همانطور که درخت همیشه سبز نماد زندگی همیشگی است، بازاریابی محتوای همیشه سبز نیز از ایده‌ها و تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که در طول زمان پایدار و ماندگار هستند. این نوع محتوا یکی از زیر شاخه های محتوای سئو شده به حساب می آید و اگر بخواهم به طور ساده توضیح دهیم، محتوای همیشه سبز یا Ever green محتوایی است که اعتبار خود را حفظ می‌کند، حساس به زمان نیست و مدت‌ها بعد از اولین تاریخ انتشار، همچنان ترافیک زیادی دارد.

 

محتوای همیشه سبز چیست

محتوای همیشه سبز درباره موضوعاتی بحث می کند که برای مدت طولانی‌تری نسبت به دیگر مطالب مرتبط، ارزشمند باقی می‌مانند و تنها با به روزرسانی‌های جزئی مربوط به داده‌ها یا تاریخ‌ها هنوز هم قادرند ترافیک سایت را افزایش دهند.

به عنوان مثال ویکی پدیا یکی از نمونه‌های محتوای همیشه سبز است. این صفحه مخاطبان خود را براساس محتوایی ساخته است که همیشه سبز باقی می‌ماند. چرا که ویراستاران سعی می‌کنند اطلاعات را به روز نگه دارند و  همچنین همیشه کسی هست که فیلم قدیمی را به یاد آورد و بخواهد در مورد آن اطلاعات کسب کند.

مزیت‌های تولید محتوای همیشه سبز

اولین سوالی که در ذهن هر کاربری ایجاد می شود این است که مزیت درج محتوای سبز در سایت چیست و چه دستاوردهایی را برای ما به همراه دارد. در ادامه به دو تا از مهمترین مزیت های آن اشاره می کنیم تا بتوانید درک درستی داشته باشید.

در نتایج موتورهای جستجو رتبه خوبی دارد

مطمئنا هنگام ایجاد محتوا، بهینه سازی مطلب برای گوگل جز اولویت‌‌‌‌‌‌‌های شماست. جالب است بدانید که محتوای سبز به دلیل ماندگاری بالا می‌‌‌‌‌‌تواند رتبه خوبی را در نتایج کسب کند. تنها کافی است که از کلیدواژه‌‌‌‌‌های مناسب و مرتبط در متن خود استفاده کنید.

 ایجاد لید در بازه زمانی طولانی

اگر مطلب شما با ارزش و البته همیشه سبز باشد منابع مختلف به آن لینک خواهند داد و این باعث می‌‌‌‌‌‌شود تا افراد بیشتری با فعالیت‌‌‌‌‌های شما آشنا شده و در نتیجه به مشتریان دائمی شما تبدیل شوند.

کندو - محتوای همیشه سبز

محتوای همیشه سبز

چگونه محتوای همیشه سبز تولید کنیم

قبل شروع برای تولید محتوای سبز از خود بپرسید آیا سال‌های بعد نیز مردم به سراغ این مقاله خواهند آمد یا خیر؟

هدف از تولید محتوای همیشه سبز همین است؛ محتوایی که سال‌ها برای مردم مفید باشد و به سراغش بروند. در واقع، این نوع محتوا هرگز ارزش خود را از دست نخواهد داد و همواره، مخاطبان خاص خود را خواهد داشت. با تولید این نوع محتوا، می‌توانید همواره، در رقابت پیشی بگیرید. 

تعادل پایداری و بی زمانی را هدف قرار دهید.

اساساً دو نوع محتوای همیشه سبز وجود دارد: محتوایی که صرف نظر از گذشت زمان و تغییر فرهنگ، هنوز هم مرتبط باقی می‌ماند، مانند ” چگونه بند کفش‌های خود را ببندیم؟ ” و محتوایی که در طول زمان اگر به روز نشود اهمیت خود را از دست می‌دهد، مانند: ” نحوه آپلود عکس از iPad خود در فیس بوک “

این راهنما تا زمانی که اطلاعات به‌روزرسانی شده و شامل تغییرات ایجاد شده در فیس‌بوک یا آی‌پد باشد، همیشه سبز باقی می‌ماند. هر دوی این نوع «راهنماها» انواع مختلفی از محتوای همیشه سبز را نشان می‌دهند: اولی همیشه مرتبط است، و دیگری نیز  تا زمانی مرتبط است که با تغییرات فناوری به روز شود.

موضوع مناسب انتخاب کنید.

در گام اول شما باید یک موضوع مناسب را انتخاب کنید که ضمن مناسب بودن آن برای یک محتوای همیشه سبز ترافیک وب سایتتان را نیز افزایش دهد. در این گام ابزاهای تحیلی به شما کمک زیادی میکنند. یکی از این ابزارها Google Analytics است.

معمولا موضوعاتی که میزان جستوجوی اولیه آن‌ها بسیار زیاد است اما در طول زمان میزان سرعت جستجویشان به سرعت کاهش می‌یابد جزو موضوعات غیر سبز و ترند هستد. از این نوع موضوعات برای تولید محتوای همیشه سبز استفاده نکنید.

شما می‌توانید به محتواهایی که تاکنون تولید کرده‌اید نگاه کنید و ببینید که کدام موضوعات ترافیک بیشتری را برای سایت شما به همراه داشته‌اند. در واقع این محتواها همان محتواهای همیشه سبز هستند و شما می‌توانید از موضوعات مشابه آن برای تولید یک محتوای همیشه سبز جدید بهره ببرید.

کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید.

حال که چند موضوع سبز انتخاب کرده‌اید، نوبت به انتخاب بهترین کلمات کلیدی می‌رسد. به سراغ بهترین کلمات کلیدی برای سئو بروید تا محتوای‌تان در اولین صفحۀ جستجو قرار بگیرد. برای یافتن مناسب‌ترین کلمات کلیدی از ابزار «Related searches» استفاده کنید.

در این مرحله از کار، از کلمات کلیدی طولانی غافل نشوید. این کلمات کلیدی می‌توانند مخاطبان را به سوی محتوای شما جذب کنند و به مرور زمان، سبب افزایش ترافیک وب‌سایت و همچنین، افزایش رتبه‌تان شوند. در ضمن، کلمات کلیدی طولانی دشوار نیستند و رتبه گرفتن در آن‌ها آسان است.

کندو - بازاریابی محتوایی

به سراغ مراسم‌ها و اتفاقات خاص نروید.

برای تولید محتوا، تمرکزتان را روی موضوعات مورد بحث روز نگذارید. با سپری شدن این دوران یا مباحث خاص، تاریخ مصرف محتوای شما نیز می‌گذرد. به عنوان مثال، با سپری شدن دورۀ کرونا، دورۀ مقاله‌هایی مانند «چگونه در دورۀ کرونا در خانه کار کنیم» به سر می‌آید و کسی به سراغ‌شان نمی‌رود. در نتیجه، این موضوعات همیشه سبز نیستند و فقط محدود به دورۀ خاصی هستند.

برای تازه کارها بنویسید.

یادتان باشد کمتر ییش می‌آید متخصصان برای کسب اطلاعات و کمک گرفتن، به سراغ مقالات موجود در وب‌سایت‌ها بروند، در نتیجه، مخاطب محتوای شما مبتدیان هستند.

محتوای سبزتان را برای مبتدیان تولید کنید. در چنین محتوایی، جای برای نکات و مطالب تخصصی و فراتر از دانش مخاطب مبتدی وجود ندارد. همچنین، نباید در این مقاله‌ها، به سراغ واژه‌های تخصصی و پیچیده بروید، بلکه باید به دنبال بیان مطالب به زبان ساده باشید.

مطلب خود را بهینه کنید.

سعی کنید مقاله شما دارای ساختار مشخص باشد و اگر محتوای آن طولانی است حتما آن را فهرست بندی کنید.

  • بخش‌های مهم مقاله را با تگ H مشخص کنید.
  • خطاهای دستوری و بخش های اضافی را حذف کنید
  • مقاله را مجددا بازبینی کنید و از کیفیت محتوا مطمئن شوید.

محتوای‌تان را، به‌طور مرتب، به‌روزرسانی کنید.

حتی اگر بهترین محتوای سبز را تولید کرده باشید، باز هم از به روزرسانی آن غافل نشوید. باید محتوای‌تان را، به‌طور مرتب، به‌روزرسانی کنید. استراتژی‌ها تغییر می‌کنند، ابزارهای جدیدی برای پژوهش به وجود می‌آیند و به مرور زمان، محتوا تازگی‌اش را از دست می‌دهد. بنابراین، اگر می‌خواهید محتوای‌تان همیشه رتبۀ بالایی در موتور جستجو داشته باشد، باید همواره، به فکر به‌روزرسانی محتوای‌تان باشید.

کندو - محتوای سبز

محتوای سبز

کدام موضوعات، موضوعات همیشه سبز محسوب می‌شوند؟

از موضوعات همیشه سبز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • روش‌های کاهش وزن
  • دستور پخت کیک شکلاتی
  • راه‌های افزایش درآمد
  • نحوۀ بهینه‌سازی وب‌سایت

در همه‌ی فصول سال، عده‌ای این عناوین را جستجو می‌کنند، در نتیجه، محتوایی با این عناوین همیشه مخاطب خواهند داشت. بازاریاب‌ها، همواره، سعی بر تولید محتوای سبز دارد تا بتوانند از این طریق، ترافیک وب‌سایت‌شان را افزایش دهند. به زبان ساده، موضوع محتوای همیشه سبز، برای مدت طولانی برای مردم جذاب است، در نتیجه، باید در مورد آن‌ها بنویسید.

کندو - کیفیت محتوا یا کیفیت بک لینک

اما چه محتوایی همیشه سبز نیست؟

  • بهترین هدیه برای ولنتاین
  • روش‌های درمان کرونا
  • ترند زمستان 2022

محتواهایی با این مضامین همیشه سبز نیستند و فقط طی دورۀ مشخصی، مخاطب و خواننده دارند. طبیعتاً، در بهار 2023، دیگر کسی به فکر فهمیدن ترند زمستان 2022 نخواهد بود. به عبارتی، تاریخ چنین محتواهایی خیلی زود می‌گذرد.

سخن پایانی

در این مقاله با محتوای همیشه سبز و مزایای آن آشنا شدید، اما در این تولید این نوع محتوا باید دقت داشته باشید که تمام وقت خود را صرف تولید محتوای همیشه سبز نکنید و تعادلی را بین تولید محتواهای خود برقرار کنید تا بتوانید نیاز مخاطب‌های مختلفی را پوشش دهید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی