بهتر است به جای طرح این پرسش که: «آیا ارسال اس‌ام‌اس تبلیغاتی به کسب‌وکارها کمک می‌کند؟» این سوال را بپرسیم که : «چگونه ارسال اس‌ام‌اس تبلیغاتی به کسب‌وکارها کمک می‌کند؟» زیرا امروزه هیچ تردیدی در نقش موثر پیامک‌های تبلیغاتی وجود ندارد. اما چگونه یک کسب‌وکار می‌تواند بالاترین بازدهی را از پیامک تبلیغاتی دریافت کند؟

تعامل پیامکی برای حفظ مشتریان قدیمی

5 برابر؟ 7 برابر؟ 9 برابر؟ مهم نیست که جذب مشتری جدید چقدر آسان‌تر از حفظ مشتری قدیم است؛ بلکه مسئله اصلی این است که همه منابع علمی‌در بازاریابی اتفاق نظر دارند که حفظ مشتریان قدیمی‌بسیار آسان‌تر و از لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر از جذب مشتریان جدید است. بنابراین هر کسب‌وکاری اگر قصد دارد که در صحنه رقابت با سایر مراکز اقتصادی باقی بماند حتما باید تمرکز جدی بر حفظ مشتریان قدیم خود داشته باشد.

شما می‌توانید با استفاده از ظرفیت پیامک‌ها با مشتریان و مخاطبان خود تعامل برقرار کنید. این تعامل پیامکی، سبب می‌شود تا مشتریان شما تمایل پیدا کنند که تجربه خرید از شما را مجددا تکرار کنند. اما چه روش‌هایی برای برقراری تعامل با مشتریان وجود دارد؟

ID مطلب صحیح نیست!

ارسال پیامک تشکر از خرید

به محض اینکه کاربر دکمه پرداخت را در صفحه خرید اینترنتی فشار دهد، خرید او از فروشگاه شما انجام شده است. اما قطعا شما محصولات دیگری نیز دارید که احتمالا علاقمند به فروش آن‌ها هستید. بنابراین اگر قصد ندارید که این خرید، آخرین خرید مشتری شما باشد می‌توانید با ارسال یک پیامک از خرید وی از فروشگاه اینترنتی تان تشکر کنید. این پیامک علاوه بر اینکه موجب ایجاد حس احترام در وی می‌گردد و خیال او را نیز از بابت قطعی شدن خرید راحت می‌کند، سبب افزایش تعامل مشتری با کسب‌وکار شما می‌شود.

نظرسنجی پیامکی

کندو - نظرسنجی از مشتریان با استفاده از پیامک

نظرسنجی از مشتریان با استفاده از پیامک

مشتریان شما، بهترین منبع نظرسنجی درباره کیفیت فروشگاه شما هستند. هر مشتری که یک فرم نظرسنجی را تکمیل می‌کند شما را در برطرف سازی نواقص و افزایش کیفیت کسب‌وکار شما یاری می‌کند. به اضافه اینکه توجه به نظرسنجی‌ها، این حس را در مخاطب ایجاد می‌کند که نظرات وی برای شما اهمیت دارد و نگاه او را به کسب‌وکار شما تغییر خواهد داد. شما می‌توانید لینک پرسشنامه اینترنتی را از طریق پیامک برای مشتریان خود ارسال کنید و از آن‌ها برای تکمیل پرسشنامه دعوت کنید. همچنین با استفاده از قابلیت ارسال پاسخ خودکار پیامکی، می‌توانید یک نظرسنجی را به صورت کامل در بستر پیامک انجام دهید.

ارسال پیامک تبریک

مناسبت‌های مختلف فرصت ویژه‌ای برای برقراری تعامل با مشتریان است. شما می‌توانید در مناسبت‌های عمومی‌مانند تحویل سال جدید، اعیاد ملی و مذهبی و … و یا مناسبت‌های اختصاصی هر مشتری، مانند روز تولد مشتریان، برای آن‌ها پیامک تبریک ارسال کنید. در بسیاری از مواقع مشتریان شما، برند و فروشگاه شما را از یاد برده اند و با دریافت این پیامک‌های تبریک، مجددا تجربه خرید از کسب‌وکار شما را به یاد می‌آورند. طی کردن این فرایند می‌تواند در بلندمدت سبب افزایش آمار فروش شما شود.

ارزان ولی موثر؛ جذب مشتری با پیامک

هر کسب‌وکاری در کنار حفظ مشتریان قدیم خود، دغدغه جذب مشتریان جدید را نیز دارد. خصوصا اگر یک مجموعه اقتصادی قصد گسترش کسب‌وکار و محصولات خودش را داشته باشد، چاره‌ای جز توسعه مخاطبان و مشتریان خود را ندارد. با وجودی که اضافه کردن حتی یک مشتری به مجموعه، نیازمند صرف هزینه‌های زیاد در تبلیغات است، اما استفاده از پیامک‌های تبلیغاتی می‌تواند این معادله را بر هم بزند. زیرا ارسال پیامک تبلیغاتی در مقایسه با دیگر شیوه‌های تبلیغات مانند بیلبوردهای شهری، تبلیغات تلویزیونی و … روشی ارزان اما موثر است. در ادامه به صورت خلاصه به معرفی چند روش تبلیغات پیامکی به منظور افزایش مشتریان جدید می‌پردازیم:

ارسال لینک محتوا در پیامک

احتمال اینکه یک مخاطب در بدو آشنایی با مجموعه شما، تصمیم به خرید از فروشگاه شما بگیرد بسیار اندک است. به همین خاطر کارشناسان بازاریابی تاکید دارند که به منظور افزایش تعامل با مخاطبان جدید و جلب اعتماد آن‌ها به مجموعه خود، برای آن‌ها تجربه‌های رایگان اما ارزشمند رقم بزنید. اشتباه نکنید! منظور این نیست که چوب حراج به محصولات خود بزنید. بلکه باید از روش‌های خلاقانه در این زمینه بهره بگیرید. یکی از شیوه‌های موثر برای این کار، تولید محتوای مورد علاقه مخاطب است. اگر یک مخاطب به طور مستمر از محتوای رایگان وبسایت شما استفاده کند علاوه بر جلب اعتماد وی، به خرید از فروشگاه اینترنتی شما نیز ترغیب می‌شود. یکی از موثرترین راه‌ها برای توزیع محتوا در میان مخاطبان، ارسال لینک آن محتوا در پیام کوتاه است.

این پیامک، بوی تخفیف می‌دهد

کندو - ارسال کد تخفیف در پیام کوتاه

ارسال کد تخفیف در پیام کوتاه

شما به عنوان یک فروشگاه یا مرکز اقتصادی، قطعا در طول سال و به دلایل مختلف تخفیف‌های متنوع و شگفت انگیزی روی محصولات و خدمات خود اعمال می‌کنید؛ دلایلی از جمله تغییر فصل، همزمانی با اعیاد مختلف و … . بهترین گروه مخاطب برای اینکه این تخفیف‌ها را به اطلاع آن‌ها برسانید، مشتریان بالقوه شما هستند؛ یعنی کسانی که تا به حال تجربه خرید از شما نداشته اند. زیرا مسیر خرید برای این دسته از مشتریان سخت‌تر و پیچیده‌تر و یک پیامک حاوی کد تخفیف شگفت آور می‌تواند او را یک قدم به اولین تجربه خرید نزدیک کند. توجه داشته باشید که در انتهای یک پیامک، حتما لینک صفحه خرید را نیز ارسال کنید تا در صورتی که مخاطب تصمیم به خرید از فروشگاه شما بگیرد، به راحتی و تنها با یک کلیک بتواند این کار را انجام دهد.

پیامک تبلیغاتی از روی نقشه گوگل

یکی از بهترین گروه‌های مخاطب برای فروشگاه‌ها و کسب‌وکارهای حضوری، مخاطبانی هستند که در همسایگی آن کسب‌وکار ساکن هستند. به همین خاطر اگر قصد دارید مشتریان جدید به مجموعه خود اضافه کنید، تمرکز اصلی خود را روی این دسته از مخاطبان قرار دهید. اما نقش پیامک‌ها در این فرایند چیست؟ برخی از سامانه‌های پیامکی این امکان را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند، تا با انتخاب محدوده‌ای در نقشه گوگل، برای مخاطبان آن منطقه و به تعداد دلخواه پیامک ارسال کنند. به طور مثال پنل اس‌ام‌اس کندو، به این فناوری مجهز است. به این ترتیب شما می‌توانید مناطق نزدیک به فروشگاه حضوری خود را از روی نقشه انتخاب کنید و اقدام به اس‌ام‌اس تبلیغاتی برای این دسته از مخاطبان کنید.

آیا پس از خواندن این مطلب، تردیدی در نقش پیامک‌ها در حفظ و جذب مشتریان باقی می‌ماند؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی