شما دوست عزیزی که در فیلد سوشال مدیا و یا دیجیتال مارکتینگ فعالیت دارید، تا به حال شده است که به خود بگویید: ” کاش می‌شد برخی از کارها به صورت خودکار انجام گیرد و نیاز به نیروی انسانی زیادی نباشد؟” مطمئناً بارها این تفکر در ذهن شما آماده است. خبر خوب آنکه مارکتینگ اتومیشن می‌تواند برای برآورده شدن این خواسته، کمک ویژه‌ای برایتان داشته باشد.

در این مقاله قصد دارید پیرامون مارکتینگ اتومیشن و مزایای آن با هم گپ و گفتی داشته باشیم. با ما همراه باشید.

مارکتینگ اتومیشن چیست

مارکتینگ اتومیشن یا اتوماسیون بازاریابی به معنی آن است که برخی از امور بازاریابی را خودکارسازی کنیم. تا هم هزینه‌هایمان کاهش پیدا کند و هم افزایش بهره‌وری و سرعت بالا در بازاریابی خود داشته باشیم. در ضمن با اتوماسیون کردن بازاریابی، خطاها هم به حداقل می‌رسند.

کاربرد مارکتینگ اتومیشن

 • ایجاد سر نخ lead Generation
 • تقسیم بندی مشتریان در دسته‌های جغرافیایی، رفتاری، هویتی و …
 • افزایش فروش محصولات
 • افزایش تاثیر ارتباط با مشتری
 • گزارش‌های کامل، جامع و کاربردی
 • و … .

چگونه با استفاده از اتوماسیون بازاریابی موفق باشیم

در این قسمت به شما آموزش خواهیم داد که تنها با پنج قدم در اتوماسیون بازاریابی خود موفق باشید:

کندو - اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی

 • فرآیند فروش خود را به درستی بشناسید

اگر چرخه‌ی فروش طولانی مجموعه شما زیاد است، بهتر است که برنامه ریزی فرآیند فروش به صورت خودکار، در تمامی واحدهای خود را داشته باشید.

 • مشتریان خود را به درستی بشناسید

سعی کنید رفتار مشتریان خود را بشناسید و حدس بزنید که هنگام خرید محصول یا خدماتی چه سوال‌هایی در ذهن آنها ایجاد خواهد شد. یا در کدام مرحله‌ی خرید نیازمند به راهنمایی خواهند داشت.

 • با مشتریان خود ارتباط صمیمی داشته باشید

همیشه مقدار محتوای مناسبی در فالب پادکست، کتاب صوتی، کتاب متنی، ایمیل و … داشته باشید تا ارتباط بین مجموعه خود و مشتریان را تقویت کنید و آنها را به مشتری بالقوه تبدیل نمایید.

 • استراتژی‌های خود را آزمایش و نتیجه گیری کنید

یادتان باشد که همیشه استراتژی‌های خود را مورد تحلیل و آزمایش قرار دهید. در پایان هر کمپین بازاریابی خود نقات قوت و ضعف استراتژی را به دقت بررسی کنید تا در صورت نیاز تغییرات اساسی در استراتژی خود داشته باشید.

 • سعی کنید درست هدف گیری کنید و به آن برسید

همه‌ی ما می‌دانیم که هدف نهایی در هر بازاریابی، افزایش فروش و درآمد مجموعه است. پس برای رسیدن به این هدف باید ترافیک سایت را بالا ببرید تا سرنخ‌ها پدید آیند و با استراتژی‌های شناخته شده به خرید منجر شود. مارکتینگ اتومیشن می‌تواند بهترین کمک را برای شما داشته باشد.

کندو- بازاریابی پیامکی شفاف

بایدها و نبایدهای اتوماسیون بازاریابی چیست

حال که به تعریف و بررسی مارکتینگ اتومیشن پرداختیم اجازه بدهید نکاتی را در قالب بایدها و نبایدها هم برای شما داشته باشیم:

 • تنها پیام‌های عمومی و کلی ارسال نکنید

هیچ گاه پیام‌های عمومی و کلی چه در قالب پیامک تبلیغاتی و چه در قالب ایمیل مارکتینگ را به تمامی لیست خود به صورت بی هدف ارسال نکنید. چرا که مطمئن باشید پیام‌ها نخوانده توسط کاربران حذف خواهند شد. همیشه دسته بندی از مشتریان و مخاطبان داشته باشید و با توجه به معیارهایی که مد نظرتان است، پیام‌های تخصصی برای هر دسته ارسال نمایید.

 • از مشتریان قدیمی خود غافل نشوید

این حقیقت غیر قابل انکار است که فروش برای افرادی که قبلا از شما خرید کرده‌اند؛ بسیار آسان‌تر از فروش محصولات یا خدمات به افراد جدید است. پس حتما مشتریان قدمی خود را دریابید و استراتژی‌های لازم جهت حفظ ارتباط با آنها را داشته باشید.

 • اقدامات فعلی خود را بدون بازنگری و تحلیل به مارکتینگ اتومیشن تبدیل نکنید

قرار نیست تمامی واحدهای کاری شما به صورت اتوماتیک درآیند. پس در نتیجه با توجه به میزان کوچک یا بزرگی کسب و کارتان، برخی از واحدها نیاز به خودکار شدن دارند.

در عین حال یادتان باشد قبل از آنکه این خودکار بودن را تعریف کنید، اقدامات و رویه فعلی خود را بررسی و تحلیل کنید؛ اگر نیاز به تغییرات دارید، باید قبل از هر اتوماتیک کردنی، تغییرات لازم صورت گیرد.

مزایای بازاریابی مارکتینگ اتومیشن

همان طور که پیش‌تر اشاره کردیم در مارکتینگ اتومیشن شما به راحتی می‌توانید با حذف نیروی انسانی اضافی، هزینه‌ی خود را کنترل کنید و همچنین خطای انسانی را به حداقل برسانید. اما به غیر از این دو سود، اتوماسیون بازاریابی مزایای دیگری نیز دارد که در این قسمت به شرح آنها خواهیم پرداخت.

کندو - مزایای بازاریابی مارکتینگ اتومیشن

مزایای بازاریابی مارکتینگ اتومیشن

 • امکان بهره‌گیری از چندین کانال

برخی برنامه ریزی‌ها امکان بهره‌مندی و حتی بررسی بازاریابی از چندین کانال به صورت همزامان را دارد که همین امر سبب بهبود عملکرد مجموعه خواهد شد.

 • شناسایی نقاط قوت و ضعف

به طور معمول پلتفرم‌های بازاریابی اتوماسیون، سیستم‌هایی برای بازخورد رفتاری کاربران هستند. پس در نتیجه در هر استراتژی بازاریابی به صورت خودکار شما به رفتار مشتری و نقاط قوت و ضعف بازاریابی خود، پی خواهید برد.

 • بهبود قابلیت‌های بازاریابی

بی شک گردش کار موجب برقراری ارتباط موثر و بهبود تجربه کاری خواهد شد.

سخن آخر

در دنیای امروزی ما که همه‌ی امور به صورت خودکار و اتوماتیک درآمده است؛ شرط عقل حکم می‌کند که ما هم به عنوان یک کسب و کار موفق، برخی از امور خود را به صورت اتوماتیک و خودکار تبدیل کنیم تا علاوه بر صرفه جویی در هزینه، دقت و سرعت عمل را به حداکثر برسانیم. مارکتینگ اتومیشن به شما کمک خواهد کرد تا در این زمینه موفق و کارآمد شوید.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی