همه ما اطلاع داریم که پیشرفت تکنولوژی و به کارگیری تکنیک‌های جدید در زندگی افراد سبب شده تا انجام دادن کارهای روزمره بسیار آسان شود. به طوری که در گذشته افراد تصور نمی‌کردند تنها با در دست گرفتن تلفن همراه خود بتوانند بسیاری از کارهای مهم روزمره خود مانند انتقال وجه به یکدیگر یا پرداخت قبوض را به راحتی انجام دهند. همچنین علاوه بر اینکه این کارها باعث ایجاد مشغله ذهنی می‌شد در اغلب اوقات با اتلاف زمان و هزینه بسیاری هم روبرو می‌شد.

به عنوان مثال تصور کنید فردی لازم باشد برای پرداخت قبوض مورد نظر خود به بانک مراجعه کند. در این صورت لازم است هزینه زیادی را بابت مراجعه به بانک پرداخت کند و همچنین زمان زیادی از او برای ماندن در نوبت بانک و پرداخت قبض‌ها گرفته خواهد شد. تمامی این موارد امروزه تنها با چند شماره گیری راحت قابل انجام است و علاوه بر هزینه در اتلاف زمان هم جلوگیری می‌شود.

یکی از همین امکانات بسیار جذاب که در اختیار کاربران قرار گرفته است و آن‌ها بدون نیاز به اینترنت می‌توانند با شماره گیری از تلفن همراه خود از آن بهره مند شوند USSD نام دارد که کسب و کارهای مختلف برای راحتی مشتریان خود از آن استفاده می کنند.  اگر برای شما هم این سوال پیش آمده است که چگونه می‌توانیم از سرویس USSD  استفاده کنیم؟ با ما همراه باشید تا نحوه راه اندازی این سرویس را برای شما آموزش دهیم و به این ترتیب مشتریان احساس راحتی بیشتری داشته باشند و از خدمات شما بهره مند شوند.

USSD چیست

اغلب کاربران تلفن‌های همراه روزانه حداقل یک بار یا چندین بار از USSD  استفاده می‌کنند بدون این که با اسم آن آشنا باشند و یا اطلاعاتی در مورد آن داشته باشند. USSD چیست؟ اگر شما هم در طول روز برای استفاده از برخی خدمات در تلفن همراه خود اعدادی را به همراه ستاره و مربع شماره گیری می‌کنید در واقع در حال استفاده از سرویس USSD هستید. این سرویس قابلیت‌های مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که از جمله آنها می‌توان به دریافت موجودی، خرید بسته اینترنت، انتقال وجه و … اشاره کرد. اپراتورهای مختلف ایران مانند تالیا، ایرانسل، همراه اول و رایتل به مشتریان خود این امکان را می‌دهند تا با استفاده از سرویس USSD به راحتی تنها با شماره گیری چند عدد سیم کارت خود را شارژ کنند.

تمام موارد مربوط به کاربرد USSD به اینجا ختم نمی‌شود؛ بلکه در بسیاری از مواقع این سرویس برای احراز هویت کاربران هم مورد استفاده قرار می‌گیرد و به کسب و کارها کمک می‌کند تا از ایجاد مشکل در تجارت خود دور باشند.

مزایای سرویس USSD برای کسب و کارها

تا به این قسمت از مقاله با تعریف کلی و نحوه استفاده از  سرویس USSD  آشنا شدید اگر این سوال برای شما هم پیش آمده است که با توجه به کسب و کار خود چگونه می توانید از  مزایا سرویس USSD  استفاده کنید در ادامه این مزایا را با شما به اشتراک می گذاریم تا با بررسی هر یک و استفاده از آنها بتوانید گام بزرگی در پیشرفت کسب و کار خود بردارید.

 سرویس رایگان USSD

تمامی روش هایی که کسب و کارهای مختلف برای تبلیغات و ارائه خدمات به مشتریان خود از آن استفاده می‌کنند، هزینه‌ای را به همراه دارد؛ اما با این حال استفاده از سرویس USSD رایگان است و امکانات مناسبی را در اختیار تجارت‌های مختلف قرار می‌دهد تا بتوانند روزانه ارتباط مناسبی با مشتریان خود برقرار کنند و در نتیجه این ارتباط با تعامل مناسب ایجاد شده سود بالایی را به دست آورند.

تنها موضوعی که در زمان استفاده از سرویس USSD  لازم است به یاد داشته باشید این است که این سرویس به هیچ عنوان نمی‌تواند جایگزین روش های دیگر مانند سرویس‌های ارسال پیامک باشد و تنها از آن می‌توان به عنوان مکمل در کنار سایر سرویس‌ها استفاده کرد. به همین دلیل اگر تا به الان پنل پیامکی تهیه نکرده‌اید با تهیه این سامانه به کسب و کار خود بیش از پیش رونق دهید.

قابلیت اجرا در کوتاه ترین زمان

در عصر پیشرفت و تکنولوژی افراد دوست دارند تا با استفاده از امکانات مختلف زمان زیادی را برای برنامه ریزی‌های شخصی خود اختصاص دهند در نتیجه استفاده از سرویس‌هایی که بتواند در کوتاهترین زمان شرایط مناسبی را برای آنها ایجاد کنند از اهمیت بالایی برخوردار خواهند بود. استفاده از سرویس USSD  این امکان را در اختیار مخاطبان قرار می‌دهد تا بتوانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن و به صورت کاملا رایگان از خدمات مورد نظر خود استفاده کنند.

با استفاده از سرویس USSD دیگر مشکلی در دسترسی به اینترنت و سایر امکانات را نخواهید داشت؛ زیرا به صورت آفلاین هم می‌توانید کارهای خود را راه بیندازید. برای استفاده از این امکانات و سرویس کافی است شماره مورد نظر خود را در دفتر تلفن، موبایل خود ذخیره کنید و از آن استفاده نمایید. پس دیگر دغدغه دسترسی به اینترنت یا آنتن دهی بالا را ندارید.

امنیت بالا

کندو - امنیت بالا با استفاده از USSD

امنیت بالا با استفاده از USSD

متاسفانه امروزه عده‌ای از افراد سود جو از امکانات مختلفی که در اختیار مردم قرار گرفته است سو استفاده می‌کنند و در نتیجه آنها دیگر نمی‌توانند نظر مثبتی نسبت به خدماتی که در اختیارشان قرار می‌گیرد، داشته باشند. از طرفی استفاده از سرویس USSD این امکان را در اختیار دریافت کنندگان و ارسال کنندگان پیامک قرار می‌دهد تا از افراد سودجو در امان بمانند؛ زیرا تنها موردی که هنگام استفاده از سرویس USSD قابل دسترسی است، شماره تلفن همراه مخاطبان می‌باشد و در نتیجه امکان انجام کارهای ناشایست که در زمان ارسال پیامک‌های انبوه صورت می‌گرفت، تکرار نخواهد شد.

قابلیت استفاده همگانی

برخی از امکانات موجود مانند انواع اپلیکیشن‌های مختلف تنها مناسب نوع و مدل خاصی از گوشی‌ها هستند که افراد با گوشی‌های ساده نمی‌توانند از این امکانات بهره‌مند شوند. در مقابل سرویس USSD سرویس این امکان مخاطب‌های شما قرار می‌دهد تا با هر تلفن همراهی که دارند به راحتی بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند و از خدمات ارائه شده استفاده نمایند.

 کمک به محیط زیست و جلوگیری از آلودگی

تصور کنید برای خرید شارژ تلفن همراه یا پرداخت قبوض و همینطور انتقال وجه برای افراد مختلف لازم باشد از خانه به بیرون بروید در این صورت اگر با ماشین شخصی خود کارهای فوق را انجام دهید باعث خواهید شد، محیط اطراف به خاطر دود حاصل دچار آلودگی شود. استفاده از USSD باعث می‌شود تا افراد کم‌ترین میزان آلودگی را به محیط اطراف خود وارد کنند؛ اما در مقابل کارهای مد نظر خود را در کوتاهترین زمان ممکن به انجام برسانند.

منظور از کدهای دستوری در سرویس USSD چیست

همانطور که در قسمت بالا هم به آن اشاره کردیم اعدادی که با استفاده از ستاره و مربع کامل می‌شوند و شما آنها را در تلفن همراه خود شماره گیری می‌کنید، کد دستوری USSD  نام دارند که اساس کارایی آنها ذخیره نشدن اطلاعات در سرورهای مشخص است. به این ترتیب جزو روش‌های ایمن برای اطلاع رسانی یا ارائه خدمات می باشد.

 انواع کد USSD

مانند هر سرویس دیگر، سرویس USSD  انواع مختلفی را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهد که مدیریت در شبکه و مدیریت در سمت موبایل دو نوع مختلف از آن هستند. در ادامه انواع کاربردهای کد دستوری USSD را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا اطلاعات بیشتری در خصوص تجارت‌های مختلف که از این سرویس بهره مند می‌شوند به دست آوریم.

شرکت‌های مختلف و بانک‌ها

کندو - استفاده از USSD در شرکت‌های مختلف و بانک‌ها

استفاده از USSD در شرکت‌های مختلف و بانک‌ها

شرکت‌های مختلف انواع اپراتورهای تلفن همراه و بانک‌ها، موسساتی هستند که بیشترین مصرف سرویس USSD را دارند که در ادامه مهمترین کدهای USSD  را برای شما معرفی می‌کنیم. این کدها عبارتند از:

بانک آینده: #745*

بانک انصار: #763*

افق پودات: #770*440*

بانک پارسیان: ‌‌#701*

پککو تجارت الکترونیک پارسیان: #708*

بانک حکمت: #765*

بانک رفاه کارگران : #729*

بانک سینا : #727*

بانک شهر : #787*

بانک صادرات : #719*

بانک صنعت و معدن : #711*

بانک کشاورزی : #730*

بانک گردشگری : #764*

بانک مسکن : #737* یا #713*

بانک ملت ( به پرداخت ملت ) : #712*

بانک ملی : #717*

پست بانک : #747*

آپ(پرشین سوییچ)

جیرینگ: #123*

باجه ایرانسل: #100*

همراه 24(پرداخت الکترونیکی سامان): #724*

مبنا کارت آریا : #770*

پرداخت نوین آرین : #780*

فن آوا کارت : #767*

موسسه کوثر : #744*

بانک پاسارگاد : #720*

کلام آخر

پیشرفت تکنولوژی در جوامع مختلف سبب شد تا افراد بتوانند با استفاده از این سرویس‌ها وظایف خود را در طول روز در کمترین زمان ممکن انجام دهند و با استفاده درست از سرویس‌ها کمترین آسیب را به محیط اطراف خود وارد نمایند. در این بین کد دستوری USSD یکی از امکانات مطلوب در تلفن‌های همراه است که افراد با استفاده از آن می‌توانند در کوتاه‌ترین زمان ممکن خدمات مورد نیاز خود را به صورت رایگان دریافت کنند. به نظر شما علاوه بر موارد گفته شده در این مقاله کد دستوری USSD در چه بخش‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۴ از ۵
از مجموع ۲ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی