قابلیت‌های جدید گوگل این امکان را دراختیار کسب‌وکارها و شماغل نوپا و کوچک قرار داده است تا بدون داشتن حتی وب‌سایت بتوانند اطلاعاتی در مورد کسب‌وکار و همچنین موقعیت مکانی خود را در گوگل نمایش دهند. برای انجام چنین کاری کاربران در سراسر دنیا می‌توانند از Google My Business استفاده کنند، اما برای کاربران داخل ایران به دلیل برخی تحریم‌ها امکان استفاده از چنین سرویسی وجود ندارد و این عزیزان می‌توانند ازGoogle Map استفاده کنند. در ادامه به مزایا و کاربرد گوگل مپ خواهیم پرداخت.

چگونه می‌توان آدرس را در گوگل مپ ثبت کرد

برای آنکه آدرس محل کسب‌وکار خود در گوگل مپ ثبت کنید می‌توانید از گوشی تلفن همراه هوشمند یا لپ‌تاپ و کامپیوتر استفاده کنید، چرا که روش آن یکسان است. برای ثبت مکان در گوگل مپ مراحل زیر را دنبال کنید:
1. با استفاده از اکانت گوگل وارد سایت گوگل مپ به آدرس http://www.google.com/maps شوید.
2. در قسمت Search Google Maps می‌توانید نام منطقه، محله یا شهر مورد نظر خود را وارد کرده و در ادامه با کامل شدن نقشه آدرس دقیق محل کسب‌وکار خود را وارد کنید.
3. از میان آدرس‌های پیشنهادی پیدا شده، آدرس دقیق خود را بیابید.
4. پس از یافتن آدرس در همان منوی سمت چپ رفته و گزینه Add a Missing Place را انتخاب کنید.
5. در صفحه باز شده در قسمت Name نام مکانی که قصد دارید آن‌را ثبت کنید را نوشته و همچنین درقسمت Category دسته‌بندی شغل خود و در قسمت Location آدرس را مجدد بررسی کنید. اگر آدرس صحیح بود تنها کافی است روی نشانگر قرمز رنگ کلیک کنید در غیر این صورت مکان‌یاب را تغییر دهید.
6. روی دکمه Done کلیک کنید.

کندو-با ثبت در گوگل مپ، آدرس کسب‌وکار شما را کل جهان می‌بینند

ثبت آدرس در گوگل مپ

نکته: در مرحله بعدی Within Location اگر آدرس مورد نظر از پیش با نام دیگری در گوگل مپ ثبت شده است، نام فعلی را وارد کرده در غیر این صورت این فیلد را خالی بگذارید.
7. در مرحله بعد Add Phone و Hours برای وارد کردن اطلاعات تکمیلی مثل شماره تلفن، ساعات کاری و روزهای تعطیل محل‌کارتان اقدام فرمایید.
8. پس از تکمیل موارد مربوط به این قسمت روی گزینه Done کلیک کنید.
9. در پنجره بعدی در قسمت contact و website اطلاعات دیگری شامل، آدرس وب‌سایت و همچنین شماره تلفن‌های خود را وارد کنید. (کد کشور به همراه کد استان الزامی است)
10. در قسمت opening data می‌توانید تاریخ افتتاح شدن کسب‌وکار خود را وارد کرده و یا با انتخاب گزینه I don’t know تاریخی را ثبت نکنید.
11. در مرحله نهایی می‌توانید عکسی از محل کار خود انتخاب و گزینه ارسال را انتخاب کنید.
لازم به ذکر است، عکس انتخابی همراه با نامی که انتخاب کرده‌اید در هنگام جستجو نمایش داده می‌شود.
12. اگر مراحل را به درستی انجام داده باشید، پیغام تشکر ظاهر می‌شود.
13. روی گزینه Done کلیک کنید.
پس از ثبت و انجام مراحل فوق، بعد از چند روز ایمیلی از سوی گوگل مبنی بر ثبت مکان در گوگل مپ برایتان ارسال می‌شود.

بررسی وضعیت و مکان ثبت شده در گوگل مپ

جهت بررسی نتیجه ثبت اطلاعات و مکان کسب‌وکار خود می‌توانید:
1. با اکانتی که ثبت کرده‌اید وارد http://www.google.com/maps شده و در قسمت منوی سمت چپ گزینه your contributions را انتخاب کنید.
2. در زبانه‌ها یا همان تب‌های باز شده در قسمت Edit می‌تواند تایید و یا عدم تایید لوکیشن کسب‌وکارتان را بررسی کنید.
در این بخش سه وضعیت موجود است:
• Pending به این معنی که همچنان باید منتظر بمانید تا گوگل بررسی کند.
• Approved ثبت موقعیت مکانی کسب‌وکار شما
• Not approved عدم تایید عملیات ثبت آدرس در گوگل مپ
لازم به ذکر است که در صورت عدم تایید می‌توانید مجدد اقدام به ثبت موقعیت مکانی خود در گوگل مپ کنید.

مزایای ثبت آدرس در گوگل مپ چیست


• با اضافه کردن آدرس و مشخصات کسب‌وکار خود در گوگل مپ باعث می‌شود که مشتریان بتوانند راحت‌تر به آدرس فروشگاه شما دسترسی پیدا کنند.
• اطلاعات کامل و دقیق در مورد ساعت کاری و روزهای تعطیل باعث می‌شود مشتریان شما حس کنند که در کارتان حرفه‌ای هستید.
• همچنین صفحه گوگل مپ این امکان را به مخاطبان شما می‌دهد که نظرات و انتقادات خود را بتوانند اضافه کنند. پس اگر نسبت به خدمات و محصولات خود مطمئن هستید، این کار به نوعی برای شما تبلیغات محسوب می‌شود.
• طبق الگوریتم‌های گوگل برای جستجوی کلمات کلیدی برای یک منطقه خاص باعث می‌شود محل کسب‌وکار شما با توجه به جستجوی مخاطبان به صورت پیشنهاد ظاهر شود.
• در صورت داشتن وب‌سایت نیز، داشتن گوگل مپ باعث رتبه‌بندی و بهبود سئو می‌گردد.

کندو-با ثبت در گوگل مپ، آدرس کسب‌وکار شما را کل جهان می‌بینند

ثبت آدرس فروشگاه در گوگل مپ

کلام پایانی

در گذشته‌های نه چندان دور، مشاغل کوچک و نوپا، کسب‌وکارهای جدید و تازه تاسیس باید هزینه‌های بسیار زیادی را جهت دیده شدن کسب‌وکار خود پرداخت می‌کردند که آن ‌هم در صورت تداوم چند ساله به ثمر می‌نشست. اما تکنولوژی این روزها باعث شده است که کلیه مشاغل و کسب‌وکارهای با اتخاذ روش‌های مقرون به صرفه و حتی رایگان بتوانند دیده شوند، در کنار بازاریابی پیامکی ثبت مکان و اطلاعات کسب‌وکارها در گوگل بسیار محبوب شده است، مشتریان به راحتی می‌توانند نام شما را در گوگل جستجو کنند و اطلاعات دقیق از ساعت کاری و مکان شما را مشاهده کنند. از این رو وجود نام شما در موتور جستجوگر گوگل، باعث افزایش اعتبار کسب‌وکار شما می‌گردد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی