در این مقاله به تاثیر پیامک‌ها در بهبود خدمات بانکی میپردازیم. عصری که در آن زندگی می‌کنیم، عصر تکنولوژی و دنیای دیجیتال است و کلید ورود به این دنیا تلفن‌های همراهی است که تقریباً تمامی افراد این روزها مالک حداقل یکی از آنها هستند. از بین تمام کانال‌های مختلف تبلیغاتی و اطلاع‌رسانی، تنها کانالی که با تمامی مدل‌های تلفن همراه از موبایل‌های نوکیای ساده گرفته تا آخرین محصول کمپانی اپل سازگار است، پیامک است.

با اثبات کارآمد بودن پیامک‌ها، استفاده آن‌ها از انحصار برندها و بازارهای تبلیغاتی خارج شد و نهادهای بزرگی مانند بانک‌ها هم برای افزایش بهره‌وری و اتوماسیون، به استفاده از پیامک روی آوردند. در ادامه این مقاله قصد داریم تاثیری را که پیامک‌ها روی بهبود خدمات بانکی داشتند بررسی کنیم.

نظام بانکداری و پیام کوتاه

افزایش امنیت و کاهش میزان کلاه برداری

امنیت در هر حوزه ای حرف اول را می زند و اس ام اس ها توانستند خیال مردم را تا حد زیادی در این زمینه راحت کنند. پیامک‌هایی که از طرف بانک برای مخاطبان ارسال می‌شوند، همیشه از یک شماره ثابت و مشخص هستند. به همین دلیل احتمال اینکه هکرها بتوانند با جعل نام و فرستادن پیامک از شماره‌ای ناشناس اطلاعات حساب مخاطبان را به دست بیاورند، بسیار کم است.

افزایش رضایت و اعتماد مشتریان

یکی از اهداف اصلی شما باید ایجاد یک رابطه دوستانه و صمیمی با مخاطبانتان باشد. استفاده از لحن‌های دوستانه و خطاب قرار دادن مخاطب، اعتماد او را به شما بیشتر می‌کند و روابط شما را با مشتریانتان بهتر می‌کند.

به علاوه، پیام‌های کوتاه در کوتاه‌ترین بازه زمانی اطلاعات را در اختیار مخاطب قرار می‌دهند و همین موضوع باعث می‌شود تا مخاطبان از خدمات بانک شما راضی باشند و دوستان و نزدیکان خود را به پیوستن به جمع مشتریان شما تشویق کنند.

کندو - اس ام اس بانک

تاثیر پیامک‌ها در بهبود خدمات بانکی

افزایش بازده و کاهش خطای انسانی

با ورود پیامک‌ها به سیستم بانکداری، بسیاری از کارهایی که پیش از این باید به دست کارمندان بانک انجام می‌شد، به صورت خودکار تکمیل شدند. پیامک‌های مربوط به گردش حساب، سود و… در هر دقیقه به صورت خودکار برای هزاران کاربر ارسال می‌شد.

نکته مهم این بود که سیستم‌های ماشینی ارسال کننده پیامک خستگی ناپذیر بودند و همین موضوع باعث شده بود که میزان خطا و حجم کاری کارمندان بانک به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند و این یعنی افزایش بازدهی.

تاثیر پیامک‌ها در بهبود خدمات بانکی چیست؟

یادآوری پرداخت قسط

از آنجایی که تقریباً 98 درصد افراد پیام‌های کوتاه خود را چک می‌کنند، فرستادن پیام‌های یادآوری پرداخت اقساط از این طریق، راهی هوشمندانه است که احتمال پرداخت به موقع قسط‌های مشتریان را بالا می‌برد.

پیام‌های گردش حساب

شاید یکی از پرکاربردترین استفاده پیامک‌ها در خدمات بانکی، اطلاع رسانی پیامک‌های واریزی یا دریافتی است. با استفاده از این قابلیت، مشتریان تنها در چند لحظه پس از انجام تراکنش از وضعیت حساب و باقی مانده موجودی خود مطلع می‌شوند.

کندو - پیام‌های گردش حساب

پیام‌های گردش حساب

پیام‌های هشداری یا تبریکی

مطمئنم که اولین تبریکی که هرسال در روز تولد خود دریافت می‌کنید، از طرف بانک است. پیامک‌های تبریک روز تولد به مشتری حس مهم بودن می‌دهد و اینطور نشان می‌دهد که به او اهمیت می‌دهید و از اینکه او را در مجموعه خود دارید، خوشحال هستید.

با بالا رفتن آمار جرم و جنایت‌های سایبری، استفاده از کانال پیامکی برای ارسال پیام‌های هشدار بسیار رایج شده است. بانک‌ها با استفاده از پیامک جدیدترین و پراستفاده‌ترین روش‌هایی را که کلاه برداران با استفاده از آن‌ها حساب مشتریان را خالی می‌کنند به آن‌ها هشدار می دهند.

اطلاع رسانی کمپین‌ها و خدمات جدید

بانک‌ها با کمک اس ام اس می‌توانند جدیدترین سرویس و خدمات خود را به مشتریان معرفی کنند و با استفاده از فراخوان عمل، آن‌ها را به سمت استفاده از این سرویس‌ها سوق دهند. از آنجایی که نرخ دریافت پیام‌های کوتاه بسیار بالا است، بنابراین بهتر است سعی کنید تمام تسهیلات یا امکاناتی که بانک شما در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد را به اطلاع آن‌ها برسانید. این دسته از پیامک‌ها باعث می‌شوند تا آگاهی مشتریان از خدمات بانک بالاتر برود.

جمع بندی

سیستم‌های بانکداری امروزی اولین قدم‌های خود به سمت اتوماسیون و دنیای دیجیتال را از طریق پیامک‌ها طی کرد. با وجود خدمات دیگری مانند بانکداری اینترنتی و اپلیکیشن‌های تلفن همراه، هنوز هم پیامک‌ها یکی از بهترین خدمات بانکی را ارائه می‌دهند و بین مشتریان بسیار پرطرفدار هستند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی