SOAP مخفف (Simple Object Access Protocol) است. اگر بخواهیم به زبان ساده‌ بگوییم SOAP چیست، باید کمی به دنیای برنامه‌نویسی وارد شویم. یکی از مسائلی که برنامه نویسان با آن مواجه شدند، عدم خواندن زبان‌های برنامه‌نویسی با یکدیگر بود. با اضافه شدن پروتکل XML این تبادل کمی راحت‌تر شد. اما همچنان مشکل بر سرفراخوانی وب‌سرویس‌ها برنامه‌های نوشته شده وجود داشت. حالا امکانات SOAP که امکان تبادل با پروتکل HTTP که یک پروتکل ابرمتن اما ساده‌تر بود مشکل را به راحتی حل کرد. همچنین نه تنها فراخوانی وب‌سرویس‌ها آسان‌تر شد بلکه کلاینت‌ها نیز توانستند با یکدیگر مرتبط شوند. همچنین SOAP یک قرار داد rW3Cبرای ارتباط بین دو برنامه است.
پیام SOAP شامل قسمت‌های:
• Envelope: که کل پیام را در بر می‌گیرد.
• Header: در بر گیرنده‌ی جزئیات است.
• بدنه، که عمل فراخوانی را انجام می‌دهد.
• خطا: که قسمت اختیاری است.

کندو - وب سرویس SOAP

وب سرویس SOAP

مزایای وب سرویس SOAP

پیام‌های SOAP در سطح بالایی در XML تعریف شده‌اند، اما اکثر برنامه‌های کاربردی SOAP از زبان تعریف خدمات وب WSDL استفاده می‌کنند که در XML نوشته شده است. پیش از این گفته شد که ساختار SOAP برای برنامه‌هایی که قصد دارند اطلاعاتشان به شکل XML ارائه شود، مفید است، و این امر که پروتکل SOAP می‌تواند بر روی انواع پروتکل‌های شبکه، از جمله HTTP سوار شود، به این معنی است که چون به زبان برنامه‌نویسان بسیار سبک است به راحتی از طریق فایروال‌ها عبور می‌کند، جایی که پروتکل‌ و کلاینت‌های دیگر ممکن است به آن بسیار نیاز داشته باشند.
برنامه‌نویسان SOAP را طوری نوشته‌اند که مستقل از سیستم عامل است و در زبان‌های برنامه‌نویسی نوع سیستم عامل بسیار حائز اهمیت است. پس از این پروتکل می‌توان به راحتی هم در سیستم‌عاول ویندوز و هم لینوکس استفاده کرد.
SOAP به صورت پیش‌فرض با پروتکل HTTP کار می‌کند، پس توسعه دهندگان وب برای دسترسی به امکانات آن و انتقال داده‌ها احتیاجی به سفارشی سازی ندارند.

معایب  وب سرویسSOAP

کندو - مزایا و معایب وب سرویس API

مزایا و معایب وب سرویس API

بخش جدایی ناپذیر SOAP معماری سرویس‌گرا یا (SOA) است، و از آنجایی که به فرستنده اجازه می دهد تا یک مسیر پیام را بر اساس خدمات منطقی ایجاد کند. پس جدایی SOA از SOAP امکان‌پذیر نیست.
درست است که گفته شد SOAP پروتکل بسیار سبکی است اما در خصوص XML. اما این انتقال داده در (CORBA) و پروتکل فراخوانی روش از راه دور (RPC) نسبتاً سنگین شده همچنین داده های باینری و کدها را در خود جای می دهد.

بزرگترین نقطه‌ی ضعف پروتکل SOAP این است که یک، پروتکل سنگین وزن برای یک ساختار سنگین وزن است، پروتکل‌ها و مدل‌های معماری، گذرگاه خدمات را برای نرم‌افزار ترکیب می‌کند، و هیچ‌کدام از این دو برای توسعه مبتنی بر میکروسرویس‌هایی که امروزه رایج هستند به دلیل سنگینی، بهینه نیستند.


API های وب سرویس SOAP

SOAP پروتکلی است که تقریباً همیشه در چارچوب خدمات وب SOA از آن استفاده شده است. پس به این ترتیب، رابط برنامه نویسی برنامه (API) معمولاً توسط رابط سطح بالاتر، برای SOA پنهان می‌شوند. ابزارهای میان‌افزار SOA API تقریباً برای همه زبان‌های برنامه‌نویسی جدید و به روز شده موجود هستند و مایکروسافت انواع ابزارهای دات‌نت SOAP/SOA را ارائه می‌دهد. مثل REST در مقابل SOAP.


نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی