برخورداری از یک برند قوی اهمیت بسیار بالایی در موفقیت یک شرکت یا تجارت دارد. موضوعی تحت عنوان برندسازی یکی از مسائل مهم به خصوص در حوزه استارتاپ‌ها است که دائما با آن روبرو هستند. اگر شما هم جزو آن دسته از افراد هستید که در سمینارها و کنفرانس‌های کارآفرینی شرکت می‌کنند یا برای به دست آوردن اطلاعات بیشتر فیلم‌های آموزشی را برای آغاز یک تجارت آنلاین مورد بررسی قرار می‌دهند. بدون شک تا به امروز بارها عنوان برند یا برندسازی را شنیده‌اید. اگر از شرکت‌های بزرگ سوال کنید که آیا برند در تجارت آن‌ها توانسته نقش مهمی را ایفا کند یا نه؟ بدون شک پاسخ مثبتی را به شما خواهند داد؛ زیرا یک برندسازی خوب باعث به دست آوردن امتیاز بیشتر در مقایسه با رقبا می‌شود.

تعریف برند

کندو - برندسازی

برندسازی

افراد بسیار زیادی در سراسر جهان وجود دارند که تعریف منحصر به فردی از برند و برندینگ ارائه می‌دهند. به طور مثال برخی تصور می‌کنند که برند نوعی رنگ یا سایز نوشتار است که اسم تجاری شما به وسیله آن مورد معرفی قرار می‌گیرد. در مقابل برند تعریف بسیار گسترده‌ای دارد که این تعاریف شامل مواردی است که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد. این موارد عبارتند از:

  • به کارگیری سبک طراحی منحصر به فرد ( شامل مواردی مانند رنگ، فونت، نحوه بسته‌بندی و …)
  • راه اندازی وب سایت و بازاریابی مناسب
  • راه اندازی فروشگاه اینترنتی
  • حضور فعال در رسانه‌های اجتماعی مختلف و به‌روز
  • ارائه خدمات مناسب برای مشتریان
  • قیمت و کیفیت محصولات
  • ارائه شعارهای مناسب از طرف شرکت

مزیت برندینگ چیست؟

کندو - برندینگ

برندینگ

ممکن است تا به حال بارها از خودتان پرسیده باشید که به چه علت برندسازی می‌تواند اهمیت بسیار بالایی برای کسب و کارها داشته باشد. به همین علت برای پاسخ به سوال شما در ادامه ۸ علت را که مزیت برندسازی به شمار می‌آیند را مورد بررسی قرار خواهیم داد. این موارد عبارتند از:

آشنایی و شناخت مشتری

یکی از مسائلی که هرگز  نباید به دید جزئی به آن نگاه کرد، قدرت شناخت مشتری است. هنگامی که مشتری با برند شما آشنا می‌شود و به عبارتی فونت‌ها یا نوشته‌های برند شما توجه او را جلب می‌کند، بیشتر دوست دارد تا محصولات شما را در دست بگیرد و با آن‌ها آشنا شود. در دنیای امروزه رقابت با سایر کسب و کارها کار دشواری است چرا که تنوع بسیار زیادی از انواع محصولات در اختیار مشتریان است. به همین علت در بین سایر رقبا در قدم اول به‌کارگیری یک ظاهر چشم نواز برای برند اهمیت بسیار بالایی دارد.

حفظ وفاداری مشتری

بعد از اینکه مرحله اول به پایان رسید و به عبارتی مشتری برند ما را برای خرید یا ارائه خدمات انتخاب می‌کند، وارد مرحله دوم می‌شویم. در این مرحله برای تداوم مراجعه مشتری لازم است کیفیت خوبی را به آنها ارائه دهیم. بهترین برند، برندی است که بتواند از مشتریان خود نظرات مثبتی را به ثبت برساند و اگر انتقادی از طرف مشتریان صورت گرفت بتواند این مشکلات را حل کند. بازخورد مثبت از طرف مشتریان به افزایش سودآوری و موفقیت برند کمک می‌کند.

 استمرار بازاریابی و ثبات آن

تمامی موارد در برندسازی تنها به انتخاب فونت یا رنگ خلاصه نمی‌شود؛ بلکه لازم است برای تداوم موفقیت‌ها فلسفه شرکت، وب سایت و … در اختیار مشتریان قرار بگیرد. در این صورت مشتری با شناخت کافی می‌تواند برند مورد نیاز خود را انتخاب کند. با این روش بازاریابی برند شما آینده بهتری را برای خود رقم خواهد زد.

انتقال هویت به تجارت خود

با استفاده از برند سازی می‌توانید هویت خاصی را به کسب و کار و تجارت خود ببخشید. این ویژگی کمک می‌کند تا محصولات از آنچه که هستند جذاب‌تر به نظر برسند. به طوری که بسیاری از برندها با استفاده از این ویژگی توانستند محصولات خود را وارد سبک زندگی مشتریان کرده و در نتیجه سود بسیار بالایی را از آن خود کنند. هویت بخشیدن به تجارت سبب ایجاد تعصب در مشتریان شده و به طور غیر مستقیم به نوعی بازاریابی و تبلیغات تبدیل می‌شود.

ایجاد اطمینان و اعتبار در ذهن مشتری

کندو - ایجاد اطمینان ذهن مشتری

ایجاد اطمینان ذهن مشتری

اگر برندسازی به درستی انجام شود به جلب اعتماد مشتریان کمک می‌کند. بارها پیش آمده است که برندسازی درست و مناسب کمک کرده تا مشتریان بدون توجه به مواد تشکیل دهنده یا کیفیت محصول تنها با درنظرگرفتن برند آن خرید خود را انجام دهند. برندسازی باعث تلقین در مشتریان می‌شود که ما در این کسب و کار سعی می‌کنیم بهترین کیفیت را به شما ارائه دهیم. بنابراین جهت تداوم این حس بر خود لازم ‌می‌داریم تا از انجام هر گونه اقدامی که منجر به ایجاد نارضایتی شود جلوگیری کنیم. پس در حالت کلی نتیجه می‌گیریم برندسازی به ایجاد اطمینان و اعتبار در ذهن مشتری کمک می‌کند و در نتیجه سود بالایی را  برای کسب و کار خود به ارمغان می‌آورد.

تمایز در بین سایر رقبا

از جمله مهم‌ترین مزایای برندسازی می‌توان به بالا بردن امتیاز در رقابت با سایر کسب و کارها اشاره کرد. ممکن است اولین بار با شنیدن این جمله توجه بالایی به معنای آن نداشته باشید؛ اما در دنیای امروز بالا بردن امتیاز در نظر مشتری نسبت به سایر رقبا  موضوع بسیار مهم و ضروری است. در این مورد برندسازی به مشتریان کمک می‌کند تا در بلند مدت بتوانند با بررسی کیفیت محصولات ارائه شده از طرف شما کمتر سراغ رقبای دیگر بروند.

جذب استعداد و مهارت‌ها

به یاد داشته باشید که اگر یک تجارت یا کسب و کار بتواند کار خود را به درستی انجام دهد، افراد دارای استعداد و مهارت جذب برند او خواهند شد. در دنیای امروز که تکنولوژی تاثیر بسیار زیادی در سبک زندگی افراد دارد اینفلوئنسرهای با استعداد می‌توانند با مصرف و توجه به برند شما تاثیر بسیاری در موفقیتتان داشته باشند.  به همین جهت اگر مجموعه‌ای دوست دارد تا در مسیر پیشرفت قدم بگذارد از افراد خلاق در این مسیر کمک می‌گیرد.

بالا رفتن اعتماد به نفس

آخرین مورد از جمله مزایای برندسازی بالا بردن اعتماد به نفس مشتری و صاحبان کسب و کار است. اگر برندسازی توسط افراد حرفه‌ای و کاربلد انجام شود نه تنها باعث از بین رفتن پول و هزینه شما نخواهد شد؛ بلکه در مدت زمان کوتاه علاوه بر افزایش میزان درآمد و سود دهی تاثیر مستقیمی در روحیات افراد خواهد گذاشت.

همچنین پیشنهاد ما به شما مطالعه نقش پیامک در برندسازی میباشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی