آیا میدانید محتوای تکراری چیست؟ و یا مطلع هستید محتوای تکراری چه تاثیری بر روی سئو یک سایت می گذارد؟ لازم به ذکر است بدانید این روزها بسیاری از افراد از محتوای تکراری یا همان محتوای Duplicate Content در وب سایت خود استفاده می کنند و به عواقب آن هم هیچ توجهی ندارند.  در ادامه بهتر است ذکر کنیم اکثر سئو کارها به دفعات این مسئله را گوشزد کرده اند که محتوای تکراری می تواند باعث کاهش اعتبار سایت شود. زیرا زمانی که خزشگرهای گوگل وارد وب سایت شما می شوند و با محتوای تکراری مواجه می گردند به این نتیجه می رسند که وب سایت شما خدمات ارزنده ای را به کاربران ارائه نمی کند. در نتیجه اعتباری برای آن محتوا و حتی سایت شما در نظر گرفته نخواهد شد.

در مجموع ما قصد داریم در این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به محتوای تکراری در اختیار شما قرار دهیم و راهکارهایی را برای جلوگیری از انتشار محتوای تکراری ارائه کنیم. به همین دلیل پیشنهاد می کنیم تا پایان مقاله محتوای تکراری چیست؟ با ما در مجله کندو همراه باشید.

محتوای تکراری چیست

در گام اول بهتر است اطلاعاتی را در مورد محتوای تکراری در اختیار شما قرار دهیم تا شما متوجه شوید محتوای تکراری چیست و با درک بهتری ادامه مقاله را مطالعه کنید. لازم به ذکر است بدانید زمانی که شما دو یا چند محتوا نسبتا یکسان در وب سایت خود منتشر کنید دچار مواجه شدن با محتوای تکراری خواهید شد. اگر بخواهیم یکی از مواردی که باعث تکراری شدن مقالات میشود را ذکر کنیم بهتر است به نقل قول هایی که از دیگر صفحات کپی می شوند اشاره نماییم. این نکته را در نظر داشته باشید تغییر بخشی از محتوا هم نمیتواند آن را از تکراری شدن نجات دهد زیرا گوگل بسیار هوشمند است و خزشگرهای آن محتوای تکراری را به سادگی تشخیص می دهند.

کندو - محتوای تکراری

محتوای تکراری

چگونه یک محتوا تکراری تولید می شود

در اکثر موارد مدیران وب سایت به دلیل عدم آگاهی یا پایین بودن سطح اطلاعات نسبت به سئو باعث تولید محتوا تکراری می شوند. زمانی که شما تصمیم میگیرید تولید محتوا سایت خود را آغاز کنید باید یک نقشه راه برای خود در نظر بگیرید و با استفاده از ابزار های مختلف کلمات کلیدی خود را انتخاب کنید. در ادامه باید به این مسئله توجه کنید که نباید یک عنوان و محتوای یکسان با دو URL مختلف در وب سایت شما منتشر شود. یکی دیگر از مواردی که باعث انتشار محتوا تکراری می شود کپی اطلاعات محصول و محتوای دزدی که در اکثر موارد توسط فروشگاه های آنلاین در نظر گرفته می شود.

این نکته را در نظر داشته باشید فروشگاه های آنلاین که در حوزه فروش محصولات فیزیکی فعالیت می کنند اطلاعات مربوط به محصول را از سایت تولید کننده کپی می نمایند که این مسئله هم موجب ایجاد محتوا تکراری می شود. البته اگر تا به این لحظه نمیدانستید محتوای تکراری چیست و از انتشار محتوای تکراری جلوگیری نکرده اید اصلا نگران نباشید زیرا در ادامه محتوا به طور کامل شما را روشهای جلوگیری Duplicate Content آشنا خواهیم کرد.

استراتژی محتوا چیست؟ راهنمای عملی تدوین سند استراتژی محتوا

تاثیر محتوای تکراری در سئو 

استفاده از محتوای تکراری تاثیرات مختلفی بر روی وبسایت می گذارد برای مثال اگر شما از محتوای تکراری در وب سایت خود استفاده کنید مطمئناً در جستجوی گوگل با مشکل مواجه خواهید شد و گوگل نتایج درستی از وب سایت شما را به کاربران نمایش نمی دهد در نتیجه این مسئله باعث کاهش ترافیک می شود از سوی دیگر زمانی که ترافیک سایت کاهش پیدا کند مطمئنا فروش سایت هم کم خواهد شد. مسئله دوم این است که گوگل با مشاهده کردن مقالات تکراری دچار دوگانگی می شود و نمی داند کدام مقاله را باید در نتایج جستجو به کاربر نمایش دهد.

این نکته مهم را در نظر داشته باشید در بسیاری از مواقع مقاله شما توسط گوگل از نتایج جستجو حذف می شوید که حذف شدن مقاله از نتایج جستجو گوگل می تواند آسیب جدی به سئو وب سایت شما وارد کند. در ادامه باید به کاهش اعتبار سایت اشاره کنیم زیرا خزشگرهای هوشمند گوگل به راحتی می توانند محتوای تکراری را تشخیص دهند و همین مسئله موجب می گردد تا شما شاهد کاهش اعتبار وب سایت خود باشید.

تفاوت محتوای کپی و محتوای تکراری چیست

این سوال یکی از متداول ترین سوالاتی است که توسط بسیاری از افراد مطرح می شود  به همین دلیل ما قصد داریم در این بخش از مقاله تفاوت بین محتوای کپی و محتوای تکراری را به صورت کامل مورد بررسی قرار دهیم در گام اول بهتر است بدانید محتوای کپی به محتوای گفته می شود که شما یک مقاله را به صورت کامل از روی یک وب سایت دیگر کپی برداری کنید و در قالب یک محتوای جدید در وب سایت خود منتشر نمایید. توجه داشته باشید انتشار این نوع از محتوا تاثیر بسیار منفی بر روی سایت می گذارد و در بعضی از مواقع موجب پنالتی شدن سایت میشود.

در نقطه مقابل محتوای تکراری را داریم که محور اصلی این مقاله است. محتوای تکراری به محتوایی گفته می شود که شما از قبل آن را در وب سایت خود منتشر کرده اید اما به علت عدم آگاهی از وجود این مقاله آن را مجدداً با یک url جدید منتشر نموده اید. البته باید به این نکته اشاره کرد که در برخی از مواقع تنها بخشی از آن محتوا در یک محتوای جدید منتشر می شود اما در هر شرایط گوگل محتوا را تکراری تلقی می کند.

چگونه مشکل محتوای تکراری را مرتفع کنیم

در این بخش از مقاله محتوای تکراری چیست تصمیم داریم راهکارهایی برای جلوگیری از انتشار محتوای تکراری در اختیار شما قرار دهیم. توجه داشته باشید ابزار های مختلف وجود دارد که می‌تواند به شما کمک کند تا مشکل محتوای تکراری را برطرف کنید. استفاده از سرچ گوگل، تگ های کنونیکال، ریدایرکت ها، متای Noindex و غیره می توانند به شما کمک کنند تا مشکل محتوای تکراری را برطرف کنید. در ادامه این روش ها را به طور کامل توضیح خواهیم داد تا شما با دید باز از انتشار محتوای تکراری جلوگیری کنید.

کندو - کیفیت محتوا یا کیفیت بک لینک

سرچ گوگل

یکی از ساده ترین روش هایی که می توان از انتشار محتوای تکراری جلوگیری کرد استفاده از سرچ گوگل است. لازم به ذکر است بدانید شما خیلی راحت می توانید عبارت مشکوک را در سرچ باکس گوگل در درون “” قرار دهید و آن را با استفاده از موتور جستجوی گوگل سرچ کنید. در این صورت شما اطلاعات کاملی نسبت به محتوای تکراری به دست خواهید آورد.

تگ‌های کنونیکال

شاید اطلاعات کاملی نسبت به تگ کنونیکال در اختیار نداشته باشید، تگ های کنونیکال بسیار کاربردی هستند و می توانند در رفع مشکل محتوای تکراری به شما کمک شایانی کنند. این نکته را در نظر داشته باشید در برخی از مواقع گوگل زمانی که محتوای تکراری را در وب سایت شما مشاهده می کند دچار سر در گمی می شود و نمی داند کدام محتوا را به کاربر نمایش دهد. در نتیجه شما با استفاده از تگ کنونیکال می توانید صفحه اصلی را برای گوگل مشخص کنید تا بتوانید به سادگی اعتبار اصلی را به صفحه مورد نظر شما بدهد و بین صفحه های تکراری، صفحه اصلی را در نتایج جستجو گوگل قرار دهد و آن را به کاربران نمایش دهد.

کندو - تگ‌های کنونیکال

تگ‌های کنونیکال

ریدایرکت ها

ریدایرکت یکی از بهترین روش ها برای رفع مشکل محتوای تکراری است. در برخی از مواقع شما شاهد تکراری بودن محتوای هستید که ترافیک بسیار بالایی دارد اما به دلیل تکراری بودن محتوا ترافیک آن روز به روز در حال کاهش است. برای این که بتوانید این محتوای تکراری را نجات دهید یکی از بهترین انتخاب ها برای شما ریدایرکت کردن است. شاید برای شما سوال پیش بیاد که ریدایرکت کردن چیست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است ذکر کنیم انتقال اعتبار و ترافیک از یک صفحه به صفحه ای دیگر ریدایرکت می باشد. این نکته را هم در نظر داشته باشید اگر محتوای تکراری خود را در حالت عادی از وب سایت خود حذف کنید مطمئنا با جریمه گوگل مواجه می شوید اما در صورت انجام ریدایرکت آن صفحه بر روی صفحه دیگر می توانید از جریمه شدن توسط گوگل هم جلوگیری کنید.

متای Noindex

متای Noindex یکی دیگر از روش های کاربردی است که توسط بسیاری از سئو کارها استفاده می شود. لازم به ذکر است بدانید بعد از شناسایی محتوا تکراری به سادگی می توانید محتوای اصلی را از محتوای تکرار مجزا کنید و بر روی محتوای تکراری متای Noindex قرار دهید تا به هیچ وجه ایندکس نشود. در این صورت گوگل محتوا اصلی را به سادگی شناسایی کرده و آن را در نتایج جستجو به کاربر نمایش می دهد. 

شناسایی محتوای تکراری روی سایت

در بسیاری از مواقع افراد می دانند بر روی سایت خود محتوا تکراری دارند اما نمی توانند محتوای تکراری خود را شناسایی کنند. اگر شما هم با این مشکل مواجه شده اید اصلا نگران نباشید زیرا با استفاده از وب سایت siteliner می توانید محتوای تکراری سایت خود را در کمترین زمان شناسایی کنید. بعد از ورود به این وب سایت تنها کافی است آدرس اینترنتی سایت خود را وارد نمایید. این ابزار به صورت کاملا اتوماتیک کار می کند و می تواند به راحتی محتوای تکراری شما را شناسایی کند.

کندو - شناسایی محتوای تکراری روی سایت

شناسایی محتوای تکراری روی سایت

از کجا بفهمیم کدام صفحات سایت‌مان در سطح اینترنت نسخه تکراری دارند

همانطور که میدانید برای انجام هر کاری در فضای اینترنت ابزار و وب سایت هایی وجود دارد که به صورت رایگان و غیر رایگان به کاربران خدمات می دهد. پیدا کردن صفحات تکراری هم از این قاعده مستثنی نیست و شما می توانید برای این کار از وب سایت Copyscape استفاده کنید. لازم به ذکر است بدانید بعد از وارد شدن به این وب سایت تنها کافی است آدرس url سایت خود را وارد کنید تا محتوا مشابه را برای شما به نمایش در بیاورد.

سخن آخر

همانطور که می دانید محتوای تکراری یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. شایان ذکر است بدانید ما در این مقاله تمام تلاش خود را کرده ایم تا اطلاعات دقیق نسبت به محتوای تکراری در اختیار شما قرار دهیم و مطمئنا شما در حال حاضر می دانید محتوای تکراری چیست و چه تفاوتی با محتوای کپی دارد.

از سوی دیگر از تاثیر محتوای تکراری بر سئو را هم مطلع هستید در نتیجه پیشنهاد می کنیم با استفاده از روش های مختلف که در این مقاله به شما ارائه شده است (استفاده از سرچ گوگل، تگ های کنونیکال، ریدایرکت ها، متا نو ایندکس) برای شناسایی و برطرف کردن مشکل محتوای تکراری اقدام کنید. در نهایت امیدوارم محتویات موجود در این مقاله توانسته باشد اطلاعات کافی در مورد محتوا تکراری چیست در اختیار شما قرار دهد و راهکارهای منحصر به فردی را جهت جلوگیری از Duplicate Content به شما ارائه کند.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی