تست A/B آزمایشی است که دو نسخه از یک دارایی را در بازاریابی به مقایسه می‌گذارد. این دارایی می‌تواند، ایمیل، متن، صفحه فرود، عنوان یا پیامک تبلیغاتی باشد. هدف این است که مشاهده شود که تغییرات در دو نسخه موفق بوده است یا خیر؟
برای انجام تست A/B به دو چیز نیاز است. اولین مورد هدف است؛ چه چیزی را اندازه گیری می‌کنید؟ ممکن است متن پیامک باشد یا یک ایمیل. و درواقع هدف شما می‌تواند این باشد که نرخ‌های بازگشت را اندازه‌گیری کنید و یا موضوع و متن پیامک یا ایمیل تبلیغاتی.
دومین مورد گونه آن است؛ چه موردی را بین نسخه A و نسخه B تغییر خواهید داد؟ در واقع هر چیزی را که تغییر می‌دهید با هدف شما هم‌راستا است. در واقع هدف شما رساندن یک پیغام به گونه‌های متفاوت در جهت بازخورد بیشتر است. متن کدام پیامک یا ایمیل مخاطب بیشتری را جذب می‌کند؟

کندو - بازاریابی پیامکی برای شرکت های گردشگری

تست A&B در پیامک

تست A/B در ارسال پیامک چه اهمیتی دارد؟

در اجرای کمپین‌های تبلیغاتی، همان‌قدر که به عنوان اولین نکته، درنظر گرفتن تمامی کانال‌های ارتباطی و استفاده از شبکه‌های اجتماعی مهم است، دومین نکته‌ توجه به اولین نسخه از ارسال پیامک به مخاطب است. و هدف می‌تواند یک CAT بسیار قدرتمند، پیشنهاد یک محصول یا خدمات و حتی یک پیشنهاد شگفت‌انگیز باشد. برای فهمیدن آن هیچ راهی جز آزمایش کردن وجود ندارد و تست A/B یک راه‌کار بسیار مفید و ارزشمند است.
تست‌ A/B به طور معمول برای اندازه گیری مواردی مثل، تعداد دانلودها و ترافیک وب، نیز استفاده می‌شود اما در تست پیامک‌های تبلیغاتی بر روی سه فاکتور اصلی تمرکز دارد: CTR یا نرخ کلیک، نرخ انصراف (انصراف مخاطب از دریافت پیامک از سوی شما) و نرخ تبدیل. منظور از نرخ تبدیل، لینکی است که همراه پیامک برای مشاهده از وب سایت ارسال می‌شود؛ فرقی ندارد مخاطب روی آن کلیک کرده و وب سایت را ببیند و یا در بهترین شرایط، این بازدید منجر به خرید شود.

تست A&B در پیامک

چه مواردی قابلیت تست دارند؟

برای اجرا باید اطلاعات ارزشمندی در مورد علایق مخاطبانی که قصد دارید تست را روی آن‌ها انجام دهید، به دست آورید.
آیا مخاطبان پیامMMS و چند رسانه‌ای ترجیح می‌دهد یا پیام متنی؟
پیامک‌ها صبح ارسال شوند یا شب؟
پیامک ساده و کوتاه بهتر است یا پیامک‌های طولانی؟
متن پیام ساده و روان و صمیمی باشد یا کاملا رسمی؟
پیشنهادات ویژه در متن پیامک وجود داشته باشد یا خیر؟
از کلمات عامیانه و اختصار استفاده شود یا خیر؟
عکس بهتر است یا فیلم، فایل گیف یا پیام صوتی؟
رنگ یا فونت در تصاویری تاثیری دارد؟
این اطلاعات برای شما بسیار ارزشمند است، حتی اگر هر دو نسخه‌ی ارسالی، بازخورد خوبی به شما ندهد، باز هم این اطلاعات می‌تواند در سه فاکتور CAT، نرخ انصراف و نرخ تبدیل برای کسب و کار شما مفید باشد.
ضرورت تست A/B برای پیامک‌های تلفن ‌همراه
در چندین دهه‌ی گذشته از تست A/B در دنیای چاپ، تبلیغات تلویزیونی و میزان بازدید از وب‌سایت‌ها استفاده می‌شد. حال با استفاده‌ی روز افزون از تلفن‌های همراه و داغ شدن بازار پیامک‌های تبلیغاتی، از تست A/B در بازخورد مخاطبان و بدست آوردن نتایج مطلوب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این آزمون، به جای نرخ بازدید از صفحات وب، باید میزان خرید، تعامل مخاطب با کسب و کار و نرخ بازگشت سرمایه به دقت بررسی شود و هدف آن جمع آوری اطلاعات دقیق و تغییر استراتژی و هدف گذاری مجدد برای تبدیل مشتری بالقوه به مشتری بالفعل است. در واقع اجرای این تست کمک می‌کند تا صاحبان مشاغل و کسب و کارها بتوانند یک استراتژی برای ارسال پیامک‌های خود داشته باشند که این امر باعث تعامل، حفظ مشتری و سود آوری می‌شود. همچنین تست A/B برای کمپین‌های تلفن همراه تضمین می‌کند که هر پیامی که صاحبان مشاغل و کسب و کارها برای معرفی محصول یا خدمات خود ارسال می‌کنند می‌تواند موثرتر از قبل باشد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی