آیا اطلاعاتی نسبت به اتوماسیون بازاریابی در اختیار دارید و می دانید چگونه می توان از اتوماسیون بازاریابی استفاده کرد؟ اتوماسیون بازاریابی دارای کاربردهای بسیار فراوانی است و در حال حاضر بسیاری از وب سایت ها و کسب و کارهای آنلاین از آن برای رشد و توسعه کسب و کار خود استفاده می کنند. به همین دلیل ما تصمیم داریم در این مقاله اطلاعات دقیق نسبت به اتوماسیون بازاریابی در اختیار شما قرار دهیم. لازم به ذکر است بدانید در این پست  با نرم افزار های اتوماسیون بازاریابی، مزایا استفاده از آن و اقدامات مهم در ایجاد استراتژی اتوماسیون بازاریابی اشنا خواهید شد. در نهایت اگر تصمیم دارید اطلاعات کاملی در مورد اتوماسیون بازاریابی به دست بیاورید پیشنهاد می‌کنیم تا پایانه مقاله اتوماسیون بازاریابی چیست با ما در مجله کندو همراه باشید.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

در گام اول بهتر است شما را به صورت کامل به اتوماسیون بازاریابی آشنا کنیم زیرا شاید شما ندانید اتوماسیون بازاریابی چیست. توجه داشته باشید اتوماسیون بازاریابی یعنی اینکه شما از نرم افزار های اتوماتیک برای مدیریت و فعالیت های بازاریابی همچون بازاریابی ایمیلی و پست گذاری در شبکه های اجتماعی و حتی ایجاد کمپین های تبلیغاتی استفاده کنید. این نکته را در نظر داشته باشید نرم‌افزارهایی که جهت اتوماسیون بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرند به صورت کاملا اتوماتیک کارها را انجام می دهند. در ادامه بهتر است ذکر کنیم که اتوماسیون بازاریابی به طور کلی به سه دسته از جمله (هوش بازاریابی، گسترش کسب و کار، اتوماسیون در جریان) تقسیم می شوند که تصمیم داریم در ادامه هر کدام از اتوماسیون های بازاریابی را به صورت مجزا مورد بررسی قرار دهیم تا شما اطلاعات کاملی نسبت به آن ها به دست بیاورید.

کندو - اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی

هوش بازاریابی (marketing intelligence)

یکی از کاربردی ترین اتوماسیون های بازاریابی استفاده از هوش بازاریابی است. شایان ذکر است بدانید با استفاده از این اتوماسیون شما میتوانید الگو رفتاری مخاطبین خود را کشف کنید. این مسئله به شما کمک می کند تا تبلیغات هدفمندی را انجام دهید و بازخورد بهتری را دریافت کنید.

گسترش کسب و کار (business development)

در بسیاری از مواقع صاحبان کسب و کار تلاش می کنند تا میزان فروش محصولات خود را افزایش دهند و نرخ تبدیل مشتری را بالا ببرند با استفاده از این بخش اتوماسیون بازاریابی به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. در واقع به وسیله بهینه سازی موتورهای جستجو، استفاده از شبکه های اجتماعی، ایمیل و بسیاری از امکانات دیگر به راحتی می‌توانید اهداف مشتریان خود را شناسایی کرده و تکنیک‌های بازاریابی مختلف را با توجه به آنها ارائه کنید.

اتوماسیون در جریان (workflow automation)

شاید ندانید اتوماسیون در جریان چیست و برای چه کاری مناسب است؟ لازم به ذکر است بدانید با استفاده از این بخش اتوماسیون بازاریابی شما می توانید فرآیندهای داخلی شرکت همچون بودجه بندی، مدیریت کار های دیجیتال و بسیاری از موارد دیگر را انجام دهید.

مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی برای کسب و کارها

در این بخش از مقاله اتوماسیون بازاریابی چیست تصمیم داریم مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی را مورد بررسی قرار دهیم. این نکته را در نظر داشته باشید اتوماسیون بازاریابی مزایای بسیار زیادی دارد و هر کسب و کاری که از آن استفاده کند میزان بازدهی فعالیت هایش افزایش پیدا می کند. از سوی دیگر با استفاده از تکنولوژی اتوماسیون بازاریابی مراحل انجام امور بازاریابی بسیار آسان تر می شود. اگر بخواهیم چند نمونه از مزایای بارز اتوماسیون بازاریابی را ذکر کنیم بهتر است به مواردی همچون افزایش تعداد دنبال کنندگان جدی برند با صرف هزینه کمتر به ازای هر نفر، بهبود روابط با مشتریان و حفظ بهتر آن‌ها، بازدهی بالاتر بازاریابی با افزایش فروش حاصل از آن و افزایش بیشتر و قوی‌تر بازگشت سرمایه بازاریابی (ROI) اشاره کنیم.

کندو - مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی برای کسب و کارها

مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی برای کسب و کارها

اشنایی با نرم‌افزارهای اتوماسیون بازاریابی

حال که در این بخش از مقاله اتوماسیون بازاریابی چیست هستید مطمئنا قصد دارید با نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی آشنا شوید. این نکته را در نظر داشته باشید نرم افزار های زیادی برای اتوماسیون بازاریابی وجود دارند که همهگی آنها خدمات منحصر به فردی را ارائه می دهند. اما در این بخش از مقاله 3 نمونه از بهترین و کاربردی ترین نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی را به شما معرفی خواهیم کرد و اطلاعات دقیق نسبت به هر کدام در اختیار شما قرار خواهیم داد. شاید برای شما سوال پیش بیاید که نام این نرم افزارها چیست؟ در پاسخ به این سوال بهتر است بگوییم نام سه نرم افزاری که ما قصد داریم در ادامه مقاله مورد بررسی قرار دهیم (HubSpot marketing automation، Ontraport و Ontraport) می باشد.

نرم افزار HubSpot marketing automation

اولین نرم افزاری که قصد داریم به شما معرفی کنیم نرم افزار HubSpot marketing automation است. این نرم افزار یکی از قدرتمندترین نرم افزارهایی است که شما می توانید با استفاده از آن به نرم افزار بازاریابی، نرم افزار فروش و نرم افزار پشتیبانی به صورت همزمان دسترسی داشته باشید. این نکته مهم را در نظر داشته باشید با استفاده از این نرم افزار شما می توانید اطلاعات را به صورت یک جا جمع آوری کنید و جمع آوری این اطلاعات به شما کمک می‌کند تا در اتوماسیون خلاقیت به خرج دهید. یکی از مزایای بارز استفاده از این نرم‌افزار وجود نرم افزار فروش، پشتیبانی و بازاریابی به صورت همزمان در یک نرم‌افزار است، جمع آوری این اطلاعات با نرم افزارهای فروش پشتیبانی و بازاریابی که به صورت مجزا به بازار عرضه شده اند امکان پذیر نیست.

نرم افزار Ontraport

اگر دارای شرکت کوچک هستید و تصمیم دارید ایمیل مارکتینگ انجام دهید، صفحات فرود برای محتواهای موجود در سایت در نظر بگیرید و یا نیاز به گزارش شفاف از وضعیت کمپین ها دارید. بهتر است بدانید این نرم افزار می تواند نیازهای شما را به ساده ترین شکل ممکن برطرف کند.

نرم افزار SendinBlue

یکی از بهترین نرم افزار های اتوماسیون بازاریابی، نرم افزار SendinBlue است. توجه داشته باشید این نرم افزار در ابتدا یک آژانس دیجیتالی بود که پوست اندازی کرد و به ابزار بازاریابی ایمیلی تبدیل شد و به مرور زمان به یک نرم افزار اتوماسیون بازاریابی مبدل گردید. شایان ذکر است بدانید ویژگی های این نرم افزار بسیار زیاد است و به همین دلیل در حال حاضر یکی از محبوبترین نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی به شمار می رود. اگر بخواهیم چند نمونه از خدماتی که این نرم افزار به شما ارائه می دهد را ذکر کنیم بهتر از به مواردی همچون (سیستم گزارش دهی، رتبه دهی به طرفداران، یک سری فعالیت‌های اتوماسیون بازاریابی پایه، پشتیبانی تلفنی، امکان برگزاری کمپین‌های پیامکی و ارسال حداکثر ایمیل 300 در روز) اشاره نماییم.

مفاهیم کلیدی در اتوماسیون بازاریابی

بسیاری از افراد دوست دارند از اتوماسیون بازاریابی استفاده کنند اما اطلاعاتی نسبت به مفاهیم کلیدی آن ندارند. شایان ذکر است بدانید ما در این بخش از مقاله اتوماسیون بازاریابی چیست تصمیم داریم شما را با برخی از مفاهیم کلیدی در اتوماسیون بازاریابی آشنا کنیم.
کندو - مفاهیم کلیدی در اتوماسیون بازاریابی

مفاهیم کلیدی در اتوماسیون بازاریابی

ابزارهای اتوماسیون در جریان (workflow)

شاید برای شما سوال پیش بیاید ابزارهای اتوماسیون در جریان (workflow) چیست و چه کاربردی دارد. توجه داشته باشید عبارت در جریان مربوط به کارهایی است که تکراری هستند و دائما در جریان انجام شدن می باشند. توجه داشته باشید این دسته از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی مبتنی بر وب هستند.

صفحه فرود (Landing Page)

صفحه فرود به صفحه ای گفته می شود ه در آن عملیات تبدیل صورت می پذیرد و مشتری با ورود به آن صفحه با یک پیشنهاد مواجه می شود. صفحه فرود در بسیاری از مواقع با صفحات دیگر سایت متفاوت است. برای مثال در برخی از صفحات فرود تنها دکمه ای که مشاهده می شود دکمه call to action است و هیچ دکمه دیگری در این صفحه قرار داده نمی شود.

پاسخ خودکار

اگر بخواهیم به یکی از مهم ترین مفاهیم اتوماسیون بازاریابی اشاره کنیم بهتر است پاسخ خودکار را به شما معرفی نماییم. لازم به ذکر است بدانید پاسخ خودکار این امکان را در اختیار شما قرار می دهد تا زمانی که فرد در وب سایت شما به صورت آنلاین یک محصول را خریداری کرد. بلافاصله بعد از خرید یک ایمیل تشکر برای وی ارسال شود. البته این نکته را هم در نظر داشته باشید در بسیاری از مواقع افراد از پاسخ خودکار برای تشویق مشتری به خرید مجدد استفاده می کنند و بعد از خرید اول یک کد تخفیف برای وی در نظر می گیرند تا فرد خرید دوم خود را هم در مدت زمان مشخص انجام دهد.

قیف فروش

مطمئنا به دفعات عبارت قیف فروش را شنیده‌ایداما شاید ندانید قیف فروش چیست؟ این نکته را در نظر داشته باشید زمانی که یک مشتری محصولی را از شما خریداری می کند یک روند را طی کرده است. در واقع وی ابتدا با برند شما اشنا شده است، در ادامه به شما اعتماد کرده است و خرید خود را انجام داده است. در واقع روند تبدیل یک فرد به مشتری را قیف فروش می گویند.

انتخاب نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مناسب

انتخاب نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مناسب از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است به همین دلیل ما تصمیم گرفتیم یک بخش از این محتوا را به این موضوع اختصاص دهیم. شایان ذکر است بدانید در هنگام انتخاب نرم افزار باید مواردی را در نظر بگیرید. برای مثال  باید نرم افزاری را انتخاب کنید که توانایی انجام کارهای مورد نیاز شما را داشته باشد. یکی از پارامتر هایی که باید در هنگام انتخاب نرم افزار در نظر بگیرید رابط کاربری آن است که از اهمیت زیادی برخوردار است. در ادامه بهتر است به سراغ قابلیت سفارشی‌سازی برویم در واقع شما نیاز دارید برای صفحه فرود، ایمیل و غیره را سفارش سازی کنید در نتیجه این آیتم را هم باید در هنگام انتخاب نرم افزار بازاریابی در اولویت قرار دهید.

کندو - انتخاب نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مناسب

انتخاب نرم‌افزار اتوماسیون بازاریابی مناسب

تصورات اشتباه درباره اتوماسیون بازاریابی

بسیاری از شرکت ها تصورات اشتباهی در مورد اتوماسیون بازاریابی دارند و ترجیح می دهند به سراغ اتوماتیک کردن مسیر بازاریابی خود نروند. در واقع آنها فکر می کنند اتوماسیون بازاریابی فقط برای ارسال ایمیل است. برخی دیگر اتوماسیون بازاریابی را نوع دیگری از اسپم می دانند. توجه داشته باشید همانطور که در طول مقاله مطالعه کردید اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا ترفندهای بازاریابی خود را به صورت اتوماتیک اجرا کنید این مسئله کاربردهای بسیار زیادی دارد و می تواند کسب و کار شما را به نقطه اوج برساند.

سخن آخر

مطمئنا تا قبل از مطالعه این مقاله اطلاعات دقیقی نسبت به اتوماسیون بازاریابی در اختیار نداشته اید نمی دانستید اتوماسیون بازاریابی دارای چه مزایایی می باشد. ما در این محتوا تمام تلاش خود را کردیم تا بتوانیم اطلاعات دقیقی نسبت به این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. شما را با نرم افزارهای اتوماسیون بازاریابی همچون (نرم افزار HubSpot marketing automation، نرم افزار Ontraport و نرم افزار SendinBlue) آشنا کردیم. از سوی دیگر در حال حاضر شما نسبت به مفاهیم کلیدی در اتوماسیون بازاریابی هم آگاه هستید. در نهایت امیدواریم محتویات موجود در مقاله اتوماسیون بازاریابی چیست توانسته باشد اطلاعات مورد نیاز شما را در مورد اتوماسیون بازاریابی در اختیار شما قرار دهد.

نظر شما در مورد این مقاله چیست؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
📝 مقالات تخصصی بیش از 1000
📮 هدف آموزش بازاریابی پیامکی
📈 ماموریت رونق کسب و کار
⚙️ آموزش +20 ابزار پیامکی