و کار خود را در یک مسیر درست قرار دهید مطمئنا باید از برنامه بازاریابی سالانه استفاده کنید. برنامه بازاریابی سالم باعث می‌شود تا اهداف تجاری شرکت به واقعیت مبدل گردد. شایان ذکر است بدانید بدون برنامه بازاریابی برجسته نمی توانید کسب و کار خود را رشد دهید به همین دلیل ما قصد داریم در این مقاله 5 مرحله برای ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته را مورد بررسی قرار دهیم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم تا پایان این مقاله با ما در مجله کندو همراه باشید.

برنامه بازاریابی 

در گام اول بهتر است شما را با برنامه بازاریابی آشنا کنیم. این روز های بسیاری از افراد نمی دانند برنامه بازاریابی چیست و از تاثیر آن بر روی موفقیت کسب و کار خود مطلع نیستند. توجه داشته باشید برنامه بازاریابی به نوعی سند عملیاتی گفته می‌شود که استراتژی تبلیغاتی در آن ترسیم شده است و یک شرکت یا سازمان برای دستیابی به بازار هدف خود این استراتژی تبلیغاتی را اجرا می نماید. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که برنامه بازاریابی انواع مختلفی دارد و طراحی برنامه بازاریابی به حوزه ای که در آن فعال هستید وابسته است.

کندو - برنامه بازاریابی

برنامه بازاریابی

نحوه ایجاد یک برنامه بازاریابی

اگر قصد دارید یک برنامه بازاریابی منحصر به فرد را طراحی کنید بهتر است بدانید برای این کار باید 5 مرحله را انجام دهید. لازم به ذکر است بدانید مراحل ایجاد یک برنامه بازاریابی را در قسمت زیر ذکر کرده ایم و به هر یک از آن ها یک پاراگراف اختصاص داده ایم. در نتیجه پیشنهاد می کنیم هر کدام از مراحل را با دقت بالا مطالعه کنید و سپس آن را اجرا نمایید تا بتوانید اهداف شرکت خود را به واقعیت تبدیل نمایید.

  1. بررسی وضعیت
  2. مشخص کردن مشتری هدف
  3. نوشتن اهداف
  4. بررسی استراتژی بازاریابی
  5.  تنظیم بودجه

بررسی وضعیت

اولین گام برای ایجاد یک برنامه بازاریابی منحصر به فرد بررسی وضعیت فعلی می باشد. در واقع قبل از اینکه بخواهید برنامه بازاریابی را طراحی کنید باید وضعیت فعلی خود را مورد بررسی قرار دهید و آگاهی کامل نسبت به نقاط قوت، نقاط ضعف، فرصت ها و غیره به دست بیاورید. این نکته را در نظر داشته باشید که یکی از مهم ترین موارد در ایجاد یک برنامه بازاریابی درک کامل نسبت به شرایط فعلی بازار است. در ادامه باید ذکر کنیم در این بخش از ایجاد برنامه بازاریابی باید بررسی کنید که شرایط فعلی شما نسبت به رقبا چگونه است.

از سوی دیگر بررسی رقبا از جنبه های مختلف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برای مثال شاید رقبای شما محصولی داشته باشند که کیفیت آن محصولات از محصولات شما بالاتر باشد یا امکان دارد شکاف هایی در کسب و کار رقبای شما وجود داشته باشد که آن ها را پوشش نداده است و شما هم از آن غافل شده اید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید در بخش بررسی وضعیت کسب و کار باید به دنبال ویژگی در شرکت خود باشید که شما را نسبت به رقبا متمایز می سازد زیرا در این صورت میتوانید موفق شوید. بعد از بررسی وضعیت و مطلع شدن از وضعیت رقبا و کسب و کار خود می توانید وارد مرحله دوم ایجاد برنامه بازاریابی شوید.

مشخص کردن مشتری هدف

مشخص کردن مخاطب هدف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و انجام ندادن این مرحله از ایجاد برنامه بازاریابی می تواند تمام برنامه های شما را خراب کند. در گام اول باید مخاطب مورد نظر خود را بشناسید و تمرکز را بر روی مشتری هدف خود قرار دهید زیرا در این صورت کسب و کار شما با سرعت بیشتری پیشرفت خواهد کرد. توجه داشته باشید مطمئناً تمام افراد مشتری هدف شما نیستند و شما نمی توانید تمام اقشار جامعه را در دسته مخاطبین هدف خود قرار دهید. شاید برای شما سوال پیش بیاید که مخاطب هدف شما کیست؟ برای اینکه بتوانید مخاطب هدف خود را شناسایی کنید باید تحقیقات گسترده انجام دهید و اطلاعات مختلفی همچون سن، جنسیت، سطح درآمد مخاطبان به دست بیاورید. زیرا در این شرایط می‌ توانید درصد رشد کسب و کار خود را افزایش دهید.

در ادامه باید ذکر کنیم برای شناسایی مخاطب هدف باید چند سوال از خود بپرسید و به آن ها پاسخ بدهید، در گام اول باید این موضوع را در اولویت قرار دهید که محصولات شما برای چه قشری از جامعه مناسب است. برای مثال اگر شما لوازم آرایشی و بهداشتی به بازار عرضه می کنید مطمئناً یکی از فیلتر هایی که باید در نظر بگیرید جنسیت است. چون در اکثر موارد خانم ها هستند که به دنبال لوازم آرایشی و بهداشتی هستند. در ثانی باید بدانید محصول شما کدام یک از نیاز های کاربران را مرتفع می سازد. از سوی دیگر چه چیزی در محصولات شما وجود دارد که می تواند مشتری را به خود جذب کند؟ پاسخ دادن به این سوالات می‌تواند به شما کمک کند تا مخاطبین هدف خود را ساده تر شناسایی کنید.

کندو - مشخص کردن مشتری هدف

مشخص کردن مشتری هدف

نوشتن اهداف

نوشتن اهداف از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و اکثر افراد موفق نوشتن اهداف را دریچه ای برای رسیدن به موفقیت می دانند. این نکته را در نظر داشته باشید شما نمی توانید بدون نوشتن اهداف در کسب و کار خود موفق شوید در نتیجه زمانی که اهداف خود را می نویسید مطمئناً انرژی بسیار زیادی دریافت خواهید کرد و برای موفقیت کسب و کار خود انرژی بیشتری را صرف خواهید نمود. این نکته را در نظر داشته باشید انتخاب اهداف هم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. توجه داشته باشید اهداف باید هوشمندانه، قابل دستیابی، قابل اندازه گیری و مرتبط باشد.

یکی از موارد بسیار مهم که باعث تحقق پیدا کردن اهداف می شود مشخص کردن زمان است در نتیجه پیشنهاد می کنیم حتما برای اهداف خود زمان تعیین کنید. برای مثال اگر قصد دارید یک وب سایت طراحی کنید و بعد از انجام عملیات سئو داخلی و خارجی بسیاری از کلمات آن را در صفحه اول نتایج جستجوی گوگل قرار دهید. مطمئن باید برای آن زمان تعیین کنید تا بتوانید به اهداف خود برسید. برای مثال می‌توانید برای خود مشخص کنید که ظرف ۱۲ ماه یک وب سایت طراحی کنید، مقالات مرتبط در آن منتشر نمایید و عملیات سئو را به صورت کامل انجام دهید تا بتوانید بعد از گذشت ۱۲ ماه درآمد چشمگیری به دست بیاورید.

بررسی استراتژی بازاریابی

یکی از مهمترین مراحل برای ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته، بررسی استراتژی بازاریابی است. تا به اینجای کار شما وضعیت فعلی را کسب و کار خود را کردید از سوی دیگر مشتری هدف خود را شناسایی نموده اید و اهداف خود را نوشته اید. حال با بررسی هر سه مورد باید به یک نتیجه برسید و متوجه شوید چه نوع استراتژی بازاریابی برای کسب و کار شما مناسب است. برای مثال اگر هدف شما تنها طراحی یک سایت و جذب ترافیک در ۱۲ ماه است مطمئنا با در نظر گرفتن هدایا، برگزاری مسابقات، انجام سئو خارجی و غیره می توان طی مدتی که مشخص کرده اید به نتیجه دلخواه خود برسید. در نتیجه اگر شما بتوانید یک استراتژی بازاریابی درست برای کسب و کار خود انتخاب کنید مطمئناً بازخورد منحصر به فرد را دریافت خواهید کرد.

کندو - بررسی استراتژی بازاریابی

بررسی استراتژی بازاریابی

تنظیم بودجه

همانطور که میدانید برای راه اندازی و رشد دادن یک کسب و کار باید بودجه در نظر گرفته شود. شایان ذکر است بدانید تمام شرکت هایی که در حال حاضر از شهرت زیادی برخوردار هستند هم روزی تمام این مراحل را پشت سر گذاشته اند و بودجه تخمینی در نظر گرفته اند در نتیجه این آغاز ساخت یک برند معتبر توسط شما است. این نکته را در نظر داشته باشید زمانی که شما استراتژی خود را می نویسید شاید بخشی از آن مربوط به تبلیغات باشد و همانطور که می دانید تبلیغات هزینه هایی را به همراه دارد. در ادامه بهتر است ذکر کنیم بخش های مختلفی از برنامه بازاریابی وجود دارد که شما باید برای آنها هزینه در نظر بگیرید. در نتیجه می‌توان به این استنباط رسید یادداشت بودجه تخمینی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و یکی از مراحل اصلی در ایجاد برنامه ریزی بازاریابی محسوب می شود.

سخن آخر

شاید تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات کاملی نسبت به برنامه بازاریابی در اختیار نداشته اید اما در حال حاضر می دانید برنامه بازاریابی چیست و با نحوه ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته آشنا شده اید. این نکته را در نظر داشته باشید برای ایجاد یک برنامه بازاریابی باید مراحلی را طی کنید که این مراحل از جمله (بررسی وضعیت ،مشخص کردن مشتری هدف، نوشتن اهداف، بررسی استراتژی بازاریابی و تنظیم بودجه) می باشد. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در مقاله پنج مرحله برای ایجاد یک برنامه بازاریابی برجسته بتواند به شما کمک کند تا کسب و کار خود را به بهترین نحو ممکن مدیریت کرده و آن را رشد دهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی