با امکان مسدود کردن دریافت پیامک‌های تبلیغاتی از سوی مشترکین تلفن‌های همراه، یکی از کاربردی‌ترین امکانات برای بازاریابی پیامکی، خدماتی سازی خطوط است. راه‌اندازی خطوط خدماتی و داشتن پنل‌های ارسال اس ام است که به صاحبین مشاغل کمک می‌کند تا در استراتژی بازاریابی وکسب‌وکار خود موفق‌تر عمل کنند. داشتن خطوط خدماتی و شماره اختصاصی، به منظور ارسال پیامک‌های انبوه برای مشترکین، مورد استفاده قرار می‌گیرد. سر‌شماره‌های اختصاصی شامل 1000، 2000، 3000، 5000، 9000 و 021 که هر کدام به یک اپراتور خاص اختصاص دارد که برای دریافت آن طبق مقررات کشور باید ابتدا مدارک حقوقی شرکت سازمان را در اختیار شرکت ارائه دهنده خدمات قرار دهند تا احراز هویت آن‌ها تایید شود و سرویس خدماتی‌سازی خطوط آن‌ها راه‌اندازی شود.

مدارک مورد نیاز جهت خدماتی سازی خطوط

فرقی نمی‌کند از چه سرشماره‌ای جهت خدماتی سازی خود خود استفاده می‌کنید، برای احراز هویت باید مدارک حقوقی لازم را طبق تعرفه و قوانین جدید کشور برای شرکت ارائه دهنده خدمات ارسال کنید. برخی از نکاتی که هنگام تکمیل فرم تعهدنامه همراه اول باید به آن توجه کنید شامل:

 • تعهدنامه باید در سربرگ شرکت متقاضی با امضا و مهر شرکت باشد.
 • تمامی اطلاعات شرکت باید به صورت کامل نوشته شود.
 • آدرس سایت شرکت باید معتبر بوده همچنین نام کامل شرکت و زمینه فعالیت مرتبط، در سایت معرفی شده، به راحتی قابل دسترس و رویت باشد.
 • آدرس ایمیل حتما باید سازمانی باشد.
 • تلفن همراه نماینده، باید اپراتور همراه اول و به نام ایشان باشد.
 • جامعه هدف، به صورت کامل ذکر شود، همچنین در قسمت موضوع محتوای پیامک خدماتی، توضیحات در مورد کاربرد شماره به صورت واضح با جزئیات اعلام شود.
 • نوع فعالیت شرکت به طور دقیق نیز نوشته شود.

نکته حایز اهمیت در خصوص مدارک و فرم‌های خدماتی سازی خطوط در اپراتور همراه اول هر سال با تغییراتی مواجه است که لازم است صاحبین مشاغل و کسب‌وکارها پیش از هر اقدامی آن‌را مطالعه کنند. آخرین تغییرات فرم جدید خدماتی سازی خطوط همراه اول و ارسال پیامک انبوه است و شرکت و یا موسسه­ های که درخواست دریافت شماره خدماتی را دارد؛ می­بایست ضمن مطالعه دقیق این تعهدنامه، نسبت به تکمیل و ارائه آن اقدام نماید.

 • شرایط لغو دریافت پیامک را برای مشترک فراهم نموده و راهنمای عدم دریافت را به شکل مستمر برای مشترک ارسال نماید.
 • هر شرکت موظف به ارائه لیست مخاطبین خود برای هر سرشماره خدماتی است و می‌بایست پس از هرگونه اصلاح، تغییرات در لیست را به اطلاع شرکت همراه اول برساند.
 • قانون­گذاری تخلفات، تشخیص نوع آن و اعمال جریمه، تماما به عهده شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) است.
 • ارسال هر پیامک تبلیغاتی از خطوط خدماتی به مشترکین لیست سیاه، علاوه‌بر خارج شدن سرشماره از حالت خدماتی، مشمول جریمه ثابت 300 میلیون ریالی و جریمه متغیر 240 ریال به ازای هر پارت پیامک خواهد شد.
 • همچنین در فرم مشخصات متقاضی شماره پیامک خدماتی، کدملی مدیر عامل و تلفن همراه مدیر عامل (همراه اول) نیز اضافه شده است.

و در فرم مشخصات و هویت مدیرعامل، نماینده مدیرعامل یا نماینده قانونی شرکت، سرشماره پیامکی (ثبت به صورت حقوقی و به نام شرکت درخواست کننده) اضافه شده است.

نکته حائز اهمیت دیگر آنکه، هرچه مدارک و فرم‌ها برای شرکت ارائه دهنده کامل‌تر باشد، مراحل اداری آن نیز زودتر طی خواهد شد.

تعهدنامه تعریف شماره خدماتی

احتراماً طبق ابلاغیه شرکت ارتباطات سیار ایران، از اول اردیبهشت ماه سال 1392، سرشماره‌های ارسال پیامک انبوه به دو گروه تبلیغاتی و خدماتی (که شرح آن در ذیل آمده است) دسته بندی می‌شوند.

شماره خدماتی

شماره های خدماتی متعلق به شرکت‌ها، دفاتر، و سازمان­هایی است که پیامک­هایی با محتوای خدماتی، مشخص و در محدوده کاری همان مجموعه برای مخاطباتی شناخته شده که خود درخواست دریافت این پیامک­ها را داده‌اند، ارسال می‌کنند و محتوای آن اطلاع رسانی و ارائه خدمات به افراد داوطلب و شناخته شده است.

شرح تخلفات و الزامات

 • هرگونه ارسال پیامک که بدون رضایت صاحب تلفن همراه و بدون اطلاع ایشان صورت پذیرد، پیامک تبلیغاتی محسوب می­شود و ارسال اینگونه پیام­ها برای مخاطبانی که با اطلاع خود درخواست دریافت این پیامک­ها را نداده­اند؛ امکان­پذیر نیست. همچنین شرکت مذکور موظف است؛ شرایط لغو دریافت پیامک را برای مشترک فراهم نموده و راهنمای عدم دریافت را به شکل مستمر برای مشترک ارسال نماید.
 • چنانچه شرکت، زیرمجموعه و یا مشتریان بر خلاف این تعهدنامه خطوط خود را از حالت تبلیغاتی به خدماتی تغییر داده و با سرشماره خدماتی خود ارسال تبلیغاتی انجام دهد (ارسال هر گونه محتوا مغایر با موضوع اعلام شده در تعهدنامه) ضمن تغییر کاربری سرشماره، مشمول پیگرد قانونی خواهد بود و مسئولیت آن تماماً بر عهده ایشان است؛ لذا موظف به جبران تمام خسارات مادی و معنوی وارده به شرکت ارتباطات سیار ایران مطابق آنچه در این تعهدنامه آمده است؛ می باشد.
 • هر شرکت موظف به ارائه لیست مخاطبین خود برای هر سرشماره خدماتی است و می‌بایست پس از هرگونه اصلاح، تغییرات در لیست را به اطلاع شرکت همراه اول برساند.

 

نکته: قانون­گذاری تخلفات، تشخیص نوع آن و اعمال جریمه، تماما به عهده شرکت ارتباطات سیار ایران (همراه اول) است.

 

 

شرح جریمه تخلف با خطوط خدماتی

ارسال هر پیامک تبلیغاتی از خطوط خدماتی به مشترکین لیست سیاه، علاوه‌بر خارج شدن سرشماره از حالت خدماتی، مشمول جریمه ثابت 300 میلیون ریالی و جریمه متغیر 240 ریال به ازای هر پارت پیامک خواهد شد.

تعهدنامه

در صورت بروز هر نوع تخلف از مفاد این تعهد، اعم از اینکه شرکت ……………………………………… رأسا یا به واسطه زیرمجموعه‌ها و شرکت‌های تابعه خود، مرتکب شوند؛ علاوه بر متعهد بودن در برابر شرکت آتیه داده پرداز، منفردا پاسخگوی نهادهای ذی­ربط و اشخاص حقوق خصوصی و عمومی از هر بابتی خواهد بود.

مشخصات متقاضی شماره پیامک خدماتی

مشخصات و هویت متقاضی (شخص حقوقی)

نام شرکت/سازمان/موسسه:

نوع فعالیت شرکت/سازمان/ موسسه:

شناسه ملی:                                                                     شماره ثبت شرکت ها:

شماره اقتصادی:                                                                مدیر عامل:

کدملی مدیر عامل:                                                             تلفن همراه مدیر عامل (همراه اول):

شماره تلفن ثابت:                                                              شماره نمابر:

نشانی شرکت/ سازمان/ موسسه:

 

مشخصات و هویت مدیرعامل، نماینده مدیرعامل یا نماینده قانونی شرکت
نام و نام خانوادگی:

کدملی:                                                                          تلفن همراه:

آدرس ایمیل سازمانی:                                                        آدرس سایت شرکت / سازمان:

سرشماره پیامکی (ثبت به صورت حقوقی و به نام شرکت درخواست کننده):

جامعه هدف:

موضوع محتوای پیامک خدماتی:

 

 

* تکمیل کلیه موارد الزامی است و صحت­سنجی آن مطابق با سامانه احراز هویت انجام خواهد شد.

 

 

امضاء و تاریخ:

مهر شرکت:

 

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی