هر جامعه‌ای باید فرصت این را داشته باشد تا استعدادها و توانایی‌های افراد کم توان جامعه را شناسایی کند و روی تک تک آنها سرمایه گذاری کند. برای آنکه این دیدگاه محقق شود باید در درجه‌ی اول شرایط فرهنگی و رفاهی جامعه برای این عزیزان فراهم گردد. به بهانه روز جهانی معلولین در این مقاله قصد داریم کمی در مورد نیازهای این دوستان در جامعه به هم گپ و گفتی داشته باشیم.

روز جهانی افراد کم توان (معلولین) چه روزی است

3 سپتامبر، 12 آذر از سوی سازمان ملل متحد روز جهانی افراد معلول نام گذاری شده است. هر ساله در این روز بزرگ افراد زیادی در سراسر دنیا گرد هم جمع می‌شوند و پیرامون مشکلات و نیازهای روز افراد معلول به گفتگو می‌نشینند.

فرد کم توان یا معلول کیست

معلول یا کم توان به فردی می‌گویند که به دلیل نقص جسمی یا ذهنی دچار اختلال باشد و همین اختلال سبب محدودیت‌های در سلامت، زندگی شخصی و اجتماعی او شود.

افراد معلول به چهار گروه زیر تقسیم می‌شوند:

 • جسمی
 • حرکتی
 • ذهنی
 • نابینایان و ناشنوایان

هدف از نام گذاری روز معلولین چیست

 • ارتقاء سطح آگاهی مردم در مورد مسائل مربوط به افراد کم توان
 • گسترش سطح رفاهی و اجتماعی افراد معلول جهت گسترش و پیشرفت در زندگی شخصی و اجتماعی.
 • طراحی و ساخت مجموعه‌های ورزشی و رفاهی ویژه معلولین
 • کارکردن روی سطح فرهنگ مردم جهت نگرش به افراد معلول در جامعه
 • اشتغال زایی برای افراد کم توان با توجه به نوع معلولیت آنها.
کندو - هدف از نام گذاری روز معلولین

هدف از نام گذاری روز معلولین

افراد کم توان نیازمند احترام هستند نه ترحم!

شاید در نگاه اول بگویید احترام و ترحم، خیلی تفاوت خاصی با هم ندارند. اما در جواب باید بگوییم که تفاوت این دو از زمین تا آسمان است.

هنگامی که شما به کسی احترام می‌گذارید، او را انسانی بزرگ می‌شناسید و به او به دید یک فرد بزرگ منش و موفق نگاه می‌کنید. اما زمانی که به کسی ترحم می‌کنید، او را فردی شکننده و بیچاره تلقی می‌کنید که نیازمند کمک و یاری دیگران است. شاید در واقعی افراد ناتوان به کمک ما نیاز داشته باشند، اما یادتان باشد باید به دید احترام با آنها ارتباط برقرار کرد نه ترحم.

مشکلات افراد کم توان در جامعه امروزی ما!

با مدرن شدن زندگی، مشکلات شخصی و یا اجتماعی افراد کم توان بیشتر از قبل شد، چرا که مسئولین خیلی به شرایط یک انسان معلول و کم توان اهمیت ندادند. در کشورهای جهان سوم این مشکلات خیلی شدیدتر از اروپا و آمریکاست. اجازه بدهید در این بخش به برخی از مشکلات خیلی جدی در مورد این عزیزان بپردازیم.

 • سطح پایین فرهنگ اجتماعی مردم

متاسفانه هنوز هم افرادی را می‎بینیم که با دیدن یک فرد معلول یک جمله‌ی مشترک به زبان می‌آورند: خدایا شکرت که سالم هستم.

معلولان و افراد کم توان مخلوقاتی نیستند که ما با دیدن آنها به یاد شکرگذاری باشیم. پس لطفا اگر فرد ناتوانی دیدید، مانند افراد دیگر جامعه با آنها برخورد کنید و چنانچه نیاز به کمک داشتند، دوستانه به یاری آنها بشتابید.

کندو- ارسال پیامک برای موسسه خیریه

 • مشکلات تحصیلی برای افراد کم توان

افراد معلول و کم توان هنوز هم مشکل تحصیل دارند با اینکه در مورد این موضوع بررسی و تحقیقات زیادی انجام شده اما باز هم مشکلات وجود دارند. مخصوصاً در مقطع آکادمیک و دانشگاهی این مشکلات بیشتر به چشم می‌خورد.

 • اشتغال زایی برای افراد کم توان

مشکل اشتغال زایی برای همه‌ی افراد جامعه امروزه به معضل اساسی تبدیل شده است. این مشکل برای افراد کم توان بیشتر از افراد سالم است. مسئولین کشور باید جهت اشتغال زایی افراد کم توان برنامه ریزی و اجرا داشته باشند؛ چرا که امروز شاهد آن هستیم که درصد بسیار بالایی از معلولین با سختی از دانشگاه‌ها فارغ التحصیل می‌شوند و وقتی وارد جامعه می‌شوند مشکل شدید در پیدا کردن کار دارند.

 • نبود مراکز تفریحی و سرگرمی استاندار برای افراد کم توان

متاسفانه افراد کم توان جهت گذراندن در مراکز تفریحی و سرگرم کردن خود نیز مشکلاتی دارند. البته امروز بیشتر مراکز خرید و تفریحی دارای رمپ و آسانسور هستند؛ اما لازم است که مراکز تفریحی و ورزشی ویژه‌ی افراد معلول در سطح کشور داشته باشیم که با استاندارهای جهانی مطابقت داشته باشد.

کندو - روز جهانی افراد کم توان یا نا توان

روز جهانی افراد کم توان یا نا توان

ما به عنوان یک شهروند چگونه می‌توانیم به افراد کم توان کمک کنیم.

 • همان طور که در قسمت قبل گفتیم چنانچه فرد ناتوانی را دیدیم؛ نگاه عادی به آنها داشته باشیم و در صورت نیاز به آنها دوستانه کمک کنیم.
 • اگر صاحب کسب و کاری هستید؛ حتما برای چند فیلد کاری برای افراد ناتوان جای استخدام داشته باشید.
 • در سیستم آموزشی، برای دانش آموزان توضیح دهیم و سعی کنیم فرهنگ درست رفتار با افراد کم توان را آموزش دهیم.
 • هنرمندان (موسیقی یا سینما) برای افراد کم توان تخفیفات ویژه در نظر بگیرند.
 • مراکز درمانی برای افراد کم توان شرایط خاصی را برای درمان ارائه دهند.
 • در مراکز تفریحی به قول معروف هوای افراد معلول را داشته باشیم.
کندو - کمک ما به عنوان شهروند به افراد نا توان

کمک ما به عنوان شهروند به افراد نا توان

روز جهانی معلولین را از طریق ارسال پیامک اطلاع رسانی کنیم!

سازمان بهزیستی و سازمان‌های خصوصی نگهداری از معلولین می‌توانند در این روز از طریق ارسال پیامک انبوه در مورد موضوعات مربوط به افراد ناتوان و معلول اطلاع رسانی‌های لازم را انجام دهند. چنانچه نیازمند حمایت مردمی چه مادی و چه معنوی باشند، می‌توانند از طریق ارسال پیامک با شهروندان در ارتباط باشند.

همچنین سازمانهای نگهداری معلولین می‌توانند جلسات دوره‌ای خیرین را از طریق ارسال پیامک یادآوری کنند و حتی پیامک جهت تشکر از کمک و حضور آنها نیز ارسال کنند.

افراد معلول علاوه بر نیاز مادی، نیاز معنوی هم دارند و چقدر زیبایت که در قالب جشن در کنار این افراد جمع شویم و لحظات شادی را برای آنها بسازیم.

سخن آخر

افراد ناتوان و معلول درصد قابل توجهی از جامعه را به خود اختصاص می‌دهند. پس بسیار بجاست که جامعه‌ای را تشکیل دهیم، تا این عزیزان حداقل مشکلات را داشته باشند. مسئولان و شهروندان ما موظف هستند تا مشکلات موجود و حتی احتمالی را بررسی کرده و به راه حل‌های منطقی ارائه دهند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی